• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Bildirimi Kapat


Verin Mathwin


#1
"Geçmiş"'den sonrası spoiler içerir!
Verin Mathwin
"Her zaman en kötüsü için plan yap, böylece karşılaştığın sürprizler hoş bir haber olur."
-Verin Mathwin

4SwAnPa.jpg
Ulus: Far Madding
Doğum tarihi: 849 NE

12.kitap:
Cinsiyet: Bayan
Boy: Kısa
Fizik: Dolgun, balıketli
Saç rengi: Yer yer kırlaşmış kahverengi
Göz rengi: Koyu
İlk bahsediliş: Yeni Bahar - Bölüm 3
İlk görülüş: Yeni Bahar - Bölüm 10
Son görülüş: Fırtına Toplanıyor - Bölüm 39
Son bahsediliş: Geceyarısı Kuleleri - Bölüm 47
Mevki: Aes Sedai
Ajah: Kahverengi
Verin Mathwin Kahverengi Ajah'tan bir Aes Sedai'dir.
Görünüş
Kısa boylu ve balık etlidir. Yer yer kırlaşmış kahverengi saçları ve koyu renk gözleri vardır.
Kişisel Özellikler
Yaşayan en yaşlı Aes Sedai'lerden biri olmasından dolayı saçları kırlaşmaya başlamıştır. Bütün Kahverengi Ajah üyeleri gibi kendisini bilgiye ve onu aramaya adamasına rağmen konuşmalarda konuyla alakasız sözler söyleme gibi bir eğilimi vardır ayrıca uygunsuz zamanlarda düşüncelerine dalmış olarak görülmektedir.
Bununla birlikte diğer Kahverengi kardeşlerinden farklı olarak amacını gizleyen bu derin düşüncelerde gözüken tek kişidir, bu zamanlarda çok keskin görme ve anlama duyusuna sahiptir. Moiraine Damodred onu Çömezlik ve Kabuledilmişlik yıllarından o ve Siuan için fırından şekerlemeler getiren şefkat dolu biri olarak hatırlar. Verin aynı zamanda Morgase Trakand'a sınırlı yeteneğinin öğrenmeye yetecek kadar olmadığını, Kule'de kalmasına gerek olmadığını da söylemiştir.
Kahverengi Ajah'ın bölümündeki odası Artur Şahinkanadı'ndan sonra yaşamış iki kralın tasvir edildiği bir duvar halısının ilerisindedir. Odası kitaplar, parşömen tomarları, haritalar ve kurukafalarla doludur. Ayrıca odasında kağıt kemiren fareleri yiyen, bir kurukafanın üzerine tünemiş kahverengi bir baykuşu vardır.
Diğer kardeşlerinin tercih ettiği süslü ve dantelli ipeklerden kaçınarak düz ve sade giyinir. Önemli olduğunu düşündüğü şeyleri not etmek için neredeyse her zaman kemerinde yazı kutusunu taşır. Yazdığı notları Kule'deki odasında bulunan birçok dolap ve sandıktadır. Defterleri, onları okuyan birinin neden bahsedildiğini anlamaması için şifrelidir.
TX6gbj5.jpg?1

Yetenekler

Tek Güç'teki yetenekleriyle ilgili olarak, Verin'in İyileştirme yeteneği ortalamanın üzerinde değildir ve Toprak’ta gerçekten berbattır. Bununla birlikte Verin Araştırma da hiç bir Aes Sedai'nin onu geçemeyeceğine inanır. Seyahat yetisine sahip Aes Sedai'lerden biridir. Bulut Dansı'ndaki yeteneği ortalamanın üzerinde olmalıdır çünkü sık sık hava durumunun üzerinde çalışmıştır.
Geçmiş
Eski hayatı

Verin Yeni Çağ’ın 849. yılında Far Madding’te doğdu. Tek Güç’ü yönlendirme yeteneği anlaşılıp sürgün edilmeden önce Eadwin adında bir nişanlısı vardı. 5 senesini Çömez, 6 senesini Kabuledilmiş olarak geçirdikten sonra şala yükseltileceği ve Kahverengi Ajah’a katılacağı Tar Valon’a gitti. Falme kadar uzak bir yere bir Taş Geçit’i incelemeye ve bir ayını Cairhien’de kalarak Hurinin şiddeti ve kan dökme kokusunu alma yeteneğini bulmaya adayacak kadar geniş kapsamlı seyahatlerde bulundu. Aynı zamanda Anaiya’nın fiziksel yara aldığı Tel’aran’rhiod’a, Düşler Diyarı’na, girmek için kullanılan, Kule’nin son Düşgörücüsü tarafından saklanan ve uykudokumacısı olarak da bilinen bükülmüş halkalardan oluşan bir ter’angreal de bulmuştur. Tomas’la muhafız bağı vardır.
Büyük Av
Verin Siuan Sanche’ye Fal Dara’ya kadar eşlik eden 14 Aes Sedai’den – diğer Kanverengi Serafelle- biridir. Buradayken Moiraine ve Siuan’la olan bir görüşmesinde bu üç ta’verenden birinin Yenidendoğan Ejder olduğu yönündeki doğru tahmini güvenilir bir seviyeye gelmesinden önce Moiraine ve Siuan’ın onu öldürmeyi düşünmelerine sebep olmuştur. Fal Dara’daki bir Gölgedölü’nün saldırısından sonra çalınan boruyu geri almaya çalışan üç ta’veren’i takip etmeyi Tar Valon’a gitmeye tercih etmiştir. Moiraine’in onlara katılmasını talep ettiğini iddia etmiştir ama Moiraine daha sonra onun ilgilenmediğini söylemiştir. Yolculukları sırasında Rand al’Thor’a bir Geçit Taşı’nı nasıl harekete geçirebileceğini üstü kapalı bir şekilde anlatmıştır. Sonuç olarak Rand grubun tamamını yaşayabilecekleri altenatif hayatlar hakkında acılı görüler serisinin içine itmiştir. Burun kasabası Falme’ye varmak üzereyen Rand’i Matrim Cauthon, Perrin Aybara, Ingtar Shinowa ve Hurin ile birlikte hem Boru’yu hem de Mat’in hançerini geri alması için göndermiştir.
Verin, Siuan’ın kendisi dışında Boru’nun Beyaz Kule’de saklandığını bilen tek kişi olarak Elayne Trakand, Egwene al’Vere, Nynaeve al’Meara ve Matrim Cauthon ile birlikte Tar Valon’a döndü. Burada bir sa’angreal kadar güçlü diğer dokuz Aes Sedai ile birlikte Mat’e Shadar Logoth tarafından lekelenmiş hançer ile olan bağlanısının kesilmesinde yardımcı oldu. Siuan ile olan görüşmesinde Mat’in artık Boru’yla bağlantısı olmayacağını ve bazı insanların onu Kule’ye darbe vurmak için kullanabileceğini söylemiş, onun öldürülmesi için izin verilmesi gerektiğini ima etmiştir. Aynı zamanda Nynaeve ve Egwene’in Kara Ajah’ı arayışlarından haberdar olmuş ve daha sonra Egwene’e Tel’aran’rhiod’a girmesine olanak sağlayan uykudokumacısını vermiştir. Verin Egwene’e Kara Ajah için olan arayışı ve Yeteneği için önemli olabilecek bazı notları vermede başarısız olmuştur.
İki Nehir’de
Verin, Alanna Mosvani ile birlikte Bode Cauthon’un da içinde bulunduğu yönlendirme potansiyeli olan birçok kızı keşfedecekleri İki Nehir’e geldi. İki Nehir’de Perrin’e Emond Meydanı’na saldıran büyük bir Gölgedölü kalabalığıyla savaşmasında yardım etti. Perrin’e savaşmasında yardımcı olurken ta’veren olmasının yarattığı etkileri not almış ve son buluşmalarından beri taşıdığı, baltasıyla zıtlık oluşturan çekiciyle ilgilenmiştir. Trolloclarla yapılan son savaştan hemen önce Perrin’in çekici için baltasından vazgeçmesi ilgisini çekmiştir çünkü Karaethon Döngüsü’nden bir kehanet; “Kurt Kral Çekiç’i taşıdığında son savaşın günü bilinir.” der. Burada sadece Moiraine’de tanık olduğumuz Kehanetleri ve onların yakın zamanda uygulanabilirliklerini derin bir anlayış kabiliyeti vardır. Üç ta’verenle de çok ilgilenmiştir ve tam üçe ayrılmalarını istemiştir böylece hepsinin izini sürebilmiş, hatta onların yanında kalıp düzene sokmak için birisi veya hepsiyle evlenebileceğini bile söylemiştir.
akNT50w.jpg?1
Verin Mathwin
Rand’a yardım etme
Verin Caemlyn’e geldikten sonra Salidar merkezli ayaklanan Aes Sedai’lerin tarafını tutmuş ve Salidar’a İki Nehir’den yeni Çömezler gödermiştir. Rand ile uğraşan diğer Aes Sedai’yi kendi çıkarları için kullanmayı denemiş ve onu Cairhien’e gidesiye kadar takip etmeya karar vermişler, daha sonra ondan bir mektup almışlardır. Yolculukları sırasında Rand’i Beyaz Kule’den kurtaran orduyu töneten Perrin ile karşılaşmışlardır. Verin Dumai Kuyuları Savaşı’na katılmış ve savaşın kazanılmasıyla ettiği bir yeminle Rand’e bağlanmıştır. Daha sonra Rand’e onu kaçıran ve bu yüzden Tarmon Gai’don’a kadar servis yapmakla cezalandırılan Kule Aes Sedai’lerinin kullandığı Zorlama’nın zayıf biçimini kullanmasında yardımcı olmaya başlamıştır. Cadsuane Melaidhrin önderliğinde Rand’i izleyen kızkardeşlerine katılmıştır. Verin Rand’i Son Savaş’a hazırlamayı istemektedir ama gerçek bağlılığı aslında bu kadar temiz değildir; Üç Yemin’le yapılması imkansız olan bir yalan söylemiş olması mümkündür. Aynı zamanda Rand’e zarar verebileceğini düşündüğü zaman Cadsuane’i Far Madding’te zehirlemeye hazırdı.
Verin Rand’in saidindeki lekeyi temizlediği yerde olan savaşa katılmıştır. Savaş sırasında Kumira ve Rüzgarbulucu Shalon din Togara Morning Tide ile zincir kurmuş, Graendal ile karşılaşmışlardır. Verin Rand ile olan yolculuğunun devam etmesinden sonra aniden ortadan kaybolmuş, geride Rand’e ettikleri yeminler ne olursa olsun Cadsuane dışında hiçbir Aes Sedai’ye güvenmemesini söyleyen bir mektup bırakmıştır.
Son yolculuk
Verin hala Tar Valon’a gitme planları sürerken Tear’a gitmiştir. Seyahati sırasında Tomas’ın yaptığı yersiz bir yorum yüzünden Süzülme sırasında geldikleri yanlış yerden ayrılmayı ve Yolculuk yapmayı denerken Mat’in ta’veren doğası onu Trustair’e doğru çekmiştir. Ta’veren çekişinin yolculuğu sırasındaki zorlukları hedef aldığını doğru tahmin etmiş, onları bulmak için çaba içinde olan Mat ve Perrin’in betimlemelerini dağıtmıştır. Kızıl El Ordusu’yla karşılaştığında Mat’e bırakacağı içinde talimatlar bulunduran ve ancak onun oradan ayrılmasından sonra okuyacağı bir mektuptakileri yapmayı kabul etmesi karşılığında onları doğrudan Caemlyn’e götürmeyi teklif etmiştir. Mektup Caemlyn’den ayrılmasından 10 gün sonra açılacaktır. Mat mektubu onun Caemlyn’den ayrılmasından 10 gün sonra açması ve talimatları dinlemesi yada mektubu açmaması ama 30 gün boyunca Caemlyn’de kalması şeklinde iki şeçimle müzakere etmiştir. Mat bu pazarlğı yaparak ikinci seçeneğini kullanmayı tasarlamıştır. Kampın kırılmasından önce Mat Verin’in çantasının mühürlenmiş zarflarla dolu olduğunu fark etmiştir.

Verin’in bir sonraki hedefi Beyaz Kule’dedir. Çok hızlı bir şekilde Egwene’in ilgisini kazanmış, onunla yaptığı özel bir görüşme sırasında Egwene’in elbisesi hakkında yalan söylemiştir. Daha sonra Kara Ajah’ın bir üyesi olduğunu doğrulamıştır. Yapılan ölüm veya onlara katılma teklifinden sonra Kara Ajah’a katıldığını ama onlarla çalışmasında gizli başka bir nedeni olduğunu açığa vurmuştur. Görüşmesi sırasında araştırmasına devam edebilmek için son olaylara etki ettiğini ve Rand’i takip ettiğini söylemiştir. Bir de Tekrdilmişlerin ve Karanlık Varlık’ın nasıl çalıştığının kavranılışını göstermiştir. Ettiği Kara Ajah yeminindeki; “Büyük Lord’a ölüm saatime kadar ihanet etmeyeceğim” boşluğundan yararlanmış, kendisini zehirleyerek hayatının son saatinde onlara ihanet edebilmiş ve Egwene’e bütün bunları anlatabilme özgürlüğünü kazanmıştır. Yeniden hayata geleceğine inanmamış ama Egwene’e biri Kara Ajah’ın işleyişini ve detaylarını, diğeri ise bu kitaptaki şifreyi kırmaya yarayan bir kodlama tekniğini anlatan iki kitap vermiştir. Daha sonra Egwene bu bilgileri kullanarak Aes Sedailer arasındaki Kara Ajah üyelerini bulmuş ve kaçmayı başaran bazıları dışında çoğunu idam ettirmiştir. Verin Egwene’e Terkedilmişlerden biri olan Mesaana’nın Beyaz Kule’ye sızdığı ancak kimin kılığına girdiğini belirleyici bir ipucu olmadığını da anlatmıştır. Kitaplara aynı zamanda içlerindeki farklı grupları ve Karanlıkdostlarının inandığı kehanetleri kaydetmiştir. Egwene Verin’in Kara Ajah üyelerinin listesini eksiksiz ve doğru şekilde yapabilmesinden çok etkilenmiştir.
Bu bilgilerin açığa vurulmasından sonra Verin ölür ve daha Tar Valon Savaşı başlar.
Verin’in mektubu
Haftalar sonra Mat hala Verin’den aldığı mektubu açmaz ve Olver mührünü kırıp onun yerine okuduktan sonra Talmanes’e verir. Mektubun birkaç gün içinde açacağını sanan Verin’den Mat’e uyarı amaçlı gönderildiği açığa çıkar. Verin Yolkapısını kullanarak Caemlyn’e doğru bardaktan boşanırcasına gelen bir Trolloc istilası olduğunu ve Mat’e onlar her yeri yıkmadan zamanında Kraliçeyi uyarmasını tavsiye etmiştir. Bununla birlikte mektubunun içeriği başlayan istilayı önlemek için zamanında keşfedilememiş ve Caemlyn alevler içinde yanmaya başlamıştır. Bu sırada Mat Ghenjei Kulesinde olduğunda Talmanes Caemlyn’i savunmak için orduyu toparlamıştır. Bu planın amacı belirsizdir.
Aynı zamanda Rand al’Thor, Alanna Mosvani ve muhtemelende Galaedrid Damodred gibi diğer insanların bir kısmına da mektup vermiştir.


MEKTUP
Matrim,
Eğer bu mektubu açmışsan, ben ölmüşüm demektir. Bir gün içinde geri dönüp, seni ettiğin
yeminden azat etmeyi planlamıştım. Ama görevimde pek çok güçlük çıkması olasılığı var ve
hayatta kalmamam mümkün. Geride, bu işi tamamlayacak birini bıraktığımı bilmek
zorundaydım.
Neyse ki, güvenebileceğime inandığım bir şey varsa, o da senin merakındır. Muhtemelen bu
mektubu açmadan birkaç gün beklemeyi başarmışsındır ve bu da, eğer dönme olanağım varsa, dönmeme yetecek kadar uzun bir süre. Bu yüzden, bu görev sana düşüyor.
Caemlyn'de bir Yolkapı var. Önüne barikat yapılmış, korunan, güvenli sayılan bir Yolkapı.
Ama güvenli değil.
Yollarda, Caemlyn'e doğru gelen muazzam bir Gölgedölü ordusu var. Tam olarak ne zaman
yola çıktıklarını bilmiyorum, ama onları durdurmak için zaman bulabilmelisiniz. Kraliçe'ye
gitmeli, onu Yolkapı'yı yok etmeye ikna etmelisin. Bu yapılabilir; kapıya duvar örmek yeterli olmaz. Onu yok edemezseniz, Kraliçe tüm güçlerini orayı korumaya adamak zorunda.
Bunu başaramazsanız, korkarım bir ay bitmeden Caemlyn kaybedilecek.
Sevgilerimle,

Verin Mathwin

Bağlılık
Verin’in eylemleri ifşa ettiklerinden sonra sadakati hakkında spekülasyonlar çıkmasına neden oldu. En şüpheli davranışı söylediği “Beni Moiraine gönderdi” yalanıdır. Diğer bir şüpheli hareketi ise Egwene’e uykudokumacısını verdikten sonra Corianin Nedeal’ın notlarını ondan saklamasıdır. Kule kanunlarını hiçe saymasına rağmen İçtepi’nin Üç Yemin’e aykırı olmayan, çünkü alıcıya zarar vermeden yapılan bir metodunu keşfetmiş ve kullanmıştır.
Verin’in görüşüne göre “Karanlık Varlık”’tan söz etmek çoğu Karanlıkdostunun kullandığı “Büyük Lord”’dan daha övücüdür. Cadsuane’in asıl niyetinin Rand’e Tai’mon Gaidon’a kadar hayatta kalmasında yardımcı olmak olduğunu anlayınca onu zehirlemekten vazgeçmiştir.

Yaptığı bu tutarsızlıklarının nedeni Egwene’e 70 yılını Kara Ajah’ta köstebeklik yaparak geçirdiğini söyleyince açığa kavuşmuştur. Kara Ajah’ın keşfedebildiği her üyesinin yazılı olduğu bir liste ile birlikte birçok notu geride bırakmıştır. Egwene’nin temizlemesi sırasında Yemin Çubuğu’nu tutan bir avuç kadarı dışında liste tamamiyle yerinde ve doğrudur. Gölge’ye ihanet etmesine olanak sağlamak için kendisini zehirlemiş (yemini “ölüm saatine” kadar ihanet etmesine izin vermemektedir), gerçek bağlılığının Işık’a olduğunu açıça ispatlamıştır.
Ölmüş olmasına rağmen Verin’in bazı planları hala yürürlüktedir. Mat’e o Caemlyn’den ayrıldıktan 10 gün sonra açması için mühürlü bir mektup bırakmıştır. Aynı zmanda çantasında bunun gibi bir çok mühürlü mektup gözükmektedir. Alanna’nın Tear Taşı’nda ortadan kaybolmasından sonra odasında bulunan başkabir mektubu ise Rand’in Beyaz Kule’yi ziyareti sırasında ona verilmiştir.
 
Cevap
#2
ah Verin ahhhhh
 
Cevap
#3
Spoiler yazmaya gerek var mı bilmiyorum ama spoiler içerir :

Yazıyı yeni okuyabildim :), onun da ''Verin’in mektubu'' olan yere kadar okudum :) . Kitapta geldiğim yerde Verin daha yeni öldü :(, mektubun zamanı gelince o kısmı da okurum. Ama @nyx gerçekten güzel bir yazı olmuş.

Verin'de en baştan beri bir tuhaflık seziyordum yine de Egwene'ne Kara Ajahtan olduğunu açıkladığında şaşırdım ama hemen sonrasındaki açıklaması, yaptığı fedakarlık daha çok şaşırttı beni. Hem sevindim hem de üzüldüm :(. Moiraine kadar sevebileceğim başka bir Aes Sedai olamaz diyordum ama Robert Jordan yine şaşırttı beni. Çok güzel bir karakter oluşturmuş ve onu çok güzel işlemiş.
 
Cevap
  
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi