7. Sezon Finali Yorumlarınız

Bilmiyorum bana mı öyle geliyor ama GoT gittikçe vasatlaşıyor. Ya GoT evrenin en zeki adamlarından ve defalarca ablasının onu bulsa işkencelerden geçirerek öldüreceğinden emin olan adam al başımı yiyosa gibi hareketler yapıyor. bak bunu Jamie’nin yapması sırıtmıyorda Tyrion bunu yapamaz. Yapmamalıydı. Pes dedim.
Viserion sahnesi bence görsel efekt olarak iyi değildi yapay kalmıştı. küçüçük ejderha koca duvarı yıktı ne bileyim sevmedim.
Bran’da biri ona gerçeği söyleyince mi görebiliyor ‘aa bunlar evlenmişte aynı zamanda’ diye . hemde diyor ben herşeyi hatırlıyorum. bırak işte nereye hatırlıyorsun unutmuşsun :smiley: ayrıca isminin Aegon olduğunu o zaman duyamadın da şimdi mi duydun. Ne bileyim sevemedim, büyük hayal kırıklığı oldu Bran’ın görüsü benim için. Rhaegar’ı oynayan oyuncuyu da beğenmedim zaten.
Heralde bölüm ile ilgili tek sevdiğim şey Little Fingerın nasıl öldüğü oldu. Ama senaryoyu okumama rağmen hiçbirşey beni şaşırtmadı. Hiç olmamış…

Bran’in jon’a sand demesi dışında pek birşey takılmadı gözume. Waters oluyor çünkü babası Rhaegar olduğu için. Zira jon winterfell’de doğmadı yani piçlerin soyadını sadece doğduğu yer etkileseydi soyadı zaten snow olmayacaktı. Bölüm harikaydı keyifle izledim. Güle güle sana littlefinger. Long live the King Aegon Targaryen.

iyisiyle kötüsüyle bir sezon daha bitti . ve uzun bekleyiş başladı
Bu bölümü izleyince 8. sezon senaryosu doğruymuş gibi geldi bana , özellikle 8. sezon 1. bölüm senaryosu çok uyuşuyor bu bölümle (işallah doğru çıkmaz)
benim için çok güzel bir bölümdü diyemem hatta sezonun tümü için güzel diyemem ayrıca 80 dk olacak bir bölüm de değildi . ve tüm bu olaylar saçmalıklar cersie yi inandırmak içindi . Cersie inandı da noldu ne geçti ellerine , Nightking ejder sahibi oldu ,duvar yıkıldı
adamlar highgardenı(koskoca kale) kuşatıp alıyo , zaiyat vermiyor , yıllardır savaşıyolar lannister askerleri hala full , nasıl bir orduysa asker sayısı bitmiyor. Dany nin ordusu çok büyük ejderhalar var cersie yi kolayca yok edebilecekken anlaşmaya çalışıyolar .Kuzeye gidip wight yakalayıp KL e getirmek aylar sürer bunun yerine lannisterlara saldırsalar çoktan kraliçe olmuştu.Sadakat olmasıyla meşhur olan kuzeyliler sürekli satma derdinde ama nasıl bir lannister ise tywin ölmüş cercie ye yamuk yapan yok ve sakın cercie korkusu demeyin westerosun hepsi ayaklanmış zaten ve kimse de cercie yi dinlemez aslında ama yinede cercie yi güçlü gösteriyolar .
valla çok saçma bir sezondu ve son sezon da böyle olacak kaçarı yok

1-dizide kolay anlaşılan foreshadowingler çok olmaya başladı ve. jamie nin cercie ye dediği ’ ölüler kazanırsa güneye gelip bizi öldürürler , eğer bunlar kazanırsa ihanet ettiğimiz için güneye gelip bizi öldürürler’ cümlesi de foreshadowing bence . aynı sızan senaryodaki gibi ittifak ilk gece kralını yok edip KL ye saldıracak.
2-cercie nin altın mürettabat için söyledikleri ve filler , yine sızan senaryodaki KL savaşına uygun fanfic senaryoda filler gibi ayrıntıya gireceğini hiç sanmıyorum
3-8.sezon 1.bölüm senaryosunun bu bölümün tamamen uyumlu bir şekilde devamı olması
bunları sizi inandırmak için değil de kendim 8. sezon senaryosunun doğruluğuna inandığım ve bu yüzden üzüldüğüm için belirttim

son söz NİGHTKİNG sen ne karizmasın ya ADAMSIN

Dayanamadım, yıllardır ziyaretçi olduğum bu foruma üye oldum bu bölümden sonra.

Bu ne boktan bir sezondur böyle? Eğer sızmamış olsaydı, gene boktan olacaktı benim için. Bize o kadar çerez bölüm izlettiler ki diğer sezonlarda, geriye hiçbir şey kalmadı. O gereksizce Kings Landing e dinci devrim yapmaya çalışan adamın boş bölümleri aklıma geldikçe çıldırıyorum. Ya arkadaş sızan senaryoda jest mimiğe kadar mı herşey doğru olur?

Ana tema ölüler ve yaşayanlar arasında dediler. Night King’i " Pure Evil " diye tabir ettiğimiz bir karaktere dönüştürdüler resmen. Nedir yani? İntikam peşinde koşan 12.000 yıllık savaş makinasıyla mı karşı karşıyayız? Bu mudur Night King? Kuzeyin derinlerinden gelen saf kötü, herşeyi yakıp yıkacak insanlığa son verecek. Bu kadar saçma bir şey olamaz. O karakterin amacına dair 10 dakika bile bize flashback göstermeyecekler. Malesef ki sızan 8.sezon senaryosu da tamamen doğru gibi. Saçmalıktan başka birşey değil.

Beyler Jon’un soyismi Sand değil. Eğer evlilik dışı doğsaydı Sand olurdu fakat düğünü gördüğümüz için Jon Targaryen oluyor.

‘‘Robert’in isyanı bir yalana dayanıyormuş’’ repliği iğrençti. İsyan Ned’in abisi ve babası öldürünce başladı, o da mı yalan?

Bölüm güzeldi. En beğendiğim sahne sonunda gördüğümüz Rhaegar&Lyanna sahnesiydi. Rhaegar’ı oynayan adamı beğenmesem de görmem yetti. 7. Sezon bitti ve bekleyiş başladı…

Şu ana kadar izlediğim Game of Thrones sayılarında en hoşuma giden Bastards Battle di geçen sezon yani.

[spoiler]Dizi de dikkatimi çeken birşey var. Dany evvel sayıda Tyrion ile konuşurken çocuk sahibi olamayacağım demişti. Akgezenler ejderha nın saldırısı ile duvarı geçti.

Şimdi şu iki olayda ve Akgezenler e karşı ejderha alevi ve ejderhacamı ile işlerini halledebilirler.

Jon da Dany i hamile yapar diye düşünüyorum o şehvet e kehanet falan dinlemez çocuğu yerleştirir.

Açıkçası akgezenler sayıca üstünlüğü dışında zayıflar. Sam dahi akgezen in işini halledebiliyor ki Arya gibi hızlı bir suikastçi çok akgezen halleder. Jon da gece kralını yenecektir. Dany e de ejderha yı yenmek düşer.

Toplantı da güzeldi Jamie sonunda adam oldu keşke Ned Stark zamanında az karakterli olsaydı o zamanlar karaktersizin tekiydi. Şu anda Jamie, Tazı , Greyjoy düzelmişler.

Jon Snow un ismi de az daha Jon Sand yapacaklardı Sam uyardı da tekrar geçmişi izledi Aegon Targaryen çok farklı Jon Targeryan yapsalardı keşke :D.[/spoiler]

Ejderhaçukuru, Gladyaörlerin çarpıştığı bir arena gibi. Yüzyıllardır harabe olmasını anlıyorum ama daha farklı bir mimariydi. Ancak fantastik bir evrendeki yapıları gerçek dünyada birebir yansıtacak bir yapı olmayışı yüzünden yapımcıları anlıyor ve bunu sorun etmiyorum. Ejderhaçukuru ile asıl sorunum bu sahnelerin gereksiz uzun olmasıydı. İyi hoş, uzun bir bölüm izledik mutluyuz da yine de bu sezonun ortak özelliği olan gereksiz sahnelerin bolluğu yine de gözümden kaçmadı.

Aynı gereksiz uzunluğu Tyrion ve Cersei’in sahnesi içinde söylemek mecburiyetindeyim. Uzun zaman sonra gerçekleşen karakter buluşmalarına dikkat eden birisiyim. Ama kimse kusura bakmasın senaristler, aynı Arya - Sansa karşılaşması gibi bu sahneyi de batırmışlar. Bir de sahnenin sonunda ‘‘sen hamilesin’’ kısmında bitirdiler. Eee, ne anladık şimdi bu sahneden, sırf Jon, Daenerys’e bağlılığıyla şov yapacak diye, Cersei’in ateşkesi kabul etmeyip gitmesini yazmış senaristler. Sonra da Tyrion ile boş bir sahne ile geri dönüyor. Ne anladık ? Tyrion, Cersei’in tarafına geçmemişse -ki çok istediğim ama çok düşük olasılıklı bir şey- bu sahnenin bir anlamı yoktu.

Cersei’in Euron ile arkadan iş çevirmesini ben doğru buldum. ‘‘Savaşı, babamın yaptığı gibi kazanacağım’’ sözünün bu şekilde vuku bulması hoştu. Jaime’yi öldürmekle tehdit etmesi çok uç bir şeydi. Jaime’yi Büyük Savaş’ta göreceğiz anlaşılan. Brienne ile Jaime sahnelerinin önümüzdeki sezon yine izleyeceğimizi düşünüyorum.

Serçeparmak’ın ölümü, benim istemediğim bir şeydi. Çünkü benim seride en çok sevdiğim şey entrikaydı. Ve Serçeparmak bunun başıydı. Varys ile Serçeparmak’ın ileride tekrar karşılaşmasın umuyordum. Serçeparmak başka nasıl ölebilirdi diyorum? Herhalde en doğru son bu olurdu. Laf gelmişken bu sezon Varys’i nasıl harcadılar. Hiç bi işe yaramadı adam. Hayalimde Varys ve Melisandre denize karşı bir masada karşılıklı oturup ellerinde sigara eşliğinde ‘’ Bizden geçti bu iş’’ gibi bir yaşlı tribiyle öngörüyorum.

Theon’un sezonlardır gördüğümüz ezikliğinden kurtulması içimi hoş etti. Jon ile olan konuşması ise yine boş bir sahne olarak görüyorum.

Samwell ve Bran’ın konuşmalar bölümü kurtaran iki sahneden biriydi. Jon’un akıbetinin bu olduğunu neredeyse herkes biliyordu. Burada sıkıntı yok. Jon’un isminin Aegon olması nedir peki? Pek sevgili yapımcılar, Kitaptaki Aegon’u koymadıkları için kitaptaki Aegon’un rolünü Jon’a vermişler, tamam. Bu daha önce de yapılan bir şey dizide hatta doğru bir şey çünkü bu evren çok karakter var. Be kardeşim, Rhaegar’ın Elia’dan olan oğlunun adı da Aegon değil mi? Rheagar hobi olarak bütün erkek çocuklarına Aegon ismini mi koyuyor? Neyse bunu takılmıyorum diyelim. Peki ‘‘Robert’ın İsyanı bir yalana dayanıyordu’’ lafı nasıl bir andavallıktır. Bu senaristler tarihte mi bilmiyor? Brandon ve Rickard’ın ölümünün hiç rolü yok mu bu isyanda? Eddard ve Robert’ın kral tarafından öldürülmek istenmesinin hiç rolü yok mu bu isyanda, sanki isyan Robert, nişanlımı kaçıran prens ona tecavüz etti hadi onu kurtaralım diye ortaya çıkmış gibi. İsyanın başlaması için bir çok sebep oluştu. Rhaegar’ı oynayan aktörü de hiç beğenmedim. Çok yaşlı duruyordu. O inanılmaz betimlenen Gümüş Prens profiline uygun değildi. Bu sezon içinde Harrenhall flashbackini görsek ardından da son bölüm bu evlilik flashbackini görsek çok daha iyi olmaz mıydı ?

Bölümü kurtaran diğer sahne de son sahneydi. Ne denebilir ki ? Güzel sahneydi. Umarım en eğlenceli karakterlerden Tormund ve Beric ölmemiştir. Büyük ihtimalle öldüler gibi ama ölmesinler yahu.

Bölümü gereksiz uzun ve tarihsel detaylara dikkat edilmemesinden dolayı ‘‘sıradan’’ buluyorum. Dizi tarihindeki en beğenmediğim sezon finaliydi.

Gel sen ihanet eden Theon’a, Sansa’yı kurtardı diye tüm cezalardan mahrum bırak… Ama evlerini geri almaya yardım eden Lord Baelish’e; sürgün cezası yerine, duvara gönderilmesi yerine veya evlerini geri almaya yardım ettiği için belki de affedilmesi yerine direk boğazını kes. Lord Baelish’in ölümü yüzünden bölümden hatta diziden soğudum. Çok güzel olacak diye beklediğim bölüm bu sahne yüzünden hayal kırıklığı oldu. . Lord Baelish olayını saymazsak güzel bölümdü.

çocuğun ismini rhaegar koymuyor işte lyanna ölüm döşeğindeyken gaza gelip aegon demiş :smiley:

Aegon Targaryen’in rolünü Jon’a yüklemek wow wow wow dahice bee. Kitabı okuduğuma diziyi izlediğime pişman ettiler sonunda.

Rhaegar ve Lyanna’yı görmemiz büyük gizemlerden birini aydınlattı. Ve Bran bunları izlerken Dany ve Jon cephesinde gerçekleşen eylemlerin güzel sonuçları olacağını tahmin ediyorum. Bölüm başında Bronn ve Jaime’nin arasında gerçekleşen diyalog beni gülümsetti ve Jaime’nin Cersei’nin çıkarları uğruna onu bile harcayabileceğini görünce Kuzey’e at sürmesini çok sevdim. Bu sırada Kings Landing’e düşen ilk kar tanesi çok güzel bir sahneydi. Jon’a gerçeği söylemelerini merakla beklerken Theon’un Yara (Asha)'yı kurtarma operasyonu’da bi o kadar merak uyandırdı ben de. Baelish’e yapılanın çok aşırı olduğunu düşünüyorum sonuçta Winterfell onun sayesinde Stark’lar da çok kolay harcadılar. 8. Sezon’da tabii ki bi de Rhaegar ve Robert flashback’i bekliyorum. Harika bir bölümdü uzuuun ve tatmin edici.

Winterfell’i Boltonların elinden alan ve buna rağmen hakketmediği bir şekilde ölen Lord Baelish’in ucuzca ölümü ve tamamen bir fan servis olan “Epic” Boatsex ile, son 10 dakikaya kadar herhalde izlediğimiz en kötü sezon finali bu diyordum, ama duvarın yıkılmasıyla bölüm biraz kendini affettirdi.

Dragon Pit sahnesi çok uzundu. Jon yine şovunu yaptı Dany’e bağlılık yemini ederek. Karşılığını da aldı tabi orası ayrı konu.

Tyrion’un büyük bir cesaretle Cersei’nin karşısına çıkıp yiyorsa öldür beni tavırları, arkasından sen hamilesin demesi ve geri dönmeleri çok saçmaydı.

Theon-Jon konuşması çok gereksizdi. Devamında Theon’un o korkak tavırlarından çıkması güzeldi.

Serçeparmak sonunda öldü. Kaç bölümdür istediğim birşeydi ve bunu Arya’nın yapması daha çok mutlu etti. Zevk alarak izledim resmen sahneyi.

Sam-Bran konuşması çok hoşuma giti. Ama aklıma takılan bu Bran her şeyi görüyorsa Rhaegar ve Lyanna’nın düğününü neden göremedi? Böyle bir olayı Sam’den öğreniyorsan ben her şeyi bilirim görürüm ayağına girmeyeceksin. Tabi bunun dışında ikilinin konuşması iyiydi. Rhaegar’ı ise hiç beğenmedim, tabi herkes gibi bende ilk Viserys zannetim. Rhaegar’ın daha yakışıklı daha görkemli olması gerekirdi bence. Hiç olmamış, sahnede çok kısaydı, daha uzun bi flashback beklerdim.

Son sahneye zaten kim ne diyebilir. Efektler tam olmamış gibiydi ama takılmadım bile buna. Viserion’u o halde görmek çok üzücüydü. Daha 6. bölümün etkisinden çıkamamışken onu böyle görmek beni hepten mahvetti. Sonunda duvar yıkıldı. Tabi 8.sezon sızan senaryonun doğruluğunu daha çok artırdı benim gözümde.

Aslında daha güzel bir sezon finali bekliyodum. Bu bölüm sezon finali gibi değildi son sahne haricinde. Bir eksikti sanki. Neyse artık 2 yıl bekle dur durabilirsen

Piçlik kavramını bilmeyen çok insan olduğunu gösterdi bu bölüm bana. Neyse güzel bölümdü bence ama biraz boş sahneler vardı. Samwell teleport atmış beyler. İnsanlar kocaman kıtayı nasıl bu kadar çabuk geçiyorlar anlamış değilim. Neyse bu zaten önemli değil.

Bu sezondan sonra fark ettim ki kitapta Sur’un sonu gerçekten Jorumun’un Borusu olacak. Üzgünüm ama ejderhalar kitapta tasvir edildiği gibiler şuan. Yani yarı yarıya. Ve 3’ü bile toplansa Sur’u yıkmaları baya bi zaman almalıydı. 2 ateş üfleyip hemen yıkılsın demişler ama sahnenin güzelliğini engelleyemiyorlardı bu hatalar.

Son savaş kuzeyde olursa söverim. Denizden yüzemiyorlar ama deniz tabanından yürüyebilirler. Ejderhayı buz dan başka nasıl çıkarabileceklerini bilmiyorum. Bence (8.sezon sızan senaryoyu okumadım) king’s landingse denizden yürüyerek gidecekler ya da en azından kuzeyden öyle geçecekler. Kuzeyde neden oyalansınlar ki ? King Landings bile 1 milyon insan var. Tüm kuzeyden daha fazla ve Night King’in de ihtiyacı olan insan. Kendisiyle dövüşmeye hazır bir orduyu atlatıp en savunmasız olan yere tek bir mutlak saldırı yapıp orduyu yüz binlerden milyonlara çıkarabilirler ama öyle olacak mı zannetmiyorum.

Bu sezon bana şunu gösterdi ki Game of Thrones ,George R.R. Martin yazdığı için güzel. Bu senaristler kitapta olmasaydı Oberyn’ı öldürmezlerdi. İzleyici kasmak için artık ölümleri çok küçük tutuyorlar. Eğer eski Game of Thrones olsaydı Tormund çoktan ölmüş, Cersie, Tyrion’ı zehirlemiş olurdu.

Beğendiğim noktalar. Uzatmadan toplantıya girmeleri, Jon-Theon konuşması,Tyrion-Cersie,Littlefinger’in ölümü,Bran-Samwell,Başıma bir şey gelmeyecekse Jon-Dany(özellikle he loved her an she loved him too sahnesi),
Flashback,Theon(A Craken who raised by wolfs) ve ve ve ve JAAAAAMİİİİİEEEEEEEEE

kitaptaki aegon düzmece değilse Rhaegarın aegon adında iki tane oğlu var :slight_smile:
euron greyjoyın kaçıp gitmesi ve jhonun theonu affetmesi hoşuma gitmedi.

Beklediğimin altında bir sezon finali oldu sızan senaryolar yüzünden iyice soğuttular gerçi. 7.sezonun böyle bitmesi 8.sezonun sızan senaryolarının doğru olduğunu destekler türdendi.(umarım doğru çıkmaz). Jon ve Dany gibi karakteri bana göre bu sezon biraz harcadılar, Dany’in bu sezon tahtı ele geçirememesi, yok bilmem ateşkesler antlaşmalar zaten başlı başına bir saçmalık. Jon gibi karakteri pasif göstermeleri de cabası. Her şeye rağmen baya sağlam aksiyon sahnelerini de içinde barındıran bir sezon oldu. Umarım 8.sezon daha sağlam diyalogların mantık hatalarının az olduğu bir sezon olur. 8.sezon başladığında da artık şu yıllardır beklenen büyük savaşta harbiden büyükmüş beee dedirtirler inşallah :D.

muhteşem değil miydi? çok ilginç!

cersei’nin ne olursa olsun, bran’ i aşşağı attıran kadın olarak kaldığını, ve öyle de öleceğini gördük. söz veripte tutması beklediğim birşey değildi zaten. jon’un tutamayacağı sözü vermeyişi de ayrı olaydı tabi.

jaime’ nin sonunda cersei’ye gereken resti çektiğini gördük. hemde ölmeyi göze alarak.

kaç bölümdür izlediğimiz saçma didişmelerine yapılan, “bu kızlar bunca şey yaşadı ama yinede serçeparmağın oyunlarına hiç direnemiyorlar, ikisi de salak” yorumlarına inat, onlar artık kolay lokma değil ve eninde sonunda serçeparmağın oyunu kendine girecek diyerek beklediğiiz hikayenin gerçekleşişini gördük.

herkesin bildiği ve beklediği jon “targeryan” olayını yaşadık. hemde rhegar ve lyanna ikilisi ile. bran ve sam’in aydınlanma sahnelerini bir çok kişi beklemiyor ve istemiyor muydu?

aynı anda hala-yeğen olmalarına rağmen herkesin istediği bir olay olan jon ve dany’nin buz ve ateşin şarkısına dönüşmelerini gördük.

ve son olarak, bir çok kişinin görsellik olsun diye duvarı yıkacaklar" demesine rağmen, olması gereken şekilde duvardan ötele ölülerin geçişini gördük. hemde viresion’un mavi alevimsi şeyiyle :smiley: acaba internette dolanan duvardan geçme senaryolarından hangisi duvarın yıkılmasından daha mantıklıydı?

ayrıca olayların içinde gerçekleşen:
dağ ve tazı, tazı ve brienne, brienne ve jaime, jaime ve tyrion, tyrion ve bron, arya ve sansa gibi karakterlerin o tatlı esprili konuşmalarıda cabası.

evet, kitabı okuyanların diziyi daha az beğenmesi normal. bende okuduğum ktaplar sinemaya ya da tv ye uyarlandığında kitap kadar beğenmiyorum. ktabı okumadığım içinbelkide böyle geliyo ama bu bölüm gelişen olayların olması gerektiği gibi noktalandığı bir bölümdü.

yaptığınız, ayrıntıya takılmaktan zevk alamamak o kadar…

Sızdırılan 7. Sezon senaryosunda Cersei’nin düşük yapacağı yazmıyor muydu? Öyle bir sahne vardı da ben mi kaçırdım?