8. Sezon Çekim Haberleri

Oyuncular çekimler için Belfast’ta toplaniyorlar. Ben Crompton (Edd), Iain Glein (Jorah), Isaac Hempstread Wright (Bran), Jon Bradley (Sam), yanlis görmediysem Nikolaj Coster Waldau (Jaime), Emilia Clarke (Daenerys) ve Kristofer Hivju (Tormund) Belfast’a varmislar.

Kit de orada, John ve Emilie ile aynı gün geldi.

Ufak bir haber, daha dogrusu bir bilgi var. Nikolaj Coster Waldau (Jaime) ülkesinde konuk oldugu bir programda final sezonunun senaryosunun sizmamasi için çok büyük önlemler alindigini söylemis. Ilk sezonda senaryo direkt elden verilmis oyunculara, sonra sizintilar arttikça sonraki sezonlarin senaryosu oyunculara tek bir pdf dosyasi halinde gönderilmis, yani böylece ortalikta dolanan kagitlar yokmus. Fakat sonradan da hack sonrunlari çikmis ortaya. O yüzden bu sene, final sezonunun senaryosu verilmeyecekmis oyunculara, hiçbir sekilde. Anladigim kadariyla oyuncular çekecekleri sahneyi sette ögreneceklermis, sahne onlara anlatilacakmis detaylariyla, orada çalisacaklarmis. Sonra esas çekim sirasinda kulaklik takacaklarmis oyuncular ve diyaloglar onlara bu sekilde iletilecekmis. Yani senaryo ortalikta olmayacak, ilgili kisiler bilgi sahibi olacak sadece.

Önceki sezonlarda Kara Kale setine ev sahipliği yapmış Magheramorne Quarry’de hareketlilik var. Daha önce de Nehirova sahnelerinin çekildiği yerde hareketlilik başlamıştı. Açıkçası en azından ilk bölüm için neler olacağını tahmin etmek zor değil.

Kara Kale Ak Gezenler tarafından yıkılır, Büyük ihtimalle Jaime, Nehirova’ya gelir.

Bir videosu, Tarih: Şubat 2017: https://www.youtube.com/watch?v=_MIFvTnXdmA

Bu oldukça zorlu bir performans aslında, hiçbir şey bilmeden gitmek ve orada çalışıp çekmek zorunda kalmak. Genelde ezbere diyologla iş yapılıyor ama bu sefer sufle verilmesi kolaylık mı olmuş zorluk mu bilemedim. :smiley:

Esas çekime geçmeden önce illa ki çalışırlar sette, ama diyalogları ezberleyecek kadar vakit olmaz, o yüzden kulaklık takacaklar. Yoksa “Bak şimdi sahnede şu olacak, böyle olacak, tamam? Hadi tak kulaklığı, çekiyoruz!” durumu da olmaz tabi :smile:
Zor olur elbet oyuncular için, sonuçta sete gidiyorsun ama ne çekeceksin tam bilmiyorsun; sürpriz! :smile: Ama oyuncuları buna hazırlarlar, sahnenin çalışma süresi ve deneme çekimlerini artırırlar. Bu sezonun çekimleri de zaten 1 yıla yakın sürecekmiş, çok uzun bir zaman ve hava koşulları kadar, bu yeni çekim sisteminin de bunda payı vardır.

En azından izleyici performanstan memnun kalmaz ise oyuncular neyi ve kimi suçlayacaklarını biliyorlar. :smiley:

Ve nihayet ilk oyuncu seçimi!

Altın Mürettebat’ın general kumandanı Harry Strickland’ın aktörü seçildi. Alman aktör Marc Rissmann 8. sezonda bu rolü canlandıracak. Karakter 2 bölümde gözükecek.

Marc-Rissmann-225x300

Kaynak: http://watchersonthewall.com/harry-strickland-cast-season-8-game-thrones/

Arianne Martell , Aegon gibi karakterler görmezden gelinmişken Golden Company’nin diziye dahil olacağını tahmin bile edemezdim. Hem de Cercei’in tarafında.

Ki diziyi iyice çığırından çıkartan hamlelerden biri oldu… Nasıl ya!!! Evine dönmek isteyen ejderha destekçisi askerler, Targlara karşı mı savaşmak için Westeros’a dönüyor?

Bu tür soru işaretleri kafamızda dolaşırken nasıl diziye konsantre olmamızı bekliyorlar anlamıyorum. Hayır anlaşma parayla değil kanla yapılır diyen adamlar mı Cercei’in yanında yer alıyor ? Bilmiyorum ya bu tür detaylar beni soğutuyor.

Sonra da diziyi eleştirince “tatminsiz” diye damlagalanıyoruz. Ya hu adamlar kitabın içine ediyor, elbette tatmin olmayacağız!

Son yıldan hiç ümitli değilim. Sırf Kit için ve dizinin sonunu görmek için devam edeceğim.

Ben sadece Beric ve Tormund’u merak ediyorum :grin:

Altin Mürettebat’in Daenerys’in karsisinda durmasi çokta yadirganacak bir durum degil. Bu birlik Blackfyre’lar tarafindan kuruldu ve Targaryen’lere düsmanlar. Kitap serisinde Viserys’in zamaninda onlardan da yardim istedigi ve geri çevrildigi bilgisi var. Altin Mürettebat kirmizi degil, siyah ejderhanin destekçisi. Ki Genç Griff’in Targaryen degil, Blackyre oldugu süphesinin nedenlerinden biri de bu, yani Altin Mürettebat’in onun yaninda olmasi. Dolayisiyla, dizide Altin Mürettebat’i Daenerys’e karsi kullanmak çok yanlis, mantiksiz bir hareket degil.

Evet, ama Blackfyre soyu tükenmiş iken(görünürde) ellerinde kalan yegane ejderha soyuna karşı hareket etmek(hem de 3 ejderhası varken) pek akıllıca bir hamle değil, sürgünden dönmek istiyorlarsa bir de… Bu açıdan mana dışı görüyorum.

Kitapta bi ihtimal olsada dizide Blackfyre soyunun tükendiği belli. Altın Mürettebat’ın Targaryen’lara
saldırması Lannister’ların tahtta kalma süresini biraz daha uzatır o kadar. Zaten soy tükenmiş. İlla savaşa dahil olacaklarsa Lannisterları değil Targaryenları desteklemeleri daha mantıklı olur. Sonuçta bu adamlar ejderha destekçisi. “Siyah ya da kırmızı , ejderha ejderhadır”.

@YeniAy_Ottoman
@JoshFaraday

Bu birligin varligi, olusumu Targaryen düsmanligi üzerine kurulu. “Yaa zaten Blackfyre kalmadi, Targaryen’lere destek olalim bari, ejderha ejdehadir” demezler. Kurulus amaçlarina ters.
“Siyah ya da kirmizi, ejderha ejderhadir” lafi Illyrio Mopatis’e ait, Altin Mürettebat’in kaptanina da degil mesela.
Altin Mürettebat siyah ejderhanin temsilcisidir, ve kirmizi ejderha onlarin düsmanidir. Cersei de ayni sekilde su noktada kirmizi ejderhanin düsmanidir. Düsmanimin düsmani, dostumdur. Gayet basit.

Bana mantiksiz gelen ne olur biliyor musunuz? Altin Mürettebat’in bir noktada Cersei’ye ihanet edip Dany’nin tarafinda yer almasi. Dany’ciyim ve bu durum ona fazladan güç saglar, Cersei’ye çok büyük bir darbe olur ama bunun olmasini istemem.
Altin Mürettebat’in kurulus amaci Targaryen’leri devirmektir, nokta. Hiçbir Blackfyre kalmamissa bile, bu amaç baki kalacaktir. Targaryen Hanesine bir darbe vurma firsatini görürlerse, bunu degerlendirirler, bunun için Cersei ile bile müttefik olurlar.

Kitapta Altin Mürettebat Daenerys’e katilmak için Özgür Sehirlerden biri ile yaptigi kontrati bozuyor, yani bu gayet ters bir durum kurulus amaçlarina ama kitapta isin içinde Genç Griff var. Altin Mürettebat Daenerys’e katilarak onun gücüne güç katmaktan ziyade, Daenerys’in gücünü Genç Griff’e katar. Varys ve Illyrio’nun zekasi ve büyük ihtimalle anne tarafindan da olsa Blackfyre kani tasiyan Genç Griff’in varligiyla mümkün olan bir durum. Ama dizide Genç Griff yok. Dizide Targaryen düsmanligi ile bilinen Altin Mürettebat var.

Bak tamam. Dizide Targaryen düşmanı olarak Cercei’e katılacaklarsa yani “Biz Blackfyre’cıyız Targaryenlar bize böyle böyle yaptı” derseler tamam derim. Yani umarım böyle olsun. Ama bana sorarsan para için Cercei’e katılıyorlar gibi geldi. Bence Altın Mürettebat dizide sadece para için Cercei’in peşine takılan paralı asker grubu olarak gözükücek. Ve bu üzücü. Çünkü “Bazı anlaşmalar parayla değil kanla yapılır”. Sürekli Ilyrio Mopatis’ten alıntı yapmaya başladım. Geçicidir umarım.

Anlıyorum senin mantığını ama şöyle de bir durum var. Targ Hanesi devrileli 17 yıl olmuş(dizide biraz daha fazla); Altın Mürettebat hala sürgünde ve Robert Barth.'ın tahta geçmiş olması, bu sürgünü sonlandırmaya yetmedi. Blackfyre soyu tükenmiş. Bu adamlar devrik Targlara rağmen eve dönememiş iken ev hasreti vs. de baskın iken 3 ejderhası ve 2 ordusu olan(ayrıca kuzeyin desteğini de yanına almış) bir ejderhaya karşı yarım yamalak bir ordusu bulunan ve hiçbir destekçisinin kalmadığı Lannister kadınının yanında para için yer alması mantığıma sığmaz. Viserys bile nefret vs. gütmeden yanlarına gidiyor, tarafına çekmek için. Neden? Zor durumda, o da onlar gibi sürgün ve ikisi de eve gitmek istiyor. Besbelli ki adamlar ya Aegon’ın varlığının bilincinde ki geldiklerinde biliyorlardı kim olduğunu ya da Viserys’ın karaktersiz olduğunu görüp, bununla su kuyusuna inilmez deyip salladılar başından. Kaç nesil geçmiş üzerinden düşmanlık artık soğur ve iş başka şeylere evrilir; bunlarınki eve dönmek…

Hoş aslında dizi diye değiniyoruz olaya; dizide bunların kuruluşu vs. bahsedilmediği için alalade iyi bir paralı asker gibi lanse edildiği için yutturabilirler de kitap okuyucuları kim olduklarını biliyorlar, o yüzden mide ekşitici. Yazara üzülüyorum ya böyle içine ediyorlar. Adam fanficleri bile sevmiyor düşün ama bunlar resmi fanfic yaparak altüst ediyor.

Para için de katilacaklar tabi Cersei’ye, bu adamlar bu isi hayrina yapmiyor :smile: Adi üstünde parali asker bunlar.
On bin adam, binlerce at, filler… Bunlari doyurmak gerekiyor. Kiliçlar, kalkanlar, mizraklar, yaylar, oklar… Bunlara ihtiyaç var. Tabi ki para lazim, tabi ki para için yapiyorlar bu isi ayni zamanda.
Altin Mürettebart’i anlatmak, tanimlamak için Illyrio Mopatis’den alinti yapma, o adam birligin bir parçasi degil. O söyledigi sözün de bir anlami var, açik açik söylenmedi ama biz tahmin yapabiliriz : Genç Griff ve onun Blackfyre kani. Altin Mürettebat’in Blackfyre’lar tarafindan kurulmus olmasi. Blackfyre ve Altin Mürettebat kan ile bagli.

@YeniAy_Ottoman
Targaryen hanesi devrilmis olabilir, ama tükenmedi. Daenerys var. Ve Daenerys hanesini eskiden oldugu gibi en tepeye çikarmaya niyetli. Buna yetecek gücü de var. Altin Mürettebat’in sürgün hayatini baslatan Targaryen hanesinin yeniden en tepeye çikmasina neden yardim etsinler? Asil tuhaf ve mantiksiz olan bu olur.
Robert Baratheon niye bu adamlarin sürgününü sonlandirsin ki? Umrunda bile olmamistir, aklina bile gelmemistir Altin Mürettebat. Blackfyre soyunun tükendigi biliniyordu zaten. Geri kalanlar, Altin Mürettebat’daki sürgünler Westeros’lu küçük hanelerin üyelerinden ve Wetseros’un piçlerinden olusuyor. Önemsiz adamlar. Robert onlar için af çikarsa ne olur çikarmasa ne olur? Dedigim gibi, aklina bile gelmemistir. Yani dolayisiyla “Robert’in tahta geçmis olmasi bu sürgünü sonlandirmaya yetmedi” demek yanlistir.

Daenerys’in muazzam gücü, 3 ejderhasi ne ise yaradi taht oyunlarinda? Casterly Kayasini aldi çünkü Lannister’lar almasina izin verdi, bunu zaferden bile saymiyorum. Tek bir zaferi var, Ikinci Ates Tarlasi diyebilecegimiz olay. Bunun disinda Dany Dorne’u, Menzil’i, Greyjoy’lari ve donanmasini kaybetti. Ve simdi Kuzey’e gidiyor.
Altin Mürettebat’in bunlardan haberi yok mudur sence? Daenerys sahip oldugu güce ragmen süpheye yer birakmayacak sekilde kazanan taraf gibi görünüyor mu? O kadar güce ragmen hiçbir sey belli degil.
Bunlara ek olarak… Cersei Altin Mürettebat’a ne vaat etti? Bunu bilmiyorsun. Belki de para ile birlikte onlarin en çok istedigi seyi verdi : Kraliyet affi.
Benim anlam vermedigim olay bu iste. Daha neler olacagini bilmiyorken, olayin ne sekilde sunulacagina dair en ufak bir bilgi yokken ortada, “Olmaz öyle sey!”, “Mantiksiz!”, “Kitabin içine ettiler!” diye cosuyorsunuz hemen. Sakin olun biraz. Olasiliklari düsünün, degerlendirme yapin, göreceksiniz ki bu olayin mantiga uygun olma ihtimalleri var.

Viserys… :smile: Evet Viserys geçmisi bir kenara birakip çok iyi niyetle gitmistir kesin Altin Mürettebat’a. Yaa adama Yalvaran Kral diyorlardi, öyle çaresiz bir durumdaydi ki herkesten yardim dileniyordu.“Onlar da benim gibi sürgün ve eve dönmek istiyorlar. Düsmanligi, geçmisi bir kenara birakalim” diyerek mi gitti sence Viserys onlarin yanina? :smile: Hatta yanlarina da gitmemis, onlar için ziyafet düzenlemis. Adamlar yiyip içmisler ve Viserys’le bol bol alay etmisler.
Altin Mürettebat’in Viserys’i geri çevirmesi büyük ihtimalle öncelikle Genç Griff ile ilgili. Ama Genç Griff diye biri olmasaydi da geri çevirilerdi.
Kaç nesil geçmis, düsmanlik sogur falan da dememek gerek bence; benim bildigim kadariyla Altin Mürettebat gelenekleri olan ve tarihine bagli bir birlik. Kurulus amaçlarini ve “kahramanlarini” unutmuyorlar. Targaryen antipatisi bitmez onlarda.

Dizide herhangi bir parali asker birligi yerine özellikle Altin Mürettebat’i seçmeleri onlari sadece alelade iyi bir parali asker birligi gibi lanse etmeyeceklerinin kanitidir aslinda. Mutlaka kisacik da olsa Blackfyre/Altin Mürettebat - Targaryen olaylarina degineceklerdir. Bence bosuna “Altin Mürettebat” degil yani.
Ve yukarida da dedigim gibi, daha simdiden elestirmeni/zi anlayamiyorum. Daha bilmiyorsunuz olayin nasil lanse edilecegini, nasil sunulacagini ve yok mide eksitici, yok içine ediyorlar falan filan diyorsunuz.
Hep diyorum, kitap serisiyle diziyi karsilastirarak dizinin de, kitabin da içine eden sizsiniz, üzgünüm :smile:
Kitaplardaki detayi, mantigi, kurguyu, kaliteyi diziden bekliyorsaniz hayal dünyasinda yasiyorsunuz demektir. Bunu yapmak imkansiz. Hikaye çok karmasik, çok kalabilik, çok detayli… Dizde mecburen oradan buradan kisiyorlar, yeri geliyor iki üç olayi birbirine bagliyor, karakter siliyorlar, iki karakteri birlestiriyorlar falan filan… ve dolayisiyla bunlarin hikayeye etkisi oluyor, kitaptan ister istemez kopuyor dizi. Siz dizinin mantigini kitapta ariyorsunuz, benden söylemesi, biraz zor bulursunuz, keyfinizin daha da içine etmekle kalirsiniz. Eger kitaba birebir uysalardi hikayenin karmasiklasmaya basladigi 2.kitaptan, yani 2.sezondan sonra, bu dizi tutmazdi. Cünkü insanlar karmasik, anlasilmasi zor, aceleyle anlatilmis 10 bölümlük bir dizi izlerlerdi. Bunu mu isterdiniz gerçekten? Böyle büyük bir hikayenin uyarlamasi olan bir dizinin orijinalinden daha basit olmasi bir zorunluluktur her seyden önce.

Valla yazara üzülme, niye üzülüyorsun ki? Parasini aldi adam, keyfine bakiyor. Diziden memnun degil mi? Alir kalemi kagidi eline, hikayesini yazmaya devam eder, istedigi sekilde. Ayrica çok rahatsiz olsaydi Game Of Thrones sonrasi gelecek Spin Off projelerine evet demezdi.
Fanfic’leri sevmiyorsa hiç satmayacakti o zaman eserinin haklarini. HBO bir televizyon kanalidir, dizi dedigimiz sey bir televizyon kanalinda yayinlanir. Insanlar begenirse diziyi izlerler, dizi izlenirse televizyon kanali para kazanir. Sanirim Martin bunu biliyordur. Bunun disinda neyin fanfic’i yapildi onu da anlamis degilim :smile: Dany’nin ejderha sovlari mi mesela? Yoksa… Aaah sakin Dany-Jon deme! :smile: Lütfen! :smile: