• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat
Game of Thrones Türkiye Discord kanalına katılın!


Pentos


#1
Pentos, Essos ta Valyria nın çöküşünden sonra kurulan Dokuz Özgür Şehirden biridir ve Dar Deniz in Doğu kıyısında kurulmuştur. Yöneticileri varlıklı yargıçlardır. Şehirde Yedi ve R'hllor inancı hakimdir. Pentos Özgür Şehirlerden nüfusu en fazla olanıdır.
431px-Free_Cities.png
Şehir
Şehirde birçok kare şeklinde kule vardır ve baharat tüccarları tarfından kontrol edilirler. İehirde Yargıç İlyyrionun malikanesinin yakınında bir R'hllor tapınağı vardır. Şehrin doğu çıkışında Gündoğumu Kapısı vardır ve buradan Dothrak Denizine gidilir.

Yöneticiler
Pentos zenginliğin güç anlamına geldiği bir şehirdir ve yargıçlardan oluşan bir konseyin danışmanlık yaptığı bir prens tarfından yönetilir. Ancak güçler genellikle yargıçların elindedir. Prens 40 soylu ailenin arasından seçilir ve balolara ve festivallere başkanlık yapar. Çoğu zaman 3 hizmetkarla beraber dolaşır. Ticaret için Altın Terazi, Savaş için Demir Kılıç ve Adalet için Gümüş Kırbaç bu hizmetkarlardandır. Her yeni yılın ilk günü prens denizlerin bakiresi ve karanın bakiresi ile birlikte olmak zorundadır. Eğer şehrin başına kötü bir şey gelirse prensi sorumlu tutarlar ve boğazını kesip onu öldürürler. Daha sonra yeni bir prens seçilir.
magister-illyrio-1024.jpg
Yargıç İllyrio Mopatis
İnsanlar
Şehirde kölelik 100 yıl önce kaldırılmış olmasına rağmen zengin yargıçlar hizmetkar adıyla köle sahibi olmaktan geri kalmamıştır. Pentoslularda tıpkı Lysli ve diğer özgür şehirliler gibi şarkıları severler ve şarkıcılara karşı cömertlerdir. Ayrıca Pentoslu erkekler sakallarını boyar, yağlar ve fırçalatırlar.
 
Cevap
#2
Yararlı bilgi olmuş
+
 
Cevap
#3
(10-05-2012, 09:57 PM)Sinister Nickli Kullanıcıdan Alıntı: -Spoiler-
hep soruyorum cevap alamıyorum, İllyrio Mopatis, Viserys'in öldürülmesini bilmiyor mu? bilmemesi mümkün değil nasıl karşılıyor bu durumu?

Bence kesinlikle biliyor.Çünkü örümcek Varysle konuşmuşlukları var.Varys bildiğine göre buda biliyordur.Ama tepkisini bilmiyorum.
 
Cevap
#4
biliyor ve normal karşılıyor onun başka planları var ağır spoiler olur açıklarsam
 
Cevap
#5
açıkla açıkla :D
 
Cevap
#6
En kalabalık nüfuslu olan şehir Volantis diye hatırlıyorum ben.
 
Cevap
#7
Pentos is a large port city, more populous than Astapor on Slaver's Bay, and may be one of the most populous of the Free Cities. volantiste kalabalıklıkla alakalı bişe yazmıo buradada en kalabalıktan biri demiş ama ben öyle çevirdim bu arada her şeye itiraz etme
 
Cevap
#8
Volantisle ilgili bilgi varmı ?
 
Cevap
#9
(10-05-2012, 10:20 PM)QoQo Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Volantisle ilgili bilgi varmı ?

geliyo biraz sabredersen 9 özgür şehri çeviriyorumBiggrin
 
Cevap
#10
(10-05-2012, 10:22 PM)Sinister Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Volantis, Pentosun içersinde yer almıyor mu?
Aa olur mu ?
http://www.gameofthronestr.com/ozgur-sehirler/
 
Cevap
  
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi