• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat


Percy Jackson & Olimposlular


#1
Gerçekten okumanızı tavsiye edebileceğim çok güzel bir seri çocuk kitabı sanıp geçmeyin. Yunan tanrılarını çok değişik bir şekilde anlatıyor . Seri Pecy Jackson ve olimposlular adıyla 5 ,olimpos kahramanları adıylada 2 kitaptan yani toplam 7 kitaptan oluşuyor. 8. kitabın eylül-ekim araları çıkması bekleniyor .Konusu gerçekten çok sürükleyici bir kitap özellikle de Yunan mitolojisine ilgi duyuyorsanız kaçırmayın derim.

Kitaplar hakkında kısa bilgiler:
1.KİTAP: ŞİMŞEK HIRSIZI

simsek_hirsizi.jpg

TANITIM YAZISI:
Bir gün birisi çıkıp size Antik Yunan tanrılarının hâlâ hayatta olduklarını söylese ne yapardınız?

Ya ailenizden birinin bu tanrılardan biri olduğunu öğrenseniz? Olağanüstü güçlere sahip olduğunuzun farkına varsanız? Bir de peşinize mitolojik efsanelerdeki canavarlar düşse? Ne yapardınız? Percy’nin yaptığını…

New York Times listelerinde birinci sıraya oturup satış rekorları kıran ve ödüle doymayan Percy Jackson ve Olimposlular dizisinin ilk üç kitabı Türk okurlarıyla buluşuyor! İşte karşınızda Percy Jackson. 12 yaşında, hiperaktif, okuma yazmada sorunları olan ve başı beladan bir türlü kurtulmayan bir çocuk! Peşine takılan, ne olduklarını bir türlü anlayamadığı birtakım doğaüstü yaratıklar da cabası!

Bütün bunların sebebi aslında babasının bir Yunan tanrısı olması, fakat sorunları çözmek tamamen Percy’ye kalmış durumda. Serinin bu ilk kitabında Percy kendini ispatlamak için Zeus’un çalınan şimşeğini bulup hırsız olmadığını herkese göstermek zorunda kalıyor. Yıllardır görmediği babasıyla yüzleşmesi ve tanrılardan bile çok daha güçlü bir hazineyi ortaya çıkarması ise apayrı bir hikaye…

2.KİTAP: CANAVARLAR DENİZİ
bf49a3dac4b17a4a818cda9bc06c376d.jpg

TANITIM YAZISI:
Serinin bu ikinci kitabında Melez Kampı’nın sihirli sınırının zayıflaması herkesi dehşete düşürüyor, birisi çok zalim bir planı uygulamaya koydu bile. Percy ve melez arkadaşları bu işe el atmazlarsa yarıtanrıların bu güzel sığınağı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya! Canavarlar Denizi’ne uzun bir yolculuk ve büyük aile sırları Percy’nin hayatını cehenneme çevirecek. Bir Yunan tanrısının oğlu olmak bir şeref mi yoksa bela mı, işte bu kitapta belli olacak.

3.KİTAP: TİTAN'IN LANETİ
11815-titan-in-laneti-percy-jacson-3-kitap.jpg

TANITIM YAZISI:
Percy’nin şimdi kendisi gibi güçlü dostlarına ihtiyacı var, yeni tanıştığı gizemli melez kardeşler ona destek mi olacaklar köstek mi? Titanların efendisi Kronos en büyük tuzağını kurdu, tanrıları ve melezleri bekliyor! Serinin bu üçüncü kitabında Percy bugüne kadarki en korkunç gerçekle yüzleşiyor: Titan’ın Laneti. Bu lanete sadece çok güçlüler karşı koyabilirler, peki Percy bunu başarabilecek mi?

4.KİTAP: LABİRENT SAVAŞI
percy-jackson_ve_labirent_savasi.jpg

TANITIM YAZISI:

Percy'nin ilk lise yılı! Lise ikinci sınıfa geçeceği yazı da melez kampında geçirecek! Titan hala hayatta olabilir!ve bu hiç iyi değil Ve onu yepyeni bir görev bekliyor olabilir... Korku dolu bir labirent ne kadar korkunç olabilir ki?

5.KİTAP: SON OLİMPOSLU
percy-jackson_ve_son_olimposlu.jpg

TANITIM YAZISI:
İşte kehanetin belirleneceği zaman, gerçek en sonunda kendini gösterecek mi? kehanet Thalia'mı(Zeus'un kızı) yoksa Percy'mi? seçecek (Poseidon'un oğlu) Ya da başka biri mi acaba ?

OLİMPOS KAHRAMANLARI SERİSİ

1.KİTAP: KAYIP KAHRAMAN
0000000328424_3_1.jpg

TANITIM YAZISI:
Yunan efsaneleri günümüzde yaşamaya devam ediyor! Percy Jackson ve Olimposlular macerasından sonra yepyeni bir seri başlıyor: Olimpos Kahramanları. İlk beş kitabın sonunda, büyük bir savaşın ardından Melez Kampı'nda bıraktığımız dostlarımız, yen, melezlerle birlikte yepyeni bir serüvene adım atıyorlar. Ancak büyük bir sorun var: Perccy Jackson kayıp! İşte Olimpos Kahramanları serisinin ilk kitabı Kayıp Kahraman'da tanışacağımız üç yeni melez: JASON'ın bir sorunu var. Hafızasını tamamen keybetmiş. Jason buraya nasıl geldi? Burası neresi? Hatta Jason kim? Hiçbir şey bilmiyor ama bir şeyden çok emin. Bu işte bir terslik var. PIPER bir sır saklıyor. Ünlü bir kişi olan babası üç gündür kayıp. Jason ve Leo'yla birlikte Melez Kampı adlı bir yere götürülüyor. İçinden bir his burada her şeyin açıklamasını bulacağınısöylüyor ama her şeyi öğrenmek isteyip istemediğinden emin değil. LEO ok becerikli. Melez Kampı'na yerleştirildiği, alet edavatla dolu kulübeyi görünce kendini hemen evinde hissediyor. Kulübe arkadaşları bir tanrının oğlu olduğunu iddia edyor. Bunun sürekli hayaletler görmesiyle bir ilgisi olabilir mi acaba?

2.KİTAP: NEPTÜN'ÜN OĞLU
0000000351560_3_1.jpg

TANITIM YAZISI:
Denizler tanrısı Poseidon'un oğlu Percy Jackson, uzun bir uykudan uyanıyor ve aniden kendini yılan saçlı iki kadınla yüz yüze buluyor. Sorun şu ki, bu yaratıklar ölmek bilmiyor.
Ancak bu, Percy'nin sorunları arasında belki de en önemsizi. Çünkü Percy gizemli bir yaşlı kadın tarafından bir kampa götürülüyor. Melezlerle dolu bir kampa. Percy'nin hayatında ilk defa gördüğü bir kampa. Ne yazık ki Percy geçmişinden yalnızca tek bir kişiyi hatırlıyor: Annabeth.
Kesin olan bir şey var ki, Percy'nin daha yapacak çok işi var. İki yeni melez arkadaşı Hazel ve Frank'le birlikte, bugünedek hiç görmediği kadar ağır bir görevle karşı karşıya:
Yediler Kehaneti.
Bu yolda başarısız olurlarsa zarar görecek olan tek şey kamp değil ne yazık ki. Tehlikede olan, Percy'nin eski yaşamı,tüm sevdikleri, tanrılar ve elbette ki tüm dünya...
 
Cevap
#2
İlk 2 kitabını okumuştum 2 yıl önce beğenmedim filmide vardı galiba
 
Cevap
#3
(11-06-2012, 09:41 PM)AtaGül Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İlk 2 kitabını okumuştum 2 yıl önce beğenmedim filmide vardı galiba

evet filmide var. 2. filmi 2012 sonlarına doğru çıkacak.
 
Cevap
#4
İlk 5 kitabı okudum gerçekten çok güzel :) Olimpos Kahramanları serisini ise almayı düşünüyorum.
 
Cevap
#5
İlk okuduğum seriydi, Lotr vslerine göre çok daha basit bi anlatımı var ama yine de çok zevkli okuması -bence-. İkinci seri Olimpos Kahramanları biraz daha olgun sanki ve olaylar Percy'nin ağzından anlatılmıyor. Olimpos Kahramanları'nın 3. kitabı Athena'nın İşareti çıktı en son, 4 kitap, Hades'in Evi adı, Ekim 2013 gibi çıkacak -yine çok bekliycez yani :(- İki tane de ek kitabı var: Melez Dosyaları ve Melez Günlükleri. İlki Labirent Savaşı'yla Son Olimposlu arasında, ikincisi Son Olimposlu ile Kayıp Kahraman arasında geçiyor.
Bi Harry Potter değildir belki ya da çocuksu gelebilir ama yine de tavsiye ederim, bana mitolojiyi sevdirmişti :D
 
Cevap
#6
Bende ilk beş kitabını okudum ve sanırım hepsi bir ay gibi bir sürede bitti.Kısa,aşırı sade ve kolay bir konusu var.Yazarın üslubu yok gibi,herkes tarafından yazılabilecek bir hikaye.Ama konusu bakımıyla ilginç,özellikle benim gibi mitoloji sevenler için.Ama nerdeyse tüm Yunan Tanrılarını kitaba sığdıracağım diye saçma sapan roller biçmiş tanrılara.O üzdü beni.
 
Cevap
#7
bende bu serinin ilk kitabı hariç tüm kitapları var :D Arkadaşım filmini izle,diğer kitaplarını okursun demişti ondan beri duruyor kitaplar. Filmi de daha yeni izledim,filmdeki tek güzel şey Sean Bean abimizin ölmemiş olması.(Zeus u oynuyor o kadar olsun artık)

Film baya kötüydü ama :/
 
Cevap
#8
(02-02-2013, 02:53 AM)Bloodraven Nickli Kullanıcıdan Alıntı: bende bu serinin ilk kitabı hariç tüm kitapları var :D Arkadaşım filmini izle,diğer kitaplarını okursun demişti ondan beri duruyor kitaplar. Filmi de daha yeni izledim,filmdeki tek güzel şey Sean Bean abimizin ölmemiş olması.(Zeus u oynuyor o kadar olsun artık)

Film baya kötüydü ama :/

Evet ya film hakikaten çok kötüydü ve alakasızdı :/ Umarım 2. film daha güzel olur.
 
Cevap
#9
olimposlular serisini bir arkadaşım çok tavsiye ettiği için aldım okudum ama okuduğum dili en zayıf fantastik eser olarak kaldı aklımda.gerçekten çok basit bir dili var ama kurgu fena değil.
fakat şu 'hiçbir iyinin ölmediği ölenin yeniden dirildiği ve kötüyü öldürdüğü' fantastik eserlere yakın olduğundan pek kanım kaynamadı,aldığıma pişman oldum.
 
Cevap
#10
biraz çocuksu bir anlatımı var. tabii karakterlerin yaşları da küçük ama sonuçta harry potter ron weasley hermonie granger da küçüktü. anlatım gelişseydi eğer, konu biraz kurtarabilirdi diye düşünüyorum.
 
Cevap
  
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi