Akgezenler, Azor Ahai ve Uzun gece üzerine

Öncelikle merhaba. Teorimi kitaplara ve kitapların tıkandığı noktalarda diziden öğrendiğimiz bilgiler üzerinden oluşturdum.

Diziden gördüğümüz şekilde ilk akgezen ormanın çocukları tarafından bir insanın kalbine ejderhacamı girdirilmesiyle oluşturulduğunu biliyoruz. Teorimin bundan sonraki kısmını elimizde bilgi olmaması nedeniyle varsayımlara dayandıracağım.

İlk insanlarla ormanın çocukları arasındaki savaşı bitiren anlaşmadan 400 sene sonra Uzun Gece’nin geldiğini ve Akgezenlerin Westerosa saldırdığın biliyoruz. Öncelikle Akgezenlerin imzalanan anlaşmadan çok daha önce yaratıldığını ve imzalanan bu anlaşmanın temel sebebinin akgezenlerin kontrolden çıkması olduğunu düşünüyorum. Uzun gece sırasında çocuklar ve insanların aynı safta savaşması bu konuyu destekleyen en önemli nokta. Azor Ahai kehanetine gelecek olursak Azor Ahai’nin akgezenleri püskürten bir savaşçı değilde akgezenlerle iletişime geçen ve onlarla anlaşma sağlayan bir elçi. Fakat tam bu noktada Işık Getiren sorunsalı ortaya çıkıyor. Fakat bunun bir kehanet olduğunu unutmamalıyız. Şöyle bir Işık Getiren efsanesine göz atalım:

Dünyanın karanlığa gömüldüğü zamanlardı. Karanlığın karşısına dikilecek kahramanın daha önce hiç görülmemiş emsalsiz bir kılıcı olmalıydı. Azor Ahai, otuz gün otuz gece hiç uyumadan tapınakta kaldı ve kutsal ateşte bir kılıç dövdü. Erit, döv, katla. Erit, döv, katla. Kılıç tamam olana kadar. Ama soğutmak için suya soktuğunda çelik parçalara ayrıldı.

O bir kahramandı, baştan başladı. Bu sefer tam elli gün elli gece tapınakta kaldı ve dövdüğü kılıç, ilkinden daha iyi görünüyordu. Azor Ahai bir aslan yakaladı, çeliği hayvanın kalbinde soğutacaktı ama kılıç canavarın kalbine değer değmez yine parçalara bölündü. Azor Ahai’nin kederi büyüktü, ne yapması gerektiğini bilmiyordu.

Üçüncü gün, kılıç için yüz gün yüz gece çalıştı. Kılıç, kutsal beyaz alevler içinde parlarken karısını çağırdı. “Nissa Nissa” diye seslendi kadına, karısının adı buydu. [i]“Göğsünü aç ve seni bu dünyadaki her şeyden daha fazla sevdiğimi unutma.” Kadın, adamın dediğini yaptı ve Azor Ahai sıcak çeliği karısının kalbine sapladı. Kadının içindeki bütün kan, bütün cesaret, bütün güç çeliğe aktı ve Işık Getiren yaratıldı.

Tam bu noktada dikkat edersek Nissa Nissa’nın sadece Azor Ahai’nin karısı değilde daha fazlası olduğunu anlıyoruz.

Kadının içindeki bütün kan, bütün cesaret,bütün güç çeliğe aktı cümlesi burada çok önemli. Bunu okuduktan sonra Nissa Nissa’nın sadece Azor Ahai’nin karısı değil büyük bir güç ve cesarete sahip bir kadın olduğunu anlıyoruz. Azor Ahai’nin kendinde bulamadığı güç ve cesareti Işık getiren yardımıyla Nissa Nissa’dan aldığını fark ediyoruz. Işık Getiren’in sihirli bir kılıç olduğunu ve Azor Ahai’nin akgezenlerle yapılacak olan anlaşmada kendisine cesaret ve prestij getirdiğini, ve ötekilerle yapılan anlaşmada rol oynadığını düşünüyorum.

Tam bu noktada günümüze dönelim. Jon Snow’u ele alalım.

Kendisi Gece Nöbetçilerinin 998. Lord Kumandanı ve Gece Nöbetçilerinin yüzyıllardır azılı düşmanı olan ve asıl düşmanı unutturan yabanılları surun ardına alan ilk lord kumandan.Çünkü Jon gelecek olan asıl düşmanı görmüş ve tehlikenin ne kadar büyük olduğunu anlamıştı. Yabanılları surun ardında bırakmak gelecek olan Uzun Gecede kendilerine daha fazla düşman olarak geri döneceğini anlamıştı. Gece nöbetçilerinin güçten düşdüğünü ve olası bir akgezen saldırısında dayanamayacağını anlamıştı ve yabanıllarla anlaşarak onları surdan geçirdi. Jon’un burada bir elçi olarak görev yaptığına dikkat çekmek istiyorum. Kendisini Qhorin Yarımel yabanılların arasına gönderip onlardan bilgi toplamasını söylemişti. Akgezenlerin ve wightların varlığından haberi olan Jon Surun ardında bu denli fazla insan yaşıyor olduğunu ve bu insanların akgezen saldırısına karşı savunmasız olduğunu fark edince bunu yapma gereksinimini hissetti.

Birde Daenerys’i ele alalım. Ejderhaların Annesi. Kendisini yoktan var eden ve büyük bir güç elde eden Daenerys. Kendisi kazandığı topraklardaki köle sistemini kaldırmış,fethettiği topraklardaki temel ekonominin köleler olduğunu bildiği halde büyük bir cesaretle köle sistemini kaldırdı.Birbirlerinden haberleri olmadığı halde Azor Ahai kehanetinde üzerlerine düşen görevleri yerine getiriyorları Jon ve Daenerys. Dany büyük bir güce, Jon Snow ise anı iyi değerlendiren ve tehlikenin varlığından haberdar olan bir kişi.

Uzun gecenin ardından akgezenlerin yok olmadığını daimi kış topraklarına hareket ettiklerini biliyoruz.

Şöyle birşey aklıma geldi. Melisandre kendinin öleceğini söyledi. Kehanetde de kızıl yıldız (melisandre olduğunu varsayalım) kanadığında Azor Ahai(jon olduğunu var sayalım) ışık getirenle ortaya çıkıcak diyor. Jon Mele bir daha kuzeye dönerse onu öldüreceğini söyledi(bu bir foreshaddowing). Nissa Nissa kendini kurban vererek göğüsünden ışıkgetirenin çıkmasını sağladı. Son olarakta dizide çok defa Melisandrenin göğüslerini gözümüze gözümüze soktular:d
Tüm bunları birşeltirirsek. Melisandrenin kuzeye dönüceğini ve Jonun onun göğüsüne Uzun Pençeyi(Veya başka bir kılıcı bana göre Şafak) sokarak öldüreceğini ve kılıcı çıkardığında Işıkgetirenin parlayacağını çıkara biliriz. Tabii Jon Meli öldürmek istemeyecek yani savaşın ortasında kızıl kadın gibi yararlı olabilicek birini sırf söz verdi diye öldürmek istemiyicektir ama Melisandre bunu yapması için onu ikna edicek.

1. kitabın girişinde Ak Gezenler nöbetçi oğlana saldırdığında oğlan, kılıcını çektiğinde şöyle bir geri adım atar gibi oluyorlar. Kılıç kırılınca da dalga geçercesine gülüyorlar falan. Demek ki bu ışık getiren denilen kılıcın bilgisi bunlarda var ve onları kolayca öldürebileceğinin farkındalar. Haliyle bir kılıç bekliyorum ama efsanede kılıcı kahramanın kendisi dövüp, büyü ile vs. o hale getiriyor.

Dany ya da Jon’un demircilik becerisi olmadığı gibi Dany’nin kılıç kullanma becerisi de yok. Bazıları Dany ise ejderhalar da ışık getiren olabilir diyor ama Ak Gezenlerin hareketine bakarsak onlar bile bir kılıç bekliyorlar. Yeni bir kılıç dövülmesi gerekir mi? Hayır ise neden Azor Ahai dövmüş? Evet ise bu kılıç nasıl dövülecek? Gerçi ben bu kılıcın zamanında Stark ailesinin eline geçtiğini ve BUZ ismiyle nesilden nesile taşındığını düşünüyorum. Bildiğiniz gibi Ned’in Buz’u, aslında 300 yıl önce kaybolan 8 bin yıllık asıl Buz’un replikası gibi bir şey. O kaybın Aegon’ın gelmesiyle de bir ilgisi olabileceğini düşünüyorum.

Toparlarsam kılıç, mahzen mezarlıkta bir yerde duruyor olabilir ve Jon, onu alarak tekrar eski haline getirmek adına Dany ya da aşık olduğu- olacağı(biz fedakarlık meselesini hep aşk ile tanımlıyoruz ama bu sevdiğin bir yakının da olabilir bence) birine saplayabilir. Lakin aracılık yaparak işi çözecek ise kılıca ihtiyacı bence yok, oğlan yeterince cesur karar alacak karakterde zaten. İlk Azor Ahai işi nasıl çözmüş bilemedim, tamamen bir yok edilişten söz etmek mümkün değil gibi burada geri döndüklerine göre. Bu durumda Jon ya da kimse bu kişi, işi tamama erdirmek için kılıcına ihtiyacı olabilir ve öldürmesi gereken bu kişinin ordunun başında komutanlık eden kişi olduğunu da sanmam! Bunların taptıkları Great Other mı nedir, o olabilir. Ha dizide gece kralını öldürür ve işi bitirirler, orası ayrı ama kitap için daha çetrefilli ve güzel bir kurgu bekliyorum.

Dizide ya da kitapta Mel.'in “Gel bana sapla olsun bu iş.” diyeceğinden şüpheliyim, ha kadın anası çıkarsa Jon’un başka. :smiley:

@YeniAy_Ottoman
Esas Buz’un kayboldugu nerede yaziyor?
Valyria çeliginden olan Buz 400 yasinda, 300 degil.

Ben ilk Azor Ahai’nin yasadiklarinin aynisini yeni Azor Ahai’nin de yasayacagini sanmiyorum. Cogu kisi yasamasini bekliyor, kilici ve Nissa Nissa olayini olmazsa olmaz gibi görüyor ama ben öyle düsünmüyorum. Bunlar ilk Azor Ahai’nin hikayesi. Hani birçok Azor Ahai olmus olsa ve hepsi de ayni seyleri yasamis olsa, o zaman “Tamam” derim, “AA olmak için bunlar gerekli” ama yok.
Bunun disinda, Martin’in ayni hikayeyi kopyala yapistir yapacagini da sanmiyorum açikçasi.

Ben Azor Ahai kehanetine bakiyorum. Ne diyor?
Kırmızı yıldız kanadığında ve karanlık çöktüğünde, Azor Ahai küllerin ve tuzun içinden yeniden doğacak ve taştaki ejderhaları uyandıracak.
Birçok kisi kehanetlere inanmamak, güvenmemek gerektigini söylüyor. Dogru aslinda ama kehaneti yüzde yüz karsilayan bir olay varsa isin rengi degisiyor iste. Dany Azor Ahai kehanetini eksiksiz karsiliyor, bu bir tesadüf mü? Ortada bir kehanet var ve orada anlatilan her sey birebir yasaniyor. Martin “Dur simdi söyle bir kehanet uydurayim, birde olayi Dany’ye yasatayim oldugu gibi, sonrasinda kandirdim derim, ters köse derim” diye düsünmüs olabilir mi? Hedef sasirtmanin, ters köse yapmanin da bir mantigi vardir. Böyle bir kehanet yazip, üstüne birde bir karaktere kehanette anlatilanlari yasatmak tesadüf gibi sunulamaz. “Aaa olaya bak! Kiz kehanette söylenen her seyi yasamis. Ama kehanet gerçek degildi iste”… Böyle bir sey olabilir mi?
Yani Dany’nin olayi birebir yasamis olmasi kehaneti güçlendiriyor. Uyduruktan bir kehanet olsa, yanlis olsa, bahsedilen seylerin birebir yasanma ihtimali yüzde kaç olurdu?
O yüzden benim en güçlü Azor Ahai adayim Dany’dir. Ates üfleyen, büyülü yaratiklar olarak bilinen ejderhalariyla insanliga Akgezenler karsisinda güç ve umut getirerecek kisi.
Bu benim düsüncem. Bana mantikli gelen bu her açidan. Dany’nin Azor Ahai olup tek basina kahraman olacagini düsünmüyorum mesela, kafamda öyle bir görüntü yok, dedigim gibi Dany güç ve umut getiren kisi olacak gibi görünüyor benim gözüme.
Iki kahraman, bir bilge diyorum ben hep : Jon, Dany ve Bran.

Sen sorunca şöyle bir düşündüm de ilk nereden öğrendiğimi hatırlayamadım, biraz daha üzerinde düşüneyim; belki zamanında yanlış yerden öğrenmişimdir.(Buz için 300 yaşında demedim ki.)

Rhaegar’ın AA olayına ve 3 çocuk meselesine takıntılı olduğunu biliyoruz. “Ejderhanın 3 başı var.” meselesi de birkaç kez vurgulandı ve sanmam ki laf olsun diye. Şu ana kadar ejderhanın üç başı; Dany, Aegon ve Jon(kitapta daha onaylanmasa da biz onaylanmış gözüyle bakabiliriz.). AA meselesinin ve bunun bir bağlantısı olduğundan eminim. Savaşmak için WW ile bu üç ejderha gerekli olacak gibi, haliyle belki de AA tek bir kişi değildir?

Dany’nin cenaze ateşine girip ejderhaları uyandırdığı (kuyruklu yıldızda) sahneyi metafor olarak kanlı yıldızda doğdu kabul ediyor isen şu ana kadar birebir uymuş görünüyor. Fakat kehanetlerle ilgili olan en önemli şey yoruma açık oldukları ve bir çok şekilde gerçekleşebileceğidir. Haliyle yazar, Dany ve yaşadıklarını hedef saptırma için kullanmış olabilir(kullanmamış da olabilir); ben onun yerinde olsam sağ gösterip sol vurdururum, sonuçta serideki olan biten her şey bir nevi böyle ilerlemiyor mu? Şaşırtma, beklenmedik olaylar ve nicesi…

@YeniAy_Ottoman
300 yasinda dedigini sandim, yanlis anlamisim, özür dilerim.

Ben ejderhanin 3 basi olacagini sanmiyorum. Dany onlardan biri, Jon bence digeri olur ama 3.kisi olmaz gibi geliyor bana. Yani en azindan yasayan biri olmaz. Ben tipki dizideki gibi, Viserion’un Gece Kralina geçecegini düsünüyorum. “Aegon”, yani Genç Griff olmaz gibime geliyor.
Azor Ahai tek bir kisi, benim o konuda bir süphem yok. Önceden Vadedilmis Prens’in ayri biri olabilecegini düsünüyordum ama Asshai’nin eski kitaplarinda Vadedilmis Prens’den bahsederken Azor Ahai’yi tasvir ediyorlar. Bunun disinda Melissandre ve Üstat Aemon’un bir konusmasinda da Azor Ahai ve Vadedilmis Prens’ten tek bir kisi olarak bahsediliyor.

Kanayan yildiz, kirmizi kuyruklu yildiz, yani metafor var zaten burada.
Genel olarak, sirf hedef saptirmak için böylesine bir sey yazmasi bana abarti geliyor. Dedim ya? Ters köse yapmanin, hedef saptirmanin da bir mantigi olmali. Bir kehanet yaziyorsan ve o kehanette anlatilanlari karakterlerinden birine birebir, eksiksiz yasatiyorsan, bu bir tesadüf olamaz. Bunu bir tesadüf olarak gösteremezsin sonradan. Bunu hedef sasirtmak için yapamazsin, çünkü çok fazla, çok asiri.
Martin sag gösterip sol vurmayi seviyor ve bunu yaparken asla mantiksizliga düsmüyor, biz okurken hiçbir zaman bir olmamislik hissetmiyoruz. Ama eger o kehanetten ve Dany’nin buna birebir uymasindan bir sey çikmazsa, yani bu sadece hedef sasirtmak için yapildiysa, ben bir olmamislik hissederim. Bunu mantikli bir sekilde nasil açiklayacak? “Hedef sasirtmak için bir kehanet uydurdum ve Dany’ye kehanette anlatilan her seyi yasattim, hemde tek seferde” mi? Bu Martin’in kalitesine yakismiyor. Onun yazdigi eserde böylesine ucuz tesadüflere ben hiç rastlamadim.
Bunun disinda, bu Azor Ahai meselesinde belki de ters köse aramamak lazim. Yeterince gizemli bir konu zaten, bu yeterli. Ters köseler yapilmasi mümkün oldugu zaman yapilir, yaratilan kurgu buna uygunsa yapilir. Sirf sasirtmak için ters köse yapma çabasina girilirse, sonu mantiksizlik olur. Ve Martin sirf sasirtmak için ters köse yapma çabasina giren bir yazar degil.
Birde söyle bir mesele var… Dany kehaneti yüzde yüz karsilayan olayi 1.kitabin sonunda yasiyor. Kehanetten ise ilk defa yanilmiyorsam 3.kitapta bahsediyor Martin. Yani bence kurguya uygun olmadigi için bu konuda ters köse yapmamis olsa da, aslinda sasirtma var, bunu anlamak için kendimizi 2000 yilinda Kiliçlarin Firtinasini okuyan biri gibi hayal etmemiz gerek. Bundan daha önce de bahsetmistim, tekrar anlatayim :
1996’da Serinin ilk kitabi Taht Oyunlari çikti ve kitap Dany’nin alevlerin içinden ejderhalarla birlikte sag çikmasiyla bitti.
1998’de Krallarin Carpismasi çikti, bir sürü yeni karakter eklendi, yüzlerce sayfa entrika, savas derken kitap bitti.
2000’de ise Kiliçlarin Firtinasi çikti. Kitabin yarisina geldigimizde Melissandre Davos’a Azor Ahai kehanetini söyledi…
Simdi hayal et. Ortada dizi yok, internette teoriler yok, seri hakkinda tonlarca bilgi yok, Azor Ahai’yi hiç duymamissin… Üçüncü kitapta o kehaneti okudugunda aklina ilk ne gelir ve sonrasinda ne hissedersin?

Jon ve Danny ikilisinin birleşimi olamaz mı

Bence zaten neticede iki kahraman olacak : Jon ve Dany. Ve ikisine ek olarak Bran da bilgeligi ile çok büyük katki saglayacak, hatta belki daha fazlasini bile yapabilir.
Yani benim bakis açima göre Dany’nin Azor Ahai olmasi durumunda zaten kiz tek basina kahraman olacak diye bir sey yok. Azor Ahai olarak güç ve umut getiren kisi olacak. Ejderhalarin dogumunu saglayip farkinda bile olmadan aslinda Akgezenler savasini kazanma sansini yaratan kisi.
Ilk Azor Ahai’yi, onun yasadiklarini, alevli kilicini düsünüp yeni Azor Ahai’yi gözümüzde ister istemez büyütüyoruz bence, böylesine bir kahraman bekliyoruz. Elinde kiliç, savas meydaninda kendini paralayan bir adam. Ama böyle olacak diye kesin ve net bir bilgi yok. Öte yandan Martin’in kopyala yapistir yapacagini da düsünmüyorum.
Ama ortada bir kehanet var, ve daha da önemlisi, o kehaneti yüzde yüz karsilayan bir karakter var. Bu bosuna olamaz gibi geliyor bana. Bu bir tesadüf olamaz. Martin gibi bir yazar sirf ters köse yapmak için böyle bir asiriliga basvurmaz, onun kalitesine uygun bir ters köse olmaz bu.
Tabi yaniliyor olabilirim de, ama su an bana en mantikli gelen bu yazdiklarim. Sunu da eklemem gerek, bu düsüncemin Dany’ci olmamla da bir ilgisi yok, zaten Azor Ahai’ligin önemli oldugunu bilen ama yine de gözünde çokta büyütmeyen biri olarak “Dany Azor Ahai olsun!!!” kafasinda da degilim :smile: Ben sadece eldeki bilgilerler, ipuçlariyla bir yere varmaya çalisiyorum ve bu Azor Ahai konusunda her yolun sonu Dany’ye çikiyor.

Bende buna yakın düşünüyorum olayların Dany Jon ve Bran 3 lemesinde gececek Azor Ahai belkide bu 3 nun ittifakı olacak belki Dany ve Jon un ittifakı olacak Jon un kılıcı iyi kullanması Dany nin duygusallıgı Bran un ön görüleri vs bir dördüncü kesinlikle hikaye kalacaktır. Öte yandan Martin’in kopyala yapistir yapacagini ben de düsünmüyorum. Fakat birinin nin ölmesi yada bir tür fedakarlık çok büyük olası durum .Jon ak gezenleri kotrol edebilmek icin belki kendini feda edip bir şekilde karşı tarafa gececek bu nasıl olur bilemiyorum ama iki de bir ak gezenlerin lideri ile uzun uzun bakışmaları ??? sanki adamın bir şey biliyor da Jon a zarar vermek istemiyor yada bir şeyi anlamasını istiyor halleri var .Belki Dany ölecek belki ,Bran hakikaten ak gezen tarafının kotrolunu alacak. bence her ne olacaksa kesinlikle bu 3 arasında olacak .

Bu durumda benim de ilk aklıma gelecek kişi Dany olurdu, haklısın. Söylediğin gibi de olabilir olmayadabilir; şu anada kadar tüm işaretler Dany diyor, bakalım. :slight_smile:

Ejderhanın Üç Başı gözümüze çok kez sokulduğu ve kehanetle yakın olarak ilgilenmiş olan birinin 3 çocukta ısrarcı olması dolayısıyla bence bu üç kişi olacaktır; Aegon boş yere 5. kitaba eklenmiş biri değil sonuçta. İster Targ ister Blackfyre olsun oğlan ejderha. AA bir kişi de olsa savaş için 3 ejderha bekliyorum. :slight_smile:

Şunu da göz ardı etmeyelim Bran belkide Night King nın ejderhasını elinden alacak ???

Yazışırken kitap ve dizi diye ayırmak lazım bence. :smiley:

Kitapta bir ejderhayı ele geçirip sonra gidip duvarı yıkacağını sanmam, onu kış borusunu bularak (duvarın içinden buz ejderhası çıkabilir)yapacağına inanıyorum. Dizide 3 tane ejderha kanı olmayınca ve durumu da biraz eşitleyelim, havalı da olsun diye Viserion’u NK’ye kakaladılar. Sonuçta herkes bir buz ejderhası görmeyi de umut ediyordu.

Dostum zaten kitapla dizi bir yerde birleşecek hani kişlerde belki farklar olacaktır ama sonda değişme olmayacaktır sanmıyorum

Rhaegar’in ejderhanin üç basi takintisini ben Vadedilmis Prens takintisindan biraz ayri tutuyorum. Tahmin yapmam gerekirse… Rhaegar oglunun Vadedilmis kisi olduguna inaniyordu, bu ayri ama bence ayrica onun yalniz olmamasi gerektigine de inandi, ya da en azindan istedi.
Targaryen hanesinde 3 rakami oldukça sembolik. Aegon, Rhaenys, Visenya, ki zaten esasinda ejderhanin üç basi lafi onlara dayaniyor, Targaryen hanesinin amblemi de onlari temsil ediyor. Daenerys ile de karsimiza çikiyor bu sembolik rakam; Ölümsüzler “üçün çocugu” diyor mesela Dany’ye, ya da yine Ölümsüzlerin kehanetlerinde Daenerys’in yasayacagi ihanetlerin, sürecegi atlarin, yakacagi ateslerin sayisi hep üç. Gerçekten Martin oldukça sembolik hale getirmis Targaryen hanesi için 3 rakamini.
Yani özetle, bence Rhaegar Vadedilmis Prens olacagini düsündügü oglunun yaninda iki kardesi daha olmasini, ve onlarin tipki Aegon, Visenya ve Rhaenys gibi birlikte zorluklara gögüs germelerini, birlikte tarih yazmalarini arzu etmis olabilir.

Evet Genç Griff ister Targaryen olsun, ister Blackfyre; Illyrio’nun dedigi gibi “Siyah veya kirmizi, ejderha ejderhadir”. Ama sorun su ki, Daenerys ve Genç Griff verilen ipuçlarina bakarsak karsi karsiya gelecekler, yan yana durmayacaklar. Ve bana sorarsan Genç Griff bir Blackfyre, bu bir sekilde ortaya çikacak ve Genç Griff’in sonu Daenerys’in “elinden” olacak. Genç Griff bosuna dahil edilmis de olmayacak tabi hikayeye çünkü Dany gelmeden önce 7 Krallikta yaratacagi etki + Dany geldikten sonra yasayacaklari çatisma hikayenin gelisimine oldukça katki saglayacaktir, ve iz birakacaktir. Mesela isin içinde Dorne da var bu olayda ve ortalik epey karisacak gibi.
Karsi karsiya geleceklerini düsündüren ipuçlarindan da bahsedeyim.
Ölümsüzlerin gösterdikleri görülerden birinde Dany neseli çigliklar atan bir kalabaligin arasindan ejderhali bir sancak yükseldigini görüyor. Ve Ölümsüzler bu görünün sonunda “Yalanlarin katili” diyorlar. Tüm bunlar bize direkt bir tiyatro gösterisini isaret ediyor, tabi gerçek anlamda degil, tiyatro derken oyun, sahtelik anlaminda. Ve Dany, Ölümsüzlerin dedigi gibi, bu oyunun, sahteligin, yalanin katili olacak.
Aa bu arada bu “Yalanlarin katili” kismindaki görülerde çok enteresan bir sey daha var Azor Ahai konusuyla ilgili. Dany günbatimi gibi parlayan kirmizi bir kilicin mavi gözlü, gölgesiz bir adamin elinde havaya kalktigini görüyor. Bu adam süphesiz Stannis Baratheon, kiliç “Lightbringer” ve Melissandre biliyorsun Stannis’in Azor Ahai oldugunu söylüyor ama bu bir yalan, bir yanlis. Neyse yani Dany bunu görüyor ve Ölümsüzler ona “Yalanlarin katili” diyor. "Stannis Azor Ahai"dir yalanini ortaya çikaran Dany ise, bu durumda Dany ne oluyor?
Genç Griff ve Dany’nin karsi karsiya gelecekleri konusuna döneyim…
Moqorro bir keresinde alevlerin içinde bir seyler görüyor ve Tyrion ona ne gördügünü soruyor. Moqorro söyle diyor :
"Yasli ve genç, gerçek ve sahte, parlak ve karanlik ejderhalar. Ve sen. Bütün bunlarin ortasinda hirlayan büyük gölgeli küçük adam."
Burada bahsedilen genç ejderha hem Dany, hem Genç Griff olabilir, bunda sorun yok. Gerçek ve sahte’ye gelirsek, Dany’nin gerçek ejderha olduguna dair süphe yok, sahte olan ise büyük ihtimalle Genç Griff, yani Targaryen olmadigina atifta bulunmak için Martin “sahte” kelimesini kullanmis olabilir. Her neyse, önemli degil, burada önemli olan daha çok Tyrion. Ejderhalarin ortasinda duruyor ve hirliyor. Neyse viki’de Rüyalar ve Kehanetler sayfasinda yazdigim açiklamadan bir kisim kopyalacagim, daha kolay olur :smile: Söyle demisim :
Tyrion’un bütün bunların ortasında olması ise, Daenerys ve Aegon arasında yaşanabilecek olası bir olaya bağlanabilir. Tyrion, Aegon’un yanında vakit geçirmiş, onunla yakınlık kurmuştur; aynı şeyleri Daenerys ile yaşaması da öngörülmektedir. Dolayısıyla Tyrion “ejderhalarla” yakın biri olacaktır, ve eğer Daenerys ile Aegon’un gelecekte yolları kesişirse, Tyrion bu sefer tam anlamıyla “ejderhaların” ortasında olacaktır. Bu kısımda “hırlayan” belirtisi de oldukça ilgi çekicidir. Bu küçücük belirti Daenerys ve Aegon’un yanyana değil, karşı karşıya gelebileceklerini ve Tyrion’un o vakit geldiğinde ikisinden birini destekleyebileceği ve desteklediği kişi üzerinde büyük etkisi olabileceği (büyük gölge) düşünülmektedir.

Bir ipucu daha vardi sanirim ama aklima gelmiyor simdi.
Yani olay sadece Genç Griff’in Targaryen veya Blackfyre, nihayetinde ejderha olmasi degil. Olay bundan ibaret degil, bu kadar basit degil. Eger Dany ile karsi karsiya gelirlerse, bu Genç Griff’in sonu olur. Is onun ejderhanin üç basindan biri olmasina kadar gitmez. Bence Genç Griff Dany’nin 7 Krallik’a geldiginde yasayacaklarinin bir kisminin zeminini olusturmak için yazilmis bir karakter. Yani Genç Griff’in hikayesi, Dany’nin 7 Krallik macerasinin hazirligi gibi bir sey benim gözümde.

Yazdıkların çok mantıklı ve birlikte hareket etmek yerine böyle karşı karşıya gelirler ise ortaya çıkacak hikaye, biz okuyucu açısından daha zevkli olacaktır. Biraz heyecanlandım aslında. Bir an önce kitap çıksa bari.

O zaman sen Jon ve Dany bir araya gelir ise ne olacağı görüşündesin?

Sonuna kadar katılıyorum tek katılmadıgım burada değil ama yukarda bir yerlerde Azor Aha nin Dany olması kısmı bu kesinlikle Jon olacaktır dizide de Jon ve Dany nin karşı karşıya gelme ihtimali var kitapları ben okumadım fakat anlatılar yolar kişiler ve farklı olsada dizi ile aynı yerde birleşirler farklı olacagını sanmak hayal olur

Tesekkür ederim :slight_smile:
Evet degil mi? Daha zevkli olur.

Jon ve Dany bir araya gelirlerse, ki geleceklerdir, ben buna tipki dizideki gibi Akgezenler tehlikesinin vesile olacagini düsünüyorum. Tabi Jon Dany’nin karsisina Kuzeyin Krali olarak mi çikar, o konuda gerçekten bir fikrim yok. Yani nasil gelisir bilemiyorum kitapta, farkli olacaktir ama sonuç ayni olacak bence. Genelde hep öyle oldu zaten, farkli yollardan gidildi ama hep bir noktada her sey olacagina vardi.
Aralarinda nasil bir iliski olur konusuna gelirsek, bence yine dizideki gibi olacak :grin: Bunun da ipucu var hatta kitapta :grin:

@Kaan_Ayhan
Iste kitaplari okursan her sey Dany’yi isaret ediyor Azor Ahai konusunda. Ortada sadece kehanetler yok, ipuçlari ve göndermeler de var.

Dostum İngilizceleri yolda geliyor . Nerede ise form daki bütün yazıları okudum kitapları cok iyi hatmetmişsin okuduktan sonra senin bütün teorilerle karşılaştırma yapacagım

Ayy inşallah dizideki gibi bir ilişki olmaz, öö bana göre çünkü hem yakıştırmıyorum da. Arya olsun istiyorum, o konuda da bolcana işaret var aslında; bakmak istersen… Jon ve Arya - İlişkilerine Dair İpuçları (Kitap)

Bir de kitapta nasıl Jon/Dany olacağına dair işaret var? Gözüme ilişmedi hiç. Sadece Dany’nin “Dünya’da güvenebileceğim 2 kişi var, onları bulmam lazım.” gibisinden bir sözüne şey ettim, bu ejderhanın 3 başı lafına takıldığı için. (Ondan Aegon’ı kattım hep :smiley: )

Başımızda Targaryen külahı görmektense Night King tacını görmeyi yeğleriz.