• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat


Cennetin Krallığı (Kingdom of Heaven)


#1
5619-org.jpg
Cennetin Krallığı
Kingdom of Heaven


Yönetmen Ridley Scott
Yapımcı Ridley Scott
Senarist William Monahan
Oyuncular
Orlando Bloom
Eva Green
Ghassan Massoud
Liam Neeson
Jeremy Irons
Edward Norton
Müzik Harry Gregson-Williams
Görüntü yönetmeni John Mathieson
Kurgu Dody Dorn
Cinsi Sinema filmi
Türü Aksiyon, dram, macera, savaş, tarih
Renk Renkli
Süre 145 dakika
Dil İngilizce, Arapça, Almanca
Bütçe 135 milyon $
Hasılat 208,300,000 $
Cennetin Krallığı (orijinal adı: Kingdom of Heaven) Ridley Scott'ın çektiği 2005 tarihli, Haçlı Seferleri üzerine bir filmdir. Filmin başrollerini Orlando Bloom, Liam Neeson, Jeremy Irons, Edward Norton ve Eva Green oynamaktadır.
Film Selahaddin Eyyubi'nin Kudüs şehrini haçlıların kurduğu Kudüs Krallığı'ndan geri alması olayı etrafında haçlı seferlerini ve iki tarafın bu savaşlara bakışını anlatmaktadır.

Konusu

Uyarı: Yazının devamı, eserin konusu hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir.
Film temel olarak 12. yüzyıldaki haçlı seferleri sonrası Kudüs'ün durumunu ele almaktadır. Üç din için de kutsal sayılan topraklarda filmdeki zaman çerçevesinde hıristiyanlar egemen vaziyetdedir. Bu arada Fransa'da demircilik yapmakta olan Balian'ı bir şövalye olan babası Godfrey ziyaret eder ve Kudüs'de ki barışı koruması için onu kendisiyle birlikte gelmeye davet eder.
Başta çekinceli olan Balian daha sonra babası ile yola çıkar ancak karışık olan politik yapılar ve kargaşa nedeni ile oluşan çatışmada babası yaralanır ve Kudüse varmadan ölür. Balian bu arada Kudüs'ün kralı IV. Baldwin ile tanışır. Kral barışı korumanın ellerinde olduğunu ve ondan yardım etmesini ister. Ancak kralın kızkardeşi ile evli olan Guy de Lusignan'da şehirde sözü geçen bir şövalyedir ve savaş yanlısıdır.
Balian babasının topraklarını işleyerek bir hayata hazırlanırken Guy de Lusignan ve arkadaşlarının müslümanlara yaptığı bir saldırı ortalığı karıştırır. Müslüman lider Selahaddin Eyyubi ordularını toplar ve Kudüs'e yürür. IV. Baldwin Selahaddin Kudüs'e gelince onunla konuşur ve barışın devamı için isyana katılanları cezalandırma sözü verir. Bu söze güvenen Selahaddin geri çekilir.
Lepra hastalığından muzdarip olan ve maske ile gezen IV. Baldwin ölümünün yaklaştığını anlayınca tahta Guy de Lusignan'ın geçmemesi amacı ile kızkardeşinin ondan ayrılmasını ve Balian'la evlenerek onun kral olmasını teklif eder. Balian bunu reddeder. Bir süre sonra da kral ölür.
Yeni kral Guy de Lusignan savaş ilan etmekte gecikmez. Balian ile de geçimsizdir ve ona bir suikast düzenler ve başarısız olur. Selahaddin Eyyubi'ye saldırıya gider ancak taktik hatalar nedeni ile ağır bir yenilgi alır. Kudüs'ün savunması artık Balian'a kalır.
Uzun süren kuşatma, taktik savaşları sonrası Balian ve Eyyubi anlaşmaya varırlar ve kent müslümanlara teslim edilirken Balian ve hıristiyanlar ülkelerine doğru yola çıkarlar.
Yine demirciliğe dönmek üzere olan Balian filmin sonunda yeni bir haçlı seferinin Kudüs'ü geri almak için yola çıktığına şahit olur....

Oyuncular ve karakterler

Orlando Bloom - Ibelinli Balian
Eva Green - Kudüslü Sibylla
Liam Neeson - Ibelinli Godfrey
Jeremy Irons - Tiberias (filmdeki adı; Tripolili Raymond III)
David Thewlis - Şövalye lideri
Brendan Gleeson - Chatillonlu Raynald
Marton Csokas - Guy de Lusignan
Ghassan Massoud - Selahaddin Eyyubi
Edward Norton - Baldwin IV
Alexander Siddig - Nasir
Jon Finch - Patrik
Iain Glen - İngiltere kralı I. Richard
Ayrıca bakınız
 
Cevap
#2Saladin tarihteki başlıca adamlarımdandır :D Eva Green bir yerde Saladin diyor işte orası çok hoşuma gidiyo
 
Cevap
#3
Harika bir filmdir.Zaten orlando favorimdir..
 
Cevap
#4
jamie lannisterinde oynadığı film ye ni farkettim
 
Cevap
#5
3 saatlik Director's Cut versiyonu daha da güzeldir. Savaş sahneleri de çok gerçekçi ve tarihi oldukça tarafsız bir şekilde anlatıyor.
 
Cevap
#6
Eva Green Var diye izlemiştim pişman olmadım oldukça güzel bir film.
 
Cevap
  
Görüntüleyenler: 2 Ziyaretçi