• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Biseksüellik

Dünyanın en büyük problemi farklı olana saygı duymayı becerememesi. Farklı olandan hep bir korku hep bir nefret olmuş. Zenci olanlar dışlanmış köle olarak kullanılmış din olarak farklı olanlara saygı gösterilmemiş ve cinsel yönelimi farklı olanlar nefretle karşılanmış. Biz ilk önce kendimizden farklı olana sevgi göstermeyi bilmeliyiz. Cinsel yönelimler bizim tercihimiz değiller. Kendi tercihimiz bile olsa insanlara tercihleri yüzünden baskı yapmak da saçma.

Hoşlanmıyor olabilirsiniz ama kimse onları dışlama onlara hakaret etme hakkına sahip değil. Onlar hiç varolmamış gibi davranmak da çözüm değil. Varlar ve bir zararları da yok.
[-] Bu mesajı 1 üye beğendi:
  • Destina

Cevap
(Dün, 11:24 AM)Destina Nickli Kullanıcıdan Alıntı: @creas Bence bu durumu biraz sorgulamak gerekiyor. Evet aynı cinsten iki insanın öpüşmesi, sevişmesi birçok heteroseksüel insanı rahatsız eder. Ama yolda bir erkek bir kadını taciz ettiğinde, bir koca karısını sokak ortasında dövdüğünde, 50 yaşında bir adam 13 yaşında çocukla evlendiğinde, bir kuran kursunda 9 yaşında erkek çocuğu tecavüze uğradığında çoğu zaman başımızı başka yöne çeviririz. Bunlarin hepsi birer suc olmasina rağmen  mide bulantisindan çok ben ne yapabilirim ki deriz ve iki saniye sonra da unuturuz. Öfke bile duyamayız sistematik duyarsizlaştirilmadan dolayı.

Ancak iki yetişkin insan suç olmamasina rağmen birbirine dokunduğunda tiksinti ve öfke duyarız. Bence bizim once kendimizi, kendi ahlakî ve vicdanî durumumuzun sağlıklı olup olmadığını sorgulamamiz gerekiyor.
Dediklerine sonuna kadar katılıyorum. Toplum olarak sorunluyuz, bilgisiziz ve yozlaşıyoruz bunlardan bende rahatsız oluyorum. Benim mide bulandırıcıdan kastım o insanın biseksüel olması yada homoseksüel olması değil, görüntü olarak bana mide bulandırıcı gelmesiydi. 
(Dün, 11:24 AM)Gerrera Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(Dün, 11:02 AM)creas Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(Dün, 09:11 AM)Gerrera Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Mide bulandırıcı deyince saygı mı duymuş oluyorsun? Birinin mesela fikrini beğenmesen, senin fikrin de çok saçma gibisinden çıkışsan saygılı mı oluyorsun?

Kendiyle çelişen bir yorum yapmışsın.

Saygı başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusu, inceliğidir. Ben bu insanlara karşı şiddet gösterip hakaret etmiyorum yada çok saçma diyerek dışlamıyorum, ellerinden gelen bir şey olmadığını biliyorum(bazıları bilinçli oluyor o farklı bir durum) çünkü. 2 aynı cinsin öpüşmesi başta ben olmak üzere çoğu insan için rahatsız edici, mide bulandırıcı bir görüntü ama böyle olduğunu bildikleri halde sokaklarda yapanını da çok gördüm.

Mide bulandırıcı olduklarını ifade ediyorsun. İnsanların duygularına ve rahatsızlıklarına çok saygılı olsan bunu belirtme gereği duymazdın. Ki mide bulandırıcı bulduğun birine mide bulandırıcısın diyebilecek kadar saygılısın, medenisin.

Yazdıklarımı bir kez daha oku istersen ben bu insanlara mide bulandırıcı demiyorum, görüntünün bana mide bulandırıcı geldiğini söylüyorum. Burası bir forum insanlar düşüncelerini dile getiriyor, biseksüel ve homoseksüel olanlara hakaret etmiyorum yada bağnaz biri gibi ayrımcılık yapmıyorum, fikrimi söylüyorum.

Cevap
@creas Ben de toplumsal ikiyüzlülüğümüzden bahsediyorum. Çünkü bu durumun başka bir açıklaması yok maalesef. Görüntü hoş gelmiyor çünkü gerçekte bu fikre tahammülün yok. Pedofililer de benim midemi bulandırıyor ve inanılmaz şekilde öfke duyuyorum. Ve bu duygumun oldukça doğru olduğunu düşünüyorum. Ama eşcinsel, trans, biseks bireylere boyle bir hissiyatim yok. Herkes oldugu gibi dürüstce yasamali. Sirf escinsel diye ailesinin zorla evlendirip intihara sürükledigi yuzlerce birey var. Bunun neresi doğru? Iki farklı cinsiyetteki sevgili nasıl gözüme batmıyor hatta gülümsetiyorsa beni, onlar da aynen öyle gülümsetiyor. Lgbti bireyler bana göre yerçekimsiz bir sevgi kuşağı. Ben de İstanbul'da okudum ve yurtta birçok Lgbti arkadaşım vardı. Hiçbirinin birgün kalkıp birisini taciz ettiğini, kötü konuştuğunu, kendisinden olmayana nefret duyduğunu görmedim, kufur ve hakaret edip birilerine saldırdıklarını görmedim. Savunurlar kendilerini orası ayrı. Yanımda öpüşen kız arkadaşlarım ya da erkek arkadaşlarım midemi bulandirmadi hayir. Küçük bir ilcede yetismeme rağmen başta ilginç geldi ama asla yargilamadim.Bu tamamen hosgoru ve saygi ile alakalı. İki yetişkin insan birbirlerini arzulayabilir, sevebilir. Bunun neresi kötü olabilir ki? Sevgi nasıl mide bunadirici olabilir ki? Bakış açısı ve hoşgörü konusunda birşeyler yapmalısın o halde. Kendini yetistirmelisin. Olmadı, alışmalısın creas.

Belki de iki bireyi kadın-erkek, kadın-kadın, erkek-erkek olarak algilamaktan çok insan-insan olarak algılamak gerekiyor. Zira en doğrusu da bu.
[-] Bu mesajı 4 üye beğendi:
  • Gerrera, Queen Arianne , stannisci, Starkgaryen

Cevap
(Dün, 12:29 PM)creas Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(Dün, 11:24 AM)Destina Nickli Kullanıcıdan Alıntı: @creas Bence bu durumu biraz sorgulamak gerekiyor. Evet aynı cinsten iki insanın öpüşmesi, sevişmesi birçok heteroseksüel insanı rahatsız eder. Ama yolda bir erkek bir kadını taciz ettiğinde, bir koca karısını sokak ortasında dövdüğünde, 50 yaşında bir adam 13 yaşında çocukla evlendiğinde, bir kuran kursunda 9 yaşında erkek çocuğu tecavüze uğradığında çoğu zaman başımızı başka yöne çeviririz. Bunlarin hepsi birer suc olmasina rağmen  mide bulantisindan çok ben ne yapabilirim ki deriz ve iki saniye sonra da unuturuz. Öfke bile duyamayız sistematik duyarsizlaştirilmadan dolayı.

Ancak iki yetişkin insan suç olmamasina rağmen birbirine dokunduğunda tiksinti ve öfke duyarız. Bence bizim once kendimizi, kendi ahlakî ve vicdanî durumumuzun sağlıklı olup olmadığını sorgulamamiz gerekiyor.
Dediklerine sonuna kadar katılıyorum. Toplum olarak sorunluyuz, bilgisiziz ve yozlaşıyoruz bunlardan bende rahatsız oluyorum. Benim mide bulandırıcıdan kastım o insanın biseksüel olması yada homoseksüel olması değil, görüntü olarak bana mide bulandırıcı gelmesiydi. 
(Dün, 11:24 AM)Gerrera Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(Dün, 11:02 AM)creas Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Saygı başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusu, inceliğidir. Ben bu insanlara karşı şiddet gösterip hakaret etmiyorum yada çok saçma diyerek dışlamıyorum, ellerinden gelen bir şey olmadığını biliyorum(bazıları bilinçli oluyor o farklı bir durum) çünkü. 2 aynı cinsin öpüşmesi başta ben olmak üzere çoğu insan için rahatsız edici, mide bulandırıcı bir görüntü ama böyle olduğunu bildikleri halde sokaklarda yapanını da çok gördüm.

Mide bulandırıcı olduklarını ifade ediyorsun. İnsanların duygularına ve rahatsızlıklarına çok saygılı olsan bunu belirtme gereği duymazdın. Ki mide bulandırıcı bulduğun birine mide bulandırıcısın diyebilecek kadar saygılısın, medenisin.

Yazdıklarımı bir kez daha oku istersen ben bu insanlara mide bulandırıcı demiyorum, görüntünün bana mide bulandırıcı geldiğini söylüyorum. Burası bir forum insanlar düşüncelerini dile getiriyor, biseksüel ve homoseksüel olanlara hakaret etmiyorum yada bağnaz biri gibi ayrımcılık yapmıyorum, fikrimi söylüyorum.

Ben de senin yorumunu mide bulandırıcı buldum, kusura bakma o zaman.

Cevap
(Dün, 01:15 PM)Gerrera Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(Dün, 12:29 PM)creas Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

(Dün, 11:24 AM)Gerrera Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Mide bulandırıcı olduklarını ifade ediyorsun. İnsanların duygularına ve rahatsızlıklarına çok saygılı olsan bunu belirtme gereği duymazdın. Ki mide bulandırıcı bulduğun birine mide bulandırıcısın diyebilecek kadar saygılısın, medenisin.

Ben de senin yorumunu mide bulandırıcı buldum, kusura bakma o zaman.
peki :)
  • Zeki Lann

Cevap
Açıkçası tahammülsüzleştiğimizi düşünüyorum, bunu cinsel eğilimlere karşı yapılan ( homofobi,bifobi,transfobi vb.) saldırılarla sınırlı tutmuyorum. İdeolojilere, fikirlere, ırklara, cinsiyete, inançlara ve belki de en çok kendimize. Korkuyoruz bizim gibi olmayanlardan bizim gibi bakmayanlardan, korunmaya çalışıyoruz kimi zaman da kendimizce sebeplerimizle. İnsana insan olduğu için değer vermenin; giyindiklerinden,inandıklarından,eğilimlerinden,renginden, daha değerli ve anlamlı olduğunu unutuyoruz. Karşımızdakinin hayallerini,geçmişini ,beklentilerini, hikayesini dinlemeden yargılıyoruz.Bazen buna dahi tenezzül etmeden oluşturduğumuz kalıplar içine sığdırıyoruz insanı. "Kadınlar" böyledir, "eşcinseller şöyledir". 

Yanılmıyorsam Sense8 bu mayısta başladı ve yeni eklenen karakterlerden biri Zakia adında bir kızdı, bu kız dizide ona bir kızla ilişki yaşayıp yaşamadığını soran bir erkeğe şöyle bir yanıt vermişti" Evet bir kızı sevdim, erkekleri de sevdim, insanlara aşık oldum cinsel organlarına değil" demiş beni de çok derinden etkilemişti. Bırakın birileri erkekleri sevsin, birileri kadınları, birileri ağacı sevsin , kimileri gökyüzüne aşık olsun kimileri sadece sevmeyi ve saygı duymayı sevsin, Dünya çok daha yaşanabilir ve mutlu bir yer olacak.
[-] Bu mesajı 4 üye beğendi:
  • Destina, Gerrera, Queen Arianne , Starkgaryen

Cevap
@LyVia Ne muhteşem bir dizi değil mi? Ben de O sahne de bi sigara yakmıştım. İmza kampanyalarından ses çıkar diye umud ediyorum. Yoksa bu şekilde bitirilmesi çok üzücü.
  • Queen Arianne

Cevap
@Destina Aynen öyle harika bir yapım, o kadar içi boş dizi dururken Sense8'in kaldırılması büyük haksızlık , imza kampanyasından umudum var hadi bakalım ^-^
[-] Bu mesajı 2 üye beğendi:
  • Destina, Queen Arianne

Cevap
Bireylerin cinsiyeti yoktur, cinsiyet kavramı biyolojik bir tanımdan fazlası değildir.
Kadınmış erkekmiş boşverin insanları bir birey olarak görün ve öyle yaklaşın. Bir bireyin cinsel eğilimi bir başka bireyi ilgilendirmez.
[-] Bu mesajı 2 üye beğendi:
  • Destina, Queen Arianne

Cevap
Biseksüellik sorusuna cevabım dişi bireyler için mi eril bireyler için mi?

Cevap

Görüntüleyenler: argos, 1 Ziyaretçi