• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat


Boğulmuş Tanrı


#1
Boğulmuş Tanrı
Boğulmuş tanrı deniz tanrısıdır ve sadece Westeros'ki demiradamlar ibadet eder.Boğulmuş Tanrı dini Andal'ların işgalinden önceye dayanır.Andallı işgalciler Demir adalarda ki yerel dini yok edemediği için Westeros'un güneyinde Yedi inancını yayarak onları gölgede bırakmak istemiştir.Boğulmuş Tanrı dini demir adamların donanmalarında korsanlık kültürünü destekler.

İnanışlar
Demir adamlar gibi,Boğulmuş tanrıda serttir ve Eski Yoldan gider.Boğulmuş Tanrı'nın demir adamları krallıkları ele geçirmek,isimlerini kan ve ateş şarkılarında söyletmek,yağmalamak ve tecavüz etmek için yarattığı söylenir.Boğulmuş Tanrı'nın denizden alev getirdiği ve ateş ve kılıçla dünyaya yelken açtığına inanılır.Edebi düşmanı Fırtına Tanrısıdır.Bu iki tanrının bin yıl boyunca çatışma içinde olduğu ve savaşa başladıklarında denizin hırçınlıkla dalglandığı söylenir.Her nedense,Boğulmuş Tanrının aksine demir adamlardan kimse Fırtına tanrısı'na inanmaz.

Ne zaman bir demiradam boğulsa,Boğulmuş Tanrı'nın güçlü bir kürekçiye ihtiyacı olduğu söylenir.Ve "Ölen bir daha ölemez"(What's dead may never die" sözleri kullanılır.Her demiradamın,Boğulmuş Tanrı'nın sulu salonlarında denizkızları tarafından memnun edilerek ziyafet çekeceğine inanılır.

Boğulma
Boğulmuş Tanrı dininde boğulma ve dirilme konuları dualarda ve ayinlerde dikkat çeker.Demir adamlar için idamlarda kişiyi boğarak öldürmek sıklıkla kullanılmasına rağmen kutsal eylemlerde de kullanılır ve sadece en sadık olanlar bundan korku duymaz.
Yeni doğmuş bebekler doğumundan hemen sonra "kısaca boğulur",tuzlu suya sokulur ya da meshedilir.Bu tanrının ayinlerinin bir parçası olduğu içi yapılır,ancak deniz onların vücutlarına işledikten sonra,öldüklerinde Boğulmuş Tanrının salonlarını bulabilirler.

Vaftiz edilme sırasında,rahip kişiye diz çöktürür.Kişinin başından aşağıya deniz suyu dökülür.Bunu tamamladıktan sonra kişi şunları söyler:
Rahip:"Hizmetkarın <kişi ismi>,senin gibi denizden yeniden doğmasına izin ver.Onu tuz ile kutsa,onu taş ile kutsa,onu çelik ile kutsa."
Kişi:"Ölen bir daha ölemez."
Rahip:"Ölen bir daha ölemez,ama daha sert ve güçlü olarak yeniden doğar."Theon Greyjoy yemin ederken.

Yeminin ingilizcesi
Priest:"Let <person> your servant be born again from the sea, as you were. Bless him with salt, bless him with stone, bless him with steel."
Response:"What is dead may never die."
Priest:"What is dead may never die, but rises again, harder and stronger"

Boğulmuş Adamlar
Din adamlarına Boğulmuş Adamlar denir.Bu adamlar ikinci defa gerçekten boğulduktan sonra,*ilk yardım(can kurtarma)* ile hayata geri getirilir.Bütün boğulanlar başarıyla geri canlandırılamaz.Boğulmuş Adamlar,Boğulmuş Tanrı'nın renkleri olan gri,yeşil ve mavi renkten benekli sert ipten elbiseler giyerler.Savaşlarda sadakatlerini göstermek için Dalgaların kenara attığı odunlardan taşırlar.Be tuzlu suyu ayinlerinde meshetmek için ve susuzluklarını gidermek için kullanırlar.

Boğulan Tanrının rahipleri demiradamlardan kan dökmemelidir.Boğulmuş Tanrı'nın rahipleri yeni gemileri kutsarlar,geminin pruvası üzerinden konuşma yapıp deniz suyu dökerler."Tanrımız bizim için boğuldu" sözleri rahiplerin kutsamalarının bir parçasıdır.
 
Cevap
#2
Yemin sözleri çok hoş. Demir Adamlar'ın her şeyinin dışında dininin de yayılmamış olması pek şaşırtıcı değil. Vaftiz olayı da Hıristiyanlık'a oldukça benziyor ayrıca.
 
Cevap
#3
Blog: http://www.gameofthronestr.com/bogulmus-...s-adamlar/
 
Cevap
#4
eskiden çok güçlülermiş westerosun batısına hükmederlermiş ama harren the black ten sonra herşetlerinni kaybetmişler
 
Cevap
#5
Ölen bir daha ölemez derken ellerini kalplerine koymaları falan güzel yanındakilere çok değer veriyorlar
 
Cevap
#6
boğma olayı var ya kişileri işte zaten öldüm ben beni öldürsen ne yazar der gibi oluyor.Öldüm geldim şimdi daha güçlüyüm der gibi oluyor.
 
Cevap
#7
kim boğmuş bu tanrıyı :/
 
Cevap
#8
Yemin sözleri çok hoşuma gidiyo :)
 
Cevap
#9
evet gerçekten dinlerine bağlılıkları ve sözleri hoşuma gidiyo
 
Cevap
#10
(29-05-2012, 02:29 AM)StannisBaratheon Nickli Kullanıcıdan Alıntı: kim boğmuş bu tanrıyı :/

İbretlik soru ama ateyizleri de aşar bu konu :/
 
Cevap
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sizce hangi tanrı/lar gerçek güce sahip ? T-Bag 129 39,810 08-08-2016, 07:36 PM
Son Yorum: The Judgment
  Çok Yüzlü Tanrı Breassa 12 11,520 21-03-2016, 09:14 AM
Son Yorum: casperGörüntüleyenler: 1 Ziyaretçi