• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat


Aerys II Targaryen


#1
AERYS_II.jpg

Hüküm
262AL - 283AL
(Aegon'ın Karaya Çıkışından Sonraki 262-283 Yılları Arası)

Bağlılık
Targaryen Hanedanı (Kraliyet Hanedanı)

Doğumu
243AL
(Aegon'ın Karaya Çıkışı'ndan 243 Yıl Sonra)

Ölümü
283AL, Kral Toprakları

Ünvanı

Yedi Krallık'ın Kralı

Lakaplar
Deli Aerys
Deli Kral
Uyuz Kral

Önceki
Jaehaerys II

Sonraki
Robert I Baratheon

Eşi/Kraliçe
Rhaella Targaryen

Çocukları
Rhaegar, Viserys, Daenerys

II. Aerys Targaryen -Deli Aerys, Deli Kral ve Uyuz Kral olarak da isimlendiriliyor- Aegon'ın Karaya Çıkışından 262'den 283 yıllarına kadar Demir Taht'ta oturarak hükmeden Targaryen Hanedanı'nın on yedinci ve sonuncu üyesidir. Hükümünün başında diyara huzur getireceğine dair büyük bir yemin etmişti. Ama Duskendale Muhalefeti olarak bilinen kısa süreli bir ayaklanmada, asi bir lord tarafından birkaç ay esir tutulduğunda giderek dengesizleşti ve deliliği büyüdü. Bu olaydan sonra, öfkesi artık denetlenemez oldu.


Karakter ve Görünüş
Gençliğinde, II. Aerys çabuk sinirlenmesine karşı çekici, cömert, yakışıklı ve kararlı biriydi. Yaşlandıkça, her zamankinden daha fazla manyak ve zalim, öfke patlamaları ve azarlamalara daha meyilli olmaya başladı. Kıskanç ve şüpheci oldu. Duskendale Muhalefeti'nden sonra, bu karakteristik özellikler daha bariz olmaya başladı. Ateşle büyü geliştirdi, ve çevresinde ejderhayı uyandıran insanları diri diri yaktı. Kız kardeşiyle olan mutsuz evliliğinde, son hükümü sırasında zalimleşti ve sırnaşmasına izin vermediğinde kendini ona karşı zorla kabul ettirdi.
Hayatının son yıllarında, Aerys çok zayıftı (zehirlenmiş olmaktan korkuyordu) ve sıskaydı, uzun sert bir sakalı vardı. Kılıçlara olan korkusunun büyümesi nedeniyle, tırnaklarını kesmedi ve boyları birkaç santim uzadı. Huzurundaki Kral Muhafızlarının bıçaklar, kılıçlar ya da jiletler taşımasına izin vermedi. IV. Aegon'ın ayrıntılı ejderha işlemeli tacını giydi.

Tahttan Önceki Hayatında
Aerys, Kral Aegon V'in ikinci oğlu Prens Jaehaerys'in oğlu olarak doğdu. Gençken, Targaryen geleneğine göre kızkardeşi Rhaella ile evlendirildi. Evlilik, kendi soylarından doğacak olan "Vadedilmiş Prens" kehanetini duyduktan sonra Aerys'in büyük babası Aegon V Targaryen tarafından gerçekleşti. Düğünde bulunan Ser Barristan Selmy'e göre, Aerys ve Rhaella arasında hiç sevgi yoktu. 250AL'de, Rhaella hamile kaldı ve oğulları Rhaegar'ı doğurdu. (Daha sonraki yaşamlarında diğer oğlu Viserys ve kızı Daenerys'i doğuracaktır)
Rhaeger, Kral Aegon V, varisi Prens Duncan ve diğer pekçok kişiyi öldüren Summerhall Trajedisi'nde yangın sırasında acı ve kanlar içinde doğdu. Aerys'in babası Jaehaerys dünyadan göçmeden önce krallığı sadece üç yıl yönetti ve Aerys böylece Aerys II Targaryen olarak kral oldu.


Hükümdarlığının İlk Yıllarında
Aerys'in hükümü 262AL'de büyük bir yeminle başladı. Kral Toprakları'ndaki sarayda babası ve büyükbabasının altında sıkıcı ve yaşlı adamlar vardı, böylece geniş çapta değişiklik yapıp pekçok daha genç yüzleri saraya aldı. Casterly Kayası'na karşı isyan eden hanedan ilişkileri olan genç Lord Tywin Lannister'ın acımasızlığından etkilenen Aerys, Tywin'ı Kral Eli olarak atadı.
Aerys'in hükümünün ilk on iki yılı huzurluve barışçıldı. Diyar, Summerhall'daki trajik olaydan sonra iyileşti ve hem güçlü hem de zengin oldu. Ancak her nasılsa, problemler ve olaylar Aerys'in hükümdarlık karakterini çok farklı yönde değiştirdi.
Aerys hükmü ve hatta diyarı aslında yönetenin El olduğuna dair bir övgü ile ilgili korkunç söylentiler duydu. (Lord Tywin'ın muhafız başı Ser Ilyn Payne'in kendi diline mal olan bir övgü) Tywin'in saygısının kıskançlığı ve hatta sağladığı korkuyla, Aerys El'ine daha az güvenerek çözümledi ve bazı sorunları kendi çözdü. 276AL'de, Tywin Lannister Batı'ya gelen Kral'ı karşılamak için yönettiği Lannisport'ta bir turnuva düzenledi ve Aerys bu turnuvaya katıldı. Aerys'in oğlu ve varisi Rhaegar (o zamanlar on yedi yaşındaydı) turnuvada yarıştı ve atlı mızrak dövüşünde iyi bir performans sergiledi. Turnuvada Tywin kızı Cersei ile Rhaegar arasında bir evlilik önerdi ama Aerys'in Tywin'in gücüne olan korkusu teklifi reddetmesiyle sonuçlandı.
Daha sonra, Aerys Prens Rhaeger, Prenses Elia Martell ile evlenirken ve Lord Tywin'in evliliği saygısızlıkla karşılarken Demir Taht ve Dorne arasında daha sıkı bağlara sahip oldu.

Duskendale Muhalefeti
276AL'in sonlarında, Duskendale Lordu Denys Darklyn, Myr'li karısının etkisinin altında, tahttan liman vergilerini vermemeye karar verdi. Aerys bu sorunu kendisinin çözmesini kararlaştırdı. Küçük bir birlik alarak (Kral Muhafızları'ndan sadece bir kişi), Duskendale'ye Lord Denys'i tutuklamak ve infaz etmek için bizzat gitti. Lord Denys panikledi ve Aerys'i esir olarak aldı. Tywin ordu toplayıp, Duskendale Muhalefeti olarak bilinmeye başlanılan kasabayı kuşatana kadar Aerys altı ay esir kaldı. Nihayetinde Kral Muhafızları'ndan Sör Barristan Selmy kralı kurtarmayı başardı. Öfkeli Aerys, Darklyn Hanesi'nin bütün kollarının yok edilmesi, üyelerinin ise yakılmadan önce ızdıraplı işkence çekmesini emretti. Aerys'in deliliğinin büyük nedeni ve saltanatının çökmeye başlaması Duskendale Muhalefeti sırasında asilerle edindiği tecrübelerdir. Aerys artık oğlu Rhaegar'a, karısına ve özellikle Kral Eli Tywin Lannister'a güvenmemeye başlamıştır. Aerys yıllardır Kızıl Kale'den asla çıkmamıştır. Dar Deniz'in ötesindeki Varys'in yeteneklerini duyan Aerys, Varys'i Fısıldayanların Ustası olarak hadım atadı, böylece kralı herhangi bir tehdit olduğunda uyarabildi. Aerys ateşe, özellikle son derece yanıcı ve büyüleyici olan çılgınateş adında maddeye duyduğu hayranlığıyla acımasız ve kaprisli biri oldu.

Robert İsyanı
Neredeyse beş yıl boyunca Kızıl Kale'yi terk etmedikten sonra, Aerys 281AL'de Harrenhal'da Turnuva'ya katıldı, çünkü Varys, Prens Rhaeger'in babasını üzen bütün lordların toplanmasını mazeret olarak turnuvayı kullanmayı planladığını öne sürdü. (Doğru ya da yanlış olduğu bilinmemektedir) Harrenhal'daki turnuvadan bir yıl sonra, Prens Rhaeger şüpheli şekilde Lyanna Stark'ı kaçırdı ve güneye götürdü. En büyük ağabeyi Brandon ve önemli kuzey lordlarının oğulları olan birkaç arkadaşı, Kral Toprakları'na at sürdüler. Brandon varınca Rhaegar'a "çık ortaya ve öl." diye kükredi. Rhaegar çıkmadı ama Aerys çıktı. Aerys hepsini oğluna cinayet komplosu planladığı gerekçesiyle tutukladı ve babalarını, çocuklarına karşı olan suçlamalara cevap vermeleri için saraya gelmelerini talep etti. Böylece geldiler ve Aerys kaprisle hepsini infaz etti. Oğlu Brandon izlerken Rickard Stark'ı çılgınateşle yaktı. Brandon babasını kurtarmaya ve dövüşmeye çalıştığı için boğazını sıkan bir aletle kırbaçlandı. Bu zalim hareket, Aerys'in görünüşüyle beraber Lyanna Stark'ın kaçışına zemin hazırladı ve ardından Robert İsyanı olarak bilinen bir dizi olay yaşandı. Aerys'in Eli isyanın başında çok geçmeden ilk zamanlarında huzursuzluk kapsayan başarısızlığı için makamından alınacak olan Lord Owen Merryweather'dı. Aerys sonra Rhaegar'ın yakın bir arkadaşı Lord Jon Connigton'ı El yaptı ama Çanlar Savaşı'nda Taşlı Sept'teki isyancı güçlere kaybedince yerine Lord Qarlton Chelsted getirildi. Çanların Savaşı'nda isyancıların zaferini takip ederken, Aerys isyancıların kazanabilecekleri düşüncesiyle korktu ve simyacılarının büyük bir çılgınateş rezervi yaratıp Kral Toprakları şehri etrafına saklarak bütün şehri yakma planını, el bile değmemiş şehirde teslim olmaya tercih etti. Lord Qarlton Chelsted, komployu keşfederek Aerys'le yüzyüze geldi ve bu kesin hareketinden caydırmak için Aerys'in ayaklarına kapanarak başarısız olunca görevinden istifa etti. Aerys onu canlı canlı yaktı. Kral Toprakları'nın Simyacılar Loncası bu sırada, eşi görülmemiş güç ve otorite elde etti. Aerys son Kral Eli, Lord Rossart'ı, Simyacılar Loncası'nın başı yaptı. Jaime Lannister'a göre, Aerys eğer cüret etseydi kendini çılgınateşle doldurulmuş banyoda yıkayabilirdi. Kraliyet ordusunun yenilmesi, oğlu ve varisi Rhaegar'ın Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda katledilmesinden sonra, Aerys hamile karısı Kraliçe Rhaella ve Prens Viserys'i Ejderha Kayası'na gönderdi, yine de Aerys, Prenses Elia ve çocuklarını Dorne ve Martell Hanesi'nin Targaryenlere sadaketini sürdürmesini güvence altına almak için Kızıl Kale'de tuttu.

Ölümü
Eddard Stark ile isyanın başlarının varmasından birkaç saat önce, Tywin Lannister'ın altındaki 12.000 Westerland gücü şehire ulaştı ve Targaryen davasında yandaş olmak için söz verdi. Aerys, Tywin'in güçlerinin şehre girmemesini savunan Varys'in talebini görmezden geldi ve Büyük Üstat Pycelle'ın önerisiyle hareket ederek şehrin kapılarını açma hatasını yaptı. Ancak, Lannisterlar başlangıçtaki sözleri hakkında yalan söylüyordu ve şehre girdiklerinde, Lannister ordusu şehri yağmalamak için ilerledi. Aerys, isyancıların şehri almasındansa simyacılarına bütün halka beraber Kral Toprakları'nı ve şehri yakacak çılgınateşi tutuşturmaları emrini verdi. Jaime Lannister, Aerys'in delilikle öleceğine inanmadığını ve Aerion Targaryen gibi ateşin onu tekrardan bir ejderha olarak doğmasına izin vereceğini, böylece düşmanlarıyla çarpışabileceğini söylediğini açıklamıştır. Ancak, emirler gerçekleştirilmeden önce, Sör Jaime simyacıları katletti. Sonra Kral Muhafızı yeminine ihanet etti ve Demir Taht'ın dibinde Kral Aerys'i öldürdü, böylece başka kimseye şehri yakması emrini veremedi. Jaime'nin bu eylemleri şehir halkının soykırımını önledi.

Blogda yayınlandı: http://www.gameofthronestr.com/deli-kral...targaryen/
 
Cevap
#2
Tırnaklara bak hele
 
Cevap
#3
Dizide görmek istediğim bir karakter aslında. O kadar anlatılıyor o kadar merak ettiriliyor ki ayrıca tipide çok ilginç.
 
Cevap
#4
..ilk öldürdüğüm adamın son sözleri olmadı çünkü kafasını kopardım (Jaime Lannister)
-ya Aerys Targaryen? ne dedi Çılgın Kral, sana hain dedi mi, yalvardı mı? (Robert Baratheon)
saatlerdir söylediği şeyi söyledi: "hepsini yakın!" (Jaime Lannister)
 
Cevap
#5
targaryen iki kişi kaldı biri üstat biri dany adamlar onca sene yönetmiş sonra ne olmuş.buraya en uygun ne oldum demeyecen ne olacam diycen
 
Cevap
#6
kara kalede
 
Cevap
#7
2 tane Targaryen mi? ....
 
Cevap
#8
(09-05-2012, 04:34 PM)Daeron Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 2 tane Targaryen mi? ....

sessiz ol daeron
 
Cevap
#9
(09-05-2012, 05:06 PM)Rhaegar Targaryen Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(09-05-2012, 04:34 PM)Daeron Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 2 tane Targaryen mi? ....

sessiz ol daeron

BiggrinBiggrinBiggrin Bu arada Aerys Targaryen'i oynayabilecek oyuncuyu buldum. Blogunda Series: Game of Thrones Role: Mad King olarak yazıyordu.
 
Cevap
#10
BiggrinBiggrinBiggrin Bu arada Aerys Targaryen'i oynayabilecek oyuncuyu buldum. Blogunda Series: Game of Thrones Role: Mad King olarak yazıyordu.

dediğin bu adam galiba madn king
 
Cevap
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rhaegar Targaryen Pride 286 57,521 6 saat önce
Son Yorum: Delucia
  Baelor "Breakspear" Targaryen Dunk the Lunk 13 4,264 19-07-2017, 10:13 AM
Son Yorum: starseh
  Daenerys Targaryen Arianne 610 166,647 27-06-2017, 09:40 PM
Son Yorum: finrod
  Aegon Targaryen - Spoiler İçerir - Ser Ilyn Payne 290 111,422 13-01-2017, 08:20 PM
Son Yorum: LyannaTargarye1
  Rhaenys Targaryen (Hiç Olmayan Kraliçe) Hirako Shinji 5 3,188 28-11-2016, 01:48 PM
Son Yorum: kutukdemGörüntüleyenler: 1 Ziyaretçi