• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat


LOTR - Yüzüklerin Efendisi


#1
Benim efsanemdir , 3 kitabını 3 filmini çözdüğüm çocukluk aşkımdır. Anlamak için çaba sarfettiğim , sayesinde New Age ve Enya ile tanıştığım. Orta Çağ festivali olduğunda kendime Aragorn eşi bulmam. Gerçekten çok ayrı , çok. Film değil ayrı bir boyuttur , başka bir çağdır Yüzüklerin Efendisi.

Gel gelelim film tanıtımına ;

Tolkien'in Fantastik Edebiyat serisinden film'e geçirilmiştir.

İlk filmimiz ; Yüzük Kardeşliği

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, Peter Jackson'un yönettiği Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin birinci filmidir ve 2001 yılında gösterime girmiştir. J. R. R. Tolkien'in aynı adlı fantezi roman üçlemesinin birinci kitabından uyarlanmış olan film, üçlemenin sırasıyla diğer iki filmi olan İki Kule ve Kralın Dönüşü filmleri ile eş zamanlı olarak, Yeni Zelanda'da çekilmiştir. Birleşik bütçeleri yaklaşık 270 milyon $ olan filmlerin çekimleri 15 ay, çekim sonrası aşamaları da yaklaşık bir yıl sürmüştür. Kitapta çok sevilen Tom Bombadil karakterinin Yüzük Kardeşliği filmine aktarılmayışı Yüzüklerin Efendisi hayranlarını üzmüştür.
Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği ABD'de 313,364,114 $, uluslararası olarak 556,592,194 $ hasılat ile toplam kazancı 871,368,364 $'a ulaşmıştır. Film ABD'de gösterime girdiği ilk hafta 47,211,490 $ gelir elde etmiştir.

İkinci filmimiz : İki Kule

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule, J. R. R. Tolkien'nin Yüzüklerin Efendisi: İki Kule adlı kitabından uyarlanmış ve Peter Jackson tarafından yönetilmiş 2002 yılında gösterime giren fantazi filmidir. Filmin olay örgüsünde, Frodo ve Sam'in yüzüğü yoketmek için Mordor'a giderken onun eski sahibi Gollum ile tanışmaları, Aragorn, Legolas, ve Gimli'nin Gandalf'ın dirilişi ile birlikte Rohan'ı savunmaya gitmesi ve Merry ile Pippin'in tutsaklıktan kaçmalarından sonra bir Ent olan Treebeard ile tanışmaları olmak üzere üç hikâye anlatıldı.
Film, finansal ve eleştirel açıdan başarılı oldu. Film gişede büyük bir başarı elde ederek 900 milyon doların üzerinde hasılat yaptı ve tüm zamnlaın en çok kazanan 13'ncü filmi oldu. Filmin uzatılmış özel DVD sürümü 19 Kasım 2003 tarihinde dağıtıldı.


Üçüncü filmimiz : Kralın Dönüşü

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (Özgün adı: The Lord of the Rings: The Return of the King), Peter Jackson'ın yönetmenliğini yaptığı, J. R. R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi kitaplarının ikinci ve üçüncü bölümlerinden uyarlanan 2003 yılında gösterime giren fantazi filmidir. Yüzüklerin Efendisi film serisinin Yüzük Kardeşliği ve İki Kule'den sonra üçüncü filmidir.
Filmin olay örgüsünde Sauron, Orta Dünya'yı ele geçirmek için son fetihleri başlatmasıyla Büyücü Gandalf ve Rohan Kralı Théoden'in Gondor'a yardıma gitmesi, Aragorn'un Gondor'u savunması ve hayalet orduyu bulmaya gitmesi, Frodo Baggins ve Samwise Gamgee'nin Gollum tarafından ihanete uğraması ve Mordor'a gidip Yüzük'ü yoketmeye çalışmaları anlatıldı.
17 Aralık 2003 tarihinde gösterime giren Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, tüm zamanların en çok gişe hasılatı kazanan filmlerinden biri oldu. Film toplamda 1,119,110,941 Amerikan doları kazandı. Ayrıca onbir dalda Akademi Ödülü'ne aday olan film, aday olduğu bütün kategorileri kazandı ve Ben-Hur (1959) ve Titanik (1997) ile birlikte bunu başaran filmlerden biri oldu. Ayrıca En İyi Film dalında Akademi Ödülü kazanan tek fantazi türündeki film oldu. Filmin sinemalarda gösterilen kurgusuna 52 dakika daha eklenerek hazırlanan Uzatılmış Özel Versiyon 14 Aralık 2004 tarihinde DVD olarak dağıtıldı.
 
Cevap
#2
Ezbere bildiğim bu eşsiz seriyi tekrar izlemek istedim birden :) Yalnız bende kendine Aragorn eşi bulanlardanım :D
 
Cevap
#3
(28-05-2012, 12:27 AM)RobbSnow Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ezbere bildiğim bu eşsiz seriyi tekrar izlemek istedim birden :) Yalnız bende kendine Aragorn eşi bulanlardanım :D

Yaz sezonu açıldığına göre tüm efsaneleri tekrar okuyup , tekrar izleme sezonuda açılmıştır. Kesinlikle , Aragorn eşsiz benzersiz birisidir espri yapmak istemiyorum ahaha :D
 
Cevap
#4
En sevdiğim film, en sevdiğim dünya, en sevdiğim karakterler,en sevdiğim kitap herşeyin en sevdiğimi burda replikler bile ezberimde :)
 
Cevap
#5
(28-05-2012, 12:28 AM)Crimson-Dust Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(28-05-2012, 12:27 AM)RobbSnow Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ezbere bildiğim bu eşsiz seriyi tekrar izlemek istedim birden :) Yalnız bende kendine Aragorn eşi bulanlardanım :D

Yaz sezonu açıldığına göre tüm efsaneleri tekrar okuyup , tekrar izleme sezonuda açılmıştır. Kesinlikle , Aragorn eşsiz benzersiz birisidir espri yapmak istemiyorum ahaha :D

Kesinlikle açılmıştır zaten acayip istek var içimde :D Aragorn ya can o can :D
 
Cevap
#6
Tek eliyle tüm ordusunu susturan Sauronu çok sevmiştim.
 
Cevap
#7
Hep kendimi Eowyn olarak hayal etmişimdir. Kılıç kullanmayı ve ata binmeyi onun kadar iyi yapmayı, cadı kral'ı yenmeyi:O Taparım ben Eowyn'e, ısırırım yerim:D Demin Hobbit müziğini dinledim, aşkım kabardı zaten..
 
Cevap
#8
Madem yaz sezonu efsane sezonu bide silmarillion u okumanızı şiddetle tavsiye ederim güzel kitaptır. Serinin çok öncesidir ama sürükleyicidir. Bu arada bende hep kendimi eomer olarak hayal etmişimdir. Bu binmek felan güzel olurdu hani...
 
Cevap
#9
Ben kendimi biri olarak hayal etmedim hiç ama filmlerde olmasını hayal ettiğim kişi Glorfindel :)
 
Cevap
#10
Silmarillion belki de hayatim boyunca en cok okudugum kitaptir. Her hikayesini ayri ayri severim. Hele o Fingolfinin melkora meydan okumasi....
 
Cevap
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Ampül Yüzüklerin Efendisi Hakkında Bilinmeyenler Ned Stark 5 12,683 15-01-2014, 03:41 PM
Son Yorum: LyannaStark
  LOTR Fan Yapımı Film Born of Hope Mimar Brandon Stark 5 3,065 10-12-2012, 03:25 PM
Son Yorum: DondarrionGörüntüleyenler: 1 Ziyaretçi