• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat


[Spoiler] Azor Ahai Teorileri


#1
Melisandre'nin kehanetine göre, uzun yazın ardından, Azor Ahai duman ve tuzun ortasında yeniden doğacak ve R'hllor'un düşmanı adı anılmayan Öteki Tanrı'ya karşı Işık Getiren'i (Lightbringer) kullanacağı ön görülür. Melisandre bu kişinin Stannis Baratheon olduğunu düşünmektedir ama diğer R'hllor'a tapan rahipler bundan emin değil. Azor Ahai'nin yani Vadedilmiş Prens'in Prens Aerys ve Prenses Rhaella soyundan geleceği söylenir ve ejderha kanı taşıyacağından bahsedilmektedir.

Ejder Kayası, Azor Ahai'nin yeniden doğacağı yer olarak görünmesi mümkündür çünkü volkanik bir adadır burası. Denizden tuzu ve dağdan da dumanı sağlamak mümkün olabilir bu yerde.

Azor Ahai Olması Mümkün Kişiler

Stannis Baratheon
*Öncelikle Melisandre'ye göre Azor Ahai kesinlikle Stannis Baratheon.
*Stannis, Robert'in İsyanı'ndan sonra Ejderha Kayası Lordu olarak anıldı. Ejder Kayası duman ve tuz demek.
*Stannis'in baba tarafından büyük annesi Rhaelle Targaryen. Ejderha kanı var kendisinde.
*Üstat Aemon Stannis'in kılıcının ışıl ışıl parlayan, hiç ısı vermeyen bir kılıç olduğunu fark ettiği zaman onun Işık Getiren olmadığını farketti.

Daenerys Targaryen
*Sam, Üstat Aemon'a Dany ve ejderhalarından bahsettiği zaman Aemon kehanette bahsedilen liderin Dany olabileceğini düşündü. Ve Sam'e şöyle söyledi:
"Kimse hiç bir kızı aramadı çünkü vadedilmiş prensdi prenses değil. Rhaegar'ı düşündüm... duman onun doğum gününde Summerhall'ı yiyip bitiren ateşti, tuz ise ölenler için dökülen göz yaşlarıydı. Rhaegar küçükken benim inancımı paylaştı fakat daha sonra kehaneti yerine getirecek kişinin oğlu olduğuna ikna oldu. Aegon'a gebe kalındığı gece Kral Topraklarında bir kuyruklu yıldız görünmüştü.
Ne aptalız kendimizi çok akıllı zannettik. Ejderhalar ne erkek ne dişidir, Barth bu gerçeği gördü, alev gibi değişkendir cinsiyetleri. Dil, bin yıldır hepimizi yanılttı.
Daenerys tuz ve duman ortasında doğmuş biridir.Ejderhalar bunu kanıtlıyor."


*Kehanet cinsiyeti belli olmayan ejderhalar tarafından meydana gelmiştir. Bu demek oluyor ki yeniden doğacak Azor Ahai'in erkek olmasına gerek yok.
*Daenerys bir fırtına sırasında Ejderha Kayası'nda doğdu.
*Daenerys ateşten etkilenmediği için eline alevli bir kılıç alabilecektir.
*Üç tane taşlaşmış ejderha yumurtası çatlattı bu da demek oluyor ki kendisinde birazcık eski Valyrian kan büyüsü gücü var.

Jon Snow
*Melisandre Azor Ahai için alevlerin içine baktığında, sadece Jon yada kar ile yapacağı bir şey görüyor, Jon kar değilde kül olduğunu düşünüyor ama Melisandre direk Jon'la bağlantılı olduğunu düşünüyor.
*Jon Snow Ak Yürüyenlerle dövüşürken elinde yanan kırmızı bir kılıç tuttuğunu rüyasında görmüştü.
*Jon'un gerçekten babası Rhaegar ise bu da Jon'un ejderha kanından geldiğini gösterir.
*Jon Ygritte'ye olan aşkı yerine Gece Nöbetini seçti ve dolaylı yoldan bile olsa Kara Kale'de ki yabanıl saldırında ölmesine sebep oldu. Azor Ahai'nin Işık Getiren'i tamamlamak için karısı Nissa Nissa'yı öldürmesi gibi.

Victarion Greyjoy
*Daenerys'i yakalamak için çıktığı seyahatte Victarion Greyjoy ölümcül bir kılıç yarası aldı, R'hllor'a hizmet veren kırmızı bir rahip olan Moqorro tarafından bu yara iyileştirildi. İyileşme işleminin ardından kolu kızartılmış bir domuz rostosuna benzedi ve gözle görülür bir dumanla kaplıydı.
*Tuz denizle olan bağlantısından gelebilir. Kolundan duman çıkması ise duman maddesini gerçek kılabilir ve ölümden döndürülmüş olması ise yeniden doğumu simgeliyor olabilir.
*Moqorro, Victarion'un R'hllor'a hizmet edeceği önemli bir gelecek gördüğünü söylüyor.
*Victarion'ın eşinin ölüme yenilmesi ise Nissa Nissa bağlantısı olabilir.

Aegon VI Targaryen
*O ölmeden önce Rhaegar oğlunun Vadedilmiş Prens olduğunu düşünüyordu. Gerçi 5.kitapla beraber yaşadığının ortaya çıkmış olması hala onun olması olasılığını güçlü kılıyor.

Rhaegar Targaryen
*Gençliğinde Rhaegar Targaryen kendisinin Azor Ahai olabileceğini düşündü. Zamanında Üstat Aemon'da aynısını düşündü. Eğer ki bu doğruysa, Robert Baratheon, Rhaegar'ı öldürerek tüm Westeros'u lanetlemiş oldu.
[-] Bu mesajı 4 üye beğendi:
  • FatherOfDragons, merveeedag, StromBorn, Thanos
 
Cevap
#2
Cok guzel olmus. Bence rheagardi ve secilmis kisinin olduruldugu bir hikayeyi okuyoruz. Oldukca siradisi olur boyle cikarsa
 
Cevap
#3
Bence dany değil.
çünkü kitapta ne yazıyor bilmiyorum ama bana göre tamamen şahsi görüşüm;Dany kılıç kullanamaz.vaadedilmiş prens in ışık getiren i var deniliyor.Bu sebeple dany ihtimali benim gözümde sıfırlanıyor.Büyük harflerle yazıyorum
''AMA'' eğer ki kehanet bir takım semboller içeriyorsa yani ışık getiren kılıç derken gerçek manada kılıç değilde başka bir nesne yada bir büyü olabilirse o zaman Dany e şans tanırım.Yoksa Dany ihtimali zor.Kız ufacık zaten o kılıcı nasıl kaldırsın.Üstelik şövalye kılıçları baya ağır diye biliyorum :))

Baya anlatım bozukluğu yaptım sanki,umarım anlatabilmişimdir anlatmak istediğimi :D
[-] Bu mesajı 1 üye beğendi:
  • vicygreyjoy
 
Cevap
#4
(07-06-2012, 09:45 AM)EsteL Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bence dany değil.
çünkü kitapta ne yazıyor bilmiyorum ama bana göre tamamen şahsi görüşüm;Dany kılıç kullanamaz.vaadedilmiş prens in ışık getiren i var deniliyor.Bu sebeple dany ihtimali benim gözümde sıfırlanıyor.Büyük harflerle yazıyorum
''AMA'' eğer ki kehanet bir takım semboller içeriyorsa yani ışık getiren kılıç derken gerçek manada kılıç değilde başka bir nesne yada bir büyü olabilirse o zaman Dany e şans tanırım.Yoksa Dany ihtimali zor.Kız ufacık zaten o kılıcı nasıl kaldırsın.Üstelik şövalye kılıçları baya ağır diye biliyorum :))

Baya anlatım bozukluğu yaptım sanki,umarım anlatabilmişimdir anlatmak istediğimi :D

ışık getiren burada ejderhaları tanımlıyor bence. Bu yüzden Dany Azor Ahaidir.
 
Cevap
#5
Bi kerecik olsun secilmis -the chosen one- vatandas olmus bicilmis kirilmis yokolmus olsun yaw. Hep kehanet kehanet nereye kadar.
 
Cevap
#6
(07-06-2012, 11:27 AM)yafes Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bi kerecik olsun secilmis -the chosen one- vatandas olmus bicilmis kirilmis yokolmus olsun yaw. Hep kehanet kehanet nereye kadar.

Bende senin gibi düşünüyorum. Hep mi seçilmiş kişi yaşar yahu. En sonda diyar karanlığa burunsun istiyorum... :D
 
Cevap
#7
Aslında bende Ak Yürüyenler Westeros'u yok etsin istiyorum ama bilemedim şimdi :)
[-] Bu mesajı 2 üye beğendi:
  • StromBorn, vicygreyjoy
 
Cevap
#8
@Rhaegar aynen demek istediğim o.Bana da biraz sembolikmiş gibi geldi.Genelde kehanetler ayrıntılarda gizlidir.Görünen değil de gizlenen,söylenen değil de kastedilen vs...

bende jorah ın kendini feda edip khal drogo yu geri getirmesini istiyorum.Başı kopmadı nasıl olsa :)jorah olmasa bile drogonun yeminli askerleri kendilerini feda edebilirler :))
 
Cevap
#9
bana jon snow mantıklı gibi geliyor bence hem ak gezenleri yok edecek hem de kuzeyin kralı olacak
 
Cevap
#10
yanlış hatırlamıyorsam renly stannis ile savaş meydanında konuşurken leydi starkın şöyle bi betimlemesi vardı. stannisin kkılıç kabzasının etrafındaki hava buhulanmış bir şekilde dalga dalga diye ....
 
Cevap
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Petyr Baelish Teorileri Uaerys 55 16,766 28-06-2017, 10:02 PM
Son Yorum: YeniAy Ottoman
  Spoiler  Jon Snow'un Azor Ahai Olabileceğinin Kanıtları Ser Robert Strong 109 53,981 30-05-2017, 09:17 PM
Son Yorum: YeniAy Ottoman
  Reddit sitesinden Game of Thrones teorileri Fyodor 29 11,365 12-10-2016, 09:06 PM
Son Yorum: YeniAy Ottoman
  Azor Ahai Seçimi Teorisi King Petyr Baelish 14 2,524 09-06-2016, 02:11 PM
Son Yorum: ihtahtbsi
  Teori  Azor Ahai-Vadedilmiş Prens-Son Kahraman Karmaşası robinson 15 3,476 28-04-2016, 08:18 PM
Son Yorum: green graceGörüntüleyenler: 2 Ziyaretçi