Abd'li Köşeyazarından Game Of Thrones ve Ortadoğu Analizi

Yok o Cheymiş. :tongue: Diğer eski haydut elemanları da hevalleri bak, onu da koymuş.

Not: Yönetici arkadaş resim koymasını biliyoruz heralde twit koyduk ki yorumu gözüksün diye (diğer yorumları daha aydınlatıcı hdp falan) neyse uyarılar için sağol :cool:

Greyjoylarla Türklerin benzememesindeki bir nokta da Türkler denizlerle çevrili bir ülke olduğu halde denizde pek gelişkin değiller. Tarihte de değillerdi. Bir de Greyjoy’lardaki tecavüz edip kadını yapma yada barbarlık gibi haneyi öne çıkaran şeyler Türklerde yoktu yani huylarda uyuşmazlık da var :D. Eski şanlı günlerinden eser olmamasını Osmanlı zamanıyla kıyaslayarak bir benzetme yakalamaya çalışıldıysa onu bilemem. Yine de daha uygun haneler vardı. Tully’ler gibi.
Gece Gözcüleri-Kürtler benzetmesine gelecek olursak eğer Kobani’de pyd savunmasına istinaden böyle bir benzetmede bulundularsa evet kahramanca savunma gücü olarak benziyorlar fakat unutmamak gerekir ki gece gözcüleri ülkenin suçluları, tecavüzcüleri, haydutlarından oluşuyor yani bir yerde ben Kürt olsam şahsen benzetilmek istemem. Tabi Aemon Targaryen’in olduğu her yerde olmak isterim ama Kürt-Gece Gözcüsü benzetmesi yerine daha güzel bir haneye benzetilmek isterdim.

Lannister hanesi daha çok İngiltere’yi temsil ediyor gibime geldi. Bu yazarın WP yazarı olduğuna şaşırdım doğrusu. Yazarın dünyadan haberi yok gibime geldi :slight_smile: , bana sorarsanız;

Lannister= İngilizler

Yabanıllar= Ruslar (Eskiden Rusya küçük kabile devletiymiş, avrupaya sürekli akın düzenlerlermiş.)

Martell Hanesi= Eski İspanya(Endülüs dönemi) veya İran

Stark Hanesi= Kürtler(hiçbir zaman yönetme merakı olmamış,küçük çaplı savaşlarda başarı elde etmiş, hatta Robert, Ned’e sen istesen tahta oturabilirdin ama beni tahta oturttmayı tercih ettin demişti.) Üstelik hem Ak gezenlerle hemde diyar ile savaşıyorlar. Kuzey sürekli savaş halinde.

Aryn Hanesi= Almanlar

Ak Gezenler= Moğollar( Moğollar kendileri gelmeden saldıkları korku yetiyormuş…)

Bravoos=İsrail( Yahudi zenginleri devletlere borç verip, borcunu ödemeyince rakip ülkeye mali destek sağlayarak savaşların kazanılmasında rol oynarlarmış.[Demir Bankası])

Baratheon Hanesi= Türkler( tarihte sürekli taht kavgaları olmuştur. Aynı zamanda tarihi değiştirmişlerdir.) Veya Dothraki Kabilesi=Malum Türkler eskiden göçebe bir hayat yaşarlarmış, savaşçı bir milletmiş… (Frey Hanesi ile de Boğazlar nedeniyle benzer buluyorum. Onlarında geçiş konusunda pek hakimiyetleri yok başka güçler etkili oluyor, geçişleri etkileme konusunda.)

Tyrell Hanesi= Fransızlar( Tarihte kız alıp verme olayı geçer büyük ölçüde :redface: )

Greyjoy Hanesi= Norveç(Gemileri ve akınlarıyla meşhur Vikingsler)

Targaryen Hanesi= ABD( Malum Gizli silahlar Atom Bombası=Ejderha)

Mereen= Eski Mısır

Valyria= Bilinmeyen bir sebepten yok olmuş olan Atlantis Medeniyeti olabilir. Targeryen’ların ataları .

Not:Dünya tarihinden genel olarak benzettiğim şekilde yazdım, Moğol-ABD aynı tarihte yok diyebilirsiniz.)

Çok taraflı olmuş.

Özellikle Targaryen-ABD…

Targaryen-Türkiye…

İkisi de uzak coğrafyalardan gelip uzunca bir zaman burayı yönetti ve şimdi ikisi de yönettikleri yerlerden uzaktalar. Bazıları onları arıyor, bazıları ise adının anılmasını bile istemiyor.

Gece Gözcüleri-Kürtlerde yanlış. Kürtler olsa olsa Free Folk olur. İçlerinde bebek katili de var, şerefli namuslu olanları da var. Tabii bunu siyasi çerçevede yorumluyorum, nüfusun davranış şekillerini hesaba katmıyorum, eğer aranızda Kürt varsa alınmasın. Kürt siyasetini oluşturan en büyük unsurlardan birisi budur. Thennler gibi kanla beslenen hayvandan farkı olmayan insanlarda barındırmıştır, Tormund gibilerini de…

Tabi bu her toplumda var ama siyasi olarak öne hem kitapta da hem de gerçekte ortaya çıkan Kürtler ve Özgür Halk var. Bir de ikisinin de bağımsız olmaması da önemli bir payda.

Martell ve İran benzetmesini hiç doğru bulmadım. Evet İranlılar etnik kökenleri farklı ve bununla gurur duyuyorlar ama Martell hanesindeki gibi bir eşitlik söz konusu bile değil. İran’da kadınlar bütün haklarından mahrumlar ve ülke şeriat kurallarıyla yönetiliyor. Martell hanesi ise kadınlara eşitlik konusunda en fazla ön planda olan hane. Aynı zamanda adamlar din ile ilgili konularla alakaları yok.

+1. Ayni zamanda iki cografyanin homoseksuellik ve biseksuellige bakislari da 180 derec farkli. Ancak soyle dusunursek her ikisi de genis bir tarihi gecmise ve koklu bir kulturel yapiya sahipler.

Ortadoğu benzetmelerinin tümü mantıksız. Hele kürtler en saçması. İşid zaten “kürtlere silah yardımını meşru hale getirmek için” çıkarılmış bir örgüt. Bu yüzden batı medyasında kürtlerin popülarize edilmesi doğal.

Haberin kaynağı da Radikal ne beklersin…

AYNEN KATILIYORUM. IŞİD = KÜRDİSTAN bunun aksini düşünen ya çok saf yada saf ayağına yatan kurnazlar.

Bana soracak olursanız şayet illa hikeyeyi bu dünyaya uyarlayacaksak illaki… Bunun merkezi İngiltere olmalı zira ABD dediğiniz ülke bile bir İNGİLİZ devletidir. Stark’lar bu durumda :))) İskoç oluyor diğerlerini nereye koyarsanız koyun zaten :slight_smile: L

Isid=Kurdistan mi ahahaha
Esad, Putin ve Pkk’nin Irak yapilanmasi olan Ypg’nin Isid’e karsi savastigini biliyorsunuz degil mi? Pkk’nin (turkce cevirisiyle Kurdistan Isci Partisi) marksist-leninist bir ideolojisi varken, bolgedeki en buyuk destekcileri Sii Irak, Iran, Rusya ve hatta Suriye iken, Isid’in karsi bloku olusturan Amerika-Israil-Arap Emirlikleri ittifakindan destek gormesi???

Ikisi cok farkli teror orgutleri. Birbirlerinden o kadar farklilar ki it gibi dovusuyorlar surekli.
Ama farkli olmalari bir sey degistirir mi? Degistirmez bence. Iki ucu b.klu degnek. Neresinden tutsak zarar ziyan…
Al birini vur otekine hesabi :smiley:

Işid=Ak yürüyenler dsfhçş.lı.lkjçjh ne güldüm ya

Kürtlerden kastı terör örgütleri ve onları gece nöbetçilerine benzetmesi analist bozuntusunum siyasi şaklaban olduğunu gösteriyor. Seninde bu analizin özellikle bu kısımlarını beğenmen teörr örgütü sempatizanı olduğunu ortaya koyuyor

GT-I9060 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bence Martin’in yarattığı evrendeki taraflar öyle bir şey ki gerçek hayatta her şeye uyarlayabilirsiniz. Partiler, devletler, arkadaş ilişkileri vb. Yani biraz zorladığınızda her şeye uyan bir ortam ASOIF. Amerikanların en sinir bozucu tarafı ‘‘biz her şeyi biliriz’’ kafasıdır. Tüm dünya barbar, bir onlar medeni. Tüm dünya ahlaksız, bir onlar efendi muhabbetleri hep süregelmiştir. Dolayısıyla ABD yine boş bir işe imza atmış. Çok üstünde durulacak kadar ciddi bir analiz değil açıkçası.