• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat

Stark Soyu

@MimarBrandonStark

Dany karakterinin kitaptaki veya dizideki versiyonunu sevmemeniz benim umrumda bile degil. Siz benim neye alindigimi, neye kizdigimi tam olarak anlamamissiniz. Sahsen kitaptaki ve dizideki Dany arasinda kisilik olarak pek fark görmüyorum, öncelikle onu belirteyim ama tabi size ayni sekilde yansimayabilir, saygi duyarim, herkesin kendi düsüncesi. Ama diziye kizmaniz, dizide Dany'nin 'tanitilma' seklinden hosnut olmamaniz ile ettiginiz su "Khaleesssiiii diye yirtinanlar" lafinin ne alakasi var? Nasil bir açiklama bu?? Diziyi istediginiz kadar elestirebilirsiniz, Dany'yi istediginiz kadar çirkinlesmeden elestirebilirsiniz ama onu seven kisiler hakkinda böyle laflar edemezsiniz.

Bu nasil bir nefret ayrica aklim almiyor. Hayali bir karakterden bahsettigimizin farkindasiniz degil mi? Bir romandan? Bir diziden?
Ben Dany'ciyim, karakteri çok seviyorum, bu forumda ne zaman haksizlik edildigini düsünsem savunurum falan ama yani bu kadar, ötesi olamaz, olmasin da zaten. Fanatizme, anticilige ne gerek var? Bu sadece bir hikaye, bu sadece bir dizi! Bi kendinize gelin Allah askina. Kitaplari okuyan ve diziyi izleyen biri olarak ben her ikisinden de ayri ayri keyif aliyorum, size de tavsiye ederim. Bu kadar büyütmeyin, bu kadar takmayin kafaniza dizi/kitap farkliliklarini, bosuna sinir stres.

Beni Dany üzerinden incitmediniz, ben sadece "yirtinanlar" demenizden rahatsiz oldum, ama esasinda bir birikmislik vardi zaten, patlamam size denk geldi. Bu forumda Dany'ci olmak harbiden sabir isteyen bir duruma dönüstü, millet cani sIkIldikça Dany'ye saydiriyor, igrendigim su kezban lafi da hiç eksik olmuyor tabi, sonra biz savunuyoruz dogal olarak ve oradan hurrraa bize karsi cephe aliniyor. Neyse yani yoksa Dany'nin göreviymis, ölmesiymis falan buna hiç takilmadim. Siz eger düzgün bir sekilde "Fanlari hala kabullenemese de sevgili Khalessi'leri ölecek" yazsaydiniz ben okur geçerdim ya da aynen su cevabi yazardim : "Bir Dany'ci olarak benim düsüncem de sonunda Dany'nin ölecegidir  :/ "
Yani olay bu anliyor musunuz?
Dany'yi sevmiyor musunuz? Umrumda degil. Dizideki farkliliklardan rahatsiz misiniz? Umrumda degil.  Her karakteri sevmek, her seyi begenmek zorunda degilsiniz. Ama kelimerinizi özenle seçmek zorundasiniz bu forumda çünkü sizin "Khalessi diye yirtinanlar" dediginiz kisilerden biri, atiyorum, sizin sevdiginiz karakterin mesela yaptigi bir hata sonucu onun hakkinda yorum yazarken "salak" kelimesini bile yazmaya çekiniyordur belki sirf "aman sevenleri rahatsiz olmasin" diye. Biraz dikkat, biraz saygi, biraz düsünce; çok sey istemiyorum.
[-] Bu mesajı 2 üye beğendi:
  • MimarBrandonStark, Queen Arianne

Cevap
(31-05-2017, 03:08 AM)MimarBrandonStark Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(30-05-2017, 10:37 AM)Starkgaryen Nickli Kullanıcıdan Alıntı: @MimarBrandonStark

"Gerçi o konuda Khallessiiiii diye yırtınanlar hala kabullenemese de sevgili kezbanları ölecek. :)"

Böyle yazınca ne oluyor? Bir rahatlama, hafifleme mi hissediyorsunuz?
Ne gerek var seviyesizliğe? Şu forumdaki aşırıya kaçan Dany nefretini hiç anlayamadım, anlamaya çalışmaktan da vazgeçtim artık ama onu sevenlere yapılan bu saygısızlık nedir Allah aşkına? "Khalessi diye yırtınanlar"... "Dany'ciler", "Targaryen'ciler" demek çok mu zor? Çirkinleşmek daha tatmin edici mi oluyor? Şaka gibi yemin ederim.

Herkesten özür dilerim bu gerginlik için ama cidden yani artık sinir bozucu olmaya başladı, o kadar çok laf birikti ki, patladım sonunda. Stannis'ci, Martell'ci, Lannister'cı, Stark'cı... Kim olursa olsun ben saygıda kusur etmemeye dikkat edeyim(çünkü etmeye hakkım yok), sevdikleri ama benim sevmediğim karakterler hakkında yazarken kelimeleri özenle seçeyim(çünkü onlar seviyor, ve çünkü bu sonuçta sadece bir dizi/kitap), yanlış bir şey yazmadığımı kontrol etmek için yorumlarımı iki kez okuyayım ve karşılığı bu ve benzeri yaklaşımlar olsun. İnsanın zoruna gidiyor.

Uzun zamandır buradayım. Uzun zamandır da bu seri ile ilgili çeşitli yerlerde bulunuyor, yorum yazıyorum.
Ben çirkinleştiğimi düşünmüyorum. Burada da başka yerlerde de çirkinleşmenin bir türlü çeşidini gördüm, okudum.
Benim Targaryenler ile bir sorunum yok zaten. Bir iki hane dışında hiçbir hane ile sorunum yok. Ben buradaki sözümü esasında kitaptan ayrılıp, olduğundan daha yüksek ve popülist bir meta haline çevrilen khallessiye söylüyorum. Ve söylemeye de devam edeceğim.

Kendisine Dany demiyorum. Çünkü kitaptaki Dany. Dizide ise Khalessi adında farklı bir karakter. İlkini zaten sevmem. İkincisi kitapta olmayan uydurulmuş bir karakter olduğu için nefret ediyorum.

Yani esasında alınacağınız konu yok şahsi olarak. Desteklediğiniz veya desteklemeyi seçtiğiniz karakter esasında yok hükmünde olduğu için tam olarak. Görevini yapacak white walkerları yok edecek ve bitecek.
Ama yine de sizi incitmişsem özür dilerim. Sizi asıl bu konuda inciten yapımcılar ve dizi senaristleri. Duygularınızla oynuyorlar.

(30-05-2017, 08:57 PM)YeniAy Ottoman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: "Arya ensest olamayacak derecede Jon'u abi görüyor."

Ensest ilişki için KAN BAĞI olması gerekiyor. Dizide olduğu gibi kitapta da kuzen çıkacaklarından eminim.

Seride konuşulan o kadar çok olay vs. var ki her birinden bir sürü kuram oluşturulabilir aslında ve bu da yazarın, ters köşe etmek için kullandığı bir yöntem bana kalırsa. Şaşırtmaca.

Yine de ben kendi kuramımı savunuyorum. Zamanla göreceğiz hangimiz haklı çıkacağız. Belki hepimiz haksız çıkarız. Olabilir yani. :D

Yalnız, Arya ile olmaz deniyor ise Sansa ile hiç olmaz bence ya. O videoya da bir bakacağım. :)

Kuzen olmaları ensest yapmıyor mu? Kan bağı sadece kardeş olmaları ile oluşmuyor.
Evet şaşırtmacalar var ve bugüne kadar her fırsatta değerlendirdi ama artık çok ama çok az malzeme kaldı bu konuda.
Arya konusunda çok eminim. Bu konuda hayatımı ortaya koyabilirim o derece. :) Yani bazen gerçekten kulaklar tıkanabiliyor. Ben böyle agresif biri de değilim ama biraz mantık çağrısı esasında...
Kitabı tekrar okuyun diye hadsizce kibirlice bir şey söylemeden izah etmeye çabalıyorum. Olmaz cidden olmaz. :)

(30-05-2017, 02:27 PM)argos Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sizin gibi düşünmeyen insanları ötekileştirmekden vazgeçin artık. Tamam burda bir çok insana karşı toplu ve ya şahsi linç kampanyalarının içinde bulundum ama hepsi boş mevzulardı, trol olsun diye yapılmıştı ve karşıdaki insan bunu biliyordu. Ama bir teori üzerinden karşı düşünceyi savunan insanları ötekileşdirmek, hor görmek doğru değil.

@svurgun duyar yaptım, kanka ilk taşı sen at.

:) Ötekileştirmediğimi yukarıda ilgili arkadaşa da söyledim. Benim tepki karaktere ve onu oluşturan senaristlere.
GRRM bile isyan etti bi dönem. Yanmaz diye bir şey yok hatunu hakikaten yanmaz, pas tutmaz yaptılar v.s diye :)
Kitapta böyle bir karakter yok. O yüzden tepkim o yöne.

Cevap
Konuyu yeniden Sansa jon a getirmek istiyorum 
ygritten başlarsak bence orada Arya üstünden Sansayı hatırladı vahşiliği Arya ama kızıl saçları Sansa olduğundan her ne hikmetse kitapta aşk yaşadığı tek kız kızıl saçlı 
Öncelikle ben job un Sansa nın Trionla evlendiğinde yada evleneceğini duyduğundaki ruh halini düşüncelerini vermedi 
Aryada ise o çamurlu yüzünü yıkayıp kız elbiseleri giydirecek gibisinden (buna benzerdi cümle ) cümle kurdu bu bana aşık bir adamın düşüneceği şey gibi gelmiyor Arya nın evliliğine şok olur tabi ailesinin katillerinden biri ile evleniyordu. 
Herneyse ben Jonun çoğu çok özel durumdaki duygularından bahsedilmemesini şüpheli buluyorum çünkü bu durumlarda bence en çok Sansayı ve aşkını düşündü 
bir 2. nokta Sansa sylnt ti galiba onun için kahraman çıksada öldürse diyordu niçin Sansa bu dileği diliyor gerçekleşiyor o dilekteki kahramanda jon oluyor 
Sansa yine bir dilek daha diledi kartal yuvasından inerken yada çıkarken emin değilim o yolda :D  jon un lord kumandan olduğunu duyduğunda "onu ne kadar uzun süredir düşünmemiştim keşke tekrar görsem" dedi.
Arya niçin bu dilekleri dilemiyor 
2. bir nokta dizide brann kesinlikle kuzeyi yönetecek ben kitapta Rickon olacağını düşünüyorum sizin dediğiniz gibi Arya yönetse bile Sansa nın vekalketinde yöneteceğini düşünüyorum tıpkı robert ve kardeşlerindeki durum gibi asla kuzey kraliçesi olarak değil 

VE EN ÖNEMLİ KONU GRR MARTİNİN YAZDIĞI BİR KİTAPTAN BAHSEDİYORUZ  KUR'AN DAN DEĞİL NE DEMEK ANLAMAMIŞSIN TEKRAR OKU (BANA DENMEMİŞ OLSA BİLE )  BANA ANLADIĞIM YETER HAKLIYIM HAKSIZIM GRR MARTİNLE NE KADAR AYNI ÇİZGİDE OLDUĞUMA BAĞLI HAKLIYSAMDA HAKSIZSAM DA DEĞİŞEN BİŞEY OLMAYACAK BENİM HAYATIMDA YADA SİZİN HAYATINIZDA BİR BAŞKA İNSANIN HAYAL GÜCÜ VAR NEREYE ÇEKSEK GİDER HER CÜMLE

not: kitabı tekrar tekrar okuyanlara asla lafım yok kendi bilecekleri şeydir bende tekrar okumayı düşünüyorum
[-] Bu mesajı 1 üye beğendi:
  • M.artoloji

Cevap
Alt tarafı kitap ya bu kadar ciddiye almasak mi :D Ben buranın arkadaş ortamını seviyorum şahsen burda olmamın sebebi bu :)

Hazır yeri gelmişken çeviri grubuna çevirmen arıyoruz ilgilenenler başvurursa mutlu olurum :)
[-] Bu mesajı 3 üye beğendi:
  • argos, Starkgaryen, YeniAy Ottoman

Cevap
bu forumu uzun zaman önce keşfetim diziyi izlerken yada sezon bitigindede takip ettim çokk sonrada üye oldum .Bu konuyla ilgili fikrimi belirtmek istedim.Martin amcanın mektubunu okudum kitapları okudum diziyi seyrediyorum ve diyorumki mektuptaki genel çerçeve kitap ve dizide devam ediyor Binlerce sayfadan oluşan kitapla dizinin bire bir olması zaten imkansız yazar bir çok kişiyi ekler çıkarır bu onun için kolay ama dizi ve filim için imkansız ama esas ana konu ve karekterler hala dizide ve kitapta yer alıyor son kitapta ve dizi sonunda bu karekterlerden bir çogu ölecek Jon ve arya olarak bitecegini düşünüyorum yazarın 20 yıldan fazladır yazdıgı gözü gibi baktıgı bir hikaye yazarın istegi dışında farklı bir son bulmaz zaten dizinin ilk başında martin amca ölme ihtimaline karşı kitapın sonunu söylendigini ve bence bir anlaşmaylada yazarın istegi dogrusunda bitecegi inancını taşıyorum .eger dizi farklı sonuçlanacak olsaydı yazar kitapın sonunu anlatmaz senaristler kendilerine göre bir son yazardı neden jon ve arya. Dizide ve kitaplarda bir tek aryanın pov var jon esas oglan ve martinin en sevdigi karakterlerden biri arya.Yazarın hiçbir  yerde sansayı sevdiginden veya kitap ve dizi için sansanın vazgeçilmez oldugundan bahsedildigini görmedim hata bu sezon sansanın dahi ölecekler listesinde oldugu söyleniyor yani sansaya çok fazla anlam yüklemeyin bu dizi ve kitap ilk mektuptaki anlatıldı gibi bitecek jon ve arya

Cevap

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Teori  Daenerys, Ned Stark'ın Kızı ? Charlie Chaplin 31 3,569 21-08-2017, 08:03 PM
Son Yorum: Leydimley
  Stark Hanedanı Asker Sayısı oft9999 29 2,431 08-08-2017, 07:46 PM
Son Yorum: Ser
  Stark - Targaryen benzerliği? creas 32 2,036 21-07-2017, 04:35 PM
Son Yorum: YeniAy Ottoman
  Game of Thrones'un 7. Sezonunda Ölecekler – Melisandre’nin Arya Stark Kehaneti Atılgan 8 3,070 30-05-2017, 09:02 PM
Son Yorum: YeniAy Ottoman

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi