6. bölüm ile ilgili- Dany ve Çocuk Sorunsalı

1. bölümü henüz izlemediyseniz buralar hep spoiler

Kitapları okuyanlar bilir, Mirri Maz Duur Dany’ye bir daha çocuğu olamayacağını söylemişti ( kitapta Dany, Drogo ne zaman eski haline dönecek diye sorduğunda, Mirri Maz Duur ‘güneş batıdan doğup, doğudan battığında… rahminiz uyanıp canlı bir çocuk taşıdığınızda’ diye cevap veriyor) ama dizi bunun üstünde daha önce hiç durmadı gibi hatırlıyorum. Bu bölümse birden bire sıkça konuşulur oldu. -ki hepimiz biliyoruz bu konuşulmaya başlandıysa ileri bölümlerde bununla bağlantılı birşeyer olacak.

1. Dany ve Tyrion arasında geçen konuşmada Tyrion’un çocuğunuz olamayacak varis belirleyin demesi
  2. Dany’in Jon’a ejderhalarım tek çocuklarım başka olmayacak demesi
  3. Jorah Mormont’un Jon’a kılıcı geri verirken bu kılıç sana ve çocuklarına iyi hizmet edecek demesi (bence bu da bir göndermeydi).

Dizide Dany ve Jon birlikte olacak, bu kaçınılmaz. Ama eğer çocukları olamıyorsa varis kim olacak? Jon’un kendi çocukları olabilir o zaman başka biriyle mi olur? ya da kendilerinden sonra bir varis mi seçilir, ya da tyrion’un gece nöbetçileri yapıyor dediği gibi bir seçim sistemi mi olur? Ya da bu göndermelerin hepsi tahtın asıl sahibi Jon ve soy ondan yürüyecek şeysi mi sadece?

Sızan senaryoları değil de (okumuyorum) düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim :slight_smile:

Dizi öyle bir kıvama geldi ki Jon ve Dany arasında bi şey olursa ki olacak da mutlaka çocukları olur. Sonra da Dany ‘‘Bu bir mucizeeğ’’ diye konuşur falan vs. İzleyicinin çoğunluğunun hoşuna gider bu ve şu sıralar senaristler sadece izleyiciye oynuyor zaten.

Sızan 8.sezon senaryosuna göre Dany hamile kalacak.

Jon ve Dany arasındaki yakınlığa karşı olanlardan değilim. Gerçi ben daha çok aralarında kan bağıyla şekillenen bir dostluk görmeyi tercih ederdim. Her neyse ama çocuk olayı olursa eğer ki spoiler değildir olacak gibi görünüyor, çok kızarım çok üzülürüm anca kendimi yer bitiririm.

Bu tam anlamıyla klişeye bağlamak olsa da George Martin kitapta bunu yapmaz da diyemem. Çünkü kendisi bazı klişeleri özgün anlatım tarzıyla orijinal bir havada sunuyordu. Ama dizide bunun bu şekilde sunulması imkansız. Son iki sezondur çok şeye göz yumdum ama yine severek izledim, bu hadise de böyle bir şey olur benim için.

Zaten bu gibi kilit ve büyük olayların kitapta geçmemesi gibi bir durum söz konusu olamaz herhalde değil mi? Yani evet birbirinden ayrı olacak olsa da sonuçlar yine aynı olacaktır sanırım. Galiba.

Ya da bilemedim her şey mümkün

Jon ve Dany’e ben de karşı değilim ama böyle muhabbet kuşlarının aşkı gibi de olmasın be abi :confused: Ben soylarından dolayı oluşan ve ilk başta kuzey ve güneyi birleştirmek amaçlı bir ilişki beklerdim. Ned ve Cat gibi sonradan aralarında kuvvetli bağlar oluşurdu ve bu hiç sırıtmazdı.

Bana sorarsanız George Martin kitap çıktığında baya trolleyecek senaristleri şaka yaptııım diye. O havayı aldım ben kendisinden. Jon’un gerçek anne ve babası haricinde çoğu şeyin diziden ayrılacağını düşünüyorum. Belki bu da onlardan birisi olur. Ama sonuç olarak ben de sizin gibi emin değilim.

Kitapta da görebiliriz gibi geliyor bu iki karakterin arasında romantik bir ilişki.Hikayeleri çok paralel gidiyor ve zaten George Martin de bunu bize çok güzel sunacaktır.Onun dışında dediğin gibi baya farklılıklar olacaktır.
Aslında ben senaristlerin Jon-Dany yakınlaşmasını mahvedeceklerini ve hepimizi bayacaklarını düşünüyordum.O yüzden olmasını hiç istemedim.Ama bu sezon gördüğüm kadarıyla o kadar da kötü işlemediler ve hatta gayet iyi işlediler.(kendilerinden beklenenin üstünde) Kitap kısım kısım karakter bazında yazıldığı için pek çok olayın mantığını daha iyi anlayacağız.Dany neden böyle yapıyor Tyrion neden böyle bir karar aldı Jon neler hissediyor vs.Her şeyin içi daha dolu olacak.Mesela olur da Dany hamile kalırsa bu kitapta da olabilir.Ama Martin çok daha güzel anlatacaktır.Dizide böyle bir şey olursa ve bir mantığa oturtamazlarsa gerçekten çok kötü olur.Mantık derken biyolojik bir açıklama değil tabiki fantastik büyülü bir dünya ama kehanet ekseninde buna bir açıklama getirmeleri gerekir.

Ben ikisinin de Targaryen olması sebebiyle bir şekilde çocuklarının olacaklarını düşünüyorum hem de Jon’un Azor Ahai olması hasebiyle.

bende başta öyle düşünmüştüm ama yine de mantık kuramıyorum. 1. sezondaki Mirri Maz Duur’un konuşmasını tekrar izledim gerçekten de çocuktan hiç bahsetmiyor. yani ortada Dany’in çocuğu olmayacak diye bir şey yoktu dizide. Hatta bence kitabı okumamış olanlar şaşırmış olmalı Tyrion hiç çocuğunuz olmayacağını söylediğiniz dediğinde. hiç ortada yokken çıktı böyle bir konuşma. eğer çocukları olacaksa 7. sezon 6. bölümde böyle bir şeyi ortaya atmanın ne gereği var? Dizi zaten saçmalıyor, daha saçma değil mi? O yüzden bana çocukları olmayacakta başka bir şeyler olacakmış gibi geliyor. Bu sebeple açtım başlığı belki birinde teori vardır diye :slight_smile:

Dany’nin neden çocuk sahibi olmayacağını bilmiyoruz. Aslında olabilir. Dany, Mirri Maz Duur’a Khal Drogo ne zaman eskisi gibi olacak diye sorunca aldığı cevap aşağıda.

“Ne zaman eskisi gibi olacak?” diye sordu Dany talepkâr bir sesle.
“Güneş batıdan doğup, doğudan battığı zaman,” dedi Mirri Maz Duur. “Denizler kuruduğu, dağlar rüzgârda yaprak gibi sallandığı zaman. Rahminiz uyanıp canlı bir çocuk taşıdığı zaman. O zaman eskisi gibi olacak işte. Daha önce değil.”

Burada imkansız şeyleri sayıyor Mirri ve ayrıca rahminiz uyanıp canlı bir çocuk taşıdığı zaman diyor. Bundan sonra Dany artık çocuğunun olmayacağını düşünmeye başlıyor ama kitaplarda net bir şekilde çocuğunun olmayacağı söylenmiyor.

Kaldı ki Mirri kan büyüsü yapıyor Drogo’ya. Ama söylediklerini kehanet olup olmadığını söylemiyor. Büyük ihtimal ile kehanet söyledikleri. Ama kehanet sen hamile kalamazsın değil. Drogo eskisi gibi olamaz.

“Boş ufuk çizgisinde şafak sökmeye başladığında Dany kocasını gerçekten yitirdiğini biliyordu artık. “Güneş batıdan doğup, doğudan battığı zaman,” dedi, hüzünle. “Denizler kuruduğu, dağlar rüzgârda yaprak gibi sallandığı zaman. Rahmim uyanıp canlı bir çocuk taşıdığı zaman. İşte o zaman bana döneceksin güneşim ve yıldızım, daha önce değil.”
Asla, diye bağırdı karanlık. Asla, asla, asla.
Dany çadırın içinden bir yastık aldı. İpek kılıflı, kuş tüyü bir yastık. Tekrar Drogo’nun, güneşi ve yıldızının yanına giderken yastığı göğsüne dayadı. Dönüp arkama bakarsam karanlığın içinde kaybolurum. Yürümek bile canını yakıyordu. Uyumak istiyordu. Uyumak ve rüya görmemek.
Dizlerinin üstüne çöktü. Drogo’nun dudaklarını öptü ve yastığı kocasının yüzüne bastırdı.”

Jon konusu ise daha farklı. Ölüp geri geldiği için çocuğu olmayabilir. Hatta gelen Jon eski Jon bile olmayacak Martin’in söylediğine göre.

[b][font=ars-maquette-web, sans-serif]“My characters who come back from death are worse for wear. In some ways, they’re not even the same characters anymore. The body may be moving, but some aspect of the spirit is changed or transformed, and they’ve lost something,” Martin said.

[/b][font=ars-maquette-web, sans-serif][b][font=ars-maquette-web, sans-serif]Martin gave an example of his own.

[/b][font=ars-maquette-web, sans-serif]“One of the characters who has come back repeatedly from death is Beric Dondarrion, The Lightning Lord. Each time he’s revived he loses a little more of himself. He was sent on a mission before his first death. He was sent on a mission to do something, and it’s like, that’s what he’s clinging to. He’s forgetting other things, he’s forgetting who he is, or where he lived. He’s forgotten the woman who he was once supposed to marry. Bits of his humanity are lost every time he comes back from death; he remembers that mission. His flesh is falling away from him, but this one thing, this purpose that he had is part of what’s animating him and bringing him back to death. I think you see echoes of that with some of the other characters who have come back from death,” Martin said.

Jon ve Dany’nin bir şekilde çocukları olacağını düşünüyorum.

Jon Snow dölleyecekse Dany çocuk sahibi demektir. Jon Snow da özel yetenekler var .

Dün Facebook grubunun birinde de değindim bu konuya. Hatırlarsanız 1 hafta kadar öncesinde 8.sezon taslakları sızdırıldı. Orada dany nin jon dan hamile kaldığı falan geçiyor . Dizide 6.bölümde varis konusunun bu denli üstelenmesi benide düşündürdü baya . Arkadaş çok güzel açıklamış konuyu. Jorah ın Jon a öyle bişey demesinde bende aynı şeyi düşündüm. Zaten jorah o harcamadılar dizide ilginç bi şekilde ve gayet iyi ilerliyor . Yine sızan taslaklarda dany doğum yaparken ölecek ölmeden hemen önceden çocuğu jorah a emanet edecek yazıyor.

Belki de bu imkansızlığı vurgulayıp sonradan gerçekleştirerek dopinglemeyi düşünüyorlardır diziyi.

Nasıl küfür edeceğimi şaşırdım. Kendinle gurur duymalısın sayende literatüre yeni yeni şeyler eklendi. En kısa zaman da yine senin sayende pratik fiziğe de katkılar olması dileğiyle.

Belki uzun gecenin sonlarına doğru güneşin batıdan doğup doğudan batması, dağların rüzgarda yaprak gibi sallanması, denizlerin kuruması ( buz tutması ) gerçekleşir. Çünkü uzun gece hep kıyamet gibi anlatılıyor.

Sızan senaryo taslağı ve senaryodan bahseden iki kişi var. @Jon Summer ve @mkaya145. Mkaya spoiler ibaresi bile koymamış. Siktir olun gidin sızan senaryoyla ilgili bi başlık varsa orda konuşun. Burda insanlar sadece tahminlerini ve fikirlerini yazıyor.

mkaya145 allah razı olsun güzel spoiler yedim böyle birşey olursa hbo yu yıkarım ölemez ölmemeli!!!

O sızan 8. sezon senaryo saçmalıklarına inanan var mı hala? 7. sezon sızdıktan sonra ben çıkıp şu şöyle olacak bu böyle olacak yazsaydım bana da inanırdınız. Merak etmeyin hepsi fan-fic. Spoiler yemediniz.

@KomTheBeast Okumadım zaten ama görüyorum istemeden. Sağ ol rahatlattın.