[Ağır Spoiler] Ötekiler ve Ötesi

buz ve ateşin şarkısı olayı için yazılmış en mantıklı teorilerden biri olmuş.

Bunu benim vatanımın evladı neden yazmıyor? Biz hala Robert haklı, Stannis süper, Dany ilah diye tartışıyoruz. :confused:

Alın mutlu olun jsjdjsjd

bu beni şok etmedi çok etkilendim yine de insanın inanısı gelmiyor ama bakacaz göreceğz.

@velaryon ben brandon rivers’ı hiç düşünmemiştim, aslında evet o da buz ve ateşin şarkısı. Ama bu teoride buz’un kaynağı Stark olarak gösteriliyor. Belki o da bu olayın farkında ve gerçekten Great Other iyi taraf, ona hizmet ediyor.

Bu teori ile birebir olmasa da buna benzer olaylar ile seri biterse, süper olacaktır. Çünkü seri fantastik olarak geçiyor ama hep politik şeyler gördük. Fantastik kısmı da sona saklıyordur inş. :slight_smile:

ben bu ağır spoliere inanmak istemiyorum isyandayım :frowning:

@Breassa öncelikle tesekkür ederim emegine saglık.

takıldıgım bir kac yer var

"Gece Kralı’nın hikayesi kitaplarda gözüktüğünden beri, insanlar bunun gelecekte de birinin Ötekilerin tarafına geçeceğini bir haber olacağına dair tahminlerde bulundu. Bir teoriye görede bu olayda ki aday var, Roose Bolton ve Stannis Baratheon. "

burada yazılanları anlamadım.insanlar gelecekte birinin ötekilerin tarafına gececeginden haberi mi olmucak ? bir haber olcak !?
o insan niye gececek? olay jon a baglanmısken , gecerse bu niye stannis yada roose olacak ?

robb un varg olduguna dair kitapta herhangi bisey varmıydı ?

bir yerde "Hedef, onları yok etmek değil sadece Sur’dan def etmek. İnsanlar antlaşmaya artık uymadıkları için, Ötekilerinde uyması gerekmiyor."
yazı var.gece nöbetcilerinin anlasmayı bozdugunu gece kralını devirdiklerini sadece onlara saldırdıgını yazıyor.okumaya devam edincede bu yazuı var.

"Ötekileri Ne Uyandırdı?
*Gece Gözcüleri’nin gerilemesi?"
burda bir tutarsızlıklık yokmu.gece nöbetçileri binlerce yıl once asırı klabalıkmıs her kale garnizon doluymus.zaamnla bu adamlar gücten düsmüs.sayıları azalmıs.aksine cogalmaya devam etselerdi ötekleri uyandırması için daha mantıklı sebep olmazmıydı??

“Vaad Edilmiş Prens, Azor Ahai değil. Azor Ahai, Prens’in hikayesinde ki kötü karakter ve Azor Ahai, Daenerys Targaryn. Rhaegar’ın kehanetinde ki ve Lyanna’yı “kaçırmasında ki” amaç, kardeşini bu yolda engellemek ve krallığı (kingship) buz ve ateşin çocuğuna geçirmekti.”

buz ve atesin cocugu burda jon mu oluyor.?? kardeşini niye bu yolda engellmeye calıssın daeneys zaten o dönemde yeni dogmustu.rhaegarın cocukları var dany 4. 5. sıradan geliyodu taht sıralamasında ? burayıda anlamadım …

bır anlamadıgım hususta ötekilerle starklar kan bagı kurdu diyelim.kısyarı starklarının kolunun ötekilerle su an bagı neki jon arabulucu olcak.karstarklar gibi zamnında ayrılmıs gitmiş bi kol diyelim stark öteki birlikteliğine. jon arabulucu olacaksa eger kısyarı starkları da öteki ?? bir damlada olsa kan tasıyolar demekki??

su an aklıma gelenler bunlar geldikce daha yazrım :)) bence bu teoriler güzel olmakla birlikte günümüzde insanların inandıgı komplo teorieleri gibi kendimizi kaptırmamalıyız diye düsünüyorum. forum su an muzaffer sherifin grup normu arastırmaları gibi. bilinmeyen bir gercek var ortaya insanın tutunabileceği bir gercek sunuluyo aklına yattıgı zaman bir kac kisinin, diğerleri gruba uyup norm olusturma ve savunma durumu cıkıyo. yazılacak her teoriden su an bisey cıakrabiliriz…kitaba sadık kalalım ve bekleyelim bence dizinin 2. sezondan beri saptını unutmayalım derim…

• Ned stark teorisi yanlışmış, adam kaloriferli odada uyuyormuş. o halde starkların soğuka dayanıklı olduğu ve others kanı taşıdığı tezi sağlam değil.
  • otherslerin yabanıllara saldırdığı ve yabanıl wight’ler olduğuda bilindiğine göre, (yabanıl ve others)lerin anlatşma yapma tezi de sağlam değil.

geriye kalan kısımlar oldukça akla uygun, özellikle serinin adının “buz ve ateş” şeklinde olması seride düalizm etkilerini güçlendiriyor, r’hilor ve the greath other kavramlarına bakılacak olursa zerdüştlükteki gibi birbiri ile mücadele eden birbirinin zıttı olan iki büyük tanrısal-ilahi güç var. sanıyorum ki bu düalist anlayışı kitapta ve dizide daha çok görücez gibi.

Ya teori iyi güzelde bi problem çıkabilir (5.kitaptan spoiler yemek istemeyen bakmasın telefondan spoiler butonu koyamıycam o yüzden 2 satır alta yazıyorum)

5.kitapın son sayfalarında jonun povunda jon “Sur için” nidalarıyla bıçaklanıyor eğer ölürse teori tamamen çürür ki ben öldüğüne inanıyorum.

@“The Young Wolf” gece kralı eskiden bir stark’tı fakat sonradan kendi insanlarına sırt çeviriyor. Seriyi okuyan diğer kişilerde tekrar buna benzer bir olay olabileceğini ve olursa iki kişinin olabileceğini söylemişler… Yani Stannis’te tahtı bırakıp, belki büyü ile belki başka bir şeyle, ötekilerin hizmeti altına girebilir.

Bütün Stark çocukları warg diye biliyorum ben.

Evet jon oluyor. Dany zaten kaçtıkları zaman doğuyor, bu fikre nerden kapıldı teoriyi üreten bilmiyorum.

sanırım orda, tarih tekerrürden ibarettir demek istemiş. söylentiye göre gece kralı bir starktı ve kışyarında da kardeşi kraldı. Aynı şey bugünde olabilir. Sonuçta onlar kız vermiş starklar erkek vermiş, akraba sayılırlar :smiley:

Bir de hızlıca çevirdiğim için anlam bozukluğu olmuş olabilir :

@“RobbStark77” ölse de dirilecektir. Melisandre de belki o anda fark edecek yaptığı hatayı.

Ben şimdi bu teoriyi savunuyor gibi gözüküyorum ama hayır sadece olabilitesini tartışıyorum :smiley:

tormund dev felaketi oğlunu öldürüyor demek ki bire bir temas yaşamış. Oradaki sis aslında jerrmt rykker gibi adam ötekini kafasını kopardı öteki onun bağırsaklarını deşti.

@Breassa Tabi oda var ya :smiley: bu seride en gıcık olduğum olay bu diriltme işi seri içinde bence martinin yaptığı hatalardan biri hiç olmasa daha iyi olabilirdi.

harbi he şu diriltme her bilim kurguda olacak illa.diriltme olmasın herkesin kafa rahat olsun

ama insanlar tarafından duvar onarılıyor yükseltiliyor vs?

Bu teoriyi yazan arkadaş martinle akraba olabilir :stuck_out_tongue: Resmen tersten bakıp ters köşe yaptı bizi :smiley:
Çok mantıklı tam böyle olmasa bile buna yakın bir şeklide olacaktır. Teoriyi yazanı tebrik etmek lazım.

Ötekiler boşuna uyanmadı bi sebep var ama bu sebebin ne gece gözcüleri ne stark lordlarını targaryenların öldürmesi ne de ejderhaların dönüşü olabilir.Bi kere ötekiler seride ejderhalardan önce uyandı o teori çürür.Stark lordların targaryen lordlarının öldürmesi olsa o olayla birlikte çıkarlardı ama bu tam bilemiyoruz tabi ama bana mantıksız geliyor.Keza gece nöbetçilerinin zayıflamasıylada bi alakası olamaz . Antlaşma bozma konusu bana daha mantıklı geliyo ama martin bu…

Teoriyi çürüten anti-tezleri koyu kırmızı ile belirttim. Bence bu tez birebir tutmaz ama doğru yanları da var gibi.

Bencede teorinin mantıklı yönleri var ama bence bu kadar basit bitmemeli böyle bi seri veya bence martin bu kadar basitede kaçmaz denebilir.

Önceden Stark ve Targeryen evliliği olmadı değil mi ? Eğer olmadıysa adamın teorisini çok iyi destekler. Jon’un durumu çok büyük önem arz ediyor.

ilk olarak @“Breassa” öncelikle eline emeğine sağlık bu teoriyi bizlerle paylaştığın için.
ikinci olarak bunu düşünen arkadaşada helal olsun ( ben bunu düşünürken metanfetamin kullandığını düşünüyorum )

gelelim benim yorumuma. bence bu teori şu ana kadar tartışılan teorilerden tamamen farklı bir bakış açısıyla kurgulandığı için insanlarda “vayyy ben hiç böyle düşünmemiştim harbiden doğru olabilir” etkisi bırakıyor.

fakat arkadaşlar bu teoride yanlış olan bilgiler var starkların kanında ww kanı var demeye getiriyor. robbun warg olduğunu söylüyor vb.
dizinin çekimlerini kitaptaki olay örgülerini düşündüğümüz zaman bile bu teorinin olamayacağını düşünebiliriz.( teoriyi savunanlar ww hayranları anti ejderhacılar).

son iki kitaba giriyoruz ve tüm bu teorinin povlarla açıklanması falan bana göre 2 kitaba sığacak birşey değil çünkü kitaptaki olay örgüleri çok ağır işliyor.

buz ve ateşin şarkısı doğru (stark & targaryen in meyvesi :wink: ) ama bu teori gerçekleşeceğine inancım Hasan Mezarcının mesih olduğuna inancımdan daha düşük.

yani demek istediğim spoilerdaki adamın dedikleri doğru çıkar ama bu teori doğru çıkmaz

Yok yok basit bir son olmazdı böyle bitseydi fakat bu tezi çürüten bir sürü şey var, hepsini yukarda belirttim o yüzden böyle bitmesi imkansız :wink: Fakat benzer konular, antlaşmalar olabilir. Bunun yanısıra benzer şekilde bitse bile basit bir son olmazdı çünkü çok sağlam bir düalist anlayış var bu bahsettiğimiz tezde. Bugün islamda, hristiyanlıkta, zerdüşlükte, hatta günümüz siyasetinde bile olan bir olgu: yani ikili anlayış.
Ama bana kalırsa akgezenlerin asıl iyiler olduğu gibi bir sonuç çıkmayacak zira düalist anlayışlarda iyilik kötülük görecelidir, kimin iyi kimin kötü olduğu kısmını izleyiciye bırakacaklar gibi görünüyor.