Akgezenler, Azor Ahai ve Uzun gece üzerine

:joy:
Aegon’u yakacak yakacak :smile:
Jon-Arya olur mu hiç yaa? Sen harbiden çok yanlis anlamissin bak o yakinliklarini.
Val ile arasinda bir sey yoktu ki, ciddi anlamda yani bir hoslanma var mi?
Dany de ölümcül ayrica, biniyor ejderhasina, daliyor savas meydanina. Hem lady gibi kiz Sansa’dir mesela. Dany’nin lady’likle alakasi yok.
Jon’u alacagiz biz Dany’ye, kusura bakma :joy: Ikisi de iyi kalpli, iyi niyetli. Ikisi de damarlarina basildigi an acimasiz olabiliyorlar. Ikisi de sifirdan baslayip nerelere geldiler. Ikisi de sevdikleri kisiyi kaybettiler. Ikisi de aile özlemi çekiyor. Daha da sayarim… Tamamliyorlar birbirilerini. Daha da önemlisi, Dany/Jon birlikteligi 7 Krallik gelecegi için hayirli olur.

Mesele nasil bitecegi degil, mesele askin özünde güzel bir sey olmasi. Kötü de bitse ask güzeldir, o güzel koku da buna ithafen olabilir. Çok çok doğru tesbitti
Başka başka anlatılar yan hikayeler vs cok var fakat bütün hikaye aslında Dany ve Jon üzerine kurulmuş.

Hissi davranıyor :slight_smile:

Eh eğer bu hikaye Jon ve Dany üzerine kurulduysa ve sonunda Jon Dany birliteliği göreceksek sanırım Taht Oyunları serisini okurken harcadığım zaman ve o kadar düşünüp teori üretmeye çalışırken harcadığım efor boşa gitmiş olur. Ben de GRRM’ye lanet edip kitapların bir daha yüzüne bakmam herhalde. Bu seri bu kadar basit bitmemeli.

Martin 1.sezon çekimleri devam ederken yönetmenlerden birine Dany ve Jon’un ileride bir araya geleceklerini, bu ikisinin hikayenin kilit isimleri olduklarını söylemiş.
Yani hikaye ikisinin üzerine kurulu demek biraz yanlış olur aslında, karmaşık bir hikaye bu, taht oyunları ile başlayan bir hikaye ve bu oyunlarda Dany ve Jon çok arka plandalar. Şöyle diyebiliriz sanırım: Hikayenin sonu Dany ve Jon ile belirlenecek. Bu ikisi kilit karakterler olacaklar Martin’in de dediği gibi ve çözüm onlarla gelecek.

@EdrickStark
Hikayenin kalite değeri sizin istekleriniz, sevdiğiniz veya sevmediğiniz karakterlerin son durumu doğrultusunda mı şekilleniyor?
Dany ve Jon ile biterse basit mi olur sizin gözünüzde daha şimdiden? Bunun ne şekilde olacağını bile bilmiyorsunuz ki.
“Dany ve Jon mu? Peh! Basit son. Yakarım kitapları”… Bu mudur? :smile: Olayın içeriğinin ne olacağının önemi yok değil mi? Merak bile etmiyorsunuz. Dany/Jon deyince olay bitiyor :smile: Bu kadar ön yargılı, bu kadar peşin hükümlü olmayın.

Ben kalite değeri hakkında bir şey demedim? Serinin dünya çağında bir değeri var. Ve evet ayrıca seriye o kadar para ve vakit harcadıktan sonra sonunu beğenmezsem, ki tekrar söylüyorum Dany ve Jon birlikteliği ne şekilde olursa olsun benim görüşüme göre kötü sondur, kötü plandır ve kötü olay örgüsüdür, bu bana yazara kızma, kitapları tekrar okumama ve kendimce kalitesiz olduğunu düşünme hakkı verir. Yakmaktan bahseden kim? Yazar o kadar emek vermiş yıllarını harcamış emeğe saygı diye bir şey var. Tekrar okumam kitaplığımda durur sadece. Ve evet Dany/Jon deyince benim için olay bitiyor. Eğer kitaplarda Dany/Jon birlikteliği olacaksa zamanıma ve param yazık olmuş demektir. Bu benim düşüncem katılmak zorunda değilsin okur geçersin. Kendi görüşünü savunursun açıklarsın ancak ön yargılı, peşin hükümlü gibi rahatsız edici söylemlerde bulunamazsın.

Iyi, güzel de, olayin nasil gelisecegini, yazarin konuyu nasil ele alacagini ve nasil sonuca varacagini bilmeden, sirf isin içinde Dany ve Jon birlikteligi oldugu için “kötü son, kötü plan, kötü olay ögüsü!” diyorsaniz simdiden, basbayagi pesin hükümlüsünüz. Kötü olacagini söylediginiz olay örgüsünden haberiniz bile yok. Var mi?
Bunun disinda iki karakterin birlikteliginden neden bu kadar rahatsiz olunur, onu da anlamis degilim. Bu birliktelik genel hikayeye, yaratilan evrene ters düsse tamam derim ama öyle bir durum da yok. Dizde nasil genel akisa uyduysa, hiçbir zorlama olmadan bu birliktelik islendiyse, kitapta da ayni sekilde olacaktir. Isin içinde ne basitlik olur, ne de zorlama. Sirf bu birliktelik yüzünden o kitaplar bir daha okunmamak üzere rafa kaldirilacaksa, zaten çoktan yazik olmus demektir.
Ben size yanlis bir sey söylemedim, hakaret falan da etmedim, rahatsiz olacak bir durum yok. Ön yargili/pesin hükümlü sizin için hakaretse tabi, orasini bilemem. Ben sadece bakis açinizi elestirdim. Buraya yaziyorsaniz size katilan kisilerin yorumlari kadar, katilmayan ve elestiren kisilerin yorumlariyla da karsilasirsiniz, forum burasi, tartisma ve paylasim alani.
“Yakarim kitaplari” derken sizin öyle dediginizden bahsetmiyordum, öyle demediginizi biliyorum. O sadece biraz abartilmis bir örnekti, kelime kelimesine ciddiye alacaginizi sanmiyordum.

Siz anlatimi biraz yumuşatmişsiniz ama ayni seyi soylemişiz. Yonetmene soylenen sozle alakali
benzer bir bilgi ile bir yerde bende karsilastim nerde hatilamadim .Sanirim daha fazla bazı şeylerde vardi. Hissi konusmamak lazim Jon , Dany yada Dany baska biri birlikteligi hikayeyi neden bozsun onemli olan bu olayi çerçevelerken kullanilan anlatim. Jon ve Dany taht oyunlarinda geri pilanda kalmasi olayi hikaye gelisimi acisindan gerekli ve de bilincli yapilmis beyin firtinasi . Jon ve Dany aşkı yada ittifaki her ne derseniz diyin ta bastan pilanlanmis .Arya Jon birlikteli olayi belki Jon ve Dany arasinda ask olacakti sonrasinda Deli kral sentromu yasamasindan yada baska nedenlerden karsi karsiya gelmesi ile nuksedecekti .Belki gene Jon ve Dany karsi karsi ya gelebilir ama aralarinda cok kuvvetli bir bag olustu karakter acisindan da artik bu mumkun durmuyor inandiriciligi bozar bence akişa aykiri olur .Tabi gene ustaca bir anlati cok seyi degistirebilir. O kadar olayin ortasinda bir birlerini bulmalari cok efsanevice .Bu ikisi bunu hak ediyor. Şunu eklemeden gecmeyim sizin terori yorumlariniz da hissi yorum cok dusuk. Bu nedenle hikaye seyir dogrultusuna daha yakin.

Ben öyle düşünmüyorum. Kitapta ilişkilerinin evrileceğine dair çok fazla işaret var ve bu işaretlerin fazlalığı hak verirsen senin öne sürdüğün bir öngörü cümlesinden daha güçlü. :slight_smile:

Yani benim de iki abim var, yakınımdır onlarla ama hiç Arya ve Jon gibi olmadım yav. Asla da saçımı okşadılar diye ya da onları öptüm diye kızarıp bozarıp utangaçlığım tutmadı. :smiley:

Dany ile Jon’un benzer bir sıfırdan yükselme olayı var, doğru ama bu, karakterlerin güçlenmesi açısında temel kahraman hikayelerinin olmazsa olmazlarındandır. Kaldı ki ikisinin de Targ olduğunu ve hanelerinin başına geleni düşünür isek sıfıra vurmuş bir hanenin iki üyesinin bu şekilde acı çekerek tekrar yükselişe çıkması güzel bir öykü akışı biz okuyucular için. Öbür türlü bir elinde yağ diğerinde bal olsa idi belki de bu kadar özümsemez, sempati duymazdık bu ikisine. Bu açıdan yaklaşırsan bu şekilde doğmuş olan Arya da bugün sıfırları tüketmiş, ailesini, konumunu vs. kaybetmiş ve tek başına hayatta kalma çabası veren bir kişi portresi çiziyor; aynı Jon ve Dany gibi ve Jon ile Arya’nın en başta bu kadar uyumlu olmalarının sebepleri arasında ikisinin de Kışyarı’nda Stark ailesi içerisinde uyumsuz olmalarından kaynaklı. Jon, piç olmanın verdiği ezikliği ve dışlanmışlığı hissediyordu; Arya da olunması istediği kişi olmamak için verdiği çabanın neticesinde bir dışlanmışlık hissediyordu ki çocuk iken kendisinin bile piç olduğundan şüphe edip, Jon’a bunu sormuş biri. Arya da damarına bastın mı tak diye seni öldürür yani, lütfen. Hatta onu kızdırmak diğer ikisini kızdırmaktan daha kolay, sırf kılıcını çaldı diye adamları listesine ekleyebiliyor. :smiley:

Dany, bir lady değil zaten o bir kraliçe ve öyle davranan biri. Öyle olmak şsteyen biri ve bir kraliçe nasıl olması gerekiyorsa o şekilde davranmaya özen gösteriyor. Arya öyle mi? Aksine. Hele ki Arya, Ygritte ve Val ile karşılaştırdığında karakterlerin farklı çok açık seçik ortada olur; Dany de bunlar gibi diyemezsin, Dany’nin karakterine ters bir yorum olur. Ona bakarsak Deli Kral da ölümcül, çılgın ateşe veriyordu herkesi ya da Arthur Dayne de ölümcül… Mesele burada adam öldürme kapasiteleri vs. değil. Dany, Dracarys diyor yakıyor milleti; onun tehlikeli olması ejderhalarından dolayı, onlar ve yanındaki destekçileri olmasa asla tek başına hayatta kalamaz ki! Bu gerçeği kabul edelim bir kere, hançer bile kullanamıyor. Yani savaşçılık vs. yok ama mücadele ruhu olan ve vazgeçmeyen bir karakteri var.

Lakin Arya, Ygritte ve Val, birebir kendi elini kirletmekten çekinmeyen, tabiri caiz ise kendi söküğünü diken ve başlı başına bir hayvana ya da başka bir erkeğe ihtiyaç duymadan ölümcül olan, savaşçı ve tehlikeli kadınlar. Ve Jon’un karakter yapısına ve iç düşüncelerine tekrar odaklanır isen böyle kadınlara karşı müthiş bir çekimi var, kendi de şaşıyor zaten. :smiley: Bilhassa Ygritte’in katil olması(yaşlı adamı öldürüş şekli ve yüzündeki ifade)nı ve buna rağmen ona karşı hisleri olmasını sorguladı ve iç savaş verdi ölümünden sonra bile.

Val’a aşık değil ama ondan gerçekten hoşlanıyor ve çekici buluyor; Stannis’in teklifini reddetmesine rağmen içten içe Val’a sahip olma fırsatını teptiği için kendini sorgulamaktan çekinmedi ama yine de yeminim de yeminim diyor, orası ayrı. Ygritte’e de aşık değildi ki zaten, sadece seviyordu; dizideki gibi bir deli dolu aşığım olayı yoktu. Hatta diziyi izledikten sonra onunla ilişkisini okuyunca hemen dikkatimi çekti dizi/kitap arasındaki bu işleniş farklılığı.

Martin’in yayınlanan mektubunu tekrar oku ve sonra seriye geri dön; dikkat eder isen mektupta yazan ANA TEMEL meselelerin hepsini gerçekleştirdi; Cat. yine öldü ve dirildi ama WW’lerin elinden değil Freylerin ve Beric’in elinden; Tyrion yine ailesine ters düştü ve karşı saflara geçti, Viserys ve Drogo da ölüyor ve Jon, yine Arya meselesinde yeminleri ve ona karşı sevgisi arasında kaldı ve seçim yapmaya zorlandı ama bu sefer mektupta yazdığı gibi yeminini seçmek yerine Arya’yı seçti ve oğlanı pıçakladı şerefsizler. :stuck_out_tongue: Arya, Jon ve Tyrion arasındaki aşk üçgeni Jon, Arya ve Dany arasında gerçekleşebilir bu durumda(ya da Dany yerine Gendyr; düşük ihtimal aslında ama Gendry olayı neyse.). Biz aldık bile Arya’yı Jon’a, Dany’e başka koca bul sen. :smiley:

Baksana şu cümleye, her gördüğümde bir hoş oluyorum. :slight_smile:

“Benim kız kardeşim yok.” Sözler bıçak gibiydi. Kalbim hakkında ne biliyorsun, rahibe? Kız kardeşim hakkında ne biliyorsun?

Buradaki cümleye bakarsak Arya’nın evi Jon’un kendisi. :stuck_out_tongue:

Onu eve getir, Mance. Oğlunu, Melisandre’den kurtardım ve Özür Halktan binlercesini kurtarmak üzereyim. Bana bu küçük kızı borçlusun.”

Vuvv çok kızmışsın gibi bu sadece bir kitap ve hikayesi :wink: . Arya ve Jon arasında malesef bir şey olmayacak gibi duruyor . Senin için umarım ki olur ama çok bayat basit bir durum olmaz mı öksüz cocuk evin kızına aşık ??? Bence Jon sadece bir abi ve evet Jon aşık değildi Ygritte e ama İnan bana Dany ye aşık ve Dany de ona aşık hemde hic kimseye olmadıkları kadar bu ikisi bir biri için kendilerini feda bile edebilirler .
Hissi konuşmak istemiyorum ama olayların sonunda umarım böyle bir feda etme olayı olmaz.

Sakinim ahbap hangi kısmı komik geldiğini merak etdim.

Bu arada Aegonla Daenerys evlenicek daha sonra ona ihanet edicek

Teorin değişikti anlatımın eğlendirdi güzel bir bakış açısıydı dedim övgü idi daha başka bir açıklamam yok . Sen polemik yapmak istiyorsan hoş olmamaya başladı ben yokum oky
İhanet olabilir ama bence de Tyrion dan bekliyorum

Ya hu baştan sona kadar sırıtmışım, nereye kızmışım, nereden çıkarttın bunu? Bence de biraz hissi konuşuyorsun. :smiley:

Ben bilmem, yazar amcaya sor çok basit kaçmaz mı sorusunu. Bunu planlayan o. :smiley:

Şimdi dizi ve kitabı ayrı tut konuşurken kuramlar üzerine; dizi sığlaştığı için kuram falan çıkmaz. Dizide beklentiler o yönde olduğu için böyle bir şey oldu; bu, kitapta da olacak ya da o şekilde olacak diye bir şey yok. Çıksa da okusak görsek diyorum ama işte, yazar bizi dinlemiyor. :smiley:

Aegon ve Dany evlenip, Dany’e ihanet? Huuu :smiley:

Yok kızma konusu biraz kompliman dı ikinizin de verdiği bilgileri ilgi ile okuyorum çok güzeller . Ama diziyi küçümsemeyin bence evet kitap daha geniş bir anlatım dizide olan olaylar kitap da farklı cereyan edecektir ama sonuç değişmeyecektir diye düşünüyorum .
Amcamız diziyi istediğiniz gibi yorumlayın diye bilir miii ?? :confused: eserine sahip çıkacaktır. Olaylar kısa tutulup atlana bilir ama bütün nehirler denize akar :wink:

Yazar ilk yıllarda dizinin senaryosuna müdahil oluyor, takip ediyordu ama son birkaç yıldır zaman bulamadığı gerekçesi ile uğraşmıyor. Haliyle senaristler kafalarına göre at koşturuyorlar, temel iskelete iyi kötü bağlı kalıyorlar ama o sona ulaşana kadar olan biten şeyleri kafalarına göre kurguluyorlar. Dizinin sonu bile kitapla birebir aynı olmayabilir.

O isaretleri yanlis yorumladigini düsündügüm için, bana hiçbir sekilde Jon ve Arya arasinda kardes sevgisinden öte bir durum gibi yansimadigi için o öngörü cümlesi daha güçlü, oradaki ihtimal daha olasi geliyor bana.

Arya’nin yüzünün kizarmasini ben Jon’a olan hayranligina, bagliligina veriyorum.

Arya da bir nevi Jon ve Dany gibi sifirdan basladi ve yükseldi ama sen ne kadar aksini söylesen de Jon’un gözünde Arya küçük kiz kardesi. Onlarin benzerlikleri aralarindaki kardeslik sevgisini peskistirir, birbirlerine olan bagliliklarini güçlendirir sadece. Dany ise Jon için yabanci bir kiz olacak. Onunla olan benzerligi Jon’u Dany’ye Arya’dan daha farkli biçimde baglayacak.

“Lady gibi davranmayan…” dedin, Dany’nin lady gibi davrandigini söyledigini varsaydim.
Dany Arya, Ygritte veya Val gibi demiyorum kesinlikle. Dany’nin ölümcül olma sekli farkli, digerleri ile bir tutmadim zaten. Sadece Dany’nin de kendine göre ölümcül ve Jon’u etkilyecek bir tarafi oldugunu söylemeye çalistim.
“Ejderhalari ve destekçileri olmasa kendi basina hayatta kalamaz ki” düsüncesini kesinlikle kabul etmiyorum :smile: Dany kendine olan inanciyla, yeri geldi akliyla, yeri geldi kalbinin sesiyle hareket edip basardi her seyi. Elbette ejderhalarinin ve destekçilerinin faydasi olmustur fakat onlar olmasaydi hayatta kalamazdi demek abartidir. Senin de dedigin gibi, savasçiligi yok ama mücadele ruhu ve vazgeçmeyen bir karakteri var; bunlari ejderhalarina veya destekçilerine borçlu degil.

Jon’un savasçi ve tehlikeli kadinlara karsi müthis bir çekimi yok. Bir çekimi vardir tabi, ama müthis bir çekim yok özellikle. Ve sadece Jon degil, serideki tüm erkekler savasçi kadinlardan etkileniyorlar, malum sIk sIk karsilastiklari türden kadinlar degiller. Farklilar, özeller, etkileyiciler. Yani onlardan etkilenmek Jon’a has bir durum degil.

Val konusunda da ayni. Val’in çok güzel bir kadin oldugu söyleniyor ve onu gören tüm erkekler ondan etkileniyor. Onunla birlikte olma sansini geri tepen her erkek sanirim sonrasinda kendini sorgulardi. Yani Val’den etkilenmesi de Jon’a has bir durum degil. Öte yandan, madem kalbinde Arya var, neden Val’e sahip olma firsatini teptigi için kendini sorguluyor?

Mektubu iki kez okudum ve evet ana hikayede neredeyse hiç degisiklik olmadi. Ama detaylarda degisiklikler var, Martin birkaç konuda fikrini degistirdi, ve onlardan biri de Arya/Jon iliskisi.
Tam anlamadigim bir sey var bu arada… Jon Arya’yi seçtigi için mi biçaklandi??

O cümleyi tek basina alirsan elbette hos olursun :smile:
Tamamini yazayim ben sana… Ama önce durumu özetleyeyim… Jon Arya’nin Boltonlarin elinde oldugunu ve Ramsay ile evlendirilecegini saniyor. Yemini ve Arya’yi kurtarmak arasinda kaliyor, iyice karamsar, düsünceli ve durgun oluyor bu yüzden. Artik Gece Nöbetine ait oldugunu ve Arya’yi kiz kardesi olarak görmemesi gerektigini düsünüyor ama zorlaniyor. Hatta eger adamlarindan biri onunla ayni durumda olsaydi, ona “bu konu seni ilgilendirmez” diyecegini de düsünüyor. Ama yine de arada kalmislik hissi devam ediyor. Ve Melisandre hepsinin farkinda.

[…] Kirmizi kadinin burun deliklerinden sis yükseliyordu ve solgun elleri geyece karsi çiplakti. “Parmaklariniz donacak” dedi Jon.
“Eger R’hllor’un istegi buysa. Gecenin güçleri, kalbi tanrinin kutsal atesiyle yikanmislara dokunamaz.”
“Kalbiniz beni ilgilendirmiyor. Sadece elleriniz.”
“Önemli olan yegane sey kalptir. Umutsuzluga kapilma Lord Kar. Umutsuzluk, adi anilmamasi gereken düsmanin silahidir. Kiz kardesini kaybetmedin.”
“Benim kiz kardesim yok.” Kelimeler biçakti. Kalbimle ilgili ne biliyorsun rahibe? Kardesimle iligi ne biliyorsun?

Hala hos geliyor mu?

Diger alintiya gelirsek… Bunda ne var ki? Arya’nin Boltonlarin elinde oldugunu saniyor ve Mance’dan onu kurtarmasini istiyor. Kardesinin kurtulmasini istiyor. Birde bu alinti yanilmiyorsam Jon’un iç sesi ve Arya’dan “küçük kiz” diye bahsediyor, hatta birçok kez Jon Arya’yi düsünürken “küçük kardesim” diye düsünüyor. Arya’dan hoslansa, onu düsünürken küçük kiz kardes olarak mi düsünür?

Bunlarin disinda… Bir sonraki, ya da ondan sonraki yorumunda dizideki Dany/Jon birlikteliginin sebebini “Beklentiler o yöndeydi” diye açiklamissin. Beklentiler o yöndeydi ama beklentiler o yönde oldugu için gerçeklesmedi. Olmasi gereken gerçeklesti. Zorlama olmadi, duruma uydurma çabasi olmadi… Her sey gayet akisa uygun biçimde gerçeklesti; Dany/Jon aski kolaylikla hikayeye entegre edildi. Cünkü buna yer vardi, çünkü bunun zemini, temeli vardi. Ve bu zemin, bu temel kitap serisine dayaniyor.

Ne polemiği yaa. Bi şey sordum, sen de cevap verdin. Ben de nezaketen cevabına cevap verdim.

Bu aciklamalarinin altini imzalarim kitaptan bahsettiklerin aslinda dizide de hissediliyor .dizide olaylar farkli seyretsede sonucun asla degismeyecegi dizinin yazarin onayı olmadan hic bir sahahnesinin yapılmadıgına kesinlikle eminim. Aynı olaylar birazcık farlı anlatilıyor bazı olaylar detaysiz birakılıyor yada geciştiriliyor Bu bir tur ticari hamle :slight_smile:. Hic bir kitap tam aktarilamaz bu cok zordur sinema farkli bir olay.
Veee kitaplar orjinal geldi …

İşaretlerin yorumlanması meselesi ikimizde farklı olduğu için ne sen ne ben %100 ben haklıyım diyemeyiz, bu yüzden bu kısmı uzatmak manasız olur ikimiz için. Yani bana göre bahsettiğim kısımlar güçlü, sana göre o öngörü cümlesi güçlü, orada bitti olay. :smiley:

Yalnız yüz kızarması olayı hiç de o şekilde açıklanamaz bence, kadınlar genelde hoşlandıkları kişiler karşısında böyle kızarıp bozarır, utangaçlığı tutar… Yine de bu konu üzerinde de ikimizin ısrarcılığı bizi bir yere götürmez, ikimiz de fikrimizi söyledik. :slight_smile:

Dany oldukça güçlü bir karakter, buna hiç şüphe yok, sevme sebeplerimizden biri de güçlü kadın karakter figürlerinden biri olması; yılmayan mücadeleci ruhuna sahip olması zaten onun çevresinde kendisini destekleyen kişileri toplamasını sağlıyor, ortada lider ruhlu biri varsa onu da takip eden birileri illa ki olacaktır. Lakin benim kast ettiğim nokta o destekçilerin hiçbiri olmasa, o ejderhalar olmasa Dany ne olurdu? Onu bir düşün. Ejderha sonrası Dany, bir anda destekçilerini arttırmaya başladı, çünkü ejderhalar olağanüstü büyülü canlılar ve büyüdüklerinde ne olacağını herkes biliyor. Ejderhalar, Dany’nin en büyük şansı oldu. Targ hanesi için en büyük güçtü ve onlar olmadan Targ hanesi de sıfırı tüketti; dizide güzel söyledi Dany, Jon’a… Yani Dany, böyle bir ruha sahip olmasına rağmen bahsettiğim şeyler olmasaydı asla buralara kadar gelemezdi, olduğu yerde kendi çağında belki bir şey olurdu ama bu, kraliçelikmiş, köleleri özgürleştirmekmiş vs. olmazdı. Kendi khalasarının kraliçesi olurdu en fazla. Bu, karakteri küçümsemek değil, zaten küçümsemediğimi vs. yukarıda belirttim. Burada amaç da zaten kraliçe olmak vs. şeklinde bir şey değil, bir kişinin tek başına hayatta kalma oranı; Arya ve Val’ın tek başlarına hayatta kalma oranları Dany’nin tek başına hayatta kalma oranından kat ve kat daha fazla. Tyrion bile o kadar zeki ve ağzı laf yapan bir erkek olmasına rağmen az daha ölüyordu ve abisinin ve diğerlerinin yardımıyla kaçıp Essos’da bir yerlere sığınmayı başardı. O da savaşçı bir adam değil, Dany gibi güçlü mücadele ruhu olan biri. Lakin görüyorsun ki zeka ve ağzının laf yapması hayatta kalmak için her daim yeterli olmuyor. Sözlerin bittiği yerde kılıçlar çekilir ve kılıç kullanmayı bilmiyor isen ölme olasılığın yüksektir… Benim kast etmek istediğim bu fark idi ve Jon, 14 yıllık hayatında (Kışyarı’ndayken) lady gibi kızlara vs. ilgi duyduğuna dair bir işaret vs. elimizde yok. Cinsel manada demiyorum. Hatta prensesi çok sıkıcı bulmuştu ama Ygritte ve Val’i çekici buldu ve hoşlandı. He Dany gibi güçlü karakterli bir kadın, illa Jon’un dikkatini çeker ve saygısını kazandırır(zaten temelde güçlü karakter olma meselesi var) ama işin içinde bir de bu saldırgan ve vahşi, ölümcül özellikler, Jon için daha bir artı gibi görünüyor kitabı okuduğunda. Ve seri boyunca Jon, öyle ya da böyle bu kadınları düşünürken Arya’yı da yanlarında düşünüyordu. Bunlar hep yer yapma işte yazar tarafından.

Sen beni tamamen yanlış anlamışsın ama :smiley: Ben sana Jon, Arya’ya ŞU AN aşık demiyorum ki… Seriyi okuduğumuzda gördüğüm şey Jon’un şu an Arya’ya karşı yoğun bir sevgisi ve romantik olmayan bir ilgisi olduğu yönünde; onu hala Kışyarı’ndaki küçük kız olarak hatırlıyor. 17 yaşına gelmiş ama Arya hala 9 yaşında onun için. Haliyle ortada bir aşk var demek saçma kaçar. Ben ve benim gibi düşünenlerin iddia ettiği şey; ileride ikisinin arasındaki ilişki romantik noktaya evrilecek, zira senin de söylediğin gibi kitap boyunca bu konuda yazar, zemin hazırlamış durmuş, yer yapmış. Misal benim açtığım başlığa bir daha bak; 12 yaşındaki kızların olgunlukları vs evlenme çağına gelmesi ile ilgili bazı vurgular yapılmış. Misal Jon, yabanıl kızların 12 yaşında olgunlaşmış olduğunu bildiği için Sur’daki kızın kendilerine katılmasına izin vermişti; Doran’ın oğlunun 12 yaşındaki bir kızla romantik bir durumuna üstün körü değinilip geçmiş yazar(Dany ile evlenme vazifesi verilmeden önce)… Ayrıca yazar, Arya’nın şu an 40 yaşındaki birinin olgunluğuna sahip olduğunu söyledi. 12 yaş da Arya’nın aşağı yukarı seride geldiği/geleceği yaş… Zaten bilhassa Mercy POV’unda görüyoruz ki kız bazı şeyleri baya aşmış cinsellikle ilgili… (Hem sahte Arya’nın evlendirilmesi ve gerdeğe sokulması bile Arya karakterini evlenecek yaşa geldiğine işaret ve Jon bile onu gerdek gecesinde hayal edemiyordu, elbette hala onu eski haliyle hatırladığı için.) Bunlar hep Arya’nın cinsel olgunluğa eriştiğini ve büyüdüğünü göstermek için yazar tarafından anlatılan şeyler. Sansa için bile bu kadar müstehcen sahneler yazmadı yazar ama Arya için bilhassa yazmış.

, Diger alintiya gelirsek… Bunda ne var ki? Arya’nin Boltonlarin elinde oldugunu saniyor ve Mance’dan onu kurtarmasini istiyor. Kardesinin kurtulmasini istiyor. Birde bu alinti yanilmiyorsam Jon’un iç sesi ve Arya’dan “küçük kiz” diye bahsediyor, hatta birçok kez Jon Arya’yi düsünürken “küçük kardesim” diye düsünüyor. Arya’dan hoslansa, onu düsünürken küçük kiz kardes olarak mi düsünür?

Şu kısım kusuruma bakma ama benim gülümsetti. Yanlış anlama senle ilgisi yok, zira aklıma hemen Jaimie geldi, o yüzden. Sen de çok iyi biliyorsun ki Jaimie çocukluklarından beri kardeşiyle aşk yaşayan bir karakter ve onu; yalnızlar iken bile “kardeşim” olarak çağırıyor, sevgilim diye değil. Hatta Jonarya Kuramını destekleyenler için “küçük kız kardeşim” sözü çok manidar geliyor; Jon özünde bir Targ ve bunlar kız kardeşleriyle evlenen tipler.

Benim şahsi düşünceme göre Jon, Arya ile tekrar karşılaştığında -doğal olarak- 9 yaşındaki kız çocuğunu görmeyi bekleyecek (çünkü insanlar kişileri en son gördükleri haliyle hatırlar) ama onun yerine büyümüş, olgunlaşmış bir kadınla karşılaşacak. Ayrıca 9 yaşındaki o küçük kız kardeşinden ( :smiley: ) oldukça YABANCI bir kadın bulacak; duygusuzlaşmış, öldürmekte beis görmeyen ölümcül bir savaşçı… (Zaten Arya’yı tekrar gördüğü zaman tanıyıp tanımayacağını merak ediyor, zira tamam hala 9 yaşındaki kız aklında ama bunca zaman sonra büyüdüğünün de farkında…) Ve etkileşim de tam olarak bu gerçeği idrak ettikten sonra ortaya çıkacak.

Dediğim gibi belki Jon, Arya ve Dany aşk üçgeni olabilir; Tyrion yerine. Martin hiçbir şekilde ben Jonarya aşkından vazgeçtim diye bir açıklama yapmadı zira…(hatta dizide Jonarya ilişki işlenecek iken vazgeçildiğini duydum ama ne kadar doğru bilmiyorum, öbeğin birinde yazmışlardı facede… biliyoruz ki Arya sahnesi hop Sansa’ya verildi. Malum tip olarak Arya’yı oynayan kız hala minnak görünüyor.) Ayrıca kitaplarda bu işareti gören hayranlardan birinin bu ikisinin aşkı konusundaki bir sorusu karşısında kaçamak bir cevap verip “ben karakterlerin nasıl hissettiklerini ve düşündüklerini yazıyorum sadece” dedi.

O alıntı hala güzel geliyor elbette. Dikkat edersen hala ortada kalplerden bahsediyor.

“Önemli olan yegane sey kalptir. Umutsuzluga kapilma Lord Kar…Kiz kardesini kaybetmedin.”
“Benim kiz kardesim yok.” Kelimeler biçakti. Kalbimle ilgili ne biliyorsun rahibe? Kardesimle iligi ne biliyorsun?

Mel. burada Jon’un kalbi ile ilgili konuşuyor ve kalbinde Arya olduğunu bilip, onu kaybetmedin, umutsuzluğa düşme diyor. Bunun karşısında da Jon, “kalbim hakkında ne biliyorsun, kardeşimle ilgili ne biliyorsun?” diye düşünüyor ama sözlere dökmüyor, sanırım Jon, güvenmediği için Mel’e zayıf noktasını açmak istemiyor. Fakat kadın çoktan biliyor zayıf noktasını, son gelen mektup meselesinin Jon’u kışkırtmak için Arya’yı kullandıkları bir oyun olduğunu düşünüyorum Mel ve Stannis’in. Orası da ayrı bir konu. :smiley:

Jon Arya’yi seçtigi için mi biçaklandi??

Beni seçtiği için mi bıçaklandı? :smiley: Eylemlerine bakalım; Jon, ölüler tehlikesini adam gibi idrak eden tek gece nöbetçisiydi ve sur’un yabanıllar için değil onlar için yapıldığını anlamış biri olarak hayatta kalmak için Sur’un ilk savunma hattı olacağını biliyordu ama bu halde hiçbir şey yapamazdı. Yabanılları Sur’dan içeri almaya başladı(kaldı ki zaten bir kısmını ilk Stannis almış ve kendisi için savaşmak için teşvik etmeyi denese de başaramadı). Elbette bu durum kardeşlerin bazıları arasında huzursuzluğa ve hoşnutsuzluğa sebep oldu ve Jon’un arkasından konuşmalara başladılar. Jon da kim ne diyordu gayet bilincindeydi zaten. Lakin buna rağmen kimse Jon’u öldürelim tarzında bir harekete geçmedi… Ne zaman ki Ramsey’den geldiği iddia edilen mektup Jon’a ulaştı(hemen öncesi yola çıkmak üzereydi Çetinocak’a doğru), anında 180 derece dönüp gönüllüler ile güneye at sürüp Arya’yı kurtarmak istedi ve bunu açık seçik herkese anlattı ve gönüllü istedi. Yaptığı şeyin ihanet olduğunu, yemin bozucu olarak tanımlanacağını gayet iyi biliyordu ve baş kahya başta olmak üzere birkaç kişi için artık su kaynadı ve taştı; öncesini zor sindiriyorlardı zaten ama gene dayanıyorlardı ama bu son yaptığı artık açık seçik yemin bozmak ve diyarın savaşında yer almak olduğu için kendilerince onurlu olduğunu düşündüğü şeyi yapıp Jon’u cezalandırdılar. Jon, Arya’yı kurtarmayı seçmeseydi hala yaşıyor olurdu.

Baya uzun bir yazı oldu ama ikimiz de uzun yazı okumayı seviyoruz sanırım, bu yüzden sorun yok. Senle sohbet etmek de eğlenceli. :slight_smile:

Yüz kizarmasi o sekilde açiklanir :smile:
Kendimden örnek vereyim… Biri bana iltifat ettiginde benim yüzüm kizarir. Ben o kisiden hoslaniyor muyum? Ya da ablam yanaklarimi sIktIginda benim yüzüm kizarir. Ablamdan hoslaniyor muyum?

Ejderhalarin ve danismanlarinin Dany’ye katkisi elbette olmustur demistim zaten. Ama onlar olmadan da Dany hayatta kalabilirdi. Kiliç kullanmak mesela nasil Arya’nin veya Jon’un artisi ise, ejderhalar da Dany’nin artisi. Senin açindan bakacaksak olaya, o halde söyle diyebiliriz… Syrio Forel olmasaydi Arya kiliç kullanmayi ögrenemeyecekti. Küçük yasindan beri Kisyari’nin kiliç ustasindan egitim almasaydi Jon bugün iyi bir savasçi olmayacakti. Zor hayatta kalirlardi.
Dany ejderhalari olmasaydi bile bir sekilde bir yolunu bulur ve güç sahibi olurdu, köleleri özgürlestirirdi, sehirleri fetheder Kraliçe olurdu. Dany elde ettiklerini ejderhalari sayesinde elde etmedi, kendine olan inanci, hirsi ile elde etti.

Dedigim gibi, bu Jon’a has bir durum degil. Cogu erkek savasçi kadinlari ilgi çekici bulur. Martin’in Jon’un lady gibi kizlardan hoslandigina dair bir sey yazmamasi Jon’un lady gibi kizlardan hoslanmadigi anlamina gelmez. Onca konu varken adam oturup Jon’un nasil kizlardan hoslandigini yazacak degil :smile:
Arya’yi onlara benzetmesi Arya’dan da hoslandigi veya hoslanacagi anlamina gelmiyor. Arya onun küçük kardesi.

Jon su an Arya’ya asik demiyorsun, okay. E o zaman sen neredeyse kendini çürütüyorsun. Mesela Jon’un Arya’yi düsündügü, en ufak seyde aklina Arya’nin geldigi anlari isaret diye sunuyorsun. Bunlar nasil isaret olabilir ki? Yani benim için zaten isaret falan degil, orasi ayri, ama senin isaret diye sunduklarinin bir kismi Jon’un su an Arya’ya asik olmadigini söylemenle isaret olmaktan çikar zaten. Genel olarak konuyu ele alirsak, bunlar yazar tarafindan ileride Jon ve Arya arasinda yasanabilecek romantik iliski için hazirlanan zemin de degil, alakasi yok. Yalniz seni tebrik etmeden de geçmeyecegim, ben böyle baglanti kuran baska birine rastlamadim! Yakinda ne bileyim, bu ikisinin su içmesinden ilerde birbirlerine asik olacaklari sonucunu bile çikarabilirsin sen :smile:

Valla hiç manidar falan degil.
Jaime ve Cersei için kardes olmalari onlara hiçbir zaman bir engel olarak görünmedi. Dolayisiyla Jaime veya Cersei için "Kardesim"in pek bir anlami yok. Jon için oldugu kadar yok. Targaryenler için de mesela kardes kelimesinin pek bir anlami, özelligi yoktur. Ama Jon için farkli iste. Özünde bir Targ diyorsun, dogru ama bir Targ gibi yetismedi ki o, bir Stark gibi, bir Kuzeyli gibi yetisti. Ve onlarda kardes kardestir. Jon’un ahlaki degerlerini Jaime/Cersei ve Targaryenler ile bir tutman da beni gülümsetti :slight_smile:

Jon’un kalbinde Arya var? Mel bunu biliyor? Jon güvenemedigi için Mel’e zayif noktasini açmak istemiyor? … Ee bir saniye… Sen simdi Jon Arya’ya asik mi diyorsun? Yukarida su an degil diyordun. Simdi de kalbi aska bagliyorsun, Jon’un kalbinde Arya var diyorsun, zayif noktasi diyorsun… Sen tam olarak ne diyorsun? Anlamakta zorlaniyorum :smile:
Ve tekrar söylüyorum, o alintida bir sey yok bana göre. Jon’un kardesine duydugu sevgi ve onun için endiselenmesi disinda baska özel bir anlam yok.

Aa tamam, bu sekilde dersen tamam. Ama “Jon Arya’yi seçtigi için biçaklandi” dersen, o yanlis iste. Bu bardagi tasiran son damlaydi, bu olay olmasaydi o bardak eninde sonunda yine tasardi çünkü Gece Nöbetinin bir kismi zaten Yabanillar yüzünden Jon’a kin duyuyorlardi ve aslinda asil bardagi tasiran olay Wun Wun’un yanlis hatirlamiyorsam Kraliçenin adamlarindan birini öldürmesiydi. Neyse yani Jon Boltonlarla savasip Arya oldugunu sandigi kizi kurtarmak için güneye inmeye karar vermesi yüzünden biçaklandi demek yanlistir. Durumu basitlestirmektir bu, her sey bundan ibaret degil.

Tesekkür ederim. Benim için de keyifli, eglenceli bir sohbet :slight_smile: Tabi epey konu disi olduk, o da var… :confused: