• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat

Kitaba yeni başlayanlar için tavsiyeleriniz nelerdir?

Merhaba arkadaşlar. Ben kitap serisini okumaya başlayacağım. Bana tavsiyeleriniz nelerdir? Not almam gerekli midir? Vs. Okurken püf noktalar nedir? Karakter cok fazla diyorlar siz hepsini nasil ogrendiniz?Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Cevap
Öncelikle kitap serisini okumaya başlamakla çok doğru bir iş yapıyorsun. İlk kitap olan Taht Oyunları muhtemelen çok sıkıcı gelecek. Zira dizini ilk sezonu ile bire bir aynı. Bu seni caydırmasın. İkinci kitapta dizi-kitap yavaştan ayrılmaya başlıyor. Sonraki kitaplarda diziden iyice ayrılacak. 

Özellikle üçüncü kitap Kılıçların Fırtınası serinin en iyi kitabıdır. Martin önceleri seriyi bir üçleme olarak planladığından üçüncü kitap giriş ve gelişmenin çok epik bir sonuç olarak tamamlanışı. Entrikanın ve olayların tavan yaptığı bir kitap.

Adı geçen karakterlerin sayısı fazla ancak unutmaman gerekenleri zaten unutmuyorsun. Velev ki unuttun kitabın arkasını çevirdiğinde ekler kısmı sana yardımcı olur. Üçüncü kitabın epikliğinden söz ettim ancak bu sonraki kitaplar çöp demek değil. Sadece üçüncü kitabın çıkardığı zirveye ulaşamazlar. 

Kargaların Ziyafeti ile tanıdığın (Dördüncü Kitap) yeni karakterleri (Victarion, Euron, Marwyn vb.) çok seveceksin. 

Açık açık söylüyorum kitapları okuduğunda diziye olan ilgin düşecek. Yapımcılara neden kitaptaki karakterleri diziye koymadıkları için küfretmeye hazır ol, ama etme. Çünkü eğer kitabın aynısı bir dizi olsaydı, bu sefer okurlar ilk kitapta çektikleri diziyle aynılık sorununu tüm seri boyunca çekerlerdi. Ve kitapları okumak bir işkenceye dönüşürdü.

Seri hakkında kafan ne zaman karışırsa ya da yeni bir şeyler öğrenmek istersen Game of Thrones Viki'ye uğrayabilirsin: 
http://viki.gameofthronestr.com/Ana_Sayfa
[-] Bu mesajı 1 üye beğendi:
  • Guerlain

Cevap
İlk kitap sıkıcı gelir, Kılıçların fırtınası efsanedir. Karakterlere takılma, okumaya başladığın zaman hikayenin içinde farkında olmadan ezberliyorsun

Cevap
İlk kitap diziyle birebir olduğu için sıkabilir.Yoksa muhteşem bir kitaptır.2.kitapta Tyrion bölümleri tadından yenmez.

3.kitap şahane bir başyapıttır.Serinin en iyisidir.

4.kitapta önemli karakterler eksiktir.Martell ve Greyjoylara yer verilmiştir.Cersei ve Jaime bölümleri defalarca okunabilir.Brienne bölümleri sıkar.Bittiğinde tam anlamıyla tatmin etmez.

5.kitap ağırlıkla Essos ve Surda geçer.Tyrion ve Dany bölümleri sıkabilir.Jon,Theon bölümleri muhteşemdir.Az görülen Davos ve Vicrarion bölümlerini arada bir hala okurum.

Cevap
Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar. İlk kitabı bitirdim. Dediğiniz gibi dizi ile nerdeyse aynıydı. Dizi ilk sezonu çok başarılı şekilde kameralara aktarmış onu anladım. Evet dediğiniz gibi kitabı elime alınca arkadaki haritatalara bakayım derken ''Ekler'' bölümünü farkettim. Orda kimin kim olduğu yazıyordu. Ama bana kitap sıkıcı gelmedi çok çabuk bitirdim. Çok akıcıydı. Çalıştığım için akşamları okudum. Bir haftada anca bitti.Seriyi okumaya başlamak isteyenler bence en doğru kararı verir. Çünkü kitabı daha iyi hissediyorsunuz. Duygular daha anlaşılır oluyor. Kitabı yaşıyorsunuz sanki. Harikaydı...
[-] Bu mesajı 1 üye beğendi:
  • Kuzeyin Koruyucusu

Cevap

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni Üyeler İçin Hane Seçme Rehberi Loren Lannister 0 171 29-07-2017, 04:44 PM
Son Yorum: Loren Lannister
  Yeni üyeyim Arkadaşlar Hane seçimi nasıl yapılıyor Jaehaerys II 4 1,529 08-04-2015, 04:48 PM
Son Yorum: Jaehaerys II
  yeni üyelere meraba Halil Stark 4 2,070 01-07-2014, 06:55 PM
Son Yorum: Dean Winchester
  Yeni Bölüm İngilizce Altyazı Çıkış NeverWas 7 2,686 08-06-2014, 07:13 PM
Son Yorum: NeverWas
  Yeni Bölümün Saate ılıksüt 1 942 19-05-2014, 05:14 AM
Son Yorum: Greyjoy Aeron

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi