• Genel Forum kurallarını mutlaka okuyun.
  • Lütfen mesajlarınızda yazım kurallarına uyun.
  • Çeviri ekibine üyeler arıyoruz.
  • Spoiler içeren mesajlarda spoiler butonunu kullanın.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Yazarımız neden kadınları öne çıkarmış olabilir?

Dizi tamamen kadınların hâkimiyeti altında kaldı. Yazarımız neden kadınları öne çıkarmış olabilir?

Targaryen: Daenerys Targaryen
Stark: Sansa ve Arya Stark
Lannister: Cersei Lannister
Tyrell: Diken Kraliçesi
Tully:Edmure Tully, korkak ve beceriksiz, Freylerin oyuncağı
Greyjoy:Yara Greyjoy

Theon Greyjoy: Erkekliği olmayan, maddi ve manevi sıfırı tüketmiş erkek müsveddesi
Baratheon: 3 erkek kardeşin hepsi öldü. Hane silindi.
Martell: Ellaria Kum ve piç kızları

Arryn: Robert Arryn, hasta çocuk

Dizide tek gelecek vadeden erkek karakter Jon Snow. Westeros tahtına o mu oturacak, yoksa halası Daenerys Targaryen mi?

Öncelikle şunu söylemeliyim Stark Hanesi; Arya ve Sansa ile sınırlandırılmamalı, Bran Stark arka plana itilmeyecek kadar önemli bir karakter. Arya ve Sansa'ya nazaran dizinin ve serinin gidişatını çok daha ciddi oranda değiştirebilir.

Cersei; zaaflarıyla, tutkularıyla ve ihtiraslarıyla var olan bir kadın. Babasının onun politikacı tarafını görmemesi, onu diplomatik bağ kurmak için zoraki evlilik münasebetlerine itmesi Cersei'yi bu kadar hırslı yaptı.

Daenerys bana göre dizide gereksiz şişirildi. Kitapta da şişirildi ama dizi ayrı bir boyut tabii. Dizinin amacı seyirciye oynamak, insanlar kadın kahramanlar görmeyi sever çünkü. Kitapta ise hakkını arayan mazlum biri gibi anlatılıyor ancak Stannis dururken o taht hakkı sana mı kalır beybisi? Dany sadece bir taht adayı.

Theon, ihanet etti ve ihanetinin bedelini ödedi. Asha/Yara ise babasından kalan taht hakkını amcalarına kaptırmamak için çeşitli fetihler yaptı ve bu fetihler üzerinden propaganda yaparak halkının desteğini kazanmaya çalıştı, kendine müttefikler aradı, ittifaklar kurmaya çalıştı. Gerçek bir yönetici gibi davrandı kısaca.

Seride özellikle kadınları ön plana çıkarma çabası sezmedim ben kendi adıma. Tüm bu pozisyonlara belirli bir neden - sonuç çerçevesinde gelindi. Jon Snow üzerinden örnek vereceğim; ihanete uğradı, dışlandı, hak ettiği saygıyı asla tam anlamıyla insanlardan göremedi. Tüm bunlara rağmen karakterinden ödün vermedi ve nihayet çevresindeki insanlar onun yöneticilik potansiyelinin farkına vardılar. Gerek seride gerekse dizide Jon Snow oldukça parlayan bir erkek karakter. Işıl ışıl ışıldayan başka bir erkek karakter daha var ki o da Jaime Lannister. Geçirdiği karakter değişimi sayesinde sakatlığı bile gözlere batmaz oldu. Unutulmaması gereken diğer erkek karakterlerden biri de Tyrion Lannister. Yüreği kocaman ama kendisi küçücük olan bu adam; zekasıyla, ironileriyle, sarcasm dolu laflarıyla gönüllerin kralı oldu.

Özellikle bir kadın hakimiyeti yok, mevcut gidişat olayları bu yöne çekti sadece diye düşünmekteyim.
[-] Bu mesajı 2 üye beğendi:
  • MANnderly, Queen Arianne

Evet Daenerys kitaplarda kesinlikle şişirildi, Martin abarttı, gerçek hayatta Daenerys Targaryen böyle değil :D
Maşallah, bugün forum epey komik.

Kadın karakterlerlerin ön plana çıkması benim hoşuma gidiyor, hep erkeklerin yönetmiş olduğu bir diyarda kadınların hakimiyetini izlemek enteresan olacak. Ama hala güçlü erkek karakterler de var; Jon ve svurgun arkadaşın belirttiği gibi Bran. Ben bu listeye tereddütle de olsa Euron'u da eklerim, biraz vasıfsız gibi gösterilse de 7.sezonda yaşanacak olaylarda bir etkisi olabilir.

Kitapta dany'nin şişirildiği yok iyi bir karakter ama çok kusurları var 5. kitap boyunca erkeklere bakıp yatakta nasıl olacağını hayal edip durdu biraz sıkkınlık verdi açıkçası bu durum sonuçta piyango Daario Naharis'e vurdu.

Sansaya gelince her şeyi bir kenara bıraktım babasına ihanet edip ölmesine sebep olan hayırsız bir evlat sansa daha hala 3. kitabın sonuna kadar bu salaklığı devam ediyor. Cersei Lannister ise 4. ve 5. kitaplarda yerin dibine batırılmış biri sanırım başlığı açan kitapları okumamış. Bir tek Arya Stark mevzusu doğru kız daha 1. kitaptan itibaren başka bir seviyede. Baratheon mevzusuna gelirse kitapta Stannis hala hayatta ve asla kızını yakacak kadar alçak bir pislik olmadı.
[-] Bu mesajı 1 üye beğendi:
  • Ulu_Kurt

@MANnderly
Bir kadinin cinsel ihtiyaçlarinin, isteklerinin olmasi çok mu garip geldi? Rahatsiz mi etti? Sadece erkeklere has bir durum degil bu. Dany veya herhangi bir kadin karakterin buradan vurulmaya çalisilmasi çok çirkin. "5.kitap boyunca" demissiniz birde, abartiya bak! Kitabi okumayan biri sunu okusa kafasinda olusan görüntü su olur : Tüm vaktini piramidinde oturup önüne gelen erkeklerle ilgili fantezi kurarak geçiren bir Dany. Hadi öyle bile olsa, ne olmus yani bir kadin bir erkege baktiginda kafasinda hayal veya fantezi kuruyorsa? Bu onu burada yazamayacagim bir "sey" mi yapiyor? Bu bir kusur mu oluyor? Erkekler bu tür hayallere kapilinca sorun olmuyor, üzerinde bile durulmuyor, nedir yani fark? Dany Daario ile iliskiye girdi diye, ki evli bile degildi, "sey" oldu bizim Türk erkeklerinin gözünde, iyice abartarak "yatmadigi adam kalmadi" diyeni bile gördüm. Ayni kisiler Robert'in evlilik disi iliskilerine, elli tane piçinin olmasina laf etmiyor, "Aslanim Robert!". Stannis evli oldugu halde gider Melissandre ile iliskiye girer, "Görev için o! Stannis adamdir!" derler.

Sansa'ya gelirsek; su kizi bu olay yüzünden yerden yere vurmayin artik. 11 yasinda mi neydi bu olay yasandiginda, nasil akil etsin bu kiz yaptiklarinin nereye varacagini? Sonunda babasinin ölecegini bile bile gidip Cersei ile konustu sanki. Sansa o zamanlar hayali Joffrey ile evlenmek olan, Kral Sehrinin büyüsüne kapilmis, oradan ayrilmak istemeyen küçük bir kizdi. Nasil olgun davranmasini bekleyebilirdik ki? O yasta yapilmis bir hata birinin kisiligini belirlemez, gelecegini belirlemez.
  • Queen Arianne , timuti

(20-06-2017, 04:35 AM)Starkgaryen Nickli Kullanıcıdan Alıntı: @MANnderly
Bir kadinin cinsel ihtiyaçlarinin, isteklerinin olmasi çok mu garip geldi? Rahatsiz mi etti? Sadece erkeklere has bir durum degil bu. Dany veya herhangi bir kadin karakterin buradan vurulmaya çalisilmasi çok çirkin. "5.kitap boyunca" demissiniz birde, abartiya bak! Kitabi okumayan biri sunu okusa kafasinda olusan görüntü su olur : Tüm vaktini piramidinde oturup önüne gelen erkeklerle ilgili fantezi kurarak geçiren bir Dany. Hadi öyle bile olsa, ne olmus yani bir kadin bir erkege baktiginda kafasinda hayal veya fantezi kuruyorsa? Bu onu burada yazamayacagim bir "sey" mi yapiyor? Bu bir kusur mu oluyor? Erkekler bu tür hayallere kapilinca sorun olmuyor, üzerinde bile durulmuyor, nedir yani fark? Dany Daario ile iliskiye girdi diye, ki evli bile degildi, "sey" oldu bizim Türk erkeklerinin gözünde, iyice abartarak "yatmadigi adam kalmadi" diyeni bile gördüm. Ayni kisiler Robert'in evlilik disi iliskilerine, elli tane piçinin olmasina laf etmiyor, "Aslanim Robert!". Stannis evli oldugu halde gider Melissandre ile iliskiye girer, "Görev için o! Stannis adamdir!" derler.

Robert veya Stannis'i kimse savunmadı, ki Stannis'in Melissandre olan ilişki şehvetten öte çıkar ve güç odaklı(Küçük gölge bebekler)

Bir kadının cinsel ihtiyacı olması fantezi kurması ayrı bir konu bunu bir kraliçenin yapıp paralı askeri yatağına alması bambaşka bir şey, bir yatak kölesini değil(3. kitapta irri'yi yatağına aldı bunu kimse sorgulamadı) yatağına tehlikeli ve benim asla güvenmediğim Daario'yu aldı. Keza Barristan'ın pov'un da bunu yadırgadığını görüyoruz. Dany 5. kitap boyunca oldukça vasat bir kraliçe oldu her şeyden önce çok kararsız ne yapacağından emin değil çok fazla tereddüt yaşıyor 2. ve 3. kitaptaki güçlü kararlı Kraliçenin yerine başka birine dönüştü. 6. kitap ile beraber bu durumun ortadan kalkacağı eski güçlü dany'yi göreceğimizi düşünüyorum sizde bu kadar sinirli olmayın, çok korumacısınız belli yerlerde haklısınız da ama Dany'nin hatalarını da görün lütfen. 

Eğer Dany'yi normal bir kadın olarak değil bir seçilmiş kraliçe olarak görüyorsak normal bir kadının yapabileceği saçmalıkları onun yapmamasını da beklemek hakkımız bence.

Ben genel konustum, "Bu konu açildiginda Stannis ve Robert'i savunup Dany'yi yerin dibine sokuyorlar" demedim. Baskalarinin yaptiklarini Dany yapinca sorun oluyor demeye getirdim.

Konuyla ilgili yaptiginiz açiklamalar ilk yazdiginiz yorumdan da beter.
Yatagina bir köle almakla bir parali asker almak arasindaki farki ne ki neticede? He sunu da belirteyim, ben Dany'nin Daario ile olan yakinligindan hiçbir zaman hoslanmadim bir Dany'ci olarak, ama meselemiz zaten bu degildi, ben buna fazla takilmadim. Siz Dany'nin kusurlari oldugunu söyleyip "5.kitap boyunca erkeklere bakip yatakta nasil olacaklarini hayal etti" falan dediniz, en çok buna takildim.
Savunulmuyor deyip de hemen ardindan Stannis'i savunmaniz da komik olmus. Savunmanin kendisi de ayri komik, kusura bakmayin.
Ben buna sinir oluyorum iste, erkekler yapinca sorun olmuyor, Dany yapinca rahatsiz ediyor. Ki olay Dany degil aslinda, yukarida da belirttim, Dany veya herhangi bir kadin karakteri bu konu üzerinden elestirmek çok çirkin. Benim sinir olmamin sebebi lafin Dany'ye edilmis olmasi degil özellikle. Bu kadar sinirlenmemin sebebi ise bu konularda oldukça hassas olmam.

"Normal bir kadinin yapabilecegi saçmaliklar"?? Saçmalik?
Ben daha fazla yazmayacagim, cidden, daha iyi.

Son olarak... Foruma yaklasik bir buçuk ay önce üye olmussunuz, beni nereden taniyorsunuz? Dany'yi körü körüne savunan biri oldugumu ima etmisiniz, nereden biliyorsunuz? Haksizlik yapildigini, yanlis bir sey söylendigini düsündügüm zaman savunurum elbette, benim favori karakterimdir ama bilen bilir, ben yeri geldiginde Dany'nin hatalarini, kusurlarini da söylerim. Bu forumda anti danycilik oldugu için sürekli savunmak durumunda kaliyorum, dolayisiyla göze çarpiyor, ama bu sizi yaniltmasin. Bir Dany'ci, bir Targaryen'ci olmam gözümü kör etmis degil yani çok sükür. Ben yeri geldi bu forumda Robert'in gaspçi oldugunu söyleyen Targaryen'cilerle tartistim. Sizin Dany'nin kararsızlığı, tereddütleri hakkında yazdıklarınıza da katılıyorum ayrıca. Bunları, hatalarını söylemek konusunda bir sorunum olmadı hiç. Neyse yani bu yüzden hakkimda yorum yazmadan önce keşke bir arastirsaydiniz, ya da hiç yazmasaydiniz.

Ov may god.may god oh may god.
Settingde erkeklerin daha cok çekmis olması ve çoğunun kötü durumda olması mı bunu düşündürttü?
Yani bu mantıkla bakacaksak ben de dyebikirim ki, kadınlara bir sey olmadı çünku arka planda ve önemsizdiler. Bakın ned oldü çünku önemliydi, theon onemli diye iskence gordtüm kadın karakterler önemsiz.

Xaro Xhoan Daxos, Gerris Drinkwater ve meşhur Daario Naharis sevgili dany bunların hepsini istiyor hatta Quentyn Martel yerine Gerris Drinkwater olsa evlenirdim diye düşünüyor. 5. kitapta Dany bölümlerinde Cersie Lannister'ın bölümlerinde bile asla olmayan şehvet var. Dany'deki kafasıyla düşünememe hadisesi 5. kitaptaki yaygın bir sorun aklı biraz başında olsa Sör Barristan'ı dinler ve Yunkai'lilerin Meereen'a yaklaşmasına asla izin vermezdi. Eğer 6. kitapta Meereen kurtulacaksa bu demir adamlar ve Barristan sayesinde olacak.

Stannis'i falan savunmadım kitapları okuyan herkesin bilebileceği bir gerçeği söyledim Stannis'in kadınlarla ilişkisi sadece bir zorunluluk ve görev icabı daha ötesi değil. Dany'i savunacam diye Stannis'e ağzıma geleni söylerim diyorsanız buyurun devam edin ben Stannis'i sizin dany'i savunduğunuzun 10 biri kadar savunmam.

Catelyn Stark ilk önce Ned'i zorla güneye yollayıp Tyrion'u esir alarak kocasını daha sonra Kral katilini serbest bırakarak oğlu Robb'un ölmesini sağladı. Tatlı Sansa Stark'ın Babasının sırtına sapladığı hançerden bahsetmiyorum bile. Dolayısıyla kadınların öne çıkardığını katılmıyorum bu dizinin Cersie ve Dorne saçmalaması üzerinden oluşmuş bir yanılsama.

Öncelikle,
Dany 13 14 yaşlarına cinselliğe eğilimin en çok yaşta ortaya çıktığı bir karakter. 30 sayfa kaakter analizi yapmak istemiyorum. Ama her şeyde bir mantık e sebep sonuç arayacaksak danynin davranışları tutarlı ve de mantıklıdır tüm etmenleri düşünürsek.
Stannis konusunda da ahlak ve etiğin en önemli sorularından birisini sorayım size: bir davranışın bir sebeb bağlanması o davranışı kötü olmaktan alıkoyar mı? Bu benim görevim diyerek verilen bir sözü bozmak ya da bu bir savaş diye aam öldürmek, ne kadar zorunlu gözsterilirse gösterilsin, kötüdür. Yani bu durumda adam öldürmek de çalmak a, yanlış görülen her şeyin, iyi bir sebebi varsa görülmemesi gerekir. Bu düşüncenin kendi içerisinde ne kadar çürük olduğunu farkında mısın?
Öne çıkması için bir karakterin hata ya da kötü bir şey yapmaması gerektiği düşüncesi de saçmalık. Bunu açıklamak istemiyorum bile.
  • Queen Arianne , Starkgaryen

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Westeros’un En Hakikatli Kadınları - Game of Thrones Atılgan 0 490 30-07-2016, 04:38 PM
Son Yorum: Atılgan
  Jon Snow hakkında teoriler(Akgezen olabilir mi?) The Witcher 3 1,551 29-06-2015, 10:53 PM
Son Yorum: StromBorn

Görüntüleyenler: 2 Ziyaretçi