• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat
Game of Thrones Türkiye Discord kanalına katılın!


Demir Taht Zorbalığın Diktatörlüğün Merkezidir


#1
Wasteros Fatih Aegondan beri Demir Tahta oturan zorbaların,tiranların ve diktatörlerin kan kusturduğu esaret altında yaşayanların zulüm gördüğü bir diyardır.Diğer şehirlere neden Özgür Şehirler denildiği şimdi anlaşılıyor.

Fatih Aegon öncesi Westerosta yaşayanlar nüfusları azda olsa kendi yönetimlerine sahip insanlardı.Aegon iki kızkardeşi ve üç devasa ejderhasıyla gelip tek tek tüm bölgeleri işgal edip liderlerini ayağı altında ezdi.Sadece Dorne dışında.

O günden beri Demir Tahtta oturan kral adı verilen tiranlar ve zorbalar diyara kan kusturdular.Deli Kralın yaptılarını hepimiz biliyoruz.Robert denen ayyaşında pek farkı yok.Tek istedikleri özgürlük olan Greyjoyların isyanını çok kanlı bir şekilde bastırdı.Ondan sonra zalim bir manyak olan Joffrey ve Lannister hanedanı kan kusturdular.Starklara ve kuzeylilere yapılanlara bakın.Tek istedikleri kuzeyin özgürlüğüydü.

Bundan sonra kim bilir Daenerys veya başka bir zalim Demir Tahta oturup Westerosu boyunnduruğu altında inletecektir.Bu sebeple Demir Taht ve Kral Toprakları bir şekilde yok edilmeli; Aegon öncesinde olduğu gibi her bölge özgür olarak kendi kendilerini yönetmelidir.
 
Cevap
#2
@II.Aerys Targaryen mezarından çıkar yine izin vermez.
 
Cevap
#3
Westeros'ta ki zorbalık ve diktatörlük olayını sadece Demir taht'a bağlamamak gerekiyor. Demir taht'ın kaldırılmasıyla tüm sorunlar çözülecek mi peki?

Kuzey, Greyjoy'lar vs. bağımsız olsalar bile yine aynı feodal sistemle yönetilecekler. Halk her zaman soylular altında ezilmeye devam edecek. Demir taht'ın getirdiği otorite ile halk için değişen neredeyse hiç bir şey olmuyor. Taht'ın olmadığı bir Westeros'ta yedi kral, demir tahttaki kralın yaptıklarından farklı bir şey yapmıyordu zaten. Taht yedi kralı bünyesine alarak krallara boyun eğdirmiş ve onları ezmiş oldu sadece. Olan yöneten kesime oldu kısacası.

Ek olarak Aegon'dan önce yedi krallık devamlı birbirine giriyor ve tüm Westeros için savaşıyordu. Aegon'dan sonra ise bu savaşları bir sonu geldi ve Westeros'ta sular biraz olsun duruldu.

Aegon sosyal iktidar rejimini yıkıp feodal sistemi getirseydi haklısın diyebilirdim.
 
Cevap
#4
Evet, bende ayni dusunuyorum :( Bana gore gelismisligin simgesi 'sehir'lerdir. Sehirler medeniyeti, toplumu ve gelismisligi temsil eder benim icin. Westeros'a baktigim zaman ise sayi bakimindan Essos'un yarisi olan ama nitelik bakimindan yalnizca tek bir sehre sahip koskoca ama bombos bir kita goruyorum. Yargiclar, hakimler ve kurul-meclislerin yonettigi Essosda ozgurluk ortaminda gelisen bircok sehir var. Belki Targaryenler fethedip feodaliteyi iyice guclendirmese, insanlari baris zamani topraginda calistirip savas zamaninda erkeklerini orduya alan kisilere birakmasalar bugun heryer de muhtesem yapitlar, sehirler kurulurdu. Insana sadece topragi isleyen katir, onlarin bayragi altinda savasan 'bir asker' gibi bakmislar. Boyle bir ortamda ne sanat, ne bilim, ne de baska bir dusunce yapisi gelisir, ne de sehirler kurulur.
kahrolsun feodalite ve mutlakiyet, yasasin mesrutiyet ve demokrasi :D
 
Cevap
#5
Ama Essosun çoğunda da kölelik var.Bu açıdan Braavos tam bir cennet.Kendilerini tamamen ticarete ve sanata adamışlar.Kölelik yok.Dünyanın dört bir yanından gelen farklı insanlar uyum içinde etkileşime giriyo.Sanki Titan ayaklanmış bale yapıyor :D
 
Cevap
#6
westerosun olduğu dünya ortaçağ ve ilkçağ kırması gibi bir zaman diliminde yer alıyor.o yüzden sınıf farklılıkları heryerde var.bu açıdan bakarsak westerosta en azından kölelik yok yani essosa göre daha liberal diyebiliriz
 
Cevap
#7
:D :D :D Taht adı üstünde cumhuriyetin merkezi olacak hali yok ya.
 
Cevap
#8
Ben krallıklara bölünmeye karşıyım. Eğer öyle olursa savaşlar artar. Savaşsız dönem olmaz. Ama birleştirici bir güç olursa arada ufak tefek problemler haricinde huzur gelir diyara.

Önemli olan o tahta oturacak olan kişinin karakteridir. Targaryen krallarında huzur içinde yönetim sergileyenler oldu.
 
Cevap
#9
(13-06-2013, 08:55 PM)Luguj Nickli Kullanıcıdan Alıntı: :D :D :D Taht adı üstünde cumhuriyetin merkezi olacak hali yok ya.

Katılıyorum. Cumhuriyet olacak hali yok millet oy verecek kralını seçecek :) sdadas yok böyle dünya. işin heyacanı burda zaten. savaşacaksın gerekirse zorba olacaksın :)
 
Cevap
#10
Şöyle bir soru da sorulabilir: Peki Targaryenlar batıya değil doğuya gitseydi ve westerosa hiç bulaşmasalardı? Hayat nasıl devam ederdi?O demir taht hiç yapılmasaydı insanlar daha mı iyi yaşardı? Tarih çizgisi nasıl ilerlerdi?

Hatırlayın, Aegon'dan önce nehir diyarına ve çevresine Demiradalılar(Kara Harren) hükmediyor?!?!!? O dünyayı hayal bile edemiyorum...

Arada bir bir yerlerden birisi çıkıp ülke fethetme, yeni kral olma derdine düşüyor, paso savaşlar?!?!?
 
Cevap
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Demir Taht'a Çıkamayacağını Düşündüğüm Karakterler Mimar Brandon Stark 93 23,372 12-06-2015, 12:20 AM
Son Yorum: Jaehaerys I
  Demir banka borcu ne kadar? RodwenAedar 5 1,671 28-02-2015, 07:41 PM
Son Yorum: Raistlin Majere
  şu anki taht talipleri neler kazandı neler kaybetti? Anglachel 1 1,420 25-12-2014, 06:18 PM
Son Yorum: Raistlin Majere
  Baratheonlar işgalci taht hırsızları mıdır? Anglachel 317 75,889 09-12-2014, 01:01 AM
Son Yorum: Raistlin Majere
  Demir Taht, Demir Taht Olmasaydı... Asena 4 1,709 18-09-2014, 04:59 PM
Son Yorum: Mors_WestfordGörüntüleyenler: 1 Ziyaretçi