6. bölüm ile ilgili- Dany ve Çocuk Sorunsalı

Ned Stark’ı GRRM harcadı ama şuan senaristlerin elinde gibi bir şey sanki :smiley:

Çünkü Taht Oyuncularının hepsi öldü. Renly, Stannis, Ned, Robert, Tywin, Joffrey…

Geriye diyarın iyiliğini düşünen insanlar kaldı. Taht Oyunu oynayan bir kaç kişi kaldı onlarda zaten gidici. Yani Martin Taht Oyunu oynayan kim varsa seriden temizledi.

Hepimizin bildiği gibi Buz ve ateşin şarkısı denilen şey dany ve jon’un çocukları… bundan öteye gitmez gibi ilk duyduğumda zihnimde daha değişik şeyler düşündüm belki düşünemedim bile… gelinen noktada durum bu.büyü mevzusuna gelincede GOT ne büyüler gördü neler geldi neler geçti büyü denen şey bozulmayacak bişey değil. Dany o tahta oturmayacak belki ama kendinden bir parçayı oturtacak. O kesinn…

Hangi büyü ?

yaptığı anlaşmaya göre kan büyüsü yapıldı kocasının ölmemesi için ama yaparsan bir daha asla çocuğun olmayacak gibi bir kehanet söyledi ondan bahsediyor arkadaş.

Bence Mirri Maz Durr’un söyledikleri Uzun Gece’yi işaret ediyor olabilir. Eğer gerçekten onu kastediyorsa Dany Uzun Gece tamamen geldiğinde çocuk sahibi olabilir. Eğer böyle olmazsa aklıma başka bir çıkış yolu gelmiyor şu an. Ya da senaristler bu sezon yaptıkları gibi önceki sezonları umursamayıp Dany’nin çocuk sahibi olmasına izin verebilirler.

Aslında tuhaf olan şu ki, eğer yanlış hatırlamıyorsam dizide Mirri kehaneti söylerken doğurganlık konusuna girmedi, yani o kısım dizide es geçildi ve şimdi Dany’nin çocuk sahibi olamayacağı konusuna girdiler. Kitabı okumayanlar büyük ihtimalle bu durumu anlamamışlardır, ben olsam “Niye ki? Ne kaçırdım? Dany niye çocuk sahibi olamıyor?” derdim.
Kehanet konusunda ise, Mirri’nin bunu dile getirme şekli kafalarda bir imkansızlık algısı oluşturuyor ama öyle değil bence. Mirri sadece çok güzel metaforlar kullanıyor. Hepsinin birer açıklaması var ama kitap için sadece. İşin içinde Quentyn var mesela, bu karakter dizide olmadığı için kehaneti dizi üzerinden açıklamak mümkün değil. Yani cidden karmaşık. Ama özetle, o kehanet imkansızlığı anlatmıyor, bu yüzden Dany çocuk sahibi olabilir. Ki şunu da ekleyeyim, Dany Ejderhaların Dansı’ndaki son POV’unda büyük ihtimalle düşük yapıyor. Hani regl olduğunu sanıyor ama şaşırıyor buna ve en son ne zaman olduğunu da hatırlamıyor. Yani kocası Hizdahr’dan hamileydi Dany ve dövüş çukuru olaylarından sonra düşük yaptı muhtemelen.

Kehanetler tehlikelidir derim noktayı koyarım. Ayrıca Jon’un kalbi atmıyor. Çocuk sahibi nasıl olacak?

Jon’un kalbi atmıyorsa ilişkiye de girememesi gerekli değil mi ? Bence atıyordur (mu ?)

niye çocuk kalple mi yapılıyor :d

Kalbi atmıyor derken ne demek istediniz acaba, ölüp dirildiği için mi kalbi atmıyor?

George r r martin röportajında beric dondarrion için ’ kalbi atmıyor , damarlarında kan dolanmıyor , aslında o da bir wight ama tek farkı diğerleri buz ile geri döndürüldü beric ateş ile , burda tekrar karşımıza buz ve ateş olayı çıkıyor '
gibisinden açıklamada bulunuyo . Jon snow da aynı şekilde kalbi atmıyo, damarlarında kan dolanmıyor diyebiliriz.
Ama dizide bununla ilgili bişey yok , dizi ekibi bu olaylara girmezler

'‘Only death may pay for life’'
Kehanete göre çocuğu olmazmış olurmuş bilmem ama o psikopat kadının söylediği laf bu arkadaşlar. Viserion’un ölümü üzerine Dany bir çocuk sahibi olması için gerekli bedeli bir başka çocuğunu kaybederek ödedi. Senaryo buna değinerek devam edecek ve bir çocukları olacak bence. Ayrıca böyle yaparlarsa hiç bir mantıksızlık da olmaz.

İyi de çok saçma olmaz mı? Adam geri döndü sonuçta neden kalbi atmasın? Vampir değil ki. GRRM kitapta da böyle yazdıysa bir mantık hatası yapmış bence.

adam ölmüşü diriltiyor zaten mantık arayacak bişey yok ki, catelyn starkı öldükten günler sonra dirilti . ölü kaldığı süre boyunca nehirde kalmış derisi ve vücudu sudan dolayı şişmiş , boğazı kesilmiş , kanının çoğu boşalmış kadını diriltiyor , kalbi atsa kan dolaşımı olsa saçma olmazmıydı.
martinin söylemesine göre beric , catelyn stark da wight , farkı rhollor ( ateş) tarafından diriltilmiş , diğer zombiler ise WW ( buz ) tarafından diriltilmiş .
ayrıca kitapda jon- dany ilişkisi , çocuğu olur mu belli değil zaten onu kitap çıkınca anlarız , dizide zaten bu konulara girmeden hallederler

Aylar olmuş foruma girmeyeli yeni gördüm bunu. Spoiler ibaresi koymayı bilmiyorsan spoiler var diye yazarak da uyarabilirdin. Küfüre gelince okuyunca utandım özür dilerim. Hakkını helal et.