• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol


Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ghiscari İmparatorluğu


#1
Ghiscari İmparatorluğu bilinen en eski dünya ulusları ve kültürlerinden biriydi, Essos'da çok yüce bir hüküm sürdü. Bu imparatorluk, Valyria özgür halkı Ghiscari topraklarını ele geçirmeden binlerce yıl önce kurulmuş ve altın çağını yaşamıştır. İmparatorluğun simgesi bir Ghis harpiyası: bir kadının gövdesi, bir yarasanın kanatları, bir kartalın bacakları ve bir akrebin zehirli kuyruğuna sahip bir yaratıktır ve pençelerinde bir şimşek tutmaktadır.

harpiya.jpg
Ghiscari sembolü olan bir harpiya.

Tarihi
Valyrian özgür halkı hala genç ve vahşi iken Ghiscari İmparatorluğu askeri, ekonomik ve kültürel açıdan bir güç merkeziydi ve Ghis antik kenti yükselmişti. Yükseldiğinde, savaş sahasına çıkardığı son derece disiplinli askerlerin bulunduğu ordusu ile savaşlarda neredeyse rakipsiz olarak ün saldı. Ghis mimarisine kölelerin emeğiyle kurulmuş devasa tuğla kuleler ve piramitler hakim oldu. Simgesi ise pençesinde yıldırım tutan kollarında kanatları olan bir kadındır, bacakları kartal gibidir ve bir akrep kuyruğu vardır.

Hikayenin şuan izlediğimiz zamanından beş bin yıl önce Ghis İmparatorluğu düştü, şehrin lejyonları Valyria'nın kudretiyle kırılmış, duvarları yıkılmış, caddeleri ve binaları ejderha ateşiyle köze ve kule dönmüştü, arazileri tozla, kükürtle ve kafataslarıyla kaplanmıştı. Büyük Piramitler ejderhaların ateşlerinde erimiş, tanrıları ve insanları ölmüştü.

Ghis şehri ve Ghiscari İmparatorluğunun yıkılmasından sonra orijinal Ghiscari soyu neredeyse tükendi. Hayatta kalan nüfus İmparatorluğun enkazından kalan alanı yeniden inşa etmişti. Antik Ghiscari İmparatorluğu'nun küllerinden Kölelerin Koyu'nda (Slaver's Bay) şehirler inşa edildi. Astapor, Yunkai ve Meereen adlı bu üç şehir ön plana çıktı. Bu şehirler küresel köle ticareti merkezi olarak kuruldular ve oldukça zengin oldular.
Kitaplardan bir spoiler.
Spoiler:

Fall_of_Ghiscar.jpg
Ghis şehrinin yıkılışının resmedilişi.

İnsanları
Ghiscari insanları imparatorluğun düşüşüne kadar bir düzine ırkla ve sürgün edilen insanlarla yaşamış melez bir topluluktu. Köleleerin Koyu, Matem Körfezi'nin (Gulf of Grief) batısına ve Yaz Denizi'nin (Summer Sea) sahillerine kadar geniş bir alana yayılmıştı. Ghiscari kültürü, tanrıları ve dili zamanla büyük ölçüde Ghiscari içinde unutuldu, Valyrian fatihlerinin dili benimsendi, ve bugünlerde Yüksek Valyrian'ın bir lehçesi konuşuluyor.

Ghiscari insanları koyu sarı renkli deriye ve yoğun kızıla çalan sırım gibi saçlara sahipti. Koydaki şehirlerin erkekleri saçlarını, alaylı şekilde yağlamış ve fantastik şekiller halinde büker, bakır diskler sarı ipekten yapılan pelerinlerine dikilirdi. Tunikleri keten işlemeli, belden aşağılarına ise sandalet ve pilili keten etek giyerlerdi. Zengin sınıflar -özellikle tüccarlardan oluşmaktadır- Tokar giyer ve zengin besinleri çok severdi. Örneğin; köpekler, ahtapot yahnisi ve ördek yumurtası gibi.

Ghisliler ölülerini papaz evi kriptalarına gömerler.

slaver-koyu.jpg
Essos kıtasındaki Kölelerin Koyu'nun konumu.

Valyria'nın Haritası
Valyria_haritasi.jpg
 
Cevap
#2
bide doğmamış köpek yiyolar ve zenginlik diyolar ığyyk...
 
Cevap
#3
O kadının bir sürü hayvandan oluşması halkın melez olmasından kaynaklanıyor ve bu çok güzel birşey çok beğendim süper bilgi +30
[-] Bu mesajı 1 üye beğendi:
  • enverefe
 
Cevap
#4
Valyrian'lılar iyiki yıkmış hani.
 
Cevap
#5
Yayınlandı: http://www.gameofthronestr.com/ghiscari-imparatorlugu/
 
Cevap
#6
(12-05-2012, 08:47 PM)QoQo Nickli Kullanıcıdan Alıntı: O kadının bir sürü hayvandan oluşması halkın melez olmasından kaynaklanıyor ve bu çok güzel birşey çok beğendim süper bilgi +30

Hiç böyle düşünmemiştim.
 
Cevap
#7
Upp yapıyorum :D
 
Cevap
#8
Giysileri Mısır'lılara benziyor.Bide şu kadın sembolü çok tanıdık geldi ama çıkartamadım.
Sormadanda geçemicem nerden buluyosunuz bunları?Sağol :)
 
Cevap
#9
(30-08-2012, 03:58 PM)Siren Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Giysileri Mısır'lılara benziyor.Bide şu kadın sembolü çok tanıdık geldi ama çıkartamadım.
Sormadanda geçemicem nerden buluyosunuz bunları?Sağol :)

AWoİaF diye bir site var oradan.
 
Cevap
#10
Çok iyi bilgi vermişsin.Özellikle sembolleri çok hoşuma gitti. :D +50.
 
Cevap
  
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi