8. Sezon Çekim Haberleri

Bence bir Kışyarında bir de Güney’de bir yerde ötekilerle olur. Bir de taht için olabilir.

Kışyarı ve Güney zaten Ötekiler ile olmayacak mı?

1 dk Robert’ın Rhaegar’ı öldürüş sahnesini göstersinler oda yeter

O epey önemli bir sahne. @StarWolf’un da söylediği gibi sadece bir dakikalığına gösterebilirler bence güzel olur. Öyle shounenlerdeki 20 bölüm sürecek bir dövüşten bahsetmiyoruz. Robert’in Rheagar’a gömdüğü sahneyi gösterseler yeter.

Kurgu açısından bir gereklilik yok ki…

Deli Kral-Jaime olayı gibi saniyelik bi flashback gösterilebilir.

Flashback gösterirken görünebilir. Aerys de kurgu açısından gerekli değildi. Ama onu tek bir anda hile olsa gösterdiler.

Hocam şunu da unutma herkes kitapları okumuyor. Dizicilerin çoğu Rheagar’ı Jon’un kimliği ortaya çıkana kadar bilmiyordur bile. Semin için gereksiz sahne olabilir ama diziden başla şey izlemeyenler için epey güzel.

Kurgu açısından gereksiz dedim; yoksa benim için değil, güzel olurdu. Rhaegar’ı severim.

Deli Kral meselesinde şöyle bir hile var; “Burn them all” diyerek Sept’in patlama anı gösterildi; böylece geleceğe yönelik spoiler vermemiş oldular. Yoksa herkes bir şeyin patlayacağını vs. beklerdi… Biz ise o sahneyi Deli Kral ile bağlantılı sandık. :blush:

Hem 1. bölümden beri prensten bahsediliyor ki Robert tarafından.

Tamam ben de diyorum ki Kışyarında ve Güney’de bir yerde iki öteki Savaşı olur. Birde taht için olabilir. (3 ayrı yerde çekmişler işte üç savaş olacak) Birde Robert’in Rhaegerı öldürüp 283 senelik Targaryen hükümdarlığını bitirdiği anı bende görmek isterim büyük bir zevk olur.

Rheagar’ın Robert tarafından öldürülmesi suanki hikayeye birşey katmayacaği için bunun gösterileceğini düşünmüyorum hani görsek ne olacak ki

Rheagardan başka birkaç yerde de bahsediliyor. Ancak mesele o değil yani kitapta sayfalarca anlatılmasıyla dizide birkaç kez lafının geçmesi bir değil. Bunun için flashback lazım ona da zaman yok bu yüzden en iyisi bazı görseller yoluyla vurucu şekilde aktarılması sağlıklı olur.

Peki, kurgu açısından -bilhassa ölüm anı- ne işe yarayacak?

Jon eski hayatına dair gerçekleri görürken Brandon zihninin içine falan girse veya başka yollardan zihinsel olayları olsa anlık olarak gerçeklerin parçası olarak gösterilebilinir. Seride her zaman her şeyin pratik faydası yok bazı şeylerde o duyguyu bize vermesi sayesinde evrenin içine girmemizi sağlıyor. Mesela karakterlerin kitapta bile olmayan onlarca muhabbeti buna bir örnek.

Jon niye eski hayatına dair gerçekleri görüyor ki? Adama diyecekler “sen targsın anan baban bu” bitti. Bahsettiğin sahneler dünyanın parası, biliyorsun demi? Sırf bütçe yüzünden kurtları sahnelerden silen adam bunlar. Bir de Robert ve Rhaegar dövüşünü göstermek? Onlar açısından “pöfff para para”

Daha etkili olması için. Hatta ben Jon ile babasının gene ruhsal düzeyde karşılaşmalarını da isterim. İtiraf et senin de çok hoşuna gider.

Bak biz Rheagar’ı kitaplardan doalyı biliyoruz. Ancak diziciler için Rheagar sadece geçmişte yaşamış bir isim. Ne Asena Lyanna’yı bilir diziciler ne Muhteşem prens Rheagar’ı. Bunlarla ilgili bilgiler az ve bu tarz geçmiş sahneleri önemli anlamak için

Ne güzel Rhaegar’a tek attım diyene… Sırf populizm için gösterir bunlar.

Elbette hoşuma gider ve isterim ama yapımcılar para harcamaz, onu demek istiyorum. Bilhassa bu kadar savaş sahnesine harcanan parayı göz önüne alırsak. Sırf aynı sebeple kalan iki kurdu öldürebilirler bile… :face_with_raised_eyebrow:

6 bölüm kalmış iken 7 sene boyunca Lyanna kim Rhaegar kim bilmeyen varsa bu saatten sonra öğrenmese de olur bence. :slight_smile:

Öyle büyük bir bütçe gerekmiyor ki. Bran’in vision’ından Robert’ın Rhaegar’a tek atışını görebiliriz. Jaime’nin Aerys’i öldürdüğü gibi.

Eh, hiç sorma. Daenerys’in nasıl Jon Snow’un halası olduğunu anlamayanlar var. Aynı diziyi mi izliyoruz acaba diye düşünmeden edemiyorum.

O sahne için hali hazırda var olan bir tahtı ve arka sahneyi kullandılar, fazladan bir oyuncu buldular o kadar ama bahsettiğiniz sahne için iki oyuncu, zırhlar ve arka planda Üç Dişli Mızrak ve büyük bir savaş sahnesi gerekli; ucuz olmaz yani. Yapımcılar da biraz garip aslında, sürüsüne bereket para harcarlar ama ek birkaç bin dolarlık harcama yapmaktan kaçınırlar. Hatırlıyorum da Hayalet Sürücü filmindeki zincirle döndürülen helikopter sahnesi için yapımcılar para harcamak istememişti de yönetmen o sahneyi kesinlikle görmek istediği için kendi cebinden karşılamıştı, cimriler ya bakma. :smiley:

:face_with_monocle::joy:

@TheWitcherer gayet güzel açıklamış. Savaş sahnesine gerek yok. Yerde yatan üç beş adam göster ve belki arka planda birkaç atlı. Yeterli olur. Ramsay’in Jon’u eziklediği savaş gibi düşünme :smiley: