• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Favori şiirleriniz, dörtlükleriniz vs...

Babamın daha ben okuma yazma bilmeden ezberletmek için çok uğraştığı bir Ahmed Arif şiiriyle başlayayım. Kendisi o zamanlar, uzaklara dalmaktan bilmem ne zamandır içmeyi unuttuğum sigaram yavaş yavaş parmaklarımı yakarken aklıma bu şiirin gelebileceğini öngörememiş yüksek ihtimalle. Hiç bir fevkaledeliği olmasa dahi insanın yüreğinde yeri sebepsizce ayrı olan şiirler, şarkılar vardır. Bu da benim için onlardan biri. "Haberin var mı taş duvar?"

"Haberin var mı taş duvar?
Demir kapı, kör pencere,
Yastığım, ranzam, zincirim,
Uğrunda ölümlere gidip geldiğim
Zulamdaki mahzun resim.
Görüşmecim yeşil soğan göndermiş
Karanfil kokuyor cigaram
Dağlarına bahar gelmiş memleketimin..."

Ahmed Arif

Cevap
Cemal Süreya'nin Güzelleme şiiri var mesela. Sevgilime okurdum. Bir de üniversite de drama dersindeyken okumuştum bağir çağır. Çok severim.

Can Yücel'in Sevgi Duvarı şiirini Galata Köprüsünde sevgilimle martılara okumuştuk. Cihangir merdivenlerinde ve de Buyukada da. Onun tek ezberlediği şiirdir. Hala daha öyle. :)

Bir Ahmed Arif var;
'Seni anlatabilsem seni...
Yokluğun, Cehennemin öbür adıdır
Üşüyorum, kapama gözlerini...' der. Anneciğim gelir aklıma. Hasretinden prangalar eskittim. Cennet kuşum benim, hergün özlemle...

Bir de bu var. Anne gittiğinde çocukluk da bitiyor diye düşündüğüm bir sırada karşılaşmıştık. Ilk bir sene kaptana hak vermedim. Ama sonunda bahsi o kazandı.

Ek Dosyalar Ekran Görüntüleri

[-] Bu mesajı 1 üye beğendi:
  • F Netter

Cevap

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Favori LOTR Karakteriniz Joker 83 15,805 08-12-2016, 11:04 PM
Son Yorum: Prince of Dragonstone

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi