• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Konuşma

Türkiye'de ise kızların öğrenim hayatına devam etmesi, aile içi şiddet, töre cinayetleri vs hiç umurlarında dahi değil çünkü bunları genel olarak toz konduramadıkları bir millet işliyor. Onlar daha çok gay/lezbiyen hakları, bay/bayan hikayesi, kürtaj, beyaz yakalı işler için duyar kasıyor.

Türkiye'den de çok müthiş bir örnek geldi aklıma. İthaki Yayınevini vandal feminaziler Virginia Woolf ile alakalı yazdıkları bir şeyden dolayı basmıştı. Yazdıkları da baya baya güzel ve doğruydu.

Bu ara Black Panther filmine de laf edemeyecekler çünkü ana karakteri bir siyahi. Hatta siyahiler şimdiden Black Panther filmi eğer beyazlar Afrika'yı yok etmeselerde nasıl olacağını gösteriyor tarzı şeyler yazmaya başladı. Filmin fragmanı ise berbat, baya kötü bir film olacağa benziyor

George Orwell bir gün yazdığım kitaptakine benzeyen bir toplum en azından bir devlet olabilir gibi bir şey demiş. Ben Kuzey Kore'yi düşünürdüm bu sözüne bir örnek olarak meğerse içinde yaşıyormuşum.

Cevap
Şu dil meselesine biraz değinmek istiyorum. Filolojiden bahsedilmiş zaten ben de biraz o temelden yazacağım. Şimdi denildiği gibi dil canlı bir olgudur ve kullanan toplum tarafından şekillenip bir sonraki neslin kafa yapısının oluşmasında etkili olur. Konuştuğumuz dil toplum olarak bizim zihniyetimizi yansıtır. Bu dil zamanla değişime uğrar kelimelerin anlamları değişir. Anlam genişlemesi ya da anlam daralmaları gerçekleşir.

Milliyetçi bir insan değilim ama öz Türkçe benim için bu noktada ideal bir dildir. Hatta vakti zamanında milliyetçi olma nedenlerimden biri de bu olaydı. Türkçe'de kelimelerin cinsiyeti yoktur. O kelimesi dişi de olabilir erkek de. Ya da avcı kelimesi dişiyi kapsayabilir erkeği de. İngilizce'ye bu noktada baktığınızda "he, she" ya da "hunter, hunteress" gibi kelimelerle karşılaşırsınız. Türklerde durumun böyle olma nedeni ise bu eşitliğin halk yaşamında da böyle olması. Göçebe yaşayan toplumlar kadın erkek eşitliğine sahip toplumlardır. Tam bir eşitlik olmasa da şimdikine göre çok daha üstün konumdalardı. Kadınlar avlanirdi, savaşıdı. Tek eşlilik hakimdi. Sonra bu dil değişimlerine değinicem.

Eski Türkçe'de "oğlan" kelimesi hem erkek hem kız çocuk için kullanılırdı. Sonra bu kelime anlam daralmasına uğradı. Ve artık kız çocuğu karşılamamaya başladı. Yani çocuk kelimesi sadece erkekler için kullanılmaya başlandı sanki kız olanlar çocuk yerine koyulmuyordu. Bunun hangi toplumsal değişimle meydana geldiğini saptamak zor değil. Arap etkisi sonucunda kadına verilen önemin azalmasıyla bu anlam daralması gerçekleşti. Yani toplumun zihniyeti anında dile de yansıdı.

"Bayan" kelimesine dönersek ise bu kelime bir saygı sözcüğüdür. Hanımefendi sözcüğünün anlamını karşılar. Bu sözcüğün etimolojisi umrumda değil. Bu sözcük bir kibarlaştırmadır "kadın" kelimesinden utanmadır. Bu sözcüğün anlam genişlemesine uğraması demek bu zihniyeti kabullenmek demek. Feministler bu yüzden bu kadar çok direniyor. Bu zihniyeti kabul etmek istemiyoruz. Kabul edersek bu dil bir sonraki nesli de şekillendirirken bu şekilde şekillendirecek.

Feminazi ya da benim terimimle feminist bozuntusu insanlara gelirsem kendileri feminist bozuntusudur yani. Feminizmin adına leke düşüren bilgisiz insanlardır. Bir kadının yaptığı bir şey eleştirilebilir. Ama şu şekilde eleştirilmemeli. "Yahu karı işte ne bekliyorsun" cinsiyet ayrımına bakmadan istediğiniz gibi eleştirin. Wonder Woman izlemedim izlemem de zaten. Süper kahraman şeylerine ilgi duymuyorum. Sırf feministim diye izlemek zorunda da değilim. Kötü olabilir kötü diyin yani eleştirin. Buna karşı çıkmak saçmalıktır. Virginia Woolf olayında ise daha farklı bir şey vardı diye hatırlıyorum. Kadınlara bir hakaret olayı vardı sanki. Ama emin olmadığım için bir şey demiycem.

Ülkemizdeki diğer sorunlar hakkında konuşuyorum ben zaten. Bununla ilgili filmler yapılıyor mutlaka izlerim. Ülkemiz o kadar kötü bir durumdaki bu konuda. Mesela show TV de yeni gelin diye bir dizi var. Geçen gün izledim ve dehşete düştüm. Adamın 3 karısı var sanki çok normalmiş gibi komedi dizisi yapılmış bundan. Doğrusu buymuş gibi kadınlar hallerinden çok memnun. Ve bu dizi hala yayınlanıyor. Bir bakan çıkıp "Bir kadın olarak sus" diyebiliyor. Tecavüze uğrayan 15 yaşındaki kızın rızası olabiliyor. Mahkum sırf kravat taktı diye iyi hal indirimi alıyor. Her gün kadınlar kocaları tarafından öldürülüyor. Hayatında ben hiç tacize uğramadım diyen bir kadın yok ülkede. Gece dışarı çıkamıyor kadınlar. Biliyorlar ki çıkarlarsa tecavüze uğradıklarında suç kendilerinde bulunacak.

Evet bütün bunların yanında "bayan sorunu" daha hafif gibi durabilir. Ama bu toplumun zihniyeti o bayan kelimesini kullandırmaya çalışıyor. O bayan kelimesinin genelleştiği dilde büyüyecek yeni nesil. Bu yüzden aslında o kadar da küçük değil. Forumda bayan yerine kadın yazılabilir bu konuda hassas olunabilir. Ben 17 yaşında bir kadınım tecavüzcülere adalet dağıtamam ama elim değdiğince küçük şeylere müdahale edebilirim.
[-] Bu mesajı 1 üye beğendi:
  • svurgun

Cevap
Bayan kelimesi forumda cinsiyet belirtme amaçlı kullanılmış bu hatayı gördük ve düzeltilmesi için bir takım yazılar yazdık. Konu ne ara Wonder Woman'a uzadı hiçbir fikrim yok. Ancak şunu söylemeliyim ki bayan kelimesi için böylesine duyarlı davrandıysak sözüne ettiğiniz diğer olaylarda çok çok daha hassasız. Bu konular hakkında yapabileceğimiz tek şey belirli platformlarda konuyla alakali fikirlerimizi yazmak ve çeşitli sokak eylemlerine katılmak. Ben de elimden geldiğince eylemlere katılıyorum, fırsat buldukça bozuk zihniyetleri taşlama amaçlı yazılar yazıyorum. Lütfen konuyu saptırmasın kimse. Amacım tartışma çıkarıp insanları gücendirmek değil. En basit şekliyle fikirlerimi ortaya dökmektir tek gayem.

Feminizm herkes içindir, evrenseldir. Feminizmi yanlış aksettiren nice insan var bu konuda hakkınızı teslim etmeliyim. Ama her zaman her yerde yanlış konuşan insanlar vardır. Bizler kendi adımıza daha bilinçli davranırsak bu sorun da ortadan kalkar bence.

Bu arada Asap Rocky adamlığı desem??? ESKİ FEMİNAZİLERDEN KAÇ KİŞİ KALDIK?5951d1644baa56d1965ec3624cce9cef.jpg8e3492f1e59b3842d130eb922bc16661.jpg
  • Queen Arianne

Cevap
Schopenheuer ve burkeye gelsin de konu eğleneyim

Cevap
https://www.youtube.com/watch?v=bKdeqeP7VU0

Cevap
Dişi-erkek
...........................

Cevap
Çok güzel konuşmuşsunuz bildiğim ama farkına varmadığım şeyleri farkettim sayenizde. 
Amma madem fikir atılıyor ortaya ben diyorum ki '' Er - Hatun '' niye olmasın. 
Saygılar.

Cevap
Cruelty free ürünler kullanan bir üye varsa bana yazabilir mi? Biraz tavsiyeye ihtiyacım var da.

Cevap
(12-06-2017, 01:53 PM)neyazam Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çok güzel konuşmuşsunuz bildiğim ama farkına varmadığım şeyleri farkettim sayenizde. 
Amma madem fikir atılıyor ortaya ben diyorum ki '' Er - Hatun '' niye olmasın. 
Saygılar.

Köle ve Katun?!?!?!
  • neyazam

Cevap
Hacım Reiz 2071 de Iron Throne'a oturduğu ve God Emperor olduğu zaman temizlique başlayacak az dayan

Cevap

Görüntüleyenler: 2 Ziyaretçi