• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat


Greyjoy İsyanı


#1
300px-Driftwood_Crown_by_JZee.jpg

Temsili Balon Greyjoy'un tuzdan ve demirden yapılmış tacı

tumblr_loranaHQC61qieihbo1_500.jpg

İsyanın Baçlangıcı
298AL'da, Robert Baratheon'un Targaryenleri tahtan indirişinden altı yıl sonra, Pyke'ın Lordu Balon Greyjoy, kendini Demir Adaların kralı ve demir tahta karşı çıkarılan isyanın lideri ilan eder.Ona Nagga'ın tepesinde Boğulmuş Tanrıların Rahibi tarafından dalgaların karaya attığı odundan yapılmış taç takılır.Lord Balon Kral Robert'in kurallarının güvensiz olduğuna inanıyordu.Balon soylular arasındaki destekten yoksundu.Robert'in elinde bulunan destekten daha fazlasına ihtiyacı vardı ama o zamanını soylularla görüşerek arkasına almaya çalışarak harcamadı.O savaşa hazırlanmaya tercih etti.

Demir Adamların Saldırısı
Robert'in emrindeki batı haneleri(Starkoğulları, tullyoğulları, lannisterler) toplandı.Lannister filosunun yakılması, Euron ve Iron Fleet'in kaptanı Victarion'ın planladığı Lannisport'a sürpriz saldırı, Balon'un yapmış olduğu bir kaç erken üstünlüklerdir.Bu zafer Balon Greyjoy'a oğlu Rodrik tarafından Seagard'a bir saldırı başlatmasının yanı sıra çevre sahillere de çok küçük yağma şansı vermiş oldu.Ama ilerleyen gelişmeler istenilen gibi olmadı ve Rodrik Lord Jason Mallister tarafından Seagard duvarlarının altında öldürüldü.

Demir Adamlara Karşı Hamle
Robert, üstün numaralarını ve kaynaklarını isyanı bastırmak için kullanmıştır.Stannis Baratheon, Renly Baratheon ve Paxter Redwyne ile kaptanlığını Victorian Greyjoy'un yaptığı Fair İsle kıyılarında önemli bir savaşta ola Iron Fleet gemisini yakaladı ve bozguna uğratrı.Bu olay Robert'in güçlerinin Demir Adalara geçmesine izin veriyordu.Aeron savaş sırasında denizde kaybolmuştu, ele geçirildi ve savaşın geri kalan bölümünü casterly kayalığında geçirdi.Barristan Selmy'nin Old Wyk'e saldırısını idare ediyoren, Stannis kardeşinin adına Great Wyk'nın da yedi krallığa itaat etmesini sağladı.

Topuz Savaşları
Ana muharabe, saldırıyı Robert ve arkadaşı Ned stark komuta ettiği Pyke'taydı.İlk olarak yakındaki Botley Kalesi yıkıldı, altındaki lordsport kasabası gibi, bunlar Pyke saldırısı öncesinde başlatıldı.Robert'in birlikleri kuşatma makineleri ile güney duvarına saldırdı, sonunda orada ana gözetleme kulesi paramparça oldu ve aşağısını çevreleyen duvarların parçalanmasına neden oldu.Burada Balon Greyjoy'un üç oğlundan oğlundan ikincisi öldürüldü.Jorah Mormont'a cesareti için o gün şovalyelik verildi.Kalede savaş çok şiddetli oldu, ama sonunda kale alındı.Balon Greyjoy Demir Taht ve hayatta kalan oğlu Theon için krala bir kez daha sadakat yemini etmek zorunda kaldı.

Sonuç
Balon Greyjoy onun iki en büyük oğlu öldürüldü, teslim oldu ve onun son hayatta kalan oğlu Theon, Stark hanesine rehine olarak gönderildi.Robert zaferini kutlamak için Lannisport'ta muhteşem bir turnuva düzenledi.İsyandan sonra Pyke ciddi hasar gördü ve hemen hemen yeniden inşa edildi.
 
Cevap
#2
Deliliğinin sonucunu almış oldu.Gereksiz bir isyandı.
 
Cevap
#3
Stannis büyük askermiş beyler.
 
Cevap
#4
Saçma ve gereksiz bir isyan . Westeros'un hepsini ( savaşa yarısı girmiş ama olsun ) karşısına almış . Gemilerin var diye her yeri işgal edemezsin . Bir Balon Greyjoy'un sonradan Theon'a öyle davranması çok adiceydi :/
 
Cevap
#5
Greyjoyların sistem karşıtı insanlar olduğunu biliyoruz ama bu isyan çok gereksizdi.Balon Greyjoy yanına hiç bir müttefik toplamadan isyana kalkıştı.
Ayrıca İsyanın bastırılmasında en başarılı isim Stannis Baratheon ve Jorah Mormonttur.Eddard Stark'ı da unutmamak gerek.
 
Cevap
#6
aslinda denizdeki ustunluklerini kaybetmeseydiler kazanabilecekleri bir savasti .Belki karada yenileceklerdi ama denizde butun westeros tan daha ustunduler
 
Cevap
#7
Tacı güzelmiş ama.Fırsatcı zaten bunlar güç azalması olunca hemen isyan.
 
Cevap
#8
Stannis,Victorian reisin devasa filosunu yenerek Westeros'un en iyi amirali olduğunu kanıtlamıştır.
 
Cevap
#9
(22-09-2012, 09:34 PM)Young Griff Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Stannis,Victorian reisin devasa filosunu yenerek Westeros'un en iyi amirali olduğunu kanıtlamıştır.

Victarion ile tekte kapışsalar havada karada alır onu Vic öyle de bi gerçek var. Ayrıca Victarion'un kendisinin de ima ettiği gibi o hata bi kere olur ve bundan da yeterince ders almış olduğu son hamlelerinde belliydi, Dany'le nolacağını bilemesem de döndüğünde Euron'u da egale ederek Westeros'un en güçlü amirali olacağına inanıyorum.
 
Cevap
#10
(23-09-2012, 12:31 AM)Ser Robert Strong Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(22-09-2012, 09:34 PM)Young Griff Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Stannis,Victorian reisin devasa filosunu yenerek Westeros'un en iyi amirali olduğunu kanıtlamıştır.

Victarion ile tekte kapışsalar havada karada alır onu Vic öyle de bi gerçek var. Ayrıca Victarion'un kendisinin de ima ettiği gibi o hata bi kere olur ve bundan da yeterince ders almış olduğu son hamlelerinde belliydi, Dany'le nolacağını bilemesem de döndüğünde Euron'u da egale ederek Westeros'un en güçlü amirali olacağına inanıyorum.
Donanma yonetimini, komutanligi ve teketek dovusten ayirmak lazim. Victarion kuvvetli bir dovuscu olabilir ama zeki ya da ileri goruslu oldugunu soylemek zor. Euron icin tehdit olusturabilecegini sanmiyorum.
 
Cevap
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Blackfyre İsyanı Rhaegar Targaryen 27 7,303 16-02-2017, 03:16 PM
Son Yorum: JaqenHgar
  Robert'in İsyanı Nyks 100 31,401 22-01-2015, 05:08 PM
Son Yorum: Cypon
  İkinci Blackfyre İsyanı Bia 5 3,237 29-04-2013, 01:14 AM
Son Yorum: Mimar Brandon Stark
  Reyne-Tarbeck İsyanı Rhaegar Targaryen 3 3,249 14-06-2012, 09:23 PM
Son Yorum: Distea
  Robert Baratheon İsyanı Sinister 14 11,539 23-05-2012, 11:47 PM
Son Yorum: SinisterGörüntüleyenler: 1 Ziyaretçi