• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat
Game of Thrones Türkiye Discord kanalına katılın!


Fetih Savaşı/War of Conquest


#1
Fetih Savaşı/War of Conquest
800px-War_of_Conquest.jpg
Tarih:1AL
Sonuç: Aegon Yedi Krallığın altısını fethetmiştir.
Taraflar
House Targaryen --------- Westeros’un Krallıkları
Önemli Komutanları
Aegon Targaryen -------- Kara Kral Harren
Orys Baratheon --------- Fırtına Kralı Argilac
---------------------- Kral Loren Lannister
------------------------ Kral Mern Gardener
----------------------Kral Torrhen Stark
Güçler
Targaryen ordusu,ejderhalar ------ Westeros’un orduları(birlik değiller)

Fetih Savaşı, Aegon I’in Westeros’u fethettiği savaştır. İki kız kardeşinin, onların ejderhalarının desteği ve askerlerden oluşan küçük bir orduyla, Targaryen’ler Yedi Krallığın 6’sına boyun eğdirtmiştir. Tabi ki de bütün kıtayı fethedememiştir. Kimi haneler aktif olarak Targaryen’leri desteklerken bazıları da kendi istekleriyle teslim olmuştur.

Visenya Targaryen Kimdir?
Aegon Targaryen Kimdir?
Rhaenys Targaryen Kimdir?


Hazırlıklar
1 AL yılında Aegon Targaryen ve iki kardeşi-karısı Rhaenys ve Visenya Westerosta’ki Karasu bölgesine 1,600 adamdan daha azıyla ayak bastığında savaş başlamıştır. Targaryen’ler Valyrian özgürhalkından ayrılarak, Valyria Kıyameti’nden yaklaşık 100 yıl önce Ejderhakayasına yerleşmişlerdir.

Kıyametten sonraki yüzyıl (Kanayan Yıllar olarak da bilinir) Targaryen’ler varlıklarını genişletmeyi denemiş ancak Aegon Westeros kıtası ve Valyria’nın düşüşünün ardından kanlı çatışmalar ile fethedilen Özgür Şehirler arasında kalmıştı. Aegon birkaç Özgür Şehirden gelen yeni bir “özgürhalk” kurma tekliflerini ret etmiş ve tutkulu bir şekilde daha uzakta olan Westeros’u işgal etmeyi seçmiştir. Sınırlı asker gücüyle beraber, Targaryen’ler büyümüş ejderhalarının esas silahları olacağını biliyordu.

İstilanın başlamasından önce Aegon, Boyalı Masa’yı yaptırma emri vermiştir. Bu masa Westeros’un coğrafi yapısı şeklinde kesilmiştir. Görünüşe bakılırsa Aegon kıtanın Yedi Krallığa dağıtılmasına rağmen Westeros’u tek bir ülke olarak kendi yönetimi altında birleştirmek istiyordu.

Fetihler
Fetih Savaşının olay sırası tam olarak bilinmemektedir, aşağıdaki olaylar bu sırada olmasa bile gerçekleşmiştir.

-Demir Adalar ve Nehir Toprakları’nın Fethi-
Aegon ilk savaşını kuzey-güneyde bulunan Demir Adaların Kralı ve Kara Harren’e karşı vermiştir. Kral Haren, Demir Adaları ve Nehir Toprakları’nı Harrenhal’daki yeni tamamlanmış korkunç kalesinden yönetiyordu.

350px-Fall_of_harrenhal_by_reneaigner.jpg

Kral Haren teslim olmayı ret ettiğinde, Aegon Harrenhal’ın savunma askerlerinin üstesinden gelmek için ejderhalarını kullanmıştır. Harren’i ve oğullarını canlı bir şekilde daha sonraları “Kraleteş Kulesi” denilecek kulede yakmıştır. Geriye kalan demir adamlar, Demir Adalar’a kaçmıştır. Aegon Nehirlordları’nın yardımıyla onların izin bulup, onlardan bağlılık istemiştir. Demiradamlar kendilerine liderlik etmesi için Pyke’ın Lordu Vickon Greyjoy’u seçmiştir. Greyjoy ve Tully Haneleri Aegon’a ilk bağlılık yemini edenlerdir. Tully Hanesinin hizmetleri karşılığı, Aegon onları Nehir Toprakları’nın derebeyleri yapmıştır.

-Crackclaw Noktası’nın Boyun Eğmesi-
Harrenhal’da Kara Harren’ın ölmesinin ardından, Aegon kız kardeşi Kraliçe Visenya’yı Crackclaw Noktası’nın lordlarına boyun eğdirmesi için göndermiştir. Lordlar şansları olmadığını anladıklarında, kılıçlarını Visenya’nın önüne atmıştır. Visenya kılıçları Demir Taht için dövdürtmüştür. Lordlar vicdan azabı duymadan Visenya’nın önünde diz çökmüştür ve bunun karşılığında Visenya onlara derebeyleri olacaklarına dair söz vermiştir.
-Fırtına Toprakları’nın Fethi-
Doğuda, iddiaya göre Aegon’un piç üvey kardeşi Orys Baratheon Storm’s End’de bir ordunun liderliğini yapıyordur. Küstah Kral Argilac, adını hak ettiğini kanıtlamıştır. Kalesinin arkasına sığınmak yerine kendi savaş alanında zaferi kazanmıştır. Bir meydan muharebesi olmuş ve teke tek dövüşte Orys Baratheon, Argilac’ı öldürmüştür. Orys’in kendi ordusunu mu yoksa Aegon’un birliğini mi komuta ettiği belirsizdir. Savaştan sonra Aegon, Orys’e zaferi karşılığında, Argilac’ın kalesini ve kızlarını vermiştir.

-Batı Toprakları ve Reach’in Fethi-
800px-King_Loren_King_Mern_and_their_host.jpg
55,000 asker sayısıyla “İki Kralın Ordusu”.

Targaryen’lerin başarılarından endişe duyan Kral Loren Lannister ve Reach’tan Kral Mern IX bir birlik kurup işgalci ordu karşısında bir olmuştur. Bu ordu tarihçiler tarafından sayısı, “İki Kralın Ordusu” olarak anılır. Bu orduda 55,000 adam olmasına rağmen Targaryen’lerin elinde bağlılıkları ve güvenirlikleri belirsiz 10,000 adam vardır. Savaş zayıflamış ordu ile Targaryen’ler için kötüye giderken, Aegon ve kız kardeşleri bir defada bütün ejderhaları harekete geçirmiştir ve bütün ejderhaları sadece bu savaşta kullanmıştır. Bu birleşme sonucunda alevler savaşın her yerini sarmıştır. 4000’den fazla adam (Kral Mern’de dağil) kurban olmuştur ve bu savaşa “Ateş Tarlası” ismi verilmiştir.

Diz çöken Kral Loren’a ise Casterly Kayası’nın Lordu olmasına izin verilmiştir. Mern’ün ölümüyle, Aegon Harlen Tyrell’in teslim olmasını kabul etmiştir ve Onu Reach’in derebeyi olarak atamıştır. Aegon onların bağlılık yeminini kabul edip, Loren’i Batı Toprakları ve Casteryl Kayası’nın lordu ve Harlen’i ise Reach ve Highgarden’ın lordu yapmıştır. Gardener soyunda kan hakkı olduğunu iddia eden Florent Hanesi bu işe öfkelendi fakat Aegon bunu ret etmiştir.

-Oldtown’un Fethi-
Aegon ve kız kardeşlerinin Oldtown’a vardığı haberi geldiğinde, Yüce Septon Oldtown’daki Starry Septi’nin kubbesinin altında yedi gün yedi gece oruç tutup dua etmiştir. Ardından Targaryen’lerin Yedi İnancına karşı olmadıklarını açıklamıştır, çünkü Yedi’den Kocakarı ona, karşı olsalardı bunun Oldtown’un ejderha ateşi içinde yıkılması anlamına geldiğini göstermişti. Lord Hightower, dindan bir adamdı. Bütün ordularını Oldtown’a toplamıştır ve Aegon Oldtown’un güneyine doğru ilerlediğinde Aegon’un otoritesine teslim olmak için kapıları kendisi açmıştır. Yüce Septon sonrasında Aegon’u mesh etmiştir ve Westeros’un Kral’ı olarak kabul etti. Westeros’lular arasında geriye kalan muhalefetler yok edilmiştir.

-Dorne ile Savaş-
Aegon güney topraklarını elde etmek amacıyla bu saldırıya liderlik yapmıştır. Kırmızı Dağlar üzerinden ordusunu geçirmiştir ama Dorne’liler, Ateş Tarlası Savaşı’nda olanları ve Harren’in hatasını öğrenmişlerdi. Onlar ne kendi kalelerinde saklandılar ne de meydan savaşına girdiler.
Ve sonunda Aegon Dorne’yi bağımsız bir ulus kabul ederek geri çekilmiştir.

-Kuzeyin Fethi-
Kuzeydeki Kral, Torrhen Stark’ın liderliğinde kuzeylilerden oluşan bir ordu Nehir Toprakları’nın güneyi doğru ilerlemiştir ve Aegon askerlerini ve ejderhalarını toplayarak Trident’in Kırmızı Çatal kıyısında onları karşılama gitmiştir. Torrhen savaş sırasında Aegon ile çarpışmaya girmeye çalışmıştır ama Aegon’un devasa ejderhasını gören Torrhen, Aegon’un çılgınlığını fark etmiştir ve teslim olmak için önünde diz çökmüştür. Aegon, Torrhen’e Kışyarı’nın ve Kuzeyin Lordu unvanını vermiştir. Sonraki yıllarda, bu olayın olduğu yerde bir han yapıldı ve bu hana Diz Çöken Adamın Hanı denmşltir.

800px-Torrhen_Stark_bend_the_knee.jpg
Torrhen Stark diz çökerken.

-Vale’nin Fethi-
Arryn Hanesi ve Vale’nin Kralları, Aegon’un üstünlüğünü kabul etti. Ama buna sebep olan olaylar bilinmiyor.

Sonuç
Artık Yedi Krallığın altısı Aegon I Targaryen’in kontrolündeydi ve artık Fetih Aegon olarak biliniyordu. Kırmızı Kale ve başkent olan Kralın Şehrini kuracağını duyurmuştur ve burası Westeros’u yöneteceği bir merkez olmuştur. Targaryen’lere boyun eğmiş olanlara hatırlatsın diye Aegon ona karşı çıkmış olanların kılıçlarından “Demir Taht”ı yapmıştır.

Dorne fethedilmemesiyle hatırlanmıştır ve Güneş Mızrağı Marteller’in egemenliği altına devlet olarak kabul edilmiştir. Aegon kendi bölgesinin daha da güçlendirilmesine hayatının geri kalanını adamıştır.

Blog: http://www.gameofthronestr.com/fetih-sav...-conquest/
 
Cevap
#2
Çok güzel çeviri.+30
 
Cevap
#3
Targaryenler çok bonkör davranmışlar, sen git adamı tahttan indirmek için büyük bir savaş ver, savaştan sonra adamı lord yap. Cesaret mi desem, yaratılırken fazla mı güven dağıtmışlar bu Targaryenlere bilemedim. Çok iyi olmuş bu konu, merak ettiklerimden biriydi. Teşekkürler.
 
Cevap
#4
aslında adamları tahttan indirmek için savaş vermiyorlar.Hepsi bize çalışssın derdindeler yoksa her yeri tek bir adamın yönetemeyeceğini Aegon biliyordu hem böylece onların bağlılığını kazanıyordu.
 
Cevap
#5
Targaryenlar komplolu, entrikalı tarihi var hanedanın. Ayrı bir kitap yazılır, dizi çekilir bunlara.Çeviri çok güzel olmuş ellerine sağlık
 
Cevap
#6
Beklediğim yazı buydu teşekkürler :)
 
Cevap
#7
Edemiyor ama zorlasaydı alırdı gibime geliyor.
 
Cevap
#8
Çok güzel bir yazı :) Teşekkürler
 
Cevap
#9
Çok güzeldi tek nefeste okudum.Yok mu bunun filmini çekebilek bir babayiğit? :/
 
Cevap
#10
Bunu okuyup hala targaryenleri sevenler var işte.
 
Cevap
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kışyarı Savaşı Mimar Brandon Stark 127 40,169 13-07-2016, 02:31 PM
Son Yorum: HarDefection
  Kamplar Savaşı Mimar Brandon Stark 0 1,504 26-01-2015, 12:44 AM
Son Yorum: Mimar Brandon Stark
  Şarlatan Geçidi Savaşı Ghost* 5 3,374 12-09-2014, 04:12 PM
Son Yorum: bolton dostu
  Kalkan Adaları Savaşı Mimar Brandon Stark 30 14,954 10-09-2014, 10:45 PM
Son Yorum: bolton dostu
  Güzel Ada Savaşı Mimar Brandon Stark 30 10,150 10-09-2014, 10:45 PM
Son Yorum: AsenaGörüntüleyenler: 1 Ziyaretçi