• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat


Böyle buyurdu Zerdüşt


#1
boyle-buyurdu-zerdust20110430010721.jpg


'Böyle Buyurdu Zerdüşt: Herkes ve Hiç kimse için Bir Kitap' (Orijinal adıyla Also sprach Zarathustra), Alman filozof Friedrich Nietzsche tarafından kaleme alınmış bir kitaptır (1883–1885). Kitabı belirli bir kategori içerisinde tanımlamak genelde zor olmuştur: Bir edebiyat eseri ve aynı zamanda felsefî bir çalışmadır. Nietzsche kendisi kitabı "yazılmış en derin" eser olarak tanımlamıştır. Eser, birçok farklı konu ve tarz barındırmaktadır. Nietzsche'nin felsefî görüşleri açısından önemli bir yer tutan kitap, birçok eleştiriye maruz kalmıştır.


Nietzsche, Böyle Buyurdu Zerdüşt kitabında zamanındaki kulaklara göre ağız olmadığını kendisinin daha sonraki kuşaklar tarafından anlaşılacağını söyler. Özellikle yüzyıl sonra anlaşılacağını söylemesi gerçekleşen bir kehanet olarak görülebilir. Elbette tek tek filozoflarda Nietsche'nin çalışmalarını değerlendirenler olmuştur. Ancak asıl olarak Nietzsche 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren genel bir ilginin konusu olur ve postmodern felsefeler tarafından her anlamda değerlendirilmeye başlanır. Onun perspektivizmi, tarihselciliği, bilgi/iktidar düşüncesi, dil'i kavrayış biçimi yeniden ve yeni anlam katmanlarıyla değerlendirilmeye başlanmıştır. 2000'li yıllara gelindiğinde ise Nietzsche en derin teorik tartışmalardan en sıradan sohbetlere kadar herkesin dilindeki isimlerden biri haline gelmiş bulunmaktadır. Nietzsche'nin kendi istediği ve düşündüğü anlamda anlaşılıp anlaşılmadığı tartışmalı olmakla birlikte, yüzyıl sonra kendisine pek çok kulak verenin ortaya çıktığı kesindir.
Okunması gereken kitaplar listesinin başında. Hatta tekrarlanıp okunması gereken bir kitap. İnsanlığa , düşünceye verilmiş en büyük armağanlardan biri.

 
Cevap
#2
Henüz o kuşağa gelemedik malesef.Kitabın okunmadığı hatta ve hatta okuyanların bile en çok satan top 10 listesinden başka kitabı okumadığı bir ülkede Nietzsche nin okunması ve idrak edilebilmesi.Çok az kişinin yapabildiği birşeydir.
 
Cevap
#3
Nietzsche, kitabı okumadım ama şuan kendimden utanıyorum. Felsefe dersinde yaptığımız bir münazarada Nietzsche'yi savunup kazandıktan sonra adama hayran oldum. Adam çözmüş sistemi dedim ama kitabı olduğunu bilmiyorum.. Karşıma çıktığı an alacağım teşekkürler :)
 
Cevap
#4
filozofu karga olanın :D neyse :D
 
Cevap
#5
Bu denli düşüncelere ve gerçeklere boğulan adamın ; bu denli kafayı yemeden ve intihar etmeden bir hastalık ile ölmesi. Ne büyük bir şeydir.

Her kitabında olduğu gibi , bu kitapta bölümlere ayrılmıştır. ..... Üstüne diye başlıklarla devam eder her bölüm. Bende şuanlık 4 yayın evinin bu kitabı var ve tüm kitapların anlatım çevirileri çok başka. Tam manası ile idrak edebilmek için farklı yayın evleriyle defalarca okuyun.

Her kitabında olduğu gibi bu kitabındada sürekli Tanrı Öldü lafını tekrarlıyor , ve kitap sorgulayan insanların ve onun gibi düşünenlerin nasıl mutlu kalacağını anlatıyor. Neler yapması gerektiğini. İnsanlara gerçeklerle nasıl yaşanması gerektiğini.

Dünyaya gelip gelmiş en büyük filozoflardan bir tanesi , özellikle kızına yazdığı mektubu okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
 
Cevap
#6
merak ettiğim kitaplardan biridir.
 
Cevap
#7
Okudum ama beğenmedim açıkcası .
 
Cevap
#8
Nietzsche'nin umutsuzlukla geçen yıllarında düşünüklerinin meyvesi.Hatta, "başım ağrıyor,çok ağrıyor.. yeni düşüncelere ve bir kitaba gebe şu an beynim" diyebilmiştir.
 
Cevap
  
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi