• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol


Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

R'hllor


#1
R'hllor
R'hllor,Işığın Lordu,Ateşin Kalbi,Gölgelerin ve Alevin Tanrısı olarakta bilinir.Essos'ta önde gelen tanrıdır ama Westeros'ta da birkaç tane takipçisi vardır.Westeros'ta çoğunlukla Kırmızı Tanrı olarak bilinir.Sembolü ateşli kalptir.

İnanışlar
Dinin temeli dualistiktir,dünya iki şekilde görünür.Rh'llor,ışığın,ateşin ve hayatın tanrısı iken onun tam zıttı
"Adı asla konuşulmaması gereken tanrı"* soğuğun ve ölümün tanrısıdır.Onlar dünyanın kaderi üzerine sonsuz bir mücadele içindedir.
Asshai'nin belirttiği bir kehanete göre,bu mücadele ancak Azor Ahai'nin mesih figüründe ışıkgetiren adlı ateşli kılıcını,Kahramanların Kırmızı Kılıcı'nı çağırdığında ve kayanın ejdarhaları yükseldiğinde bitecektir.

Rahipler
Bu tanrının rahiplerine "Kırmızı Rahipler" denir.Bol,kızıl elbiseler giyerler.Kırmızı rahipler erkek yada kadın olabilir.Doğuda R'hllor'un dininin yaygın olduğu kanaatindedirler.Bazen çocuklar rahiplik için R'hllor'un tapınaklarına alınır.Ayrıca çocuklar tapınağa köle olarakta alınır ve "Rh'llor'un Köleleri" olarak bilinirler.Ve daha sonradan Rahip/rahibe,fahişe yada savaşçı olabilirler.Savaşcılar "Ateşten El"* adlı büyük tapınağı korumakla görevlidirler.
Braavos,Lys,Pentos,Volantis ve küçük bir tapınağında Oldtown'da olduğunu biliniyor.
300px-Melisandre_GOT.jpg
Kırmızı Rahibelerden Melisandre

Ayinler
LordOfLightProtectUs_JZee.jpg
Kırmızı rahipler,her akşam ateş ve şarkılarıyla,R'hllor'a şafağı geri getirmesi için dua ederler.Takipçileri genellikle gelecekten haber alabilmek için alevlerin içine bakalar.İnanışa göre R'hllor bazen dualara cevap vererek,takipçilerine ölü getirmeleri için görüş ve yetenek verirmiş.Bazen kırmızı rahipler tarafından ayinlere kurbanlarda dahil edilir.
R'hllor dininde dövüş meydanlarında,dövüşecek kişi,dövüşe başlamadan önce R'hllor'a güç vermesi için dua eder."Gece karanlık ve dehşet dolu"(The night is dark and full of terrors) sözleri ortak dualardandır.

Tarih
R'hllor'un ibadetleri Essos kıtasında daha yaygındır ama Westeros'ta rağbet görmemiştir.Dini Westeros'a yaymak için son çabaları kırmızı rahiplerden Thoros'u King's Landing'e göndererek alev takıntılı kral Aerys II'yi bu dine çağırmaktı.Thoros'un bu büyülü ateş ile Aerys'i etkileyememesi sonucu bu girişim başarısız oldu.

Diğer büyü türleri gibi,R'hllor'un büyüsü de Targaryen'lerin ejdarhaları'nın ölümünden sonra neredeyse yok olmuştur ama doğuda ejdarhaların dönmesiyle,R'hllor'un rahiplerinin yetenekleri güçlendi.Rahip Thoros Myr tapınağında hizmete başladığında,bu güçler hakkında bir deneyimi yoktu.Nasıl olduysa,ejdarhalar döndüğünden beri bazı güçlere kavuşmuştur.EKLER

-Adı asla konuşulmaması gereken tanrı (Diğer Büyük/Great Other)
R'hllor dininde karanlığın,soğuğun ve ölümün tanrısıdır.Onun gerçek ismi asla konuşulma.Işığın Lordu R'hllor'un ebedi düşmanıdır.
R'hllor dininin takipçileri sadece iki tanrının olduğuna inanır,R'hllor ve Diğer Büyük,dünyanın kaderi için sonsuz bir savaş içindedirler.Karanlığın,soğuğun ve ölümün bütün güçlerinin sadece Diğer Büyük'e hizmet ettiğine inanılır.

-R'hllor'un Köleleri(Slaves of R'hllor)
R'hllor'un tapınaklarına hizmet etmesi için Özgür Şehirler'den satın alınan kadın ya da erkeklerdir.Volantis'te bu kölelerin yanaklarına ve alınlarına R'hllor'un hizmetkarları olduklarının görünmesi için alev dövmesi yapılır.Bütün hizmetlilerin ya da kölelerin R'hllor için olduğuna inanırlar.R'hllor'un Büyük Rahibi Benerro'nun bile birçok lakabı arasında R'hllor'un Kölesi'de sayılıyor.

Köleler rahip,tapınak fahişesi,hizmetkar hatta Ateşten El'i korumak için savaşçılara katılabilir.Eğer bir R'hllor'un kölesi esir tüccarı tarafından yakalanırsa,tapınak onları almak için fidye öder.

-Ateşten El(Fiery Hand)
Özgür şehir Volantis'teki R'hllor'un Kırmızı Tapınığı'nın kutsal savaşçıları ve koruyucuları olarakta bilinirler.Ateşten El üyeleri R'hllor'un Köleleri'ndendir ve turuncu elbiseler üzerinde süslü zırhlar giyerler.Mızrakları alev almış gibidir.
Sayıları tam olarak 1000'dir,ne fazla ne az."Bu oluklardan çıkmak için yeni ateşler tutuştu" savaşçıların sözleridir.

blog: http://www.gameofthronestr.com/yasam-ve-...si-rhllor/
[-] Bu mesajı 1 üye beğendi:
  • Stark Hanesi
 
Cevap
#2
Güzel bir çalışma +4
 
Cevap
#3
Teşekkürler. Blogda yayınlandı: http://www.gameofthronestr.com/yasam-ve-...si-rhllor/
 
Cevap
#4
Daenerys'e yardım edebilirler aslında ejderhalar yüzünden.
 
Cevap
#5
Tehlikeli rahipler.Ama Stannis'le çalışan ablada baya iş var, iyi uydular birbirlerine.
 
Cevap
#6
thoros adamım benim tabi yıldırım lordla beraber
 
Cevap
#7
Adı asla konuşulmaması gereken tanrının Ak Yürüyenler olduğunu düşünüyorum ya da onların atası en büyüğü hangisiyse o.
 
Cevap
#8
Eline sağlık güzel olmuş
 
Cevap
#9
diyarda sükunet nasıl sağlanacak onu merak ediyorum
 
Cevap
#10
Neredeyse bende inanıcam bu tanrıya. Melisandre ve Thoros of Myr o kadar çok anlatıyor ki.

Bence dizideki en mantıklı din sistemi bunlarda saklı. Ak Yürüyenlerin gerçekliğini bilmemiz sebebiyle böyle düşünüyor olabilirim. Öteki Tanrı'nın çocukları yaaa
 
Cevap
  
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi