• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Valar'ın İnsanlara Yaptığı Ayrımcılık - MIDDLE-EARTH

Valar elfleri sevmiş onları korumuş ve birçok bilgi öğretmiştir. Morgoth'un elfleri kaçırdığını öğrendiklerinde Morgoth'a saldırmış ve yakalamışlardır. Sonrasında elfleri kendi vatanlarına götürmüş ve onlarla yaşamışlardır. Noldur'un isyanını bastırmamış kaçmalarına izin vermişlerdir ancak yardımlarına muhtaç hale geldiklerinde Öfke Savaşı'nı başlatmışlardır ve elfleri yeniden Ölümsüz Topraklara, güvende olacakları ülkelerine davet etmişlerdir. Sorun ise neden elflere yardım ettikleri değil neden insanlara yardım etmedikleri.

İnsanların gelişinin yaklaştığını bildikleri halde hiçbir şey yapmadılar. İnsanları ölümsüz topraklara davet etmek gibi bir düşünceleri yoktu. Morgoth, İnsanları ele geçirdiğinde elfleri kurtardıkları gibi insanları da kurtarmak için gelmediler. İnsanlar birer birer Morgoth'un eline düştüklerinde bunu hiç umursamadılar. Ne zaman elfler yardım istemek için Valinor'a gitti o zaman geldiler ve elfleri kurtardılar. İnsanlar için yaptıkları tek şey olan Numenor'u insanları sevdikleri için değil elfler ve onlara yardım ettikleri için bir ödül olarak verdiler. Hiç Valar'ın insanlar için bir şey yaptığını okudunuz mu? İnsanlara bir şey öğretmediler, korumadılar ve sevmediler. Benim düşüncem böyle, kaçırdığım bir şey varsa yazmanızı isterim.

" Kimsenin kendisini nasıl kurtaracağını bilmediğini mi düşünüyorsun?' dedi sonunda Finrod. 'Valar'ın bundan haberi var mı?' Andreth ona baktı ve gözleri karardı. 'Valar mı?' diye sordu. 'Ben veya herhangi bir insan bunu nasıl bilebilir? Sizin Valar'ınız bize ne ilgi gösterdi ne de bir talimat verdi. Bize hiç kimseyi yollamadılar.' "

Morgoth's Ring: ATHRABETH FINROD AH ANDRETH

Cevap
Haklısın. Halbuki insanlar Arda'daki en ta.aklı yaratıklar. Kafaları esip Valar'a savaş açacak kadar delikanlılar da. Hırslılar delicesine tutkulular. Elflerse tam kırık

Cevap
Kanka Orta Dünyaya pek hakim değilim ama Elf nere İnsan nere?
Elf dediğin asildir, iyidir, ahlaklıdır, doğrudur, zekidir, yeteneklidir, mertdir.
Peki insan dediğin nedir? İyi desen değil kötü desen değil neüdüğü(bu lafın nasıl yazıldığını bilmiyorum) belirsiz bi şey, ahlakı özde değil sözdedir, doğruları kendisi için eyip bükmeye bayılır, zekidir(bazıları) ama çalışmıyor, yetenekleri ehh işte? bir elfin yarısı eder mi bilmem, mert olanı pek azdır, onları da kova kova namert yapmak pek kolaydır, nankördür.

Valar da bişey yapmışsa vardır elbet bir bildiği.

Cevap
(25-03-2017, 07:18 PM)Oberyn skywalker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Haklısın. Halbuki insanlar Arda'daki en ta.aklı yaratıklar. Kafaları esip Valar'a savaş açacak kadar delikanlılar da. Hırslılar delicesine tutkulular. Elflerse tam kırık

Yalnız savaşı açan Numenor ırkı yarı elf,  yani elf faktörünü atlamayalım, büyük amcaları Elrond kendilerinin.
Elfler aynı zamanda  Morgoth'u topal bırakan Fingolfin gibi birini çıkarmışlar içlerinden bence bu bile Elfler'e "kırık" dememek için yeterli.Ayrıca Elfler'in bir "evil" tarafı yok diyebiliriz nerdeyse.
Yüzük Kardeşliği filminin giriş kısmında gördüğümüz savaş olan Dagorlad Savaşı ile ilgili şöyle yazar "Bütün canlı varlıklar o gün ikiye ayrılmıştı, her türden bir kısım, hatta dört ayaklılar ve kuşlar bile her iki orduda saflarını almıştı, sadece elfler hariç."

Cevap
Açıkçası kitaplara ruhu katan hep insanlar. Dor-lomin insanlarinin acısı, halet halki, sayısız gözyaşı savaşında hurin ve kardeşinin kral turgon için kendilerini feda ederken birinin "gün tekrar doğacak" deyişi. Turin'in hayatını hiç saymıyorum bile.

Cevap
İnsanlar, Valar'a taptı mı ki? LOTR evreninde en sevdiğim kişi Feanor bile, Manwe ile Varda adına yemin etmişti. Ki kendisi, Valar'a karşı çıkmasıyla bilinir.

Cevap
(25-03-2017, 07:18 PM)Oberyn skywalker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Haklısın. Halbuki insanlar Arda'daki en ta.aklı yaratıklar. Kafaları esip Valar'a savaş açacak kadar delikanlılar da. Hırslılar delicesine tutkulular. Elflerse tam kırık

ar pharazon sauron aklına girmese kalkıp valar'a savaş açmazdı. ayrıca elflerin orta dünyaya geliş şekilleri de valar'a hadi beyler bize müsade misafirliğin kısası makbul şeklinde değil. elfleri günahım kadar sevmem ama kalkıp morgoth ile teke tek kapışıp allah yaralayacak kudrete sahip adamlar. pata küte balrog, ejderha falan kesiyorlar.

Cevap
Manve buna karar verdi. İnsanlar yapısı gereği bu gibi yardımlara muhtaç değiller bu bir,
Elflere yardım etmeleri ve bu kadar içli dışlı olmaları elflerin yaşadığı bir sürü sonuca sebebiyet verdi bu iki,
Noldor hala orta dünyada, elflerin yanındaydıbu da üç.
Eğer ki elfleri savundukları kadar savunsalardı, sonuç ardanınyok olması ile sonuçlanacaktı. Teee lambaların yok edilmesinden beri olan her savaş ardayı daha da kötü duruma sürükledi, hele insanlar ve elfler dünyada dolaşırken, herhangi bir savaş erunun çocuklarını yok edebilirdi.
Üstelik abileri, burada kastım noldor, orta dünyada melkoru sürekli yoğunve meşgul tuttu. Hem bu meşguliyet hem de vaların insanlarla ilgilenmemesi melkorun insanları o kadar önemli görmemesi işe sonuçlandı. History of middle earthte tolkienin bir notunu yorumlarken oğlu christopher tolkien insanların ölümlü yapıları dolayısı ile ölümlü insanlar hem kutsanmış topraklarda, hem devalarla genel olarak yaşayamazlar, bulursam o kısmıda paylaşırım. Eğer ki Earendil yok edilmeseydi hikayesi yayılacak ve teşvik edecekti. Bu insanlığın bir noktada sonu olurdu.
Numenora da bir sürü işaret ve elçi yollandı. Kendi sonlarını kendileri hazırladılar.
Elflerden de kötüler çıkıyor. Gondolin niye düştü la? Kim kötülüğene kadar yatkın demeyeceğim. Sonuçta melkora bağlı olmadan oluşan tek kötülükelflerden çıktı. Neyse...

Cevap
Benden sonra konu mu kapandi uav? Karşı çıkacak yok mu?

Cevap

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi