• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat


Karşıyaka Spor Kulübü FAN


#1
Karşıyaka Spor Kulübü pkqzy.png
Karşıyaka Spor Kulübü, İzmir'in 1912 yılında kurulan ilk spor kulübüdür.
"Kaf Sin Kaf" K.S.K harflerinin eski dilde okunuşudur. Renkleri yeşil-kırmızıdır. Karşıyaka Spor Kulübü armasının içinde ay-yıldız taşıma hakkına sahip olan üç kulüpten biridir. Kaf Sin Kaf'ın yerine bugün kısaca Kaf Kaf 'da denir.
Karşıyaka şu anda PTT 1. Lig'de yer almaktadır. Futbolun yanı sıra basketbol takımı olan Karşıyaka yıllardır Beko Basketbol Ligi'nde mücadele etmektedir ve 1986-87 sezonunda şampiyon olmuştur. Karşıyaka Spor Kulübü futbol ve basketbol haricinde başta voleybol olmak üzere birçok branşta faaliyetini sürdürür. 1980 de ise Göztepe-Karşıyaka maçını 80.000 seyirci izlemiş Türkiyede ve dünyada (2. lig) seyirci rekoru kırılmıştır.
pkr4k.jpg

İttihat ve Terakki Partisi’nin İkinci Meşrutiyet’i ilan ettiği 1908 yılında Türkiye‘de futbol genellikle yabancılar tarafından oynanmaktaydı. İzmir’deki bütün takımlar Rumlar, Ermeniler ve İngilizler tarafından kurulmuştu. Panionios ve Apollon bu takımların önde gelenleriydi. Maçlar azınlıklar arasında oynanmaktaydı ve bu azınlıklar diğer şehirlerde olduğu gibi İzmir’de de futbola hakim durumdaydılar. Bu tarihte Kadızade Zühtü Işıl, Kadızade Raşit, Süreyya İplikçi, Refik Civelek, Osman Nuri ve Örnekköylü Hüseyin'den oluşan 6 Karşıyaka’lı genç aralarında para toplayarak satın aldıkları futbol topuyla Rus asıllı Karşıyakalı bir aileye ait olan boş bir arsada futbol oynamaya başladılar.
Bu arsada futbol oynadıklar bir gün yağmurun çiselemesi üzerine bir zeytin ağacının altına sığınan gençler,azınlıkların futbol sahasındaki egemenliğine başkaldırı hareketi olarak kendi kulüplerini kurmaya karar verdiler ve 1 Kasım 1912 (1328) tarihinde Karşıyaka Muaresei Bedeniye Kulübü'nü yani bugünkü adıyla Karşıyaka Spor Kulübü'nün kuruluşunu gerçekleştirdiler. Kuruluş aşamasında altı genç ile birlikte Hüsnü Tonak, Tahir Bor, Fevzi Fikri Altay ve Sezai Çullu'da yer almıştır. Bu tarihten 1914'te Altay'ın kuruluşuna kadar Karşıyaka, İzmir'deki tek Türk spor kulübü idi.
Karşıyaka’nın tarihindeki ilk on biri Kaptan Raşit Kadızade, Suat Karşıyaka, Refik Civelek, Kaleci Salih, Çakır Kemal, Örnekköylü Hüseyin, İtalyan Hanri Barter, Kemal Paşalı Sarı Ali, Muharrem Hüsamettin ve Zühtü Işıl’dan oluşmaktaydı. Kurulan bu takım, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'na kadar yabancılarla birçok çekişmeli maç oynamıştır.
Karşıyaka Spor Kulübü, kuruluşundan Kurtuluş Savaşı’na kadar geçen sürede hiçbir maçta yenilmemiş, İtalyan ve Yunan şampiyonlarını birçok kez yenerek bu kulüplerin kapatılmasına sebep olmuştur.
Karşıyaka Kulübü'nün bir numaralı üyesi ve kurucusu olan Kadızade Zühtü Işıl, I. Dünya Savaşı ve Milli Mücadele'de 8 yıl bir çok cephede savaşmış, hatta Filistin cephesinde “Kanal Harekatı” sırasında İngilizler'e esir düşmüştür.
Kurtuluş Savaşı yıllarında İzmir'in çoğunluğunu Rum, Fransız ve diğer yabancılar oluştururken, Karşıyaka ise Türklerin yoğun yaşadığı bir yerleşim birimiydi. Bugün için söylenen "Biz Karşıyakalıyız" ifadesi de Türklerin Anadolu'ya geçerken kendilerini tanıtmak için kullandığı bir parolaydı. Bu parola ile "Biz Türküz" denilmektedir.
Santrafor olarak oynayan eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in de bulunduğu takım Kurtuluş Savaşı’na katılarak bir çok cephede savaşmıştır. İzmir’e ilk giren Türk kuvvetleri içinde Karşıyaka’lı bazı sporcular da bulunmaktaydı.
Mustafa Kemal Atatürk İzmir'in yeniden Türk kuvvetlerinin kontrolü altına girdiği gün geceyi Karşıyaka'daki bir köşkte geçirmiştir.
O yıllarda İzmir’de Göztepe, Altınordu,İzmirspor ve Bucaspor gibi kulüpler henüz kurulmamıştı. Karşıyaka ile birlikte tek Türk takımı Altay idi.
Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın genç Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaret ettiği kulüp Karşıyaka Spor Kulübü'dür.
13 Ekim 1925 tarihinde kulübü ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk kulübün şeref defterine şu satırları yazmıştır: "Karşıyaka Spor Kulübü'nde karşı karşıya bulunduğum gençlik iftihara çok şayandır. Bu gençlik muvacehesinde istikbalin kuvveti, saadeti ne bariz görülmektedir."
pkrb6.jpg

Karşıyaka 1926 yılında İzmir şampiyonu olmuştur. Bu şampiyonluktan sonra 24 Haziran 1926 tarihinde Atatürk’ün kulübe ikinci ziyareti gerçeklemiştir. İsmet İnönü ve Fahrettin Altay ile kulübü ziyaret eden Atatürk, Karşıyaka Spor Kulübü’nün cepheden döndükten sonra yeniden kurmuş olduğu takımı ile İzmir Ligi’nde yabancı rakipleri ile yaptığı mücadele sonucunda hiç gol yemeden şampiyon olduğunu öğrenmiş ve bunun üzerine kulübün ambleminde ay-yıldız kullanılmasını istemiştir.[kaynak belirtilmeli]
Bu ziyaretinde de şeref defterine şunları yazmıştır: "Bu defaki ziyaretimde geçen aylarda masarrıf ve mesai hizmetin kıymetli asarını gördüm. Teşekkür ve tebrik ederim."
pkrdw.jpg

1937'de arasında dönemin İzmir Valisi Fazlı Güleç'in zorlaması sonucu Yamanlarspor adıyla Bornovaspor'la birleşti. Bu birleşme 1944'e kadar devam etti. 1951-1959 yılları arasında 8 amatör branşta İzmir şampiyonluğu elde eden Karşıyaka 17 branşta faaliyette bulunan tek spor kulübüdür.
"Kaf Sin Kaf" ise Osmanlıca'daki "ﻕ ﺱ ﻕ"(K S K)'den gelmektedir.
Karşıyaka Spor Kulubü günümüzde 13 branşta faaliyetlerini sürdürmektedir.

Pınar Karşıyaka
pkrrb.png
Karşıyaka Basket, sponsorluk adı altında Pınar Karşıyaka (1998-99 sezonundan beri), Karşıyaka Spor Kulübü'nün basketbol takımı. Beko Basketbol Ligi ve Euroleague'de mücadele etmektedir.
Pınar Karşıyaka, Karşıyaka Spor Kulübü'nün basketbol takımıdır. Yaşar Holding'e bağlı gıda şirketi olan Pınar, Karşıyaka Spor Kulübü basketbol şubesinin sponsorudur. Tenis, yelken, yüzme gibi amatör branşların ardından ilgi çekmeye başlayan basketbol şubesi 1966 yılında kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Türkiye çapında profesyonel bir basketbol liginin oluşturulması ile 1966'da ilk sezonunda bu lige katılmış ve 1968 yılına kadar Türkiye Basketbol Ligi'nde oynamıştır. Takım, bu lige 1974-75 sezonda geri dönmüş ve aynı sezon 3. olma başarısını göstermiştir. Karşıyaka, bu seneden sonra bir daha küme düşmeyerek günümüze kadar Türkiye Basketbol Ligi'nde mücadelesini sürdürmüştür.
2005-06 sezonuna kadar maçlarını İzmir Atatürk Spor Salonu'nda oynayan Pınar Karşıyaka, 23. Üniversite Yaz Oyunları (Universiade 2005) için yapılan 6.000 kapasiteli Karşıyaka Arena'da iç saha maçlarını oynamaya başlamıştır.
pkrqc.jpg

Bütçe olarak genelde İstanbul takımlarının oldukça altında olan Karşıyaka, uygun fiyatlı yabancı seçimleri ve taraftar desteğiyle ilgi çekmiş ve ligi genelde ortanın üzerinde bitirmiştir. Kulüp, bütçelerin nispeten düşük olduğu 80'li yıllarda ise bir lig 2.liği, iki kez lig 3.lüğü elde etmiştir.
1986-87 sezonunda kurduğu kadrodaki Birtan Saka, Nihat Mala, Cihangir Başaran, Suat Olca gibi genç Türk oyuncular ve iki ABD'li Wiley ve Davis gibi oyuncularla Karşıyaka tarihinin en büyük başarısını elde ederek playoff finalinde Galatasaray'ı yenerek Türkiye Ligi şampiyonluğunu ve Beşiktaş'ı yenerek Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı elde etmiştir.

Avrupa Tarihi

Avrupa kupalarında, ilk olarak 1975-1976 sezonunda Koraç Kupası`nda Bulgaristan`dan Tcherno More Varna takımıyla eşleşen Pınar Karşıyaka, bir üst tura yükselemedi.
En son 2002-03 sezonunda Erkekler Avrupa Şampiyonlar Kupası Güney Konferansı (A) Grubu`nda mücadele eden Pınar Karşıyaka, Yugoslayva`dan NIS Vojvodina Novi Sad, İsrail`den Hapoel Migdal Kudüs, Yunanistan`dan GS Peristeri Atina, Bulgaristan`dan Yambolgas Yanbolu ile Makedonya`dan BC Fersped Rabotniçki Üsküp ile aynı grupta yer almıştı. Yeşil kırmızılı ekip, grup maçlarını 4 galibiyet ve 6 yenilgiyle averajla 5. sırada tamamlamış ve elenmişti. Avrupa kupalarındaki son maçını 18 Aralık 2002`de deplasmanda Hapoel Migdal Kudüs`le oynayan Pınar Karşıyaka, rakibine 87-72 mağlup olmuştu.
Pınar Karşıyaka, bu yıla kadar Avrupa kupalarında oynadığı 50 maçta 18 galibiyet 32 mağlubiyet aldı. Bu müsabakalarda 3865 sayı atan yeşil kırmızılı ekip, potasında 4117 sayı gördü.
2010-11 sezonunda FIBA Eurochallenge Kupası'nda ülkemizi temsil eden Pınar Karşıyaka, çeyrek finalde kupanın favorilerinden Spartak St Petersburg takımına elenerek kupaya veda etmiştir.
Pınar Karşıyaka, 2012-13 sezonunda Avrupa'da EuroChallenge Kupası'nda mücadele etmiştir. FIBA'nın Avrupa basketbolundaki 3 numaralı kupası olan EuroChallenge'daki başarılı sonuçları neticesinde dörtlü final oynamaya hak kazanmıştır.İzmir'de Pınar Karşıyaka ev sahipliğinde düzenlenen dörtlü finalin yarı final ayağında Alman Basketball Bundesliga ekibi EWE Baskets Oldenburg'la karşılaşmış ve rakibini 66-62 yenerek finale yükselmiştir.Finalde Rus temsilcisi Krasnye Krylia ile karşılaşmış ve rakibine 76-77 yenilerek EuroChallenge Kupası'nı 2. olarak noktalamıştır.

Türkiye Kupası
Her sezon kendimizden bahsettirmeyi başarıyoruz Pınar Karşıyaka kendinden 2-3 kat yüksek bütçeli takımları 2013-2014 sezonu Türkiye Kupasında önce yarı finalde Fenerbahçe Ülkeri 73-82 mağlup ederek finale yükseldi.Ankara da oynanan final mücadelesine basketbolda her maça otobüs kaldıran tek takımtaraftarı olan (KARŞIYAKA ÇARŞI) Karşıyakadan kalkan 20 otobüs ve 100lerce özel araç ve minibüslerle ayrıca İstanbul ve çevre illerden otobüs ve araçlarla Ankarayı esir almışlardır.Anadolu Efes'i 66-65 mağlup eden Pınar Karşıyaka, Türkiye Kupası'nda mutlu sona ulaşan takım oldu.
eQG4Or.jpg
Yelken
pks79.jpg
ıyaka sahili, Karşıyaka Spor Kulübü’nün çalışmalarıyla 1920’li yıllarda bembeyaz yelkenlerle süslenmeye başladı. 1932 yılında şarpi, 1945’te kabayole, 1953’te dragon, 1954’te de pirat ve snipe sınıfında hizmet vermeye başlayan kulübün sporcularından Refik Çullu ve Kenan Salahor, 1934 yılında İstanbul’da yapılan mücadelede Şarpi Sınıfı Türkiye Şampiyonu oldu. 10 kasım 1964’te resmen faaliyete geçen Yelken Şubesinin ilk kurucuları arasında merhum Haldun Akbulut ve Cezmi Zallak da bulunurdu.
Zaman içinde yenilenen ve geliştirilen Karşıyaka Yelken Tesisi, bugün tekne parkı sahası, yarış ofisi ,2.5 ton’luk vinç, iki adet beton kızak ve 420 metrekare sundurma ile toplam 3.300 metrekarelik bir alana sahip. Tesiste ayrıca kayıkhane, 20X25 metre ebatlarında soyunma odaları, 70 kişilik eğitim salonu,antrenör odası, bakım onarım atölyesi ve depo bulunuyor. Sosyal lokali de kapsayan kulüp binasının alt katında toplantı ve yönetim odaları,üst katında ise kantin mevcut.
Onur Derebaşı ve Güray Zünbül, kulübün bünyesinde yetişen ve Türkiye'ye Dünya Şampiyonluğu Kupası getiren sporculardır.


Yüzme


2001 yılına kadar yaklaşık 10 yıl gayri faal olan şube, 2001 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesince kulübe kazandırılan yüzme havuzu ile beraber faaliyetlerine başlamıştır. 2001-2006 yılları arasında sadece alt yapıya yönelip küçük yaşta yüzmeye başlattığı sporculardan şu an 40 kadar sporcu adayı ve 12 kişilik elit takım mevcuttur.
KSK Masterlar takımı katıldığı her turnuvada dünya rekorlarını altüst etmiştir.Tüm madalyaları toplamaktadır.

KAF KAF KAF SİN SİN SİN KAF SİN KAF SİN KAF!

Forumdaki KarşıYakalılar

-@vøØÐØø
[email protected]
@OdunModerator
 
Cevap
#2
Karşıyaka'nın da çArşısı var.. Karşıyaka'dan Beşiktaş maçlarını izlemeye gelenler de var.. Duyuyorum hep.
Ayrıca en güzel plakaya sahipler.. 35,5 :)
 
Cevap
#3
Çok para lazım Karşıyakaya çok Arap sermayesi lazım :)
 
Cevap
#4
(22-09-2013, 08:57 PM)StannisBaratheon Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çok para lazım Karşıyakaya çok Arap sermayesi lazım :)

Biz endüstriyel futbola karşıyız kulübümüzü satıpta Sonuna A.Ş getirmeyiz bkz(Göztepe A.Ş) Para olsa bile bu devirde çıkarmazlar bizi sağolsun Tayyip onay vermez PTT.1 ligde her sene kim çıkacak bellidir.İmkanı yok çıkamayız biz geçen sene 1. olarak çıkardık ama hakem hatalarıyla (kasıtlı) 17 puanımız çalındı.Rize o kadar borcun içindeyken 1 milyon TL cernat'ı aldı.Paranın kaynağı anladı herkes.Konya Ahmet Davutoğlu'nun memleketi Suat Kılıç geçen sezon Samsun 2.lige düşmesin diye telefonla arayarak oyuncu getirdi Samsuna.Futbola siyaset karıştığı sürece Araplar bile el atsa Karşıyaka çıkamaz Süper Lige..
 
Cevap
#5
(23-09-2013, 12:03 PM)vøØÐØø Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(22-09-2013, 08:57 PM)StannisBaratheon Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çok para lazım Karşıyakaya çok Arap sermayesi lazım :)

Biz endüstriyel futbola karşıyız kulübümüzü satıpta Sonuna A.Ş getirmeyiz bkz(Göztepe A.Ş) Para olsa bile bu devirde çıkarmazlar bizi sağolsun Tayyip onay vermez PTT.1 ligde her sene kim çıkacak bellidir.İmkanı yok çıkamayız biz geçen sene 1. olarak çıkardık ama hakem hatalarıyla (kasıtlı) 17 puanımız çalındı.Rize o kadar borcun içindeyken 1 milyon TL cernat'ı aldı.Paranın kaynağı anladı herkes.Konya Ahmet Davutoğlu'nun memleketi Suat Kılıç geçen sezon Samsun 2.lige düşmesin diye telefonla arayarak oyuncu getirdi Samsuna.Futbola siyaset karıştığı sürece Araplar bile el atsa Karşıyaka çıkamaz Süper Lige..

Katılıyorum. Mesela Yeni Malatyaspor geçen sezon playoffların favorisi iken çok bariz hakem hatalarından 1. Lig'e Fethiyespor çıktı. (İlk defa ismini duyduğum bir takım.) Veya 44 Malatyaspor puan silinme cezası yüzünden +10 gol atıp averajla lider olduğu ve üst lig çıkması gerekirken puan silinme cezası yüzünden çıkartmadılar. İddaa ortaya çıktığından beri maç sonuçlarına kadar bu herifler belirliyorlar.
 
Cevap
#6
karşıyakanın 1. lige çıkma gibi bir ihtimali yok unutun..
 
Cevap
#7
(23-09-2013, 05:19 PM)DavenLannister Nickli Kullanıcıdan Alıntı: karşıyakanın 1. lige çıkma gibi bir ihtimali yok unutun..

Dostum bizim sevdamız kupalara olsaydı giderdik İstanbul takımlarını tutardık.Bu çok ayrı bir tutku ayrı bir şeref.
syq23.jpg
 
Cevap
#8
Karşıyakayı severim takımınıda severim biraz :D
 
Cevap
#9
Çok fazla sevmesem de İzmir'in en iyi takımı olduğu kesin.
 
Cevap
#10
Görmemiş olanlar için konuyu hortlatayım bi :)
 
Cevap
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Beşiktaş Jimnastik Kulübü FAN BrandonStark 629 167,574 29-07-2016, 04:05 PM
Son Yorum: JesusGörüntüleyenler: 1 Ziyaretçi