• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat


Lanfear


#1
Zaman Çarkı serisine başlamayı düşünenler veya ilk 6 kitabı henüz okumamışlar bu yazıyı okumasın, ağır spoiler içerir.
Lanfear

lfuyt.jpg

Doğum Tarihi: Efsaneler Çağı

Spoiler:
Cinsiyet: Bayan
Boy: Uzun
Saç rengi: Siyah
Göz rengi: Siyah
İlk bahsediliş: Dünyanın Gözü - Bölüm 42
İlk görülüş: Büyük Av - Bölüm 16
Son görülüş: Göğün Ateşleri - Bölüm 52
Son bahsediliş: Geceyarısı Kuleleri - Sonsöz

Lanfear (telaffuz:Len-fiir,Kadim Lisan'da:Gecenin Kızı) Mierin Eronaile olarak da bilinen,Ejder'in mühürlemesi sırasında Shayol Ghul'da kısılı kalan on üç Terkedilmişten biridir.Farede Takvimi'ne göre 998 yılında Moiraine'in onu Eelfinn'lere ait bir ter'angreal'e itmesiyle ölmüştür.Bununla birlikte,daha sonradan Cyndane (Kadim Lisan'da:Son Şans) adındaki yeni bir Terkedilmiş olarak yeniden doğduğu teyit edilmiştir.
Karakteristik

Lanfear Rand al'Thor'dan bir elden daha kısa olacak kadar uzun boyludur ayrıca siyah saç ve gözlerle birlikte pürüzsüz,soluk beyaz bir tene sahiptir.Ata binmek için dikilmiş beyaz bir elbise,gümüş bir kuşak ve gümüş işlemelere sahip bir çift bot giymektedir.
Genel olarak gerçek yüzünü ve yaşını Tek Güç kullanarak saklar.Yaşını maskelediğinde Nynaeve al'Meara yaşlarında gözükmektedir.Gerçekte daha yaşlıdır fakat olgun ve ermiş gözükecek kadar yaşlı gözükmemektedir.Rahvin'in yakışıklılığı kadar kendisinin güzel olduğunu söylemiştir.
Beyaz eğerine gümüşler takılmış,uzun,beyaz bir kısrağa biner.
lfv31.jpg
Kişiliğinin bir evresinde,güce karşı bitmek bilmez açgözlülük olarak tanımlanan bir özelliği vardı.Onun bu aşırı arzusu,Cahoden Kal'ı kullanarak Karanlık Varlık ve Yaratıcı'yı devirmeyi,bu ham gücü kullanmayı yapılması gereken bir şey olarak görmesine neden oldu.Gururlu,kibirli,küstah ve kendisine daha fazla güç sağlayacak olan her şey için hem müttefiklerine hem efendisine ihanet edecek kadar bencil ve haindir.Terkedilmişlerin en güçlüsüne,Ishamael'e karşı güçlü -ve belki de adil olarak tek taraflı- bir rekabet içinde gözükmektedir.
Geçmiş
Efsaneler Çağında,Mierin Eronaile dev bir akademi araştırma kurumunda,Collam Daan'da araştırmacıydı.Tek Güç ile ilgilenen genç bir öğrenciyken Lews Therin Telamon'un sevgilisiydi.Bir kadının ulaşabileceği en üst noktaya ulaşmış zamanın en güçlü yönlendiricilerinden biriydi.
Güç'te bir kadının ulaşabileceği kadar güçlü olmasına rağmen ona üçüncü ismini kazandırtacak herhangi bir iş yapmamıştır.Güç delisi biriyken bu onu bıktırmıştır.Sonunda Lews Therin ondan ayrılmıştır çünkü o Lews'in sevgilisi olmanın ayrıcalıklarını ve kendisini,ona olan aşkından daha çok seviyordu.
lfv4r.jpg

Bütün bu acı olaylardan sonra,Lews'in eşi Ilyena Therin Moerelle'den onu geri alabilmek için girişimlerde bulundu.Buna rağmen,Lews Therin karakterini çok iyi bildiği için Mierin'in tekliflerini reddetmiş ve eşini sevmeye devam etmiştir.
Bu olaylardan sonra,akademideki araştırmalarına devam ederken Desen'de öyle bir kaynak buldu ki hem dişi hem erkek kullanıcıların aynı kaynaktan güç çekebilmesine olanak sağlayacaktı.
Efsaneler Çağı'ndaki başarılar bugün çok destansı gözükebilir fakat zamanın Aes Sedai'leri saidin ve saidarın sınırlarına sadık kalmışlardır.Bu yeni enerji kaynağıyla birlikte,erkekler ve kadınlar eşit derecede güç çekebilir,daha önce yapılmamış yeni ve değişik şeyler yapılabilirdi.
Sonrasında desendeki bu yeri delmeye çalışınca en sonunda karanlık varlığın deliğini açmış oldular.
Bu Collam Daan'ı siyah bir ateş patlaması sonucunda yerle bir etti.Deliniş,Karanlık Varlık'ın dünyada bütün toplulukları en derinden etkilemesine ve Çöküş'e neden oldu.
Nasıl olduysa,Mierin hayatta kalmayı başardı.Bir zaman sonra,toplumların çöküşü devam ederken yada Güç Savaşı sırasında kendi serbest bıraktığı Karanlık Varlık'a ant içti.
Mierin Hizmetkarlar Salonu'nda Gölge'ye olan sadakatini ilan etmiş ve bunu yapan tek Terkedilmiş olarak kendi adını seçmiştir;Lanfear,Gecenin Kızı.Güç Savaşı sırasında,Tel'aran'rhiod'daki üstünlüğünü kullanarak birçok yolla işkenceler yapmaktan ve Ishamael gibi,Lews Therin'i karanlığa çekmek için entrikalarla uğraşmakla sorumluydu.Bir general değildir,bununla birlikte Gölge'ye çok katkıda bulunmuştur.
Lews Therin Delik'i mühürlediğinde o da mühürlenmiş,rüyasız bir uykuya daldırılmıştır.
Etkinlikler
Spoiler:
 
Cevap
#2
SON KİTAPTAN DÜZELTME. SPOİLER İÇERİR.

Spoiler:
 
Cevap
#3
Son kitabı okumayanlar için spolier içerir!
@nyx
Spoiler:
 
Cevap
#4
(26-08-2013, 01:07 PM)enigma100 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Son kitabı okumayanlar için spolier içerir!
@nyx
Spoiler:
Spoiler:
 
Cevap
#5
@nyx
Spoiler:
 
Cevap
#6
(26-08-2013, 01:47 PM)enigma100 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: @nyx
Spoiler:

Spoiler:
 
Cevap
#7
@nyx
Spoiler:
 
Cevap
#8
@nyx,@enigma100
Yahu ne son kitapmış arkadaş hem meraktan çatladım hem de kıskandım. Ben daha Kışın Yüreği'nin ortalarındayım :/.

Tongue


(mobil)
 
Cevap
#9
@heroson aslında bana göre sen daha şanslısın çünkü daha okuyacak çok kitabın var:(

@nyx
 
Cevap
#10
en sevdiğim terkedilmişlerden biridir. tutkulu, hırslı, meraklı ve aşık bir kadın. bazen nickimi lanfear yapsam mı diye ciddi ciddi düşünecek kadar sevdiğim bir wot karakteridir.

bu arada bu taş ötesi müthiş hatunu değilde gidip ağlak ilyena'yı seçen lews therin'e ise söyleyecek söz bulamıyorum :P aslında buluyorum; MAL
 
Cevap
  
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi