• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat


Taht Savaşları Nasıl Başladı?(Geniş Rehber)


#1
TARGARYEN KRALLARI VALYRIA'DAN GELDİ
-Targaryen Kralları Kuzey'deki Stark Hanedanından Güney'deki Dorne Krallığına kadar Yedi Krallık'ın hepsini yaklaşık 300 yıl boyunca kontrolleri altında tuttular.

800px-War_of_Conquest.jpg

-Westeros'a ilk gelen Targaryenler üç ejderha üzerinde ana kıtaya ulaştı.Aradan geçen yıllarda tüm ejderhalar yeryüzünden silindi.

-Ejderhalar üzerindeki güçlerini kaybetmemek için kanlarını saf tutmak isteyen Targaryenler akraba evlilikleri yaptı.Bu nedenle Targaryen krallarının bir kısmı çok başarılı olsa da bir kısmının akıl sağlığı yerinde değildi.

ROBERT'IN İSYANINDAN ÖNCE

-Çılgın Kral Aerys'in sadık amcası küçük kardeşlerinin egemenlik savaşında yer almamak için siyahlara bürünüp Sur'a gitti.Üstat Aemon adındaki bu adam hala Sur'da.


-Aerys Targaryen Kral ilan edildikten sonra Yedi Krallığı Kral Eli Tywin Lannister'la birlikte yıllarca yönetti.

-Başlarda adil bir kral olan Aerys yıllar ilerledikçe küstahlaşıp akıl sağlığını yitirmeye başladı.Tywin Lannister'ın kızı Cercei'yi oğlu Rhaegar'la evlendirmeyi reddetti ve oğlunu Dorne'nin Prensesi Elia ile evlendirdi.

AERYS_II.jpg

-Rhaegar kendisinin ya da oğlunun yaklaşmakta olan karanlıkla dövüşecek "Vaat Edilen Prens" olduğunu düşünmeye başladı.

-Jaime Lannister çok genç yaşta şövalyelik unvanıyla onurlandırıldı ve tarihin en iyi şövalyelerinden biri olacağını gösterdi.
Jaime.jpg

-Genç yaştaki Petyr Baelish Catelyn Tully'ye aşık oldu.Aşktan gözü kör olan Petyr kendisinden yaşça büyük ve güç olarak üstün olan Brandon Stark'ı düelloya davet etti.Brandon düelloyu kabul etti.Catelyn'in ricasıyla onu incitmemeye razı oldu ama Petyr'ı herkesin önünde utanç duyulacak bir durumda bıraktı.
tumblr_m4u6u6DAhN1rr6v7bo1_1280.jpg

OLAYLI TURNUVA HARRENHAL

-Genç Jaime Lannister ablasına aşıktı.Kings Landing'e gidip ona yakın olabilmek ve turnuvatı bir şövalye olarak kazanabilmek umuduyla Kral Muhafızlarına katıldı.Bu durum Tywin Lannister'ı çok sinirlendirdi.Çünkü Kral Muhafızı olarak Lannister mirasını reddetmiş oldu.Tywin Kral El'liğini bırakarak Casterly Kayasına döndü.Giderken Cercei'yi de götürdü.


-Tarihin en büyük turnuvası Harrenhal'da başladı.Ancak Aerys Jaime'yi turnuvada yarıştırmadı.Aerys Jaime'ye bir şey olsun istemiyordu.Onu elinde tuttuğu sürece Lannister'lar onundu.

-O dönemde ailesinin üç erkek çocuğundan ikincisi olan Eddard Stark için ağabeyi "İçinde KURT var" dedi.


-Turnuvayı onurlu bir prens olarak bilinen,yetenekli savaşçı Rhaegar kazandı.Ancak Rhaegar Güzelliğin ve Sevginin Kraliçesi tacını beklendiği gibi karısına değil de Robert Baratheon'un nişanlısı Lyanna Stark'a sunarak büyük karışıklık yarattı.Bu olayı bütün krallık konuştu.
rhaeg_lyanna.jpg

KRAL'IN DELİLİĞİ

-Yaşanan bazı olaylar Kral'ın yavaş yavaş aklın sınırlarını aştığını göstermeye başladı.

-Kral'ın deliliğinin erken göstergelerinden biri de Illyn Paynes'ın dilini koparttırmasıdır.

-Lyanna Stark'ın kaçırılması da bu dönemin en önemli olayları arasında yer alıyor.Rhaegar Targaryen'in Lyanna Stark'ı kaçırdığı söylentisi bu dönemde ortaya çıktı.Prens'in Lyanna'yı kaçırma nedeni tam olarak bilinmese de, Romeo ve Juliet'i aratmayan bu gelişme gelecekte korkunç olaylara neden oldu.

811px-Lyanna_and_Rhaegar.jpg

-Ned'in büyük ağabeyi Brandon Stark kız kardeşinin kaçırılması üzerine düğününü bırakarak yanına aldığı altı arkadaşıyla birlikte Kings Landing'e giderek Kral'dan adaletin yerine getirilmesini istedi.Kalede "Rhaegar dışarı çık ve öl" diye bağırması deli Kral'ın zıvanadan çıkmasına neden oldu.Aerys hepsini zindana attırarak bu asil gençlerin babalarının oğullarının affı için saraya gelmesini istedi.

-Rickard Stark Kings Landing'e geldi.Ve Kral'dan silahla yargılama istedi.Aerys kendine silah olarak ateşi seçti ve hepsini acımasızca öldürdü.

Brandon_Stark_final_moments.jpg
22a78d93_d47daec2_brandon-stark.jpeg


ROBERT'İN İSYANI

800px-Roberts_Rebellion.jpg

-Çılgın Kral Jon Arry'ın varisi Elbert Arryn'ı öldürtmekle kalmayıp Jon Arryn'dan vasilik Eddard Stark ve Robert Baratheon'u Kings Landing'e göndermesini emretti.

-Jon Arryn daha fazla sabredemedi ve Vadi Lordlarıyla birlikte Targaryen Krallığını tanımadığı açıkladı.Eddard Stark ve Robert Baratheon ise bir isyan başlattı.

-Tully Lordlarının desteğini almak isteyen Eddard ve Jon Nehirova Lordu Hoster Tully'nin kızlarıyla evlenmek istediler.Eddard Stark ağabeyinin nişanlısı Catelyn Tully ile Jon Arryn ise Catelyn'in kız kardeşi Lysa Tully ile evlendi.Bu ittifakla dört hane Targaryen'lere karşı birleşmiş oldu.O dönem en güçlü kabul edilen Lannister'lar ise tarafsız kaldılar.

-Aralarında "Battle of the Bells(Çanların Savaşı)'nında bulunduğu bir çok savaş Eddard ve Robert'ın kişisel becerileri ve Jon Arryn'ın da taktiksel dehasıyla isyancılara beklenmedik ve umut verici zaferler kazandırdı.

-Prens Rhaegar işlerin artık çok ileri gittiğinin farkına varmıştı.İsyan bastırılır bastırılmaz babasını tahttan indirecek ve Demir Tahta oturacaktı.

-Üç Dişli Mızrak'da Robet'ın yönettiği ordularla Prens Rhaegar'ın ordusu karşı karşıya geldi.

-Eddard Stark'ın bile savaş yeteknekleri kıskandığı Robert Baratheon karşısında Rhaegar'ın hiç şansı yoktu.Robert'in savaş baltası Rhager'ın zırhına öyle bir indi ki Üç Dişli Mızrak'ın her tarafına elmas ve yakutlar saçıldı.

Robert_slays_Rhaegar.jpg

-Kral Muhafızlarının hepsini savaşa gönderen Aerys yanında sadece 15 yaşındaki Jaime Lannister'ı bırakmıştı.Robert'ın isyanı beklenmedik bir şekilde başarıya ulaşınca Tywin Lannister King's Landing'e yol aldı.Kale önünde Kral'ın sancaklarını açtı.Üstat Pycelle Aerys'ı Lannister'ın yardıma geldiğini ikna etti ve kalenin kapıları Lannister'lara açıldı.Lannisterlar içeri girer girmez herkezi öldürmeye başladı.Bunu gören Aerys El'ine çılgın ateşleri yakma emrini verdi.Ama Jaime Lannister ikisinide öldürdü.

YAŞANANLARIN KANLI SONUÇLARI

-Savaştan sonra hayatta kaln Kral Muhafızlarının bir çoğu Prens Rhaegar'ın ailesini korumaya devam etti.Fakat bu korumalar Starklar tarafından ortadan kaldırıldı.O sırada Yedi Krallığın en güçlüsü olarak görülen Arthur Dayne(Sabah Kılıcı) bizzat Eddard Stark tarafından öldürüldü.Eğer Arthur Dayne'in kılıcına Howland Reed karşılık vermeseydi Eddard Stark ölecekti.

-Robert'ın gözüne girmek isteyen Tywin Lannister'ın adamları geriye kalan bütün Targaryenleri acımasızca ortadan kaldırdı.Hatta bu işi o kadar ileri götürdülerki Dorne'li Elia'ya defalarca tecavüz edildi.Beşikteki bebekleri kafaları duvarlara vurularak ezildi.

-Rhaegar'ın küçük kaedeşi Visery ve o sırada Dany'e hamile olan Kraliçe ve bir sadık şövalye Sör Wllem Darry tarafından denizi aşarak isyan sonrası yaşanan katliamdan kurtarıldı.

-King's Landing'e ilk ulaşan Eddard Stark oldu.Taht odasına girdiğinde herkes onun Demir Tahta oturup krallığını ilan etmesini bekledi.Ancak Eddard Robert'ın krallığı için hazırlıkların başlamasını emretti.

-Robert Baratheon Kral ilan edildi.Güçlü Lannister hanesin desteğini almak ve ileride olası bir iç savaşı önlemek için Kral Eli Jon Arryn'ın ayarlamalarıyla Cercei Lannister ve Robert Baratheon evlendi.

-Düğün sonrası Eddard Stark Kışyarı'na dönmek için yola çıktı.

-Haberi alan Kışyarı'nda hazırlıklar başlatıldı.

-Cateyln kucağında yeni doğmuş oğlu Robb ile Eddard'ı karşıladı.Ancak Eddard'ın kucağında da başka bir çocuk vardı.
 
Cevap
#2
güzel bi paylaşım olmuş teşekkürler
 
Cevap
#3
Çok iyi olmuş eline sağlık. Benim teorimde şudur, Lynna ile Rheagar birbirine aşıktı ve Lyanna, Robertle evlenmemek için isteyerek kaçtı. Jon'da bu ikisinin oğludur.
 
Cevap
#4
(11-06-2012, 03:05 AM)Castamere Yağmurları Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çok iyi olmuş eline sağlık. Benim teorimde şudur, Lynna ile Rheagar birbirine aşıktı ve Lyanna, Robertle evlenmemek için isteyerek kaçtı. Jon'da bu ikisinin oğludur.

Öncelikle paylaşım için teşekkürler.
Castamere Yağmurları sana katılıyorum bencede bu şekilde ayrıca Ned'in hemen savaş bittikten sonra eve elinde bir bebek ile dönmeside tesadüf olamaz bana göre.
 
Cevap
#5
savaş kaç yıl sürdü?
 
Cevap
#6
(11-06-2012, 09:33 AM)EsteL Nickli Kullanıcıdan Alıntı: savaş kaç yıl sürdü?

Robert'in İsyanı mı? 282-283 yılları arasında.
 
Cevap
#7
gerçekten güzel paylaşım olmuş eline sağlık
 
Cevap
#8
eline sağlık çok güzel bir paylaşım dı :D
 
Cevap
#9
Martinin kesinlikle jon rhaegar lyanna çemberini açıklaması lazım ama jon un rhaegarın oğlu olduğunu ve annesinin lyanna olduğu gerçekse robert mutlaka ve mutlaka bunu bilirdi
 
Cevap
#10
O altında HBO yazan resim nedir Rickard'ın nasıl öldüğüyle ilgili bir video filan mı var varsa eğer paylaşabilir misiniz?
 
Cevap
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Information Westeros Tarihi (Geniş) Hols 0 1,392 30-06-2016, 06:22 PM
Son Yorum: Hols
  Blackfyre Taht Talipleri Lanre 19 6,245 03-05-2013, 11:43 AM
Son Yorum: Revan31Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi