Akgezenler, Azor Ahai ve Uzun gece üzerine

ben süt anne olmasında konuşuyorum çünkü dizide onaylandı kitapta da Brann in görülerinde “onların kardeş olarak büyümelerine izin ver” diyerek bir nevi onaylandı.

Neden sütanne iken annesiyim dedi bilmiyorum ama sadakatten olabilir Wylla sonrası sütanneyi Dayneler vasıtası ile bulabilir Ned ben o ihtimalde duruyorum.

Wylla ise bence Jon doğmadan önce neşe kulesine getirildi doğuma yakın zaman sadık biri ve bir şekilde Targeryan yada Ned Stark a borcu var. Bunu Jon’un kimliğini gizleyerek ödüyor. Tabiki hepsi tahmin göreceğiz

Dizide sütanne ve Wylla meselesi hiçbir şekilde onaylanmadı. Kitapta da sadece yukarıda bahsettiğim bilgiler var Ned ve Edric’in aktardığı. Sütanne kısmını ben tahmin ediyorum.

Sütanne ise eğer Jon’un onun annesi olduğunu iddia ettiğinden şüpheliyim; Dayne ailesi bir şekilde olan biten her şeyin farkında gibime geliyor. Yani sadece Reed ve Nebd bilmiyor, Jon’un kim olduğunu; Lord Dayne de biliyordu(Arthur’un babası ve Edric’in babası; Arthur’un erkek kardeşi. ). Bu da tahmin elbette. Lakin Edric Dayne olan biten gerçeği bilmiyor olabilir.

O kadının Neşe Kulesinde olabileceğini ben de tahmin ediyorum ama Ned’e vs. bir borç meselesi yüzünden değil, Dayne ailesine bağlılığı yüzünden sessiz kalıp, hizmet etmiştir sütanne olarak(öyle ise eğer).

Dikkat etmişseniz eğer Edric, Arya ile konuşurken Ned’e karşı bir husumet beslemediğini görebiliyoruz hatta onu ilk gördüğünde konuşmak bile istemiş ama fırsatı mı olmamış, cesaret mi ne edememiş. Zaten göbek ismi de ‘ned’ koymuşlar, nedense. Oysa adam abisinin ölümünden sorumlu kişi; ablasının ölümünden bile dolaylı yolda sorumlu olabilir; dönen dedikodulara bakarsak ama bunun yerine sempati besliyor en azından ve üstüne ismini alıyor.

Dizide onaylanan r+l= j teorisi onu kast ettim evet Daynlerde bilebilir mümkün
Ned bilmediği bir çocuğu niçin yanına alıp herkese piçim diye tanıtsın ki…
Dayneler ve Starklar arasında husumet olmadığına bende katılıyorum

Ben de ayni sekilde Ashara’nin onuruna leke sürülmüs olmasinin Ned ile veya Brandon ile alakasi olamayacagina inaniyorum.
Bu durumda benim de aklima gelen ilk kisi Deli Kral. Ki yanilmiyorsam, fanlarin, Deli Kral’in Ashara’ya bir sey yaptigi düsünceleri Barristan’in bu sözlerinden kaynaklaniyor.
Jon’un annesinin Ashara oldugu düsünülmesi vey Ashara’nin hamile oldugu düsüncesi (onuruna leke süren kisi tarafindan) gayet normal, yani hem serideki karakterlerin, hemde bizim böyle bir ihtimali düsünmemiz gayet normal. Ama düsünceler gerçekler degildir iste. Ashara’nin hamile olduguna dair net bir bilgi yok, sadece olaylar arasinda baglantilar var. Ama onuruna leke sürüldügünü biliyoruz (ki akla gelen ilk sey tecavüz oluyor, ama her tecavüze ugrayan hamile kalacak diye bir sey yok), ve bundan sonra hakkinda bildigimiz tek sey intihar ettigi. Zaten bozuk bir psikolojiye sahip oldugu çikarimini yapabiliriz, ve intihar etme sebebi olarak, sadece tahmin olarak kalan bir hamilelik, dogum meselesinden ziyade, Harrenhal’de basina gelenler + Robert’in isyaninda yasanana, kendisini derinden etkileyen aci durumlar sonucu hayatina son vermis, artik dayanacak gücü kendinde bulamamis olmasi bana daha olasi geliyor.
Birde simdi Harrenhal’da onuruna leke sürüldügünü, muhtemelen tecavüze ugradigini düsünüyoruz ya hani? Bu olay sonucu hamile kaldiysa eger… Harrenhal turnuvasi ve Ashara’nin intihari arasinda yaklasik 2 yil var. Yani çocuk ölü dogduysa, Ashara bundan 1 yil sonra intihar etmis oluyor. Cocuk saglikli dogdu diyelim, Ashara neden çocugu 1 yasindayken intihar ediyor? Bu iki durum da benim kafama pek yatmiyor. O yüzden Ashara’nin hamile olmadigini ama yasadigi kötü olay sonucu psikolojisinin çok bozuldugunu ve sonunda dayanamadigini düsünüyorum daha çok. Tabi böyledir de demiyorum çünkü su an benim kafama yatmasa da, yine de bir hamilelik olabilir. Bilmedigimiz çok sey var sonuçta, Ashara’nin son 2 yili koca bir bosluk. Ama an itibariyla benim düsüncelerim bunlar diyeyim :slight_smile:

Ned’in öyle bir düsüncesi oldugunu ben de hatirlayamadim simdi. Ama öyle diyorlarsa vardir tabi. Bilemiyorum anlaminin ne olabilecegini.
Evet, bunlarin babalari kim? :smile: Yazmiyor hiçbir yerde. Ashara ve Arthur’un babasinin adi da, "Ned"in babasinin adi da yazmiyor.
Aslinda çocugun ismi Ned degil, Edric. Ingiltere, ya da iste ingilizce konusulan ülkelerde, “Ed” ile baslayan bir isime sahip kisilere Ned deniyormus. Mesela Ingiltereye gittin diyelim ve bir adama “Ned” diye seslendiklerini duydun; o adamin ismi muhtemelen Edward’dir, ya da iste Ed ile baslayan bir isim. Tabi Martin’in aklinda bir sey olup olmadigini da bilemem ama her seyde bir gizem, bir sebep aramamiz gerektigine de inanmiyorum.
Wylla, Dayne hanesinin hizmetkarlarindan biriymis. “Ben küçükken leydi annemin hiç sütü yokmus, bu yüzden beni Wylla emzirmis” diyor. Arya Wylla kim diye sordugundaysa, Edric Jon’un annesi oldugunu söylüyor ama devaminda “Wylla yillar boyunca bizim hizmetimizdeydi. Ben dogmadan önce baslamis” diyor.
Belli ki Edric’e, Wylla’nin Jon’un annesi oldugu söylendi. Herhalde birkaç hikaye duydu ve daha fazlasini merak etti, bu yüzden ona bu sekilde anlatildi; daha güvenli. Kesin olan hikaye su sanirim… Jon, Edric’den 4 yas büyük. Lyanna Dorne’da olan Nese Kulesinde dogum yapti. Rhaegar, dogumdan evvel bir sütanne getirilmesini istemistir, ve en yakindaki kisi Wylla. Dayne’lerin hizmetkari olduguna göre de en güvenlisi. Kadin Nese Kulesine getirildi, ve Jon dogup Lyanna öldügünde, Jon’a sütannelik yapti. Sonrasindaysa Ned, Wylla’yi da Jon ile beraber Winterfell’e getirdi çünkü Ned’in bir sütanne getirdigi de biliniyor, Wylla’dir herhalde. Ardindan, Jon anne sütüne ihtiyaç duyacak yasi geçtiginde, Wylla herhalde hizmetinde oldugu, belli ki Jon’un gerçek kimligini bilen Dayne’lerin ve tabi 2-3 yil sonra Edric’i emzirecek durumda olduguna göre, kocasinin yanina geri döndü. Bu arada bu durum Wylla’nin da Jon ile ilgili gerçegi bildigi anlamina geliyor.

Ned’e tepki gösteremiyorlar, ona sirtlarini dönemiyorlar ama kizgin ve kirginlar, ve acisini Jon’dan çikariyorlar iste. Catelyn de, Sansa’da.

Kendi içlerinde, kendi gelenekleri söz konusu oldugunda öyle olduklarini söyledim.
Baskalarina karsi zerre saygilari, onurlari yok. Kafalarina estigi gibi davraniyorlar. Kendilerini üstün görüyorlar. Bir seyi istemedikten sonra yapmiyorlar, canlari isterse, onlara uyarsa yapiyorlar, ve ne zaman isterlerse yapiyorlar.
Yani demek istedigim, Dothraklarin onuruna güvenip onlarla anlasma yapilmaz. Sözlerini tutmalarini istiyorsan, fazladan bir sey yapmalisin, fazladan bir sey vermelisin ki onlarla amacin arasinda bir bag olusturasin. Buradaki bagi saglayan da Dany olmus iste. Neyse yani, dedigim gibi nihayetinde tüm bu plan konusunda sen hakliydin. Senin dedigin gibiymis genel olarak. Detaylari, plan degisikliklerini ise tam olarak bilemiyoruz tabi.

Yok uzun soluklu degildir elbette. Bir plan varsa eger, bu yaptigi belki de planin ilk etabi degildir. Belki de aklinda bir sey vardir, ama o seyi mümkün kilmak için olusturulmasi gereken bir zemin de vardir. Ve o zemin, GG’nin yolunu degistirmektir. Bunun üzerine belki bir plan insa edecektir. O yüzden sadece, ise yarayip yaramayacagini bilmeden, zemin hazirlama denemesi yapmistir ve GG yemi yutmustur. Tabi öyle bir durum varsa da, bosa gitti o çaba çünkü sonradan Tyrion, Jorah tarafindan kaçiriliyor, en sonunda da yakalanip köle olarak satiliyorlar. Gerçi nihayetinde, yine Dany’nin yakinlarina geldi :smile: Öfff! Plan, entrika konusmayalim en iyisi, beynim yaniyor. Benim iyi oldugum konular degil bunlar, Jon Snow’un kadin haliyim ben resmen, böyle konular bir noktada beni asiyor, fazla geliyor :smile:

Aslinda Hightower’in ogullari, belli ki Demirdogumlulardan intikam almak için organize oluyorlar. Westeros’un en büyük donanmalarindan birinin basinda olan Paxter Redwyne’in da dönmesini umut ediyorlar ayrica. Cersei adami Ejderhakayasini almasi için göndermisti, adam kan dökmek yerine kalenin kendiliginde, açliktan teslim olmasini beklemeyi tercih etmisti. Hatta Cersei bu yüzden sonrasinda isi bitirmesi için Loras’i gönderiyor. Cünkü Cersei biliyor ki, Loras, Redwyne donanmasinin bir an önce Menzil’e dönüp Demirdogumlulardan intikam almak konusunda destek olmasi gerektigini düsünecek, ve bu yüzden Ejderha Kayasindaki isi bir an önce halletmek, Redwyne donanmasinin Menzil’e dönmekte özgür olmasini saglamak isteyecek. Iyi de düsünmüs Cersei, çünkü bildigimiz gibi, Loras bodoslama daliyor Ejderha Kayasina.
Neyse yani, diyecegim su ki, Lord Leyton ve kizinin meselesi bu durumdan ayri görünüyor.
Ogullar Menzil’in Demirdogumlara karsi savunmasini güçlendirmek için ugrasip, Redwyne’in dönüsünü bekliyorlar.
Leyton ve kizinin ne yaptigini ise Tanrilar bilir :stuck_out_tongue_winking_eye:
Eger bu arastirmalari Hisar üstatlariyla birlikte yapiyorlarsa, yani onlardan ayri ama ortak bir arastirma, o zaman ejderhalarla ve onlari durdurmanin yollari ile ilgili olabilir. Ama su an için, baba-kizin büyü ile alakali kitaplara gömüldükleri disinda bir bilgiye sahip degiliz. Ejderhalarla ilgiliyse, ciddi bir endiseleri varsa, neden paylasmiyorlar? Neden kendilerine sakliyorlar? O bakimdan yani, bilemiyorum.

Lord Leyton’un 10 yili askin süredir kalesinde olmasi, illa korku ile alakali olmayabilir. Neden böyle bir düsünceye kapildin?

Wylla da jon benim çocuğum demiş hatta ilk sezonda (kitap değil diziden örnek veriyoruım, kitaptada işlendi sanırım hatırlayamadım şimdi ) Robert Ned 'e ısrar ediyor ona Piç inin annesi kim diyor soruyor sıkışınca Wylla diyor.
Wylla da annesiyim demiş demek ki Ned bu yalanın ortaya çıkmayacağından Wylla tarafından destekleneceğinden emin
pekli Wylla ve Ned arasında ne geçti ki yada neyine güveniyor ki böyle bir yalan söylüyor. Peki Wyllla niye bu yalana ortak oluyor ???

Benim tahminim Wylanın ilk bebeği öldü ve Jon u da o bebek yerine koydu. Bu arada tabi Targeryan, Stark birinden birine de sadakat borcu var bunu jon un kimliğini gizleyerek ödüyor.
Belkide ölüm döşeğinde Lynna ya söz verenlerden biride o dur.

Ama hiç bir şekilde Dorndan çıktığına katılmıyorum.

Ashara konusunda ne düşüneceğimi bilmiyorum Deli kral ve onuruna sürülen leke kısmına katılıyorum diğer kısım muamma cidden

beb Sansanın babasına kızgın ve kırgın olması için sebeb göremiyorum annesine tutkunsa diğer kardeşlerinden daha mı çok seviyordu annesini bence Sansanın ki sadece bahaneydi

bir dk ya ben sana mı yolladım :open_mouth: @YeniAy_Ottoman a yollamadım mı :frowning:
Ben 4 ü ve jon arasında bundan sonra güç savaşı taht kavgası çıkacağını sanmıyorum
en fazla ne olur derseniz Lady taşkalp gelene kadar Jon 4 ü de reşit olmadığından onların koruması ve himayesi altına alır. Sonra kendi demirtahtı için ve ww savaşı kaygısına düşer zaten 2 kitap kalmış ve şimdiye kadarda Starklar arasında böyle güç oyunları hırsları olmamış zannetmiyorum eklensin
Lady taş kap gelince kuzeyi ve çocuklarını ona devreder ama o pişman olacak jon a yaptıklarından, davranışından; Ned e de söylemediği için kızgın olacak. Jon un arkasında kendi çocuklarının durduğu gibi duracak bence bu savaşta ve onu vadi ve nehirovanında kuzey gibi tam destek olması için Sansa ile evlendirecek bence
Arya ve Brann i 7 . kitaptan önce kuzeyde beklemiyorum en fazla 6. kitap sonunda

ben bu Esos çöllerinde unutulur giderler mantığına katılmıyorum Çünkü Aegon’un ortaya çıktığı ana 2 kardeşinin onun sahte olduğunu kanıtlayacak gücü yoktu. Dany Viserys yada Dany Aegon evliiğinin de kimseye faydası yoktu. Bunun yerini Deny yi Dotrak kralı ile evlendirerek Aegon adına orduda almış oldular bence

Ashara’nın onurunun lekelendiği düşüncesine “Selmy” kanaat getirmiş. Bir şeye şahit olup, bildiği için mi söylüyor yoksa kızın intiharından vs. mi böyle bir şey çıkarmış, kesin emin değilim. Lakin benim tahminim Ned/Ashara/Turnuva=Jon denklemini kurdu kafasında. Bu yüzden böyle düşündü. Çünkü “Stark yerine beni seçer miydi?” diye soruyor kendisine. Bebek konusunda da çok haklısın, o kısmı düşünmedim; elbette hamile kaldıysa bu turnuva da mı oldu yoksa sonrasında mı? O da var. Sonuç olarak tam bir gizem bu kızın meselesi. Martin, karakterlere bir tarih vermek, gizem/merak oluşturmak için mi öylesine ekledi böyle bir karakteri yoksa hikayede göreceğimiz bir etkisi vs. olacak mı? İkincisini umarım, çetrefilli işleri okumayı seviyorum. :stuck_out_tongue:

Şimdi baktım, üstün körü geçiyor bu söz.

