• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
 • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
 • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
 • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat


Dornelular


#1
Dornelular
Dornelular, Westeros'un güneyinde yer alan Dorne'da yaşayan yerlilerdir. Sıcak kanlılıkları ve cinsel ahlaksızlıkları ile tanınırlar.Dornelu piçlerin soyadlarına Kum denir.

Kültür
Dorneluların kültürünün kökenlerinde Andallar vardır ama çoğunlukla Dorne'a göç etmiş Rhoyn'lulardan etkilenmişdirler. Metresler ve genel cinsel ahlaksızlık Yeni Krallığın geri kalanına kıyasla yaygındır.

Dornelu lordlar mücevherli kemerler ve yarasa kollu ipek ve saten elbiselerin üstüne bakır, parlak gümüş ya da hafif kırmızı altın işlemeli zırhlar giyerler.

Etnik Gruplar
Rhoynarlar pürüzsüz zeytin tenli, siyah saçlı ve koyu gözlü, ince yapılı insanlardır. Bu özellik Dorneluların gen havuzu üzerine etkisi vardır. Bu etki Dorne kıyılarında daha güçlüdür ülkenin daha uzak iç kısımlarında ise daha zayıftır. Dornelularda Andalların ve İlk İnsanların kanı, Rhoynlulardan daha fazla ve adildir.

Kral Daeron I'e göre, Dorne'da yaptığı savaşlar sırasında gözlemlediğine göre iç Dornelu grup vardır.
 • Tuzlu Dornelular, Kırık Kol bölgesinde bulunan Dorne Denizi'ne doğru uzanan kırmızı dağların kıyısında yaşarlar. Bu Dornelular pürüzsüz zeytin tenli, uzun siyah saçlı, kıvrak ve esmerdir. Balıkçı ve denizcilerdir, Dorne filosunun gemileriyle yelken açan sert adamlardır.
 • Kumlu Dornelular,sıcak Dorne güneşi sayesinde yanmış,çöller ve uzun nehir vadilerinde yaşayan, Tuzlu Dornelulara göre daha koyu adamlardır.
 • Taşlı Dornelular, geçitlerde ve Kırmızı Dağlar'ın yükseklerinde yaşarlar. Andalların ve İlk İnsanların kanı en çok bu grupta vardır ve Yedi Krallığın insanlarına benzer gelenek ve görenekleri olduğu gözlemlenmiştir. Kahverengi saçlı ya da sarışındırlar ya da güneşte yanmış çilleri vardır.

  Ayrıca başka bir grup olan Yeşilkan yetimleri vardır. Yeşilkan nehirleri boyunca yaşar ve kendilerini Anne Rhoyne'dan gelen yetimler olarak görürler. Anne Rhoyne, Rhoynar'ların baş tanrıçasıdır ve Rhyone nehrini temsil eder.Dorne'a ilk gelişlerinin yanmış gemi karkaslarından yaptıkları küçük sandalları kullanarak Dar Deniz'i geçmeleriyle olduğu söylenir. Nehrin şarkısıyla dans ettikleri ve şifa sanatlarına karşı büyük bir ilgileri olduğu bu yüzden siğilleri iyileştirdikleri ve de harika ebeler yetiştirdikleri söylenir.

  Dorne.png
  Kırmızı Dağlar'ın konumunu gösteren bir harita.

Ordu
Dornelular yuvarlak metal kalkanlar, çift kavisli yaylar, mızraklar ve fırlatılan kısa mızraklar tercih ederler. Dornelular hafif süvarileriyle ünlüdür ve onlar at üstünde ustadırlar. Sıcaklardan dolayı derilerine üzerine işlenen metal disklerden yapılmış, bazen bakır ile süslenmiş, Yedi Krallığın geri kalanına göre daha hafif zırhlar giyerler. Dorne'da yanan güneşin savaşmalarına izin vermesi için metal zırhlarını kapsayan parlak renkli dökümlü kaftan giyerler.

Dorne, Yedi Krallığın en az nüfusuna sahip olması nedeniyle ve genelde meydan savaşından kaçınmaları, hafif zırhlı erkeklerin ve atlarının hızına bağlı olarak Yedi Krallığın geri kalanından daha farklı bir savaş taktiği tercih ettiğini söyleyebiliriz.
 
Cevap
#2
insallah kadınları güzel olur cinsel entrikalar olucak kesin
 
Cevap
#3
Dizinin spartacus benzeri bir seye donusmesini istemiyosun dimi.
Dorne en etkili bolgelerden biri olacak bence. Birbirine girmis westerosda milleti bir kenarda durmus izliyorlar.
 
Cevap
#4
Ne şimdi bunlar krallık mı hane mi?
 
Cevap
#5
(23-05-2012, 10:37 AM)Daenerys Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ne şimdi bunlar krallık mı hane mi?

Fatih Aegon Westeros'a gelmeden önce krallık idiler ama diğerleri gibi sonradan Yedi Krallığa katıldılar.
Dorne denilen yer Westeros'un güneyindeki bir bölge aslında. Bir sürü hanedanlık var burada en başı Martell'ler çekiyor.
 
Cevap
#6
Aynı Starkların kuzeye hakim olması gibi burayada Marteller hakim kardeşim.
 
Cevap
#7
Kafamda çok kurdum bu dornelular'ı inşallah hayal kırıklığını uğraşmam.Çok fantastik bir hane çıksın martell'ler, nolur :D
 
Cevap
#8
hadi diger haneleri geçtinde Starkların tarihine ne diceksin ben bi stark tarihi yazarım buraya şaşırırsınız hepiniz
 
Cevap
#9
Marteller bu üç Dornlu gruptan hangisine giriyor peki?
 
Cevap
#10
(15-06-2012, 03:51 PM)Distea Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Marteller bu üç Dornlu gruptan hangisine giriyor peki?

Tuzlular
 
Cevap
  
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi