6. Kitap Prolog

Bu forumda bazı bazı yerlerde 6. Kitabın ilk kısmının (Prolog) Jeyne w.’nin gözünden göreceğimizi duydum. Gerçekliği var mı bilmiyorum. Ama eğer gerçekten öyleyse Karabalık ile kaçtığı kesin bence. Yoksa niye onları anlatsınlar ki. Ayrıca Karabalık niye bi taht iddiası bile yapamayacak bir kızı yanında tutsun. Bence hamile ve karabalık ile kaçtı. Ama şimdiye kadar ki tüm prolog ve epilog (yanlış yazıyor olabilirim) öldü. Eğer haber gerçekse o da ölebilir?

Kaynağını bizimle paylaşırsan çok seviniriz. Sen Jaime Lannister’ın babasına götürdüğü kızın Jeyne olmadığını söylüyorsun galiba, çünkü Jaime’nin Jeyne’i tasvir etmesiyle, Lady Catelyn’in Jeyne tasviri birbirinden oldukça farklı. Ancak yanlış hatırlamıyorsam Karabalık tek başına kaçmıştı.

Evet, ama Karabalıkla birlikte kaçtığıyla ilgili çok teori var.

O yanlış tasvir olayı gerçekten yanlış tasvir. Yani GRRM hata yapmış yoksa farklı kız olması gibi bir durum yok.

Konuya gelirsek, kızın önemli bir kokumda olması için illa Karabalık ile kaçmış olması gerekmez. Westerling ailesine Castemere kalesi verildi. Castemere kalesi altın madenleri nedeniyle Lannister ailesinden sonra en güçlü aile olan ancak Tywin tarafından yok edilmiş Reyne ailesine aitti. Yani bu aile şuan en güçlü Lannister vassalı konumuna geldi. Öte yandan olaya Jeyne’nin anne tarafının şu Cersei’ye kehaneti veren kişi olduğu ve Jeyne ile ilgili sağlam büyücüydü Robb’u bile bile baştan çıkardı teorileri de eklenirse Westerling tarafının önemli bir ağırlık merkezi olması ihtimal dahilinde.

Yazar böyle bir açıklama mı yapmış?

Jeyne, annesinin ona bir sürü şey içirdiğinden bahsediyordu; herkes bunun Ay Çayı olduğunda ısrarcıydı. Kitapta gördüğümüz kız gerçekten o ise Jeyne’nin olan bitenlerle vs. ilgisi yok, çünkü kız yas tutuyordu ve Robb’u hala seviyordu; aslında benim kafamı karıştıran kısım da bu olmuştu, neden kız sahte ise böyle sözler söyleyip, bu şekilde haspal bir şekilde görünüyordu.

Evet aynen öyle bir açıklaması var.

Şimdi şöyle, Roslin Frey de başta tüm plandan haberdardı. Ancak kendisi Edmure’a aşık oldu tuhaf biçimde. Üstelik sadece onu birkaç kez görmesine rağmen. Aynısı Jeyne için de vuku bulmuş olabilir. Başta amacı sadece baştan çıkarmak ve numara yapmakken sonradan gerçekten aşık olmuştur. Ya da büyüyü yapan kız değil onun annesidir o sadece kukladır vs.

Ancak bu işte onların çok ciddi bir parmağı olduğu kesin. Yani en iyi toprakların verilmesi, Lannisterlarla pek çok evlilik ayarlanması… Tüm bu ödülün sadece kızın hamile kalmasını engelledikleri için aldığını iddia etmek zor. Yani elde olan tek argüman büyüyle baştan çıkarma gibi duruyor. Başka mantıklı bir teori varsa dinlerim.

Zaten Robb’un kurdu kızın dayısından hoşlanmamıştı ve ne geldiyse anne tarafından geldi. Zaten Jamie de babanın pek olayla ilgisi yok tarzı şeyler diyordu.

Kurt aynı zamanda kızı da mı sevmiyordu? Ya da onu korkutuyordu? O yüzden uzaklaştırmıştı yanından?

O kiz jeyne idi o kadar jamieye salladı sahte olsa uslu uslu otururdu

aynen birde annenin kuşatma altındaki bir kalede kızına kuzeyin varisi bile olsa çocuk doğurtmaz hem kızı hem ailesinin diğer üyeleri için kuzeyde yada daha güvenli bir ortamda olsalardı belki

Martin 2014 comic con’da demişti jeyne’nin winds of winter’ta prologue olcağını linki de burda https://www.youtube.com/watch?v=oD0N4ozJ8t8 . Şu ana kadarki tüm prolouge ve epilouge’taki kişilerin öldüğünü düşünürsek jeyne’de büyük ihtimalle ölücek. Karabalıkla kaçtıysa ve Jeyne’nin hamile olduğu teorisi doğruysa doğum sırasında Jeyne’nin ölceğini görebiliriz belki. Savaştan uzaktayken başka nasıl ölebilirki kız? Sabuna basıp ayağının kayması tarzı bir ölüm koymaz heralde Martin

Ooo bebek meselesi doğru mu acep bu durumda? Savaş dışında ise genelde kadınlar doğum yüzünden ölüyor.

Başka türlü Ashara tarzı intihar da edebilir.

Aklıma geldi de acaba bunlar Cellat Ana ile mi karşılacaklar. Vallah hemen asar kadın bunları…

Hmmm hangi istikamette bunlar bilmiyorum, olabilir diyeceğim ama Jaime bildiğin minik bir ordu ile göndermişti hepsini, Karabalık, Edmure’u kurtarmaya kalkar, diye. Saldırmaya cesaret etseler bile başarı sağlayacaklarından şüpheliyim.

Bu linki paylaştığın çok iyi oldu daha önce görmemiştim ben bunu. Açılışı yapacaksa %100 ölür gelenek bozulmaz.

Acımasız GRRM, kocasını öldürdü-çok yaşadı bile- diyerek karısını da öldürmek istiyor. Öldürsün, Robb’un karşısına çıkmaması gerekirdi en başta. :rage:

GRRM konuşmasında Jeyne’i prologda göreceğiz diyor, prolog olacak demiyor. Bence bu da Nehirova’da ki kızın Jeyne olmadığını Matin’in de bunu gizlemek için yanlış tarif ettim dediğini düşünüyorum. Sybelle kızı hamile kalınca ikili oynamaya başlamıştır, Karabalık da daha kale kuşatılmadan kızı bir yere götürmüş olabilir şimdi de oraya gidecektir.

Mümkün, eskiden çok emindim ama yazar, “yanlış yazmışım kalçasını” demiş galiba, şahsen okumadım böyle bir açıklama ama buradaki arkadaşlar öyle dedi. Bu yüzden açıklama doğru ise emin olamıyorum artık. Gerçi onu görmek neden önemli olsun, değil mi? Ne açısından? Genelde açılış povları muhakkak kitabın sonuyla ilintileniyor. Jeyne hamile ise doğum yaparken ölüp, çocuğu da kitap sonunda Karabalık vs. Kışyarı’na getirebilir.

Jaime, Sybelle’in büyük annesinin büyücü olduğunu hatırlıyordu kitapta Jaime’nin gördüğü gerçek Jeyne olabilir ve Sybelle de büyücüyse büyüyle kızın hamile değil gibi gözükmesini sağlamıştır. Mance de kemik lordu kılığındayken kemik lordu Jon’a normal gözükmüyordu zırhını çıkardıktan sonra Jeyne’de de aynı şey olmuş olabilir.

Cersei’ye ölüm kehanetini söyleyen kadın, bahsettiğin. Evet, bilhassa vurgulamaları bu ailenin bir şekilde büyü/sihir ile ilgili olduğuna işaret etmek için olabilir.

Lakin dış görünüşü değiştirme büyüleri, kolay yapılan şeyler mi? Şüphem var. Şimdi Kemik Lordu olması için, onun o kemik zırhını giydiriyor ve bir tane de kırmızı yakuttan takıyordu. Fakat senin söylediğin durumda Jeyne, yine Jeyne ama tombul karnını gizlemek için büyü? diyorsun. Yani büyülerin olduğu bir evrende imkansız olamaz ama yazar, böyle basit bir şekilde mi yazar bunu? Şüphem var. Yine de olmaz olmaz değil. Bu arada Robb’un ölümü üzerinden ne kadar zaman geçti ki? Bu kadın çoktan doğurmuş olmasın? :smiley:

En fazla 6 ay olduydu o sırada ama Ejderhaların dansı sonunda doğurmuş olmalı belki de prolog’da doğumu göreceğiz bunu diyordur Martin.

Kızın yüzünün şişkin olduğunu söylüyor Jaime, vücudu ise fidan gibi kalçalar dar diyor. Yüzü niye şişkin o zaman bir orantısızlık var gibi.