• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat


Türk Müzisyen Biyografileri


#1
Bar%C4%B1%C5%9F_Man%C3%A7o.jpg
BARIŞ MANÇO

Barış Manço 2 Ocak 1943 tarihinde İstanbul'da doğdu. Anadolu Rock türünün kurucularından sayılır. 200 üzerinde beste yaptı. Bu besteleriyle 12 altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Şarkılarının bir bölümü Arapça, Bulgarca, Japonca, Flemenkçe, Almanca vb. dillere çevrildi. Hazırladığı televizyon programıyla Dünya'nın bir çok ülkesine gitti ve "Barış Çelebi" olarak adlandırıldı. 7'den 77'ye adlı programı 378 kez ekrana gelerek bir rekor kırdı. Bodrum'da 1998 yılında bir tatil köyü açtı.
31 Ocak 1999 tarihinde gece saat 22:30 civarlarında İstanbul Moda'daki evinde kalp krizi geçirdi ve kaldırıldığı Siyami Ersek hastanesinde aynı gece saat 1:30 civarlarında hayatını kaybetti.
 
Cevap
#2
ölümsüz adam 
Cevap
#3
CEM KARACA
Cem_Karaca.jpg
5 Nisan 1945 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası Azerbaycan asıllı ve annesi Ermeni asıllı sanatçılar olduğu için çocukluğundan beri sanatla iç içeydi. Müziğe doğuştan yetenekliydi.
60'lı yılların başında şarkı söylemeye başladı. 1963 yılında ilk grubu Dinamikler'i kurdu. Babası şarkı söylemesine karşıydı. Hatta bir konserde oğlunu yuhalatmasına rağmen Cem Karaca vazgeçmemişti. İki sene sonra Semra Özgür ile evlendi ve 3 gün sonra askere gitti. On İki Eylül Darbesi'ne kadar Dervişan, Apaşlar, Moğollar gibi gruplarla çalıştı. 1979'da Almanya'ya taşındı. Darbeden sonra sıkıyönetim komutanlığı tarafından Türkiye'ye çağrıldı. Fakat Cem Karaca Türkiye'ye dönmeyeceğini belirtti ve 6 Ocak 1983'te Türk vatandaşlığından çıkarıldı. 1985'te başbakan Turgut Özal ile görüştü ve 1987'de ülkeye döndü. Bundan sonra vefatına kadar solo albümler ve düetler yaptı. Son yıllarında ise barlarda sahne aldı. 8 Şubat 2004 sabahı solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
 
Cevap
  
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi