• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat


Hayvanlar ve Yaratıklar


#1

350px-Beastiary.jpg
Kim Pope tarafından resmedilmiş bir deniz canavarı

Bu makale Buz ve Ateşin Şarkısı dünyasının bilinen tüm hayvan türlerinin listesini vermektedir. Hayvanlar direk olarak metinlerden ve hanelerin armalarından referans alınmıştır. Bu dünyada yaşayan çoğu hayvan gerçek Dünya'mız ile benzerdir.

Özel, Tuhaf ve Efsanevi Hayvanlar

Basiliskler
Bu zehirli yartıklar Yi Ti ormanlarında yaşar.

Kan Sinekleri (Bloodflies)
Doğuda bulunan arı büyüklüğünde kan emici bir böcek türüdür. Parlak mor renklidir. Bataklıklarda ve durgun sularda yaşarlar.

Centaurlar
Mit ve efsanelerde var olduklarına inanılır. İnsan başlı at gövdeli yaratıklardır.

Kertenkele-aslanlar (Lizard-lions)
İri, Boğaz'da bulunan bataklık yaratıklarıdır. Bu yaratıklar genelde büyük timsahlara benzer.

Manticore'ler
Jade Denizi'ndeki adalarda yaşadıkları söylenen, bir kutuya sığacak kadar küçük zehirli yaratıklardır. İğneleri insanlar için ölümcüldür. Yüzleri kötü ve insana benzer bir şekildedir. Daenerys Targaryen tarafından 2.sezonda görmemiz mümkün olabilir.

Mamutlar
Westeros'un en uzak kuzeyinde Devler tarafından binek hayvanı olarak kullanılan kalın kürklü hayvanlardır.

Deniz Canavarları (Kraken)
Dev mürekkep balıkları, balina avcılığı için kullanılan gemileri direk tepesine kadar uzanan kollarıyla devirebildikleri söylenir. Bunlar çoğunlukla efsane olarak kabul edilir.

Tekboynuzlar (Unicorn)
Büyük keçi benzeri hayvanlardır, kafasında uzun tek bir boynuz vardır. Skagos'da yaşadıklarına inanılır. Jon Snow kurt rüyasında Shaggydog'un bir unicorn ile savaşıp onu öldürdüğünü görmüştür.

Sfenksler
İnsan yüzüne, aslan bedenine ve şahin kanatlarına sahip efsanevi yaratıklardır. Kendi dünyamızda ve yazarın dünyasında Sfenskler bazı geleneklere göre bir tapınağa giren dindarların günahlarından arınmasını sağlar ve genellikle kötülüklerden korurlar. Bir sfenks bu nedenle sık sık stratejik bir konumda bulunur örneğin, girişlerde ve tapınak kapılarında. Sıkça iki cins olarak dişi ve erkek şeklinde bulunurlar. Sfenksler koruyucu bir işlev görür. Valyrianlılar kendi sfensklerine sahiptiler ve bunlara Valyrian sfenksleri denirdi.

Kuzgunlar
Gerçek Dünya'mızdaki kuzgunlara fiziksel olarak benzer, Westeros'daki kuzgunlar kaleler arasında mesaj taşımak için kullanılır. Bir kalenin üstadı kuzgunları kendi besler.Üstatlar Citadel'de beyaz kuzgunları daha akıllı bir tür olmaları için yetiştirdikleri söylenir. Kuzgunlar hiçbir insanın konuşamadığı Ormanın Çocuklarının dili olan Gerçek Dil'i konuşabilir. Kuzgunlar mesajları belirli bir kaleye uçurmak için eğitilmişlerdir. Bazılarına en az iki kale arasında uçma öğretilir. Bu kuşlar çok değerlidir. Bir zamanlar, bir kuzgun üç veya dört hatta beş kale ismi öğrenir ve verilen her komut üzerine uçabilirdi. Bu kadar zeki kuşlar ancak yüzyıl içinde dünyaya gelir. Ormanın Çocukları İlk Adamlara uzun mesafelerle iletişim kurmak için kuzgunları kullanmayı öğretti. Çocukların yeşilgörenleri derilerini değiştirip kuşlar aracığıyla konuşurlardı.

Ulu Kurtlar
Bir ulu kurt, kurtların yakından akrabasıdır ancak daha büyük ve güçlüdürler, boyutları bir midilli boyutuna ulaşana kadar büyür. Duvarın güneyinde hiçbir zaman görünmemişlerdir. Beyaz bir alanın üstünde gri bir ulu kurt Stark hanedanının sancağıdır. Gerçek dünyada Pleistocene megafauna olarak adlandırılırlar normal kurtlara göre daha büyüktürler ancak kitaplarda tasvir edilen ulu kurtlar kadar çok büyük olmamışlardır.
Vücutları ile orantılı olarak bacakları daha uzundur ve başları normal bir kurttan daha büyüktür. Burunları daha uzun ve belirgindir. Olası göz renkleri gri ile sarı, siyah ile yeşildir. Albino ulu kurtlar beyaz kürk ve kırmızı gözlere sahiptir.

Yaban Öküzleri
Boğanın en büyük akrabaları. Çoğunlukla büyüklük, güç ve aptallığı sembolize ederler. Yaban öküzü 17. yüzyıla kadar gerçek dünyada var olan büyük, vahşi inek türüdür. Westeros'un çoğunda var olduğu bilinen ancak avcılık ve evcilleştirme yoluyla artık vahşi alanlarla kısıtlıdırlar.

Gölge Kedileri (Shadowcats)
Gölge kedileri Ay Dağlarında ve Duvar'ın ötesinde bulunan kedigillerdir. Gölge kedileri korkunç ve yırtıcı hayvanlardır ve aynı zamanda leş yiyicilerdir. Gölge kedilerinin altı mil uzaktaki kan kokusunu alabildiği söylenir.

Shadowcat_by_Mike_S_Miller.jpg
Mike S Miller tarafından resmedilen bir gölge kedisi.

Zebratlar (Zorse)
Zebralar Essos kıtasında çizgili siyah-beyaz bir attır. Zebra ve atın çiftleşmesi sonucu oluşan melez bir ırktır. Cesur Dostlar tarafından binek hayvanı olarak kullanılırlar. Kralların Çarpışması adlı ikinci kitaba göre Qarth'da Jogos Nhai tarafından Daenerys Targaryen'e kendi sürüsünden siyah beyaz ve kızgın bir zebrat verilmiştir.

Ejderhalar
Vahşi, büyülü yaratıklar olan ejderhalar Westeros'da doğal olarak bulunmazlar ama onlar Targaryen'ler tarafından Westeros'a getirilmiştir. Ejderhalar yüzyıl önce ölmüş ve Westeros halkı tarafından soyu tükenmiş olarak kabul görmektedirler. Daenerys Targaryen, kendisine hediye edilen taşlaşmış üç ejderha yumurtasını kuluçka sürecinden kurtarmayı başamış ve ejderhaların çığlığı bir kez daha dünya üzerinde duyulmuştur. Daha ayrıntılı bilgi için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Firewyrmslar
Firewyrms'lar ejderhalara oldukça benzer, nefeslerinde ateş vardır ama kanatları yoktur. Bu ejderi yaratıklar gençken bir çocuğun kolunun boyutunu geçemez ama büyüdükçe devasa boyutlara ulaşırlar. Firewyrmslar 14 Ateş (Fourteen Fires) madenlerinde Valyrian Özgür Halkı köleleri tarafından bulunmuşlardır. Eski masallara göre firewyrmslar ejderhaların gelmesinden önce 14 Ateş'de bulunuyorlardı. Bu yaratıkların insanlar için hiç sevgisi yoktur.


Memeliler

Porsuklar
Lemurlar
Tavşanlar
Sincaplar, Siyah Sincaplar
Atlar
Siyah Tilkiler, Beyaz Tilkiler
Geyikler, erkek geyiklere Hart denir. Beyaz ve Kırmızı erkek geyiklere Stag denir.
Elkler, Dev Elkler (Kanada geyiği)
Keçiler
Ayılar, Siyah ayılar ve kar ayıları
Aslanlar, Hrakkar (Dothraki Denizinde doğal beyaz bir aslan cinsidir.)
Kaplanlar
Kurtlar ve Ulu kurtlar
Maymunlar ve Apeler
Develer
Filler ve cüce fil
Zürafalar
Zebratlar

Kuşlar
Kartallar
Saksağanlar
Bozdoğanlar (Bir doğan türü)
Atmacalar
Akdoğan
Şahinler
Balıkçıllar
Ringalar
Bülbüller
Keklikler
Papağanlar
Bıldırcınlar
Kuzgunlar
Kar örümcekkuşu
Leylekler

Balık ve Deniz Yaşamı
Yunus balıkları
Su samurları
Foklar
Deniz aslanları
Morslar
Balinalar
Morinalar
Fener balıkları
Mağara balığı
Turna balığı
Somon balığı
Gümüş balığı
Midye
Beyaz balık
Yengeçler (çamur, leopar, tırmanıcı, örümcek, kırmızı yengeçler vardır.)
İstiridyeler
Yılanbalıkları (kırmızı, beyaz ve çizgili olarak değişirler.)
Kral yengeçler
Bofa balıkları
Istakozlar
Ahtapotlar

Sürüngenler, böcekler vb.
Kertenkeleler
Akrepler
Yılanlar, Su yılanları
Zehirli engerek yılanları
Kurbağalar
Kelebekler
Sinekler
Ateş böcekleri 
Cevap
#2
Teşekkürler, demek ki Demir Adalar efsaneye göre kendilerine bir arma yapmışlar.
 
Cevap
#3
Çok güzel olmuş teşekkürler.
 
Cevap
#4
Firewyrms çok ilginç ya görmek istiyorum şuan ama soyları tükenmiştir herhalde :(

Nagga adlı bir su ejderhası da varmış. Gri Kral (Greyjoy hanesini kuran kişi oluyormuş sanırım) kendi elleriyle öldürmüş falan.

Hrakkar dediğimiz aslanlar da böyle oluyor.
400px-Lion_Blanc.jpg
 
Cevap
#5
evet bende firewyrimsin nasıl birşey olduğunu merak diyorum ama fazla bilgi yok maalesef :(
 
Cevap
#6
Zebratları Jogos Nhaililer yakalıyor değil mi?
 
Cevap
#7
Jogos Nhai mi?
 
Cevap
#8
(02-07-2012, 02:12 PM)Eddard Ned' Stark Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Jogos Nhai mi?

Essos'ta yaşayan bir halk.Çok az şey biliyoruz haklarında.
 
Cevap
#9
Dinleri Moonsingers diye geçiyor. Çok ilginç.
 
Cevap
#10
(02-07-2012, 02:20 PM)Lord Snow Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Dinleri Moonsingers diye geçiyor. Çok ilginç.

Moonsinger benim bildiğim kadarıyla Braavos'un kurucusu ve şehirdeki en büyük tapınakta ona adanmış.

bu arada firewyrms'ın kelime anlamı ateş ejderhası demekmiş(?). Fire:Ateş Wyrm:Mitolojik Avrupa Ejderhaları'nın diğer adı. Zaten Worm ve Wyrm birbirlerine yakın kelimeler
 
Cevap
  
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi