6. kitap (Kış Rüzgarları) çıkış tarihi

Evet 2015 e girmiş bulunmaktayız. Bu senede seneye çıkacak haberlerini duymaya hazır olun :slight_smile:

2016 başı diye duydum gençler.

ohooo yeme bizi çikileta
daha kaç yıl var 10 yıl falan var 2016’ya bu ne ya

beyler bırakın sindire sindire yazsın martin

kılıçların fırtınasını, kralların çarpışmasından 1 sene sonra piyasaya sürdü ve starkların sonunu getirdi o kitapta…

bırakın yavaş yavaş yazsın

Oo iyidir. Bilseydim 6 ayda yazdırırdım. Belki bu kez de Targaryen’leri bitirir. YAŞASIN BLACKFYRE DEVRİMCİ RUHU!

2016 yılında da 2017 yılında çıkacak denilir.

Dün Georgela konuştum kitap 2033 yılında çıkacakmış.

Martinin kitaplarının çıkış tarihleri arasında aşağı yukarı 5 yıllık bir zaman var.2016 yılında çıkabilir veya 2017 yılına kalabilir.Ancak dizi kitaba yetişiyor.Ya dizi ara verir veya Martin elini çabuk tutmalı.

Birde 6.kitap ile 7. Kitap arasında zaman atlaması olacak yani hem yeni olayları yazayım hemde geçmiş olayları anlatayım derken 7.kitap 2020, lerde çıkartıcak martin acı ama gerçek

Ben kitabı beklemeyi bıraktım bayadır… Çıkmıyor kardeşim işte, o kadar.

Son kitap 2022 lerde çıkarsa ne mutlu bize. Hbo diziye ara verdirmez. Dizi Ned Stark öncesinden hikayeler de anlatmayacaktır büyük ihtimal (Cersei bi istisna). 4. sezon 6. bölümdü galiba, kitapta henüz olmayan bir kısım gösterdiler. White Walkers ile ilgili. Çünkü seyirci görmek istiyordu ve isyan etmeye başlamıştı. Yapımcılar D&D kitabı okuyanları hiçe sayıp sadece dizi izleyicilerin isteğine uydu ve daha yazılmamış bir kitaptan çok önemli bir sahne gösterdiler. Peki George R. R. Martin buna nasıl izin verdi. Asıl merak ettiğim bu. 4. sezonda bir çok anlatılacak şey varken, yazılmamış bir kitaptan sahne gösterdiler. 5. sezonda hazırlıklı olun. Bence henüz çıkmayan kitaptan bir çok sahne göreceğiz. Kitapta olayların zaman sırasına göre gitmeyip dizideyse zaman sırasına göre gitmesi durumu daha da çok vahim duruma getiriyor. 6. kitap bir an önce çıkmalı artık. Benim ümidim dizinin 5. sezonunun bitiminden sonraydı ama daha da geç çıkacak gibi.

Editörlerden biri 2015te yayın programımızda yok demiş kitap için.

Doğruysa gerçekten kötü haber oldu bizler için. Kızmamak elde değil. Yukarıda belirttiğim gibi 5. sezon bitiminden sonra çıkacağını sanıyordum. Bir nevi strateji olarak düşünmüştüm. 6. sezondan önce çıkacak ve dizi, yine kitabın gerisinde kalacaktı. Dizi Haziran ayında bitiyor fakat çekimleri bir kaç ay sonra yeniden başlıyor. Belki 2016 da 6. sezondan önce 6. kitap çıkabilir fakat bu kitap çıkmadan önce yani 6. sezon çekimleri sırasında illaki setten bazı haberler yayılacaktır. Bu yayılan haberler de çoğunlukla 6. kitap içeriğinden olacaktır. Yok eğer diziye Greyjoylar’ı, Griffler’i vs. katacaklarsa dizi yine kitabın gerisinde kalacaktır fakat ben şu andan sonra Greyjoylar’ın (çok istememe rağmen) diziye ekleneceğini sanmıyorum.

Ah Martin ah bu kadar yavaş yazılır mı ya bu gidişle diziyi spoiler yemeyim diye bırakacağım

Keşke Zaman Çarkı gibi olsaydı. Neredeyse 1.5 yıla bir kitap düşüyor.

[quote=“benjensen, post:55, topic:4778”]
Keşke Zaman Çarkı gibi olsaydı. Neredeyse 1.5 yıla bir kitap düşüyor.
[/quote] O adam kitapları yazarken ölmedimi ya :slight_smile:

[quote=“JaqenH, post:56, topic:4778”]

Evet :redface: ama kitapları devam ettiren Brandon Sanderson’un da onun kadar iyi olduğu söyleniliyor. Ben başlayalı çok olmadı.
Sizce de iki kitap arasında 6 yıl olması biraz fazla değil mi?

[quote=“benjensen, post:57, topic:4778”]

[quote=“JaqenH, post:56, topic:4778”]

Evet :redface: ama kitapları devam ettiren Brandon Sanderson’un da onun kadar iyi olduğu söyleniliyor. Ben başlayalı çok olmadı.
Sizce de iki kitap arasında 6 yıl olması biraz fazla değil mi?
[/quote] Martin benim gibi geniş bir adam şimdi kendimden bildiğim için :slight_smile: söylüyorum bırak adam yavaş yavaş yazsın çünkü hızlı hızlı yazmaya çalışırsa emin ol işini istediği gibi yapamaz.

Hızlı olup kötü bir kitap çıkarmasındansa, uzun sürüp iyi bir kitap çıkarmasını ben de elbette isterim. (tekerleme gibi cümle oldu) Bu süreçte dizi bunu ne kadar baltalar, asıl sorun bu.

Ya bırakın şu sindire sindire yazma yalanını. 1996 yılında Taht Oyunları, 1998 yılında Kralların Çarpışması, 2000 yılında ise Kılıçların Fırtınası yayımlandı. Üçü de çok güzel kitaplardı. Bizim tabirimizle sindire sindire yazdı ve 5 yıl sonra 2005’de Kargaların Ziyafeti, ondan 6 yıl sonra 2011’de Ejderhaların Dansı yayınlandı. Son 2 kitap olay ağırlıklı olmaktan ziyade diyalog ağırlıklıydı ve yeni olaylara geçiş kitaplarıydı. Yani yine bir Martin klasikleri olsalar da ilk 3 kitabın yanında sönük kalan kitaplardı. Sindire sindire yazmakla en ufak alakası yok. 4 yıl oldu, beyefendi hala sindire sindire yazıyormuş, sevsinler! Martin’in okuyucularına hiç saygısı yok kesinlikle. Zaman Çarkı örneği verilmiş, kesinlikle çok doğru! ASOIAF serisinden çok daha güzel ve çok daha sağlam bir seri olan Zaman Çarkı’nın kitapları okuyucularını süründürmedi yeni kitap çıksın da çıksın diye! Branden Sanderson kendi serisine başladı ve yılda bir kitap çıkarıyor yine. Örnekler çoğaltılabilir. Sonuç olarak yan kitaplardan vazgeçse (yan kitaptan kastım TWOIAF değil, zaten çıkardığı tek sağlam yan kitap TWOIAF) ana seriye yoğunlaşsa baya yol alacaktır.