8. Sezon Çekim Haberleri

Sen de haklısın; temelde söylediğin Targ düşmanlığı eve dönme aşkından daha baskın, diyorsun? Bu açıdan bakarsak evet, Dany yanında yer almak istememeleri olağan… Benim Robert kastım, onları umursar “haydi öldüler, gelin.” manasında değil. Bir aracı vs. bir şey gönderip dönüş talebinde bulunabilirlerdi vs. manasında demek istedim. Sonuçta bu adamlar hanenin kökünü kurutmak için değil, tahta kendilerinin desteklediğini geçirmek için yemin ettiler. Kök kurutma derdinde olsalardı zaten karşı karşıya geldiklerinde Viserys ile öldürürlerdi, kim engel olacak 10 bin adama? Kendi soyları kurumuşken (dizide) yeminlerini ve amaçlarını gerçekleştirme imkanları ortadan kalktığı için geriye tek bir amaç eve dönmek kalır… zamanla her ideal vs. imkansızlık gibi şeylerden solar gider; bir nesil dayanır iki nesil dayanır üçüncüsünde en geç başka şeye evrilir. Ben bu açıdan bakarak konuşuyorum. :slight_smile:

Fanfic derken, ben diziyi yeniden kurgulanmış resmi fanfic gibi görüyorum, onu demek istedim. Sonuçta bir noktadan sonra baya değişime uğradı; ama şu sebeple ama bu sebeple…

Bu cümleyi saçma bulduğumu söylemek isterim. Birliğin bir parçası değil diye…Niye ? Bunu anlamadım. Boşver.

Vee zaten ben de bildiğimiz anlamda kullandım o sözü. Blackfyre Hanesi ile Altın Mürettebatın birbirine bağlı olduğunu biliyorum. Sadece o sözü dizi için kullandım. Dizide Blackfyre lafı geçmeyebilir. Varys Dany’nin tarafında. Altın Mürettebatta olmalıydı. Neyse son sezonda öğrenicez. Umarım sen haklı çıkarsın. Umarım Blackfyre Hanesi’nden bahsedilir.

Senin avatarda niye zuko var? Ve bu zuko değişik bir zuko!
Mesajın ne koçum

Aa tamam, yanlis anlamisim, özür dilerim. Sen Robert’in tahta geçmesi bile bu sürgünü sonlandiramadi deyince, bu bana daha çok Robert ile ilgili gibi geldi. Neyse. Ayni sorulari ben de sordum kendime :smile:
Neden Robert’tan Kraliyet affi istemediler? Neden ellerine firsat geçmisken Viserys’i öldürmediler?
Cok soru var, ve her cevap yeni bir soru yaratiyor.

Altin Mürettebat’in aslinda baslangiçta derdi Targaryen’lerin kökünü kurutmak degildi. Daemon Kral Aegon IV tarafindan diger piçler gibi mesrulastirilinca tahtin kendisine ait oldugunu iddia etmisti, ki bunu aslinda yillar sonra iddia etti, ve birkaç sebep var. Neyse karisik meseleler. Ama yani baslangiçta sadece hakki oldugunu düsündügü tahti istiyordu. Targaryen’ler bu hakki tanimayinca, onu kendilerinden kabul etmeyince zaten Blackfyre hanesini kuruyor ve isin rengi degisiyor.
Evet dizide su an en büyük amaçlarinin eve dönmek oldugunu tahmin edebiliriz. Bu arada sunu da unutmamak gerekir ki, Altin Mürettebat’in askerleri Blackfyre soyundan gelmiyor, birde o 10 bin adamin hepsi Westeros sürgünü degil.
Her neyse, bence dizide Cersei’nin yaninda olmalari kesinlikle mantiksiz degil. Sonuçta bir Targaryen antipatisi mevcut, bunun disinda Cersei onlarla anlasma yapabildigine göre oldukça iyi seyler vaat etmistir. Cersei’nin sunduklari varken Daenerys’e gitmezler; Cersei’nin vaatlerini ellerinin tersiyle itmek olur, riskli. Yani her açidan neden Cersei’ye evet dediklerine bir cevap bulabiliriz. Mantiksiz degildir bu durum.

Diziyi devam ettirebilmek için basitlestirmeleri gerekiyordu, kitaptan daha sade olmasi gerekiyordu, yoksa isin içinden çikamazlar, karman çorman bir hikaye olurdu. Ve yapilan bir degisiklik dogal olarak bir yenisi getirir; kurgu degisir. Hem degisiklikler yapmak, hemde kitaplara tamamen sadik kalmak mümkün degil. O noktada hiç mantik falan kalmaz. Eklediler, çikardilar, oynadilar ama büyük hikayeye sadik da kaldilar. Ben basarili buluyorum, pürüzler var elbette ama bundan daha iyisi de yapilamazdi.

@JoshFaraday
Illyrio’nun sözleri, Altin Mürettebat’in sözleri degildir.

Ben kesin bahsederler demedim ama beklentim o yönde çünkü senaristler herhangi bir parali asker grubu seçmek yerine, veya bir yenisini bile yaratabilmek yerine Altin Mürettebat’i seçtiler. Bu bana öylesine alinmis bir karar gibi gelmiyor. Onlarin sürgün hayatindan, bunun ilk nasil basladigindan bahsederler bence, çok detaya da girmeden tabi. Blackfyre adi geçer mi, ondan da emin degilim aslinda, ki zaten yukarida “Blackfyre/Altin Mürettebat - Targaryen olaylarina degineceklerdir” yazdim, nasil yaparlar bunu bilemiyorum. Ama Altin Mürettebat’i öylesine seçtiklerine de inanmak istemiyorum.

Kafam karisti.
Geçenlerde Nikolaj Coster Waldau senaryoyu çekimler sirasinda okuyup ögreneceklerini, sizintilari önlemek adina böyle bir karar alindigini açiklamisti. Burada bahsetmistim zaten.
Simdi bir haber daha çikti. Kit Harrington BBC’ye diger oyuncularla birlikte senaryonun son okumasini yaptiklarini açiklamis.
Bunun disinda, Kit “Artik her seyi biliyorum” demis ve senaryoyu okumayi bitirdiginde agladigini söylemis. Ama okuduklarindan dolayi mi, yoksa dizinin bitiyor olmasindan dolayi duygulandigi için mi agladi? Tam emin olamadim… Sanirim ikincisi ama yaa çünkü devaminda çok tuhaf bir sene olacagini, yillardir süren maceranin sona erecegini, veda zamani olacagini söylemis ve bunlari düsündükçe gözleri doluyormus. Valla ben bile düsündükçe simdiden tuhaf oluyorum, büyük bir bosluk olacak, dizi ekibi için çok çok daha zor olacaktir :pensive:

Diger haber… 8.sezon 6 bölüm olacak biliyorsunuz; kesin degil, yani resmi bir açiklama falan yok ama her bölümün 90 dakika olacagi söyleniyor.
Birde uzaktan izleyip video/fotograf çeken fanlarin elde ettikleri görüntülerle final tahmini yapilamasin diye birkaç tane final çekilecekmis, daha önce de bahsetmistim, ama bu sefer kesin, öyle yapacaklar. Kafalari karistiracaklar yani.

Belki vazgeçmişlerdir? Hızlıca bir kereliğine okumuşlardır ama senaryoyu vermemişlerdir oyunculara?

Ağlama sebebi bitmesiymiş…

Kanser olmişlardi dnd nin yazarlıgından. Tumor aglamıstir kit.

Çekimler galiba yarın başlıyormuş diye duydum, hayırlısı bakalım. Gendry ve Gri Solucan da görülmüş. Oğlanın saçları en son kısaydı, bu sefer uzun olacak herhalde… Duvardan kaçarken kısaydı, bir bakacaz uzamış… WW korkusu işte :smiley:

8.sezonla ilgili degil ama paylasmak istiyorum…
Dizinin ilk sezonunun, çogunuz biliyordur, iki tane 1.bölümü var. Birincisinde Daenerys rolünü Tamzin Merchant, Catelyn rolünü Jennifer Ehle oynuyor. Ve söylenenlere göre Kit Harington’a peruk takmislar Jon karakteri için ve anlasilan çok komik görünüyormus, oyunculuk performansi da kötüymüs sanirim. Tüm bunlar + senaryo + çekim falan filan derken ortaya çok kötü bir ilk bölüm çikmis. Yani nerden tutsalar ellerinde kaliyormus. Bu yüzden bastan baslamislar, yeniden yazmislar ve roller için uygun olmadiklarini anladiklari oyunculari degistirmisler; ortaya çikan sonucu düsünürsek, iyi ki diyorum! :smile:
Neyse arada sirada D&D Kit Harington’u sakadan tehdit ediyormus, “Eger bir gün bizi çok sinirlendirirsen o iptal ettigimiz ilk bölümü Youtube’da paylasiriz” diyerek. Hatta o bölümden fotolar atiyorlarmis Kit’e :smile:
Keske paylassalar, çok merak ediyorum :joy:

Ufak bir haber de paylasayim 8.sezon ile ilgili.
Bu sene çekim lokasyonlarina bir yenisi eklenebilirmis… Fransa’nin Perpignan sehri. Benim için sahane haber. Cogunuz (gerçi çogunuz dedigim arkadaslar hep banli) benim Fransa’da yasadigimi biliyor, ve $ansa bakin ki Perpignan benim yasadigim yere oldukça yakin :star_struck: Umarim dogru bir haberdir, giderim Perpignan’a, gerçi yaklastirmazlar herhalde…
Neyse… Haber çekimlerin bir kisminin Fransa’da olabilecegi iste. Kendimden bahsettim daha çok :smile:

Oh orada da ne mille feullie yenir ha. Arkada akordion eşliğinde game of thrones castı Boeuf bourguignon yerler. Gerçi sizin oralar katalan sınırına yakın yaz. Sebzeli balık yerler o zaman.

Fransa’da çekim yapılacağını kim söyledi? Kaynak var mı? Yoksa bir iddia mı sadece?

@Starkgaryen hocam hay allah yokmuş ki ingilizce/türkçe kaynak da verelim şuncazlara

Net bir şey yok, Fransızlar konuşuyor bunu. Perpignan şehrinin gündemi bu şu an. İşte “Gelecekler mi? Gelsinler, ekonomik açıdan şehrimize çok iyi gelir” durumdalar :smile:
Resmi bir şey yok, nereden çıktı bu onu da bilmiyorum ama var işte böyle bir şey. Durup dururken “Game of Thrones burada çekilir mi acaba?” deyip kendi kendilerine coşmuş olamazlar herhalde :smile:

@ichigo Kesinlik kazanırsa çıkar ingilizce haberler de, çıkmazsa zaten demek ki Fransızlar öylesine yok yere coşmuşlar demektir :smile:

même les hommes français d’élite peuvent s’énerver sur les potins comme nous ?

même les hommes français d’élite peuvent se passionner pour les potins comme nous?
Son ills correct?

Merak ettim peruklu halini, duymuştum ilk sezon peruklu vs. diye ama açıkçası izlediğimde çok gerçekçi gelmiş, nasıl peruk ya bu demiştim. Bilmiyordum 1. bölümün bu şekilde olduğunu ahaha güzelmiş. :smiley:

Cümleleri anladim ama ne demek istedigini anlamadim :smile:

@YeniAy_Ottoman Ben de çok merak ettim :grin: Perugu iptal edilen bölümde takmis, sonradan çektiklerinde takmamis anladigim kadariyla.

Onlar da bizim gibi dedikoduya heyecanlanıyor diyecektim de batırdım galiba, hahaha

Zaten neden peruk takmışlarsa, onu anlamadım. Saçı hemen uzuyor bunun. Neyse artık. :smiley:

Bu arada yeni bir kale inşasına başlanmış. Hangisi olduğu bilinmiyor, daha önce görülmemiş bir kale olduğu görüşleri var.

Kuzey kalelerinden biri olabilir belki diye tahmin yürüten var; Beyaz Liman üzerinde durulmuş.

Dizinin çekimlerinin yapıldığı Titanik Stüdyolarının otoparkında bir tane mancınık yapılmış, gelecek sezon mancınık da göreceğiz. Videosu.

Mantılı, sonuçta ateşle de ölüyor bunlar. Ben olsam çılgın ateş atarım. :smiley: