• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat


Google Balon Projesi


#1
Google Balon Projesi: Heryerde İnternet

Amazonlarda bile Google ile internete erişebileceğiniz çok önemli ve değişik bir proje geliyor. Google Balon... Orijinal adıyla onu Project Loon olarak görebilirsiniz. Google Balon projesinin en önemli özelliği interneti dünyanın her yerine taşımak. Bunun içinde tamamen doğal kaynaklar kullanılacak. Proje dünyayı internet üzerinden birbirine bağlayacak.

Devasa balonlara internet için gerekli sinyali yayan bir cihaz ile bu cihazın enerjisini karşılacak olan solar bir sistem entegre ediliyor. Balonlar havalanınca rüzgarın yardımıyla haraket ederken solar sistemin yardımıyla güneşten enerji sağlıyor. Balona entegre edilmiş sinyalin yayılması ve diğer balonlarla bağlantı kurulması için kullanılan cihazda interneti Google ile her yere götürecek.
Project-Loon-Google-Balonlar-1.png
Videoda anlatılanlar ise balonların büyük olduğu ve tamamen doğal enerji kaynağı tükettikleri ile ilgili. Bu nedenle proje uzun süreli ve mümkün olduğunda masrafsız olacak. Videoda en çok üstünde durulan ve bizi en çok düşündüren konu ise rüzgar. Balonlar gökyüzüne salınıyor ve 20Km yükseklikte seyrediyor. Peki bu balonlar hangi yöne gidecek? Açıklamalar balonların dünyanın etrafında döneceği yönünde. 20Km yükseklikte herhangi bir doğa olayı gerçekleşmediği için balonlar tamamen güvende olacaklar. Ayrıca uçaklarda o kadar yüksekten uçmuyor.
google-project-loon-balon.jpg
Balonların nasıl ve nereye haraket edeceğini açıklamaya çalışalım. Google bunun için uzmanlarla çalışmış ve dünyanın rüzgar yönleriyle ilgili tamamen bilimsel verilerden yararlanarak rotalar çizmiş. Balonlar batıdan doğuya doğru seyehat edecek ve tamamen rüzgar gücüyle bunu gerçekleştirecek. Kullanılan teknoloji verüzgar durumu saptamalarından çıkan sonuçları değerlendiren Google'ın uzmanları bir balonun sağa giderken diğer balonun başka bir rüzgara kapılıp farklı bir yöne gideceğinden bahsediyor.

Google Balon TanıtımıBu teknolojiden nasıl yararlanılacak diyenler için ise evlerimize yine Google'ın bir cihazını kurmamız gerekiyor. Videoda gösterilen bir çizime göre binanın açık bir alanına monte edeceğimiz bu küçük top şeklindeki cihazGoogle balonlarından internet sinyalini yakalayacak. Havadaki balonlar sürekli birbirleriyle bağlı halde dolaşacak. Balonların sürekli beraber olacağı ve bağlantının hiç kopmayacağı yönünde görüşler belirtilmiş; fakat rüzgar buna izin verecek mi bilemiyoruz. Ayrıca balonlar birbirlerine o kadar yakınken ve sürekli aynı yöne eserken nasıl dünyanın her yerine internet verilecek çözemedik. Şu an bu sistem Yeni Zellanda'da test ediliyor. Burdan dünyanın farklı yerleri ve farklı rüzgarlar için farklı balonlar kullanılabileceğini düşünebiliriz. Örneğin Avrupa ve ülkemiz için sürekli rüzgarlar tespit edilip sadece bu bölgede dolanan balonlar havaya salınabilir.
Arkadaslar google balon projesinin gelmesiyle Türkiyedeki internet fiyatlarının aşağılara düşeceğini ve internet kalitesinin(hızınının) artacağını düşünüyorum.Umarım en kısa sürede başarıyla tamamlanır proje.merakla bekliyorum
 
Cevap
#2
Güzel konu teşekkürler
 
Cevap
#3
Videolarda internetin daha ucuz ve daha hızlı olacağı söyleniyor.Umarım öyle olur.
 
Cevap
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Google Chrome'un Middle-Earth uygulaması Captain of Gondor 0 647 19-11-2014, 01:01 PM
Son Yorum: Captain of Gondor
  Google, Perseid Meteor Yağmurları'nı doodle yaptı. Kuchiki Byakuya 1 901 11-08-2014, 07:15 PM
Son Yorum: Demir Gibi Kaptan
Anket Google Science Fair 2013 Rhaegar Targaryen 0 1,315 09-08-2013, 02:40 PM
Son Yorum: Rhaegar Targaryen
Brick Google'ın yeni oyunu: Ingress Bekir Cem 9 4,008 01-08-2013, 10:18 PM
Son Yorum: Artemis
Thumb_up Google Chrome Game of Thrones Temları Ned Stark 1 1,565 10-06-2013, 10:44 PM
Son Yorum: BloodlessGörüntüleyenler: 1 Ziyaretçi