• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat
Game of Thrones Türkiye Discord kanalına katılın!


Gemiler


#1
First_mate_by_henning.jpg

Westeros'da küçük balıkçı tekneleri, akıncı gemileri, çeşitli savaş gemileri, ticaret gemileri, büyük savaş kadırgaları ve yaz denizlerini geçebilecek görkemli kuğu gemileri gibi çeşitli türde ve boylarda deniz taşıtları mevcuttur.


Yedi Krallık
Bilindiği kadarıyla Yedi Krallıktaki gemi donanmasının en önemli filoları şunlardır:
Batıda Demir Adalara bağlı Greyjoy filosu, Doğuda Kral Topraklarına bağlı kraliyet filosu (Hemen hemen hepsi Blackwater savaşında yok ediliyor.), Güneyde Arbor'a bağlı Redwyne'ların filosu. Yakıcı Brandon'ın babası denizde kaybolunca sinirden babasının bütün gemilerini ateşe verdiğinden beri Kuzeyliler yüzyıllardır denizde hiçbir askeri güce sahip olamamıştır.

Yedi Krallığın geri kalanında, birçok kıyı toprakların lordları korsanlara karşı kıyılarını korumak için yaklaşık bir yada üç kadırgaya sahip olabilir fakat Lannister'lar gibi önemli ailelerin yirmi otuz gemilik büyük ve görkemli filoları olabilir. Genellikle büyük savaşlarda lordlar sancaktarlarının gemilerini çağırırlar. Tıpkı Stannis'in Blackwater Savaşına dar deniz lordlarını çağırması gibi. Benzer şekilde Greyjoyların ana kuvveti Demir Filosu iken, yüzlerce Ironmen gemileri ile filo çoğalabilir ancak bu uzun gemiler savaştan ziyade akınlar için yapılan gemilerdir, Yedi Krallığın herhangi bir yerinden daha az kadırgaya sahiptirler.

Tyrell'ler az çok Lannisterlar ile aynı durumdadır, kendi sancakları onlarınkine göre daha bağımlıdır, özellikle Mander ağzı dışındaki Kalkan Adaları lordları. Hightowerlar sadece birkaç savaş gemisine sahip ama kontrolü Oldtown'da, çok sayıda da ticaret gemilerine ev sahipliği yapmaktalar.

Başka Yerlerde
Essos'da bulunan Onüçler hemen hemen 1000 gemiye hakimler, Ancient Guild of Spicers 1200 ya da 1300 gemiye sahiptir ve de Tourmaline Kardeşliği hemen hemen sekiz yüz gemiye sahip.

Ibben adası siyah gövde ile, dolgun göbekli balina avcılığı gemileri üretmektedir. Ve Yaz Adaları insanları ise Kuğu gemileri kullanmaktadırlar.

Savaş Sırasında
Gemiler sürekli küçük çatışmalarda kullanılır. Örneğin: Güzel Ada Savaşı ve Karasu Savaşı. Ayrıca gemiler akınlar içinde kullanılır. Kıyı toprakları olan lordlar sahili korsanlara karşı savunmak için savaş kadırgalarını kullanır. Gemiler ayrıca askerlerin taşınması içinde kullanılır.

En basit deniz savaşı taktiği düşman gemisinin yakınına yaklaşıp toslayarak diğer geminin güvertesine geçmek ve orada savaşmaya devam etmektir. Yeterince yakın olduklarında uzun yay ve arbalet kullanabilir.

Blacktyde_longship_by_MarcSimonetti.jpg
MarcSimonetti tarafından resmedilen Blacktyde adlı uzun gemi.

Uzun Gemiler denizin ve karanın hızlı baskın gemileri olarak kullanılmaktadır. Yaklaşık 1000 erkek taşıyabilen geminin güvertesinde 100 adam oturabilir ve elli adam kürek çeker.

Savaş Kadırgası normal kagırgalardan büyüktür ve mancınık gibi tonlarca savaş silahı ile ekipman taşıyabilir, ve gemide daha çok kürekçi ve asker barındırabilir. Standart taktik yelkenleri indirip gemilere toslayarak onları devre dışı bırakmaktır. Muhtemelen GRRM bu gemileri tasvir ederken Bizansların kullandığı dromon adı verilen kadırgalardan esinlenmiş.

Kuğu Gemi saldırı sırasında gemiyi savunmaya yardımcı olan topluluk olan "kırmızı okçular" tarafından kullanılmaktadır. Kadınlar kuğu gemilerde hizmet verebilir ve hatta kırmızı okçuları kumanda edebilir.

Gemi Çeşitleri ve Özellikleri

Kadırga, öncelikle kürek gücüyle yürütülür ve teknelerden daha büyük gemilerdir. Savaş, ticaret ve korsanlık için kullanılır. Büyük kürekçi mürettebatı ile manevra ve hız yapabilir ancak gıda ve su için durmaları gereklidir. Özellikle uzun yolculuklarda kürekçilerinin eforunu düşürmek ve hızını artırmak için ek yelkenleri vardır. Rüzgarın yönüne ya da gücüne bakılmaksızın hızla seyahat etme yeteneği açık sularda gün ışığı seferlerinde çok değerlidir.

Uzun gemiler, başlıca Demir Adamlar tarafından kullanılır ve kadırgaların daha küçük tipidir. Hız için tasarlanmış uzun, dar, hafif, sığ bir ahşap teknedir. Sadece bir metre derinlikteki sularda sefer sağlayabilir.Uzun gemiler, ayrıca geminin etrafında dönmeye gerek kalmadan hızlı bir şekilde yönünü tersine çevirmeye izin vermemek için simetrik baş ve kıç çift uçlu idi; bu özelliği kuzey enlemlerde seyir tehlikeleri olan buz dağları ve deniz buzlarında özellikle yararlı olduğunu kanıtladı. Uzun gemilere hemen hemen tüm uzunluğu boyunca kürekler takılıdır. GRRM burada ise Vikinglerin uzun botlarından esinlenmiş.

Carracklar ticaret gemisi olarak popüler olan büyük kalyonlardır. Büyük okyanuslarca yol alan gemilerdir. Sert denizlerde istikrarlı ve uzun yolculuklar için yeterli erzak taşımak için uygundur.

Kuğu gemi Yaz Adaları'nda dizayn ve inşa edilmiş bir okyanus gemisidir. Tasarımın gerçek adı bilinmemektedir işte bu yüzden Yedi Krallıkta "kuğu gemi" olarak adlandırılmıştır. Büyük beyaz yelkenleri ve kuşları yansıtmayan figürleri olduğu için kuğu denmiştir. Yelkenleri çok iyidir ama rüzgar olmadığı zaman çaresizdir.

Balina Avı Gemileri Ibben'den gelen Titreyen Deniz'de balina avı için kullanılan siyah büyük gövdeli katran gemilerdir.

Blog: http://www.gameofthronestr.com/denizdeki-guc-gemiler/
 
Cevap
#2
şu ibben i çok merak ediyorum kıllı mıllı adamlarmış ama iyi gemileri var
 
Cevap
#3
Çok güzel bilgi teşekkürler.Gemilere çok ihtiyaç var,geçilecek denizler,okyanuslar olabiliyor.
 
Cevap
  
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi