Akgezenler, Azor Ahai ve Uzun gece üzerine

O vakit buzların ortasında dolanırsın boş boş

Yakistirmiyor olabilirsin, ona bir sey diyemem ama öö’lük bir durum da yok :smile: Gayet güzel islediler Dany Jon iliskisini, asiriya kaçan bir sey yoktu, vicik vicik bir ask da izlemedik. Ben çok mutluyum :smile:

Jon ve Arya ile ilgili basligi okudum ve yorum da yazdim yanilmiyorsam. Martin ilk basta bu ikisi arasinda bir seyler olacagini planlamis olabilir fakat bu karari degisti ve Jon ile Arya bana birbirlerini çok seven, birbirlerine çok bagli iki kardes olarak görünüyor sadece, fazlasi degil. Açiklamistim zaten yorumumda.

Dany “Dünyada güvenebilecegim 2 kisi var, onlari bulmam lazim” mi demis? Bende orayi kaçirmisim bak :smiley:
Birde Dany ejderhanin üç basi lafina takilsa ne olur ki? Bunun aslinda öyle çokta bir anlami yok. Sonuçta Rhaegar takildi da ne oldu? Dedim ya daha önce, Targ’lar için sembolik tüm bunlar. Bir takinti, bir inanis, ben her seyden önce bu sekilde görüyorum bunu.

Kitapta Dany/Jon isareti Ölümsüzlerin gösterdiklerinde var. Söyle :

Gümüş atı çimenlerde koşarak bir yıldız denizinin altındaki dereye gitti. Ölü yüzündeki gözleri pırıldayan, gri dudakları hüzünle gülümseyen bir ceset, bir gemimin pruvasında duruyordu. Buzdan bir duvarın üstündeki çatlakta mavi bir çiçek büyüdü ve havayı tatlı kokularla doldurdu.

…ejderhaların anası… alevlerin gelini…

Ilk cümle dolayli olarak Khal Drogo’yu isaret ediyor. Gümüs at onun hediyesi, ve tasvir edilen yer Dany’nin Drogo ile birlikte oldugu bir yer.
Ikinci cümle akillara bir Greyjoy’u getiriyor. Gri dudaklari hüzünle gülümseyen ceset… Greyjoy = Gri nese. Victarion’un Dany’nin yanina gittigini ve Euron’dan intikam almak için Dany ile evlenmeye niyeti oldugunu biliyoruz. Ki burada aslinda ayrica çok önemli bir detay var, Victarion oldugunu düsündügümüz bu adamin gemi pruvasinda ölü olmasi. Victarion belki de Dany’ye ulasamadan ölecek ya da ulastiktan sonra, onunla görüstükten sonra ölecek.
Son cümle ise buzdan bir duvarda büyüyen mavi bir çiçekten bahsediyor. Mavi çiçek akillara ilk olarak Lyanna’yi getiriyor, buzdan bir duvarda büyüyor olmasi ise bizi Jon’a yönlendiriyor tabi ki.
Simdi ilk cümle Drogo’yu, ikinci cümle Victarion’u, üçüncü cümle ise Jon’u isaret ediyor. Dany bunlari gördükten sonra Ölümsüzler ona “alevlerin gelini” diyorlar. Daenerys Drogo’nun karisiydi, bir diger deyisle, geliniydi. Victarion’un amaci Danerys ile evlenmek, tabi bunu basaracak mi bilmiyoruz ama neticede öyle bir niyeti var. Neyse yani tüm bunlari + “alevlerin gelini” ekini hesaba katip degerlendirdigimizde Daenerys’in Jon ile evlenme ihtimali oldugu çikiyor ortaya. Tabi tipki Victarion konusunda oldugu gibi bunun gerçeklesip gerçeklesmeyecegi kesin degil henüz ama bu ihtimal var, aralarinda bir sey olacagina dair bir mesaj var. Ciçegin havayi tatli kokularla doldurmasi da ayrica hos bir gönderme olabilir :wink:

Jon ve Arya arasında bir şey olsa klasik bir kınalı yapıncak :frowning: ki böyle zeki bir yazara bence basite kaçmak … Jon ve Dany geçmişleri nerdeyse aynı 2 insan dizide bu olaylar cok cok iyi işlenmiş ic düşünce aktarımı ve yönlendirici anlatılar kitap da daha iyi resim verecek . Özellikle merak ettim son kısımlardaki orjinal anlatılar…

Dany ve Jon gerçekten de birbirlerine çok benziyorlar. Yasadiklari, karakterleri…

Kitaplari bir an önce okumalisin. Insana sadece güzel bir hikaye, sahane bir anlatim sunmuyor, beyin firtinasi yasatiyor ! Kesfedilmeyi bekleyen karmasik bir bilmece. Insani yormuyor, bunaltmiyor, o evrende kaybolup gidiyorsun :grin:

Yazar inanılmaz zeki yapımcılarda kesinlikle öyle

Dostum hkkaten süpersin gece gece inanılmaz güldürdün süpersin

Ensest olan her şey bana ööö gelir. :slight_smile:

Evet, şimdi yorumunu hatırladım. :smiley:

Ya o alıntı yapılmış bir yerde paylaşımlarda da oradan aklımda kalmış, kitapta benim de aklımdan çıkmış hangisinde diyor bilemedim.

Buzda büyüyen çiçek meselesi bana daha çok, Dany’e Jon’un varlığını haber veren ve bizi de onun asıl kimliğini işaret eden bir imge/olay olduğunu düşünüyorum.

‘Alevlerin Gelini’ meselesini açıklamışsın zaten; Drogo’nun cenaze ateşine girmesi gibi sebebe dayanıyor ve tek olacağını sanmam; bence 2. kocayı da ejderhası ile yakacak bu gidişle. Yeterince kocayı alevlerle eskittiğine göre daha fazlasına gerek yok kanısındayım. :smiley: Buzdaki çiçek ve hoş koku ile alevlerin gelinin tek başına aralarında bir şey olacağının güçlü bir destekçisi olduğu kanısında değilim, Arya ile bile daha çok işaret var. :stuck_out_tongue: Yine de yazar bu, belli olmaz; ikisinden biri de olabilir ikisi de olabilir hiçbirine de yar olmayabilir(bana yar olsun yeter aslında :smiley: ).

Bir de seride dikkatini çekmek istediğim bir nokta var; HOŞ/TATLI kokular ve tatlar pek de hayra alamet şeyler değildir; ZEHİR ve ona yakın şeyler ile örtüştürüyor yazar her defasında. Mavi içecek, Waif’in Arya’ya koklattığı zehir gibi nicesi hep tatlı bir kokuya ve tada sahiplerdi ama hepsi de ölümcül ya da çok tehlikeli bir etkiye sahipti, iyi bir şey değil yani. O yüzden HOŞ kokuyu kafanda hemen iyi olumlu olarak çevirme. Jon’un varlığı Dany’i bir şekilde ölüme sürükleyip, alevlerin gelinine de çevirebilir(ölünce yakılıyor bunlar malum).

Enses olayına neden takılıyorsun aslında olmayan var olmamış hic var olmayacak huylar kültürler inançlar başka bam başka fantastik bir dünyadan bahsediyor bu hikaye (Gerci ingiltere catısı ustunde benceye )

Ensest gerçek hayatta bana da öö gelir ama Martin’in yarattigi evrende durum farkli, o evrene göre yorum yapiyorum ben.

Elbette buzdan duvarda büyüyen çiçek Dany’ye Jon’un varligini isaret eden, Jon’un gerçek kimligine atifta bulunan bir görü ayni zamanda. Ama “alevlerin gelini” kismindaki diger görülerle de bir ortak noktasi var bunun ve bu Dany’nin ask hayati ile ilgili.
Söyle açiklayayim…
Ölümsüzlerin gösterdikleri görüler 3 kisima ayrilmis. Her kisimda bir olayi veya bir karakteri isaret eden üç görü var ve her kismin sonunda Ölümsüzler sözlü bir ekleme yapiyorlar.
Her kisimdaki görünün bir anlami var ama ayni zamanda her kismin da belli bir anlami var. Bir kisimdaki görüler birbirinden çok farkli görünse de, esasinda hepsinin bir ortak noktasi var ve o ortak noktanin ne oldugu sözlü ek’de gizli.
Karisik oldu biliyorum :smile: Daha açiklayici olmaya çalisacagim.

Mesela ilk kismin sözlü ek’i “ölümün kizi”. Bu kisimdaki görüler Viserys, Rhaego ve Rhaegar’i isaret ediyor. Bu üç kisi Dany’nin hayatinda önemli ve hepsi öldü. Görülerde Viserys ve Rhaegar’in ölümünü, Rhaego’nun ise yasadigi takdirde sahip olacagi kaderi görüyoruz. Ve aslinda bu kisimdaki görüler daha önce bahsedilmis üç ölüm, üç ates, üç ejderha ile ilgili ayni zamanda. Rhaego’nun ölümü Khal Drogo’nun hayati için ödenen bedeldi, dolayisiyla bu ikisini bagdastirabiliriz, bir tutabiliriz. Her birinin ölümü Dany’nin hayatinin dönüm noktalarini belirledi ve ayrica hepsi bizi Viserion, Rhaegal ve Drogon’a götürüyor.

Ikinci kismin sözlü ek’i “yalanlarin katili”.
Bu kisimdan yukarida bahsetmistim. Birbirinden ayri üç görü var fakat nihayetinde hepsinin bir ortak noktasi var : Yalan.

Üçüncü kismin ek’i ise bizim su an ki konumuz… “alevlerin gelini”.
3 ayri kisiyi isaret ediyor. Jon ve Victarion ile ilgili ek bilgiler de veriyor. Fakat tek bir kisimda birlestirilmis olmalari burada da ortak bir noktaya sahip olduklari anlamina geliyor. Ve bu ortak nokta Dany’nin ask hayati. . Tabi zoraki mi olur? Mantikla mi? Yoksa Dany gönlünü kaptirir da mi gerçeklesir? Ya da kisacasi net bir sekilde bir sey yasanir ve sonucu olur mu? Orasi bilinmez. Ne olacak, nasil olacak belli degil fakat bu kisim bize Dany’nin önce Victarion ve ardindan Jon ile bir sey yasayacaginin mesajini veriyor.

Dogru diyorsun, dizideki hos kokular hayra alamet olmuyor bazen. Ama bu durumda biraz farkli geliyor bana çünkü bir görüden bahsediyoruz nihayetinde, ve bu görüler Ölümsüzler tarafindan Dany’ye daha iyi anlamasi için gösteriliyor. Hos koku gerçekten de hos bir durumu isaret ediyor olabilir, tabi bu hos durum nedir? Ask, Dany’nin Jon’a karsi hissedebilecekleri… “Sonu iyi olacak” anlamini da tasimiyor o hos koku. Ama nihayetinde, kötü de bitse, ask hos bir duygudur, güzel bir kokudur. Olay bu yani, anlatabildim mi bilmiyorum :smile:
“Alevlerin gelini”'nde bence o alevlere pek takilma. Ilk kisimdaki ek’de “ölümün kizi” diyor ama olay aslinda Dany’nin hayatindaki önemli kisilerin ölümüyle ilgili. Yani bana daha çok siirsel bir anlatim gibi geliyor. "Gelin"e odaklan, o kisimdaki görülerin ortak noktasi bu :smile: Targlarin ölünce yakilmasiyla, veya Dany’nin Drogo’yu öldügünde yakmasiyla ilgisi yok bunun, öyle olsa çok alakasiz durur o ek, anlamsiz olur.

Mantıklı. :slight_smile:

Yine de hoş koku meselesi ve + aşk denklemi kurunca aşkın ve hoş kokunun bu evrende güzel bitmediğini ikimiz de biliyoruz; mutlu son yakalayan çok az kişi var(bence yazar, zamanında aşk travması yaşamış. :smiley: )

Ha Dany, aşık olacak ise Jon’a olsun ama Jon uzak dursun ahahaha

Victorion ile olan bir ilişki? Hmm Eh Jon ve Drogo ile bir aşk/evlilik meselesi oldu olacak ise bunla da olmalı o zaman, dediğin gibi… Bakalım. :slight_smile:

Öncelikle seride tarafımı belirteyim. Sonuna kadar Ak Gezen taraftarıyım. Ak Gezenler dünyayı soğukla yönetecekler.

Ak Gezenlerin Ormanın Çocukları tarafından yaratıldığını kitapta bilmiyoruz henüz. Dizi bu konuda büyük bir spoiler verdi kitap okuyucularına. Ama bence olay dizideki sahneyle birebir aynı olmadı. Çünkü kitapta Gece Kralı dizidekinden çok ayrı işlendi. Kitaptaki Gece Kralı, Kahramanlar Çağı’nda yaşamış, Gece Nöbetçileri’nin efsanevi 13. Lord Kumandanıdır. Kaynaklarda şöyle bahsediliyor: “Ay kadar beyaz tenli, yıldız kadar mavi gözlü denilen bir kadına aşık olmuştur. Derisi buz gibi soğuk olsa bile onu sevmiş ve tohumlarıyla birlikte ruhunu da ona vermiştir.” Yani bir dişi Öteki ile evleniyor ve onu Gece Kalesi’ne getiriyor kendini kral onu da kraliçe ilan ediyor. 13 yıl boyunca hüküm sürüyor Sur’da. Hüküm sürdüğü dönemde korkunç zulümler işliyor ki halen Kuzey’de hikayeleri anlatılır.
13 yıl sonra Sur’un Ötesindeki Kral Joramun ile Kuzey Kralı, ki aynı zamanda Gece Kralı’nın kardeşi, birleşerek onu deviriyorlar ve Gece Nöbetçileri’ni kurtarıyorlar. O dönemde Nöbetçiler Gece Kralı’nın kontrolündeydi. Savaştan sonra Gece Kralı’nın öldürüldüğüne veya esir alındığına dair bir bilgi yok. Kendisi eşi olan Öteki ile Sur’un ötesine kaçıyor, Daimi Kış Toprakları’na. Ayrıca saltanatı sırasında Gece Kralı’nın Ötekilere kurbanlar verdiğini biliyoruz Craster gibi.

Burada birkaç durum var:

-Öncelikle Gece Kralı, Ötekilerin lideri değil bildiğimiz kadarıyla ve kesinlikle ilk Öteki değil. Yani dizideki gibi Ormanın Çocukları göğsüne bir hançer saplayarak onu ilk Ak Gezen yapmıyorlar. Kendisi bir dişi Öteki ile evleniyor ve onunla birlikte Ötekilere gidip onlara katılıyor. Daha sonra ölüyor mu yoksa o da dizide gördüğümüz şekilde bir Ak Gezene mi dönüşüyor bilmiyoruz.

-Gece Kralı’nın Ötekilere kurbanlar verdiğini biliyoruz. Yani erkek çocuklarını birer Ak Gezen olmaları için Ötekilere veriyor. Kaç tane çocuk verdi bilinmiyor. Ayrıca tohumlarını da dişi Öteki’ye verdiğini biliyoruz bu demektir ki kendisinin yarı insan yarı Ak Gezen çocukları olmuş olabilir.

-Gece Kralı, o dönemde yaşayan Kuzey Kralı’nın kardeşi. Yani bir Stark. Jon’un, Bran’ın atası. Yani Stark ailesi ile Ötekiler arasında kan bağı var. Yani Kahramanlar Çağı’nda bu yana yaşayan Ak Gezenler’in arasında Starkların bulunduğunu söyleyebiliriz.

İlk kitabın ilk POVunda ölen Royce çocuğunu hepimiz biliyoruz. Ötekiler orada genç bir lord çocuğu arıyorlardı. O olmadığını anlayınca öldürdüler. Aradıkları çocuk Jon Snow burası kesin. Ama neden arıyorlar? AA olduğu için mi? Yoksa kendilerininki gibi Stark kanı taşıdığı için mi? Stark ailesinin üyeleri binlerce yıldır Sur’a asker gönderiyor. Eğer Ötekiler bir Stark arıyorsa neden o kadar yılda bir tanesini bile kaçırmadılar? Hatırladığım kadarıyla Benjen hariç Sur’un Ötesinde kaybolan başka bir Stark yok. Belki de binlerce yıldır uykuda veya bekleyişte oldukları için bir hamle yapmamış olabilirler ama Jon’un hem buzun hem ateşin çocuğu olduğunu düşünürsek özellikle Jon’u beklediklerini söylemek yanlış olmaz sanırım.

Ak Gezenlerin amacı gerçekten sadece dünyayı karanlığa boğup ölülerle hüküm sürmek mi? Uzun Gece’de gerçekten ne yaptılar? Eğer herkesi öldürmek istiyorlar ise Azor Ahai bir insan olarak nasıl Ötekiler tüm dünyayı ele geçirmişken hayatta kalıp Işıkgetiren’i yapabildi?

Bu derin sorular kesinlikle dizi ve kitabı ayırıyor. Bu şekilde teoriler üzerine düşündükçe dizinin ne kadar sığ olduğu anlaşılıyor bu yüzden zaten kitap ile dizinin sonu aynı olamaz. Ve dizide gösterilen Ak Gezenler ile kitaptaki Ak Gezenler aynı olamaz, amaçları kesinlikle farklı. Dizide o kadar büyük boşluklar, saçmalıklar ve farklılıklar var ki şahsi düşüncem dizi üzerine teori üretmeye veya düşünmeye bile değmez. Bölüm çıktıkça izlemek ve görsel ziyafetten olabildiğine faydalanmak en iyisi.

Azor Ahai’nin kim olacağı konusunda bir sürü ihtimal ve teori var. Jorah olabilir, Jaime olabilir, Jon olabilir veya Dany olabilir. Stannis de olabilir. Her birine dair farklı teoriler ve o teorileri destekleyen olaylar, sözler, bilgiler var. Yazar bence burada gerçek AA nın kim olduğu belli olana kadar bilerek kitaplara ufak tohumcuklar yerleştirmiş ki okuyucular farklı fikirlere sahip olabilsin, beklenti ve heyecan daha da artsın diye.

Gece Kralı’nın bir dişi Öteki ile evlenmesi ve çocukları olması yani Stark ailesini Ötekiler ile birleştirmesinin bir amacı vardı. Ailesini korumak veya ailesine önemli bir güç katmak (Targaryenlerin ejderhaları olduğu gibi) olabilir. Bu yüzden Ak Gezenlerin ilk Uzun Gece’deki amaçları ile şimdiki amaçları arasında farklılıklar var. Ben Stark ve Targaryen hanedanlarının bu serideki birbirine düşman olan en büyük haneler olarak görüyorum. Buz ve ateş. Bu yüzden Ak Gezenlerin tek amacı dünyayı soğukla kaplamak değil aynı zamanda içlerinden bazıları ailesini korumaya geliyor.

Serinin devamında Jon ve Dany’i karşı karşıya görebilriz. Bir tarafta ejderhaları ile Essos’tan gelen Danerys diğer tarafta Ötekiler ile (ataları ile) birlikte Sur’dan gelen Jon Snow.

Bu da farklı ve değişik bir bakış açısı. Evet, ben Jon’u aradıkları kısmı unutmuşum.

1. kitabın girişinde Royce oğlanının betimlemesi ile Jon’un betimlemesi birebir aynı(bedensel özellikleri). WW’ler oğlana resmen tuzak kurarak oraya çektiler ve en az 2-3 tane WW vardı. Kılıcını çekince önce bir geri adım atar gibi oldu 1. ww ve tek WW’ye iki tane daha destek geldi. Kılıç parçalanınca dalga geçtiklerine dair betimleme var, bir rahatlama söz konusu gibi burada. Sonra da oğlanı öldürdüler.

Craster ise Jon’u görür görmez Stark olduğunu anlıyor ve Mormont’a bu konuda sorular soruyor. Ayrıca biliyoruz ki Craster daha önce Royce ve yanındaki adamları görmüş. Ve onlardan birinin Sur’un ötesinde Ned’e kellesini kaptırdığını da biliyor, nereden biliyor?

Jon ve Mormont ayrıldıktan sonra WW’ler Mormont’un ekibine saldırıya geçiyor ama Jon, önceden Yarımel ile birlikte ayrılmıştı.

Açık seçik Stark aradıkları belli ama belirgin bir Stark arıyorlar, rastgele bir Stark değil. Aksi olsaydı bilmem kaç yıldır Benjen, Sur’da ve bilmem kaç kere de duvarın ötesine geçti. He son görevde kayıplara karıştı, orası ayrı.

Giriş kısmındaki kılıca verdikleri tepkiyi görünce ister istemez insan acaba bunların aradığı kişi AA mı ki kılıcı çekince onu LB sandılar ve takviye destek geldi arkasından?

Yalnız Gece’nin Kralının bebekleri olup da onu kurban verdiğine dair bir bilgi bilmiyorum; kurban verdiğini biliyorum da kendi bebeleri olduğuna dair bir şey yok; Bran sadece bir adamı öldürürlerken bir görü görmüştü o kadar.

Bu durumda Dany ne kadar kehaneti bir kerede tamamlamış(kılıç kısmı hariç) gibi görünse de WW’lerin Jon’u aramaları ve kılıcının tehlikeli bir silah(onlar için) olmasını beklemeleri de düşündürücü bir nokta.

Jon’un birden bire karşı tarafa geçmesi ve Dany’e karşı savaşması Dany ve Aegon savaşından daha zevkli olur. O zaman ben de kesin WW tarafına geçerim; Jon nereye, ben oraya. :stuck_out_tongue:

Neye güldün dostum?

Gece Kralı’nın çocuklarına dair maalesef bir şey yok kitapta sadece benim tahminim.

Benjen’in son görevinde Craster’ın yanına uğradığını biliyoruz. Ned’in idam ettiğini o söylemiş olabilir.

Ayrıca son kitapta Jon suikaste uğradı. Akıbetini bilmiyoruz. Belki cesedini yakma zahmetine girmeden Sur’un ötesine gömmüş olabilirler. Şahsen Bowen Marsh ve adamlarının Lord Kumandanı öldürdükten sonra cesedi Kara Kale’de tutacaklarını sanmıyorum sonuçta Nöbet’teki kara kardeşler Jon’u Kumandan seçti. Olası bir ayaklanmaya sebep verebilir. Ayrıca öldürme sebepleri de yabanılların tarafına geçtiğini düşünmeleri. Hak ettiği yer orası diye Sur’un ötesine ormana cesedi atmış olabilirler. Sur’un ötesinde cesedi Ak Gezenler bulabilir. Hayata döndürme işlemini onlar da yapabilir. Böylece sıradan bir wight olmaktansa gerçek bir Öteki’ye dönüşebilir.

Ahbap sakin ol ! Teorin güzel ve değişikti anlatımın eğlendirdi demek istedim kötü bir şey değil

@Starkgaryen @YeniAy_Ottoman @EdrickStark dikkatiniz harika teorileriniz gerçekten çok iyi. Kitapları okumadım henüz (Orjinalleri dışardan sipariş yaptım) gerçekten konuya çok hakim görünüyorsunuz. Bahsettikleriniz ingilizce terori kaynaklarla da çok örtüşüyor .Dany ve Jon belki kitap da karşı karşıya gele bilir bu konuda dışarıdaki teorisyenler de bahsediyor ama dizide olabilir mi şupheliyim. Dizide anlatı olmadıgı icin oyuncuların rollerine göre konuşulabilir .Dany nin Jon a duvar üstün de ve sondaki bakışı daha öncekilerden çok farklı ,dizide bu ikisi bir birinin parçası imiş gibi resmediliyor .Kitaba yönelik yorumlardan anladığım kadarı ile kitap da bu ikisine farklı bakmıyor yada bakmayacak. Hal böyle olunca nasıl karşı karşıya gelecekler bunu artık sanmıyorum. WW eğer özel bir Stark oğlanı peşinde ise Jon için bu açık Azor Ahi işareti değil mi

Jon’un ölüm anında kraliçe ve adamları, yabanıllar ve diğer kara kardeşler de dışarıdaydı; gizli saklı öldürülmedi ki! Wun wun da o sırada birini öldürmüştü hatırlarsan. Yani alayım atayım demezler, deseler bile bunu yapacak fırsatı bulacaklarından ciddi şüphe içerisindeyim. Bence 6. kitaptaki ilk Sur sahnesinde iç savaş gibi bir şey göreceğiz, birbirine girip baya kan dökülecek diye tahmin ediyorum. Ayrıca kimse görmeden öldürdü olayı olsa bile çöp gibi atmazlar, yakarlar sırf geri dönme ihtimaline karşın. WW’ye nasıl dönüşülüyor kitapta bilmediğimiz için yetişkin halde dönüşüm yaşar mı bilmiyorum. Genelde Craster’ın bebelerini dönüştürüyorlardı ve besbelli ki hızlı bir büyüme sürecine de giriyorlar.

Benjen’in oturup bu adamla sohbet ettiğini falan sanmam ama bu da ihtimal dahilinde.

@Kaan_Ayhan Dizi ile kitabı bir tutma; çok farklı şekilde işleniyor. Kuram kısmında dizi üzerinden kuram üretilemez, dizi gerçekten sığ arkadaş haklı. Stargaryen’in dediği gibi bir ilişki de olabilir, tek taraflı bir aşk da olabilir ya da karşı karşıya da gelecekleri bir an olabilir, bilemiyoruz.

Bahsettiğim noktadan bakar isek Jon’un AA olduğuna dair bir işaret olabilir ama kehanet kısmına bakarsak Mel’in dediği; Dany de tek seferde (kılıç kısmı hariç) bütün işaretleri taşıyarak açık ara en bariz kişi(ben son iki kitaba hatta son kitaba kadar AA’nın kim olduğunu kesinkes açıklayacağını sanmam yazarın.).

Arkadaşlar benim yazılarda sorun olabilir benim Türkçe çok iyi değil .bunun için özür dilerim ilerletmek için zaman lazım.
Kitap da başka gönderiler işaretler vs Dany bahsi var dediniz ama nette çok fazla teori olmasına rağmen en fazlası Jon. Dizide Jon çıkarsa kitapda bu kesinlikle değişmez
kaldı ki dizi Jon diye bağıracak nerede ise.

Mesele nasil bitecegi degil, mesele askin özünde güzel bir sey olmasi. Kötü de bitse ask güzeldir, o güzel koku da buna ithafen olabilir.

Jon niye uzak dursun Dany’den? Dany’nin nesi var? Gül gibi kiz :smile: Ayrica Jon’a Dany’den, Dany’ye Jon’dan daha iyi gelecek baska biri yok :blush:

Olay hiçbir zaman “olacak” olmadi. “Alevlerin gelini” kisminda verilen ipuçlari bize sadece Dany ile bu kisiler arasinda ciddi anlamda evlilik ihtimali olacaginin mesajini veriyor. Gerçeklesip gerçeklesmeyecegini söylemiyor, orasi kesin degil. Yani Victarion’la evlenmeyebilir, bu yönde bir adim atilir ama sonu gelmez belki. Fakat Jon ile sonu gelebilir, evlenirler belki, ama bu sefer de iyi bitmeyebilir, ya da güzel biter. Net bir sey yok anliyor musun? Sadece evlilik ihtimali var, devaminda olaylarin nasil gelisip nasil sonuçlanacaginin cevabini vermiyor o görüler.

@EdrickStark
Night King var, birde Night’s King var.
Yani Gece Krali, ve Gecenin Krali.
Gece Krali dizide gördügümüz, Ormanin Cocuklari tarafindan Akgezen’e dönüstürülen Ilk Insanlardan biri. Yani kendisi ilk Akgezen, ve onlarin lideri.
Gecenin Krali ise sizin bahsettiginiz, Gece Nöbetçilerinin 13.Lord Kumandani.
Bu ikisi farkli kisiler. Ve dizide yanilmiyorsam zaten Gecenin Krali konusuna hiç girilmedi.

demissin…
Kehanette kiliçtan bahsedilmiyor. Kiliç Azor Ahai’nin hikayesinde geçiyor. Bu bir kehanet degil, bu Azor Ahai’nin hikayesi. Olay da bu zaten. Hikayeyi kehanet olarak görmemek, orada anlatilari “olmasi gerekenler” gibi algilamamak gerek.

Anladım. :slight_smile:

Yok, o gitsin Aegon ile evlensin ya da başka biri, ben Jon’a Arya’yı alacağım. :stuck_out_tongue: Bizim oğlan vahşi, lady gibi davranmayan, ölümcül hatunları seviyor; Arya gibi. Bakınız Ygritte ve Val. :smiley: