• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat


V for Vendetta


#1
vforvendetta1.jpg

Geleceğin İngiltere'sinde geçen filmde terör olaylarında büyük kayıplar verdikten sonra kurtuluşu baskıcı bir yönetimde bulan ingiliz halkının uyanış öyküsü anlatılmaktadır. Film, V'nin (Hugo Weaving) Evey'i (Natalie Portman) kurtarması ile açılır. Vi;

Hatırla, 5 kasım gecesini hatırla
Barutu, ihaneti ve komployu
Hiç bir neden bilmiyorum ki gerektirsin
Barut komplosunun unutulmasını
V

Remember, remember, the fifth of november! (Hatırla, 5 Kasımı hatırla!) sloganı ve gerçekleştirdiği eylemler yönetimi ve halkı hareketlendirir. (5 Kasım 1605; Guy Fawkes'un İngiliz Parlamento Sarayını havaya uçurma girişiminin tarihidir.[3]) Sadece kapalı devre TV yayını yapılan İngiltere'de yayıncı kuruluşu basar ve bir sonraki sene 5 Kasım'da herşeyin değişeceğini ve onun gibi düşünen herkesin sonraki sene 5 Kasım'da Parlemento Binası'nın önünde toplanmasını ister.
Filmde bir yandan bir sene içinde halkın uyanışına, yönetimin gerildikçe baskıyı arttırmasına, özgürlük için gerekli temellerin atılmasına, dedektif Finch'in (Stephen Rea) V'nin ve despot rejimin sırlarını araştırmasına, diktatörlüğün doğuşu ve gelişmesine tanık olurken; diğer yandan Evey'in V'yi ve kendini tanıması, yönetimin kişisel yaşama saldırısı, özgürlüklerin korkulara kurban edilmesi anlatılmaktadır.
Filmin sonunda halk değişime hazırdır, diktatörü devirmek ve parlamentonun havaya uçmasını izlemek için suratlarındaki Fawkes maskelerine rağmen (ki o maskeleri tüm İngiliz halkına V yollamıştır), 4 Kasım geceyarısı parlementoya doğru önlerindeki askerlerden oluşmuş barikatı aşarak yürürler.Aynı anda V intikamını diktatörden, Adam Sutler'den (John Hurt), alır; ölümcül yaralarla Evey'e döner birbirlerine aşklarını ilan ederler. V, Evey'in kollarında ölür. Dedektif Finch, patlayıcı dolu metro vagonuna konmuş V'nin cenazesine ve vagonları harekete geçirmek üzere olan Evey'e ulaşır.Silahını doğrultur ama Evey'in sözlerinden etkilenir ve silahını indirir. Film parlamento binasının havaya uçurulması ile sona erer.
Filmde Londradaki iki anıt bina havaya uçurulur; filmin başında Londra Ağır Ceza Mahkemesi ve sonunda Westminister Sarayı, Çaykovski'nin 1812 Uvertürü eşliğinde yerle bir olur.
Film boyunca V maskesini sadece bir kez, ağlamak için çıkarır, bu sahnede de yüzü değil maske görünmüştür. Bu sahnede sürekli gülümseyen maske altında acı çeken ve ağlayan devrimci ve aşık karakter yattığı ironisi çok güzel vurgulanmıştır. Filmde V'nin yüzü hiç görülmez.
 
Cevap
#2
Favori filmimdir <3
 
Cevap
#3
Çok anlamlı anlayabilene ... çok iyi film :)
 
Cevap
#4
Bu maskenin altında etten fazlası var
Bu maskenin altında bir fikir var
Ve fikirlere kurşun işlemez.
 
Cevap
#5
Bu film senaryosuyla, oyuncularıyla ve verdiği mesajla en iyilerden kesinlikle.
 
Cevap
#6
Her saniyesi anlam kokan film. Kaçırılmaması gerek.
 
Cevap
#7
Süper filmdir.
 
Cevap
#8
Fikirler kurşun geçirmez dediği zaman, zaten artık filim iyiymiş kötüymüş harcanan paralarmış vb. bunların hiçbir önemi kalmıyor.Tek bir cümlesi bütün bir filme değdi.
 
Cevap
#9
(01-06-2012, 04:31 PM)halfhand Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Fikirler kurşun geçirmez dediği zaman, zaten artık filim iyiymiş kötüymüş harcanan paralarmış vb. bunların hiçbir önemi kalmıyor.Tek bir cümlesi bütün bir filme değdi.

Aynen katılıyorum.
Filme bir bütün olarak baktığımız zamanda çok güzel bir film olduğunu görüyoruz. Oyuncuları, konusu, atmosferi vs... çok güzel seçilmiş ve işlenmiş. İzlemeyen herkese tavsiye ederim.
 
Cevap
#10
Bu filme baş yapıttan, başka bir kelime yakışmaz. Muhteşem repliklerin, harika sahnelerin olduğu bir film. Gerek Hugo, gerekse Natalie en iyi performanslarını göstermiş.
 
Cevap
  
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi