• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol


Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Eski Tanrılar


#1
Winterfell_Godswood.jpg
Kışyarı nın Tanrı Korusu
Eski Tanrılar ilk önce Ormanın Çocukları'nın tanrısı olsa da daha sonra İlk İnsan tarafından benimsenmiştir. Ağaçlar, taşlar, toprak kısacası doğadaki her şey tanrı olarak kabul edilir. Bu yüzden bu tanrılar adına tapınak inşa edilemez. İbadetler Tanrı Korusu denilen yerlerde veya bir yürek ağacının önünde yapılabilir. Yürek ağaçları genellikle üzerlerine yüzler oyulmuş şekildedir. Bu yüzler tahminlere göre Ormanın Çocukları tarafından oyulmuştur ve bu gözler sayesinde tanrılar insanları görebilmektedir. Westeros Andallar tarafından işgal edilince Eski Tanrılar yerlerini yavaş yavaş Yedi ye bıraktı çünkü Andallar İlk İnsanın tersine gelirken yanlarında bir din getirmişlerdi. Andallar tanrıların gözleri olduğuna inandıkları yürek ağaçlarını Boğaz ın güneyindeki her yerde kestiler ve yaktılar. Ancak hiçbir Andal kralı Moat Cailin i geçemeyince Yedi İnancı kuzeyde yayılamadı.
Tree.png
Yürek ağacındaki bir yüz
İBADET VE RAHIPLERİ
İbadetler düzenli değildir ve sadece istendiğinde yapılabilir. Hiçbir zorunluluk yoktur ve ölümden sonra ne olacağı belli değildir. Ensest çok büyük bir günahtır ve asla bağışlanmaz. Piç çocuk sahibi olmak günah değildir ve misafirperverlik çok önemlidir. Bir misafir ''tuz ve ekmek'' istediğinde ve ev sahibide verdiğinde bu bir yemin sayılır ve bozulması çok büyük bir günahtır. Tapınakları olmadığı için rahipleri de yoktur ancak çok eski zamanlarda Greenseer olarakta bilinen kişiler peygamber yerine geçerdi ve büyülü kimselerdi. Ancak şu an çok az kişi Greenseer olarak görülür.Yürek ağacındaki gözlerden bakabilirler. Greenseer lar geleceği görebilir, doğayla etkileşime geçebilir ve Bu din için en kutsal yer Yüzler Adası olarak bilinen ve Tanrı Gözü gölünde bulunan adadır. Burada Ormanın Çocukları ve İlk İnsan arasında ki savaşı bitiren ve Pakt olarak ta bilinen antlaşma imzalanmıştır. Pakt imzalandıktan sonra Yeşil Adamlar adayı ve adadaki yürek ağaçlarını korumak için görevlendirilmiştir. Bazılarına göre burada hala Ormanın Çocukları yaşar. Ancak şu ana kada burası hakkında kesin bilgi verilmemiştir. Diğerleriyle savaştan sonra Sur un kuzeyine çekilen Ormanın Çocukları ndan sonra bile hala sağlam olması bu inancın ne kadar çok oturduğunun bir göstergesidir.
İBADET EDİLEN BÖLGELER
-Kuzeyde(Beyaz Liman hariç)
-Boğazda
-Güneyde sadece Tully Hanesine bağlı Blackwood Hanesi(Kuzgunağaç Kalesi) Eski Tanrılara ibadet eder.
-Surun kuzeyinde
 
Cevap
#2
Blogda yayınlandı: http://www.gameofthronestr.com/eski-tanrilar/
 
Cevap
#3
(06-05-2012, 12:22 AM)Sinister Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Kızıl Tanrı dedikleri, Jaqen in bahsettiği Tanrı, peki Craster ında hizmet ettiği ile aynı tanrı mı ?

craster da eski tanrılara inanıuo ama onlar biraz daha vahşi kurban veriyo çocuklarını
 
Cevap
#4
O kurban alanlar Ak Gezenler miydi?
 
Cevap
#5
yani Jaqen in bahsettiği ile Craster ın hizmet ettiği tanrıla farklı diyorsunuz, ikiside kurban alıyor
 
Cevap
#6
(06-05-2012, 12:20 PM)Daeron Nickli Kullanıcıdan Alıntı: O kurban alanlar Ak Gezenler miydi?
bende onu merak ediyorum
 
Cevap
#7
dizide en çok aklıma takılan bu Tanrılar zaten. iki farklı Eski Tanrılar mı var şimdi ?
 
Cevap
#8
Benim şu ana kadar gördüğüm 3 tanrı var. Işık tanrısı, isimsiz tanrılar ve 7 tanrı. Kuzeydekiler isimsiz tanrılara tapıyor. Sur'un arkasındakiler de aynı şekilde. 7 tanrıya geri kalan Westeros, ışık tanrısına da Essos inanıyor. Umarım iyi açıklayabilmişimdir.
 
Cevap
#9
biçok tanrı var işte bazıları eskilere bazıları yenilere, en yenilerde var mesela Melisandre nin Işığın Tanrısı dediği, bisürü
 
Cevap
#10
(06-05-2012, 01:40 PM)Daeron Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Benim şu ana kadar gördüğüm 3 tanrı var. Işık tanrısı, isimsiz tanrılar ve 7 tanrı. Kuzeydekiler isimsiz tanrılara tapıyor. Sur'un arkasındakiler de aynı şekilde. 7 tanrıya geri kalan Westeros, ışık tanrısına da Essos inanıyor. Umarım iyi açıklayabilmişimdir.

evet güzel açıkladın teşekkür ederim . sanırım eski tanrılar dedikleri isimsiz tanrılara giriyo. ışık tanrısı da şu yeni çıkan zaten.. tamamdır :)

(06-05-2012, 01:41 PM)Sinister Nickli Kullanıcıdan Alıntı: biçok tanrı var işte bazıları eskilere bazıları yenilere, en yenilerde var mesela Melisandre nin Işığın Tanrısı dediği, bisürü

evet ışığın tanrısı da yeni çıktı başka tanrılar çıkarmazlar umarım.
 
Cevap
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni Tanrılar-Yedi İnanışı Rhaegar Targaryen 16 9,131 06-01-2013, 01:15 AM
Son Yorum: YukionnaGörüntüleyenler: 1 Ziyaretçi