Hangisinin daha eziyet verici olduğunu bilmiyordu. Uyumak mı? Uyanmak mı? Uyuduğu zaman rüya görüyordu: Karanlık, rahatsız edici, kan ve tutulmamış sözlerle dolu kötü rüyalar.

Ed ve Ned? Olabilir o zaman, evet. Tüh, biz de bir umut bir şey var mı acep, dedik. :smiley: Yalnız merak ettim, Ed ile başlıyor ise kısaca ‘ed’ desinler işte, isim kısaltmanın manası bu değil miydi? :smiley: Amann neyse :smiley:

Edric, Jon ve Wylla arasındaki bağı biliyor ise senin de söylediğin gibi bir şekilde bir yerden bir şeyler duyup merakı cezbedilmiş olmalı ki bu bilgiye vakıf olmuş; yalan söylemişler oğlana. Bu da ister istemez Dayne Hanesinin olan bitenden haberdar olduğunu gösteriyor. Kadın hala yaşıyordur diye tahmin ediyorum. Bakarsın Jon’un yolu Dorne’a düşer. :stuck_out_tongue:

Gitsinler asıl adamdan çıkartsınlar, masum bebeme el sürmesinler. :smiley:

İşte onu diyorum, GG’yi ne amaçla kullanmak istemiştir ki halasından uzaklaştırmıştır? Onun varlığı Tyrion’a zarar vermezdi, Dany yanında bence. Hatta öldürülmesine bile engel olabilirdi. Lakin onlarla birlikte Westeros’a dönme fikri diyordun ise evet, bu da olabilir. Yani Dany’e ulaşma çabası gütmemiş de olabilir. Hmm. Tyrion’un altın ordudan haberi yok, bir gemi dolusu yarım yamalak bir adam var. Dorne’a gitmesi konusunda gazlamıştı, Dorne’un onu koruyacağına mı inandı ki orada bir isyan bayrağı açtırmak istedi? He yeğeni de oradaydı, değil mi? Oberyn’in planını bir şekilde uygulamak istemiş olabilir? Sonuç olarak gene Cersei’ye köstek olmak arzusuyla yemlemiş oğlanı o zaman.

Ejderhalar öldürülemez değil, Aegon 'ın kız kardeşlerinin ejderhaları bunu gösterdi. Bu yüzden onları öldürmek için sihre vs. başvurma arzusu gidiyor mudur, diye düşündüğümde olasılığı düşük buldum. Zaten büyüden nefret eden bir hane. Buna rağmen büyü kitapları okuması oldukça merak uyandırıcı bir olay.

Şöyle düşün; sen kendini bir eve vs. kapasa idin, bu ne için olurdu? Bir insan neden kendini kapatır? İlk düşündüğümüz şey psikolojisinin bozuk olacağıdır. Agarofobi deniyormuş buna. Kişinin dışarı çıktığı zaman panik atak geçirmesi; zarar göreceğine inanmasıymış. Bir ömür boyu dahi sürebilirmiş eğer tedavi edilmezse. Bunun sebeplerine baktığımda bu adam ile ne kadar örtüşür bilemiyorum ama eylemine baktığımda bu hastalıkla birebir örtüşüyor. Bütün işi gücü de oğluna devrettiğine göre kalesini yönetemeyecek hale gelmiş; dışarı çıkmıyor zaten. Bu durumda ister istemez bir şeylerden ya da birinden korkuyor. GoT evreninde sebepsiz bir agarofobi beklemediğim için bu adamın bu hale gelmesine sebep olan bir olayın neden olabileceğini düşünüyorum ama ne? Bu ailenin Targ ev büyülere karşı duruşları vs. düşünülür ise(haklı isek bu isyan vs. meselesinde elbet) bunlarla ilişkili bir şey olabilir diye düşündüm.

Jaqen’ın da şu an Hisar’da bir kitap ya da orada saklanan bir şeyin peşinde olduğunu biliyoruz. Aslında şu çıraktan anahtarları alıp, yerine geçmişti. Bu durumda ne istiyor ise almış olması gerekir. Ya aradığını orada bulamadı, aramaya devam ediyor ya da en başta niyeti Hisar’a mı sızmaktı acaba? Dikkat edersen ‘sihirbaz’ lakaplı bir üstadın çevresinde dolanmaya başlamıştı. Hepsi bağlantılı gibime geliyor.

@fecr tamam bana gönderdin işte, o benim yazım. :smiley: Sen alıntıyı ondan yapınca onun ismi çıkmış.

Dizide Wylla görünmedi ki “Jon’u çocuğu olarak kabul ettiğini” görelim. Muhtemelen Ned, zamanında söylediği yalanı devam ettiriyor. Ha evet, kadına sorsak kabul eder muhtemelen; şimdi düşündüm de Edric bile sütannesinin öyle olduğuna göre herkes bu konuda ortak bir karar almış gibi… Yani Dayne hanesi kesin bu işin içinde, her bir şeyi biliyor.

Dorne’lu bir kadının kuzeyin Starklarına bir borcu olamaz, hayatında kaç kere Dorne’a gitti Ned? Targ ve Dayne hanesine bağlılığı yüzünden ortak olmuştur. Güvenilir bir hizmetkar. Bir de Lyanna ile zaman geçiren hizmetkarlardan biri ise belki bunun da katısı vardır.

Küçük Sorular

hiç alıntı gibi gözükmüyordu yada benim kafa güzeldi :smiley:

anlatamadım ben yalan söylesem ve seni karıştırsam bu yalana hemen korkarım çünkü ona soracaklar o da benim yalanıma ortak olmayacak diye düşünürüm . Dizide ilk sezondu GRR Martinden alınan bilgiler tazeydi ve böyle bir sahne koydular. Kitapta Edric aynı şeyi onayladı.
Evet Dayneler bu yalanın içinde ama bakalım ne kadar
Dayneler demişken aklıma Arthur Dayne ölmedi gibi bir ihtimalde geliyor. Kral muhafızı kralı ve ailesini korumaya yeminli ama şartları düşün prens doğmuş anne baba tüm akrabaları ölü yada kaçmış kimliği açıklansa büyük tehlikede ama amcası onu piçi olarak güvenle büyütecek konumda
Kılıcı verir ona herkese öldüğümü söyle der ve Esos ta saklanmaya gider. Ama işte yaşıyorsa nerede olayı devreye giriyor.
bu ihtimali hem yukardaki söylediğim kral muhafızı olmasından hemde Ned onu yenecek seviyede değildi ondan diyorum
tabiki yanılma ihtimalimde çok fazla

Onun ölmemesini çok isterdim ama maalesef Ned Pov’larında o sahneyi gördük; “gözlerinde anlayış vardı.” diyordu, Ned; bıçaklanıp, kılıcını indirirken.

o kadar çok sansa ve kuzey muhabbeti geçmiş ki ama okuduklarımın hiç birisinde sansanın kehanetinden bahsedilmemiş. Arkadaşlar kuzeyin yeniden geri alınmasında kesinlikle Sansa ön planda olacak. Çünkü kehanet bu.

Şunu da şöyle bırakayım.

Aaa bu arada bir şeyi de hatırlatayım Sansa Lanister değil. Hatırlarsanız o evlilik gerçekleşmemişti ve Westeros evreninde gerçekleşmeyen bir evliliğin resmiyeti de yok. Bunun seri boyunca gayet açık ifade edildiğini düşünüyorum.

Sansa’nın en az 2 kehaneti ve belki 3 emin değilim
2. kehanette; kardan kalede devi katlediyor diye
aşağı yukarı böyleydi
Ben bunun bir çocuk azarlamasından fazlası olduğunu ve henüz gerçekleşmediğini düşünüyorum
Nissa Nissa nın harfleri değişince sansa isnis diye bir cümle çıkıyor google a çevirtince ibranice sansa fısıldıyor oluyor
Sonra bir lady varmış önce Baretheon, sonra Tyrell, Lannester, Hardington falan korumasına girmiş en sonra Targeryan ile evlenmiş.
Ben Sansanın jon ile evleneceği ve kuzeyi ve tüm ülkeyi kurtaracaklarını düşünüyorum
kesinlikle ön planda olacak bence de
çocuktu babası öldürülene kadar artık değil

@M.artoloji İyi okumamışsın demek, ben Sansa’nın kardan kale ve dev kehanetine değindim ama @Starkgaryen’in açıklamasını da okursan zaten birebir gerçeklemiş bir kehanet; Kartal Yuvasında yaptığı kardan Kışyarı ve Robin’in oyuncağının kafasını koparması(ki kar kalenin yanında dev gibi görünüyordu.). Zaten mor yılanlar meselesi de malum… Ben eskiden kardan kale meselesinin Kışyarı’nda LF’nin katledilmesi olarak düşünürdüm ki tamamen bu ihtimali hala gözardı etmiyorum. (Bealish hanesinin arması titan/dev) Lakin haklı isem kuzey savaşı ile ilgili olan bir durum değil. Tamamen çok sonrasında gerçekleşecek (en erken 7. kitap) bir olaydan bahsediyoruz.

Sansa bir Lannister; GoT evreninde gerdeğe girilmeyince evliliğin doğrudan iptal olduğunu iddia etmeniz için kitaptan deliliniz de vardır, umarım? Zira aksi olduğuna dair benim var! Gerdeğe girilmemesi meselesi boşanma aşamasında işi kolaylaştıran bir etken, o kadar; daha fazlası değil. LF, Sansa’nın Varis Harry ile nişanlanmasını istediğinde Sansa, evli olduğunu hatırlatıyordu.

@fecr Sansa üzerine sadece 2 tane var ve gerçekleşmiş görünüyor ikisi de… Yine de Vadi’deki olay dışında benim yorumum da gerçekleşebilir.

Sen şu anagram meselesine iyi taktın; anagramın ne olduğu da açıklanmaya çalışıldı sana ama inatla reddediyorsun kardeşim.

Öncelikle Sansa, Romance’de ‘Şans’ manasına gelen bir kelime, İbranice değil. Başka bir dilde de Sansa diye bir kelime yok. İbranice olan Nissa kelimesi. Haliyle Romance olan bir kelimeyi İbranice’den Türkçe’ye çeviremezsin. Nissa=Sansa olması için Nissa’da gördüğümüz 1 i ve 1 a’nın da Sansa isminin içeriğinde yer alması gerek. Angagram örneğini gördün mü? Kelimede kaç harf var ise yeni türetilen kelimede de aynı sayıda harf kullanılmalı; kafana göre harf çıkartır ve ekler isen (Sansa yapmak için i harfini çıkartım fazladan a harfi eklemen gibi) ona anagram denemez.

image

Benim sayısalım berbattır; okulda test matematik sınavların nasıl çözerdim biliyor musun? Verilen rakamları toplar, çıkartır bir sonuca ulaşır, şıklardan hangisine denk gelirse ya da yakınsa onu işaretlerdim. Elbette ki benim saçma sapan dört işlemim doğru sonucu vermezdi, senin yaptığın aynı hesap. Bu yüzden uydurma ve zorlama şeyleri yazmayın şu kuram başlığı altında, bu konuda da daha fazla yazmak istemiyorum.

Kılıçşların fırtınası Tyrion bölümünden :

Sansa Stark.”
“Daha çocuk sayılır.”
“Ablan kızın çiçek açtığına dair yemin ediyor. Eğer öyleyse kadın sayılır, evlenmeye uygundur. Kızın bekâretini almak zorundasın, böylece kimse
evlilik şartının yerine getirilmediğini söyleyemez. Bundan sonra, onu tekrar yatağına almak için birkaç yıl beklemeyi tercih edersen kocalık haklarını
kullanıyor olursun.”

Kargaların Ziyafeti Cersie pov u
Fırtına Burnu?” Cersei düşünceli görünüyordu. “Evet ama… Lord Tyrell, Tommen’la Margaery’nin evlendiğini görmeden Kral Toprakları’ndan
ayrılmayacağını açıkça söyledi.” Jaime iç geçirdi. “Öyleyse bırak evlensinler. Tommen evlilik şartlarını yerine getirecek yaşa gelmeden yıllar
geçecek. Ve gelene kadar, bu evlilik her zaman iptal edilebilir. Tyrell’e istediği düğünü ver ve onu savaş oyunu oynamaya gönder.”
Cersei’nin yüzünden temkinli bir gülümseme geçti. “Kuşatmaların bile tehlikeleri vardır,” diye mırıldandı kraliçe. “Yüksek Bahçe Lordu’muz
böyle bir macerada hayatını dahi kaybedebilir.”

görüldüğü gibi evlilik şartı olarak neyden bahsediliyor kitaptan kanıt dedin buyur

Sansa evet öyle hatırlıyor ama 13 yaşında daha çoğu konuda özellikle evlilik boşanma konusunda bilgisiz
13 yaşında geleceği parlak bir lady kim önüne alıpta şöyle boşanılır diye anlatacak ki … evlilikten gelinlikten bahsederler tabi bu normal kız çocukları ve ladyler için geçerli bir durum Sansanın bu tip şeyleri konuşacak dostu arkadaşı yok varsa bile şuan kimliği ortaya çıkacak korkusu ile bunu açıp konuşamaz kimseyle
LF bilmiyor mu Sansanın boşanabileceğini ama Sansa için evlilik iptali istemek yerini ilan etmek demek ve boşanırsa onun evlilik yada evliliklerinin önünde duramaz. Bu yüzden söylemiyor ona boşana bileceğini Sansanın öyle bilmesi işine geliyor
kehanete gelince dediğim gibi yorum öyle belki 2 yorumu vardır bana çocukların kavgasından fazlası geliyor o rüya ve kehanet göreceğiz

Anagram tek kelime varsa tek kelimelik türetme yapılır birden fazla varsa tüm tüm harfler kullanılarak çıkabilecek anlamlı kelime yada cümleler kullanılır

Tom Marvolo Riddle isminden ise "I am Lord Voldemort

bak örnekte 3 kelime var ama 4 kelime türemiş

isim Nissa Nissa iken [http://viki.gameofthronestr.com/Nissa_Nissa] biri alınmaz kelimenin 2 si birden alınır ve neresinden aldığının önemi yok
Baştaki a yada sondaki kelimenin a sının almanın önemli olan gizli kelime yada kelimeleri bulurken doğru yerleştirmek

Yüce yürek hayaleti politik olayları gören bir ablamız. Bu ablamızın sıradan bir çocuk oyununun kehanetinde bulunması en basit tabiriyle önce bu ablamıza, sonrasında da biz okuyuculara hakarettir. Bu hakareti üstüne almak isteyen varsa alabilir. Ayrıca Robin ve sansa arasındaki sonu kötü biten oyunun bu kehanetle beraber foresh dowing olduğuna bir çok kişi hem fikir diye düşünüyordum. Nitekim dizide de olaylar bu şekilde gelişti.

İkincisi, buyurgan bir üslupla yazılan yorumlardan hoşlanmam ve normalde cevap vermem. Fakat sevgili ottoman her yorunumuzda istisnasız lafı cımbızla çekme, denilmemiş lafı denmiş gibi gösteriyorsunuz. Bu üslubunuz sizinle yazışmayı zorlaştırmaktan başka bir şey yapmıyor. Yani her yorumunuzda haklı çıkma gibi bir derdiniz var ama bu en azından benim için yorucu.

Bakın ben ne demişim. “Aaa bu arada bir şeyi de hatırlatayım Sansa Lanister değil. Hatırlarsanız o evlilik gerçekleşmemişti ve Westeros evreninde gerçekleşmeyen bir evliliğin resmiyeti de yok. Bunun seri boyunca gayet açık ifade edildiğini düşünüyorum.” ve bakın siz ne demişsiniz " GoT evreninde gerdeğe girilmeyince evliliğin doğrudan iptal olduğunu iddia etmeniz için kitaptan deliliniz de vardır, umarım? Zira aksi olduğuna dair benim var! " Uslubunuzdaki buyurganlık zaten rahatsız edici ama aynı zamanda da yanlış bir alıntı.

Ek. Kılıçların fırtınası 2. Kısım sayfa 358. Bakire pelerini…
Ek2. Margery de jofreyden sonra tommenla evlenirken, bakire olarak tyrelların pelerinini giymişti.

Ve gelene kadar, bu evlilik her zaman iptal edilebilir.

Bakın ben ne dedim?

Gerdeğe girilmemesi meselesi boşanma aşamasında işi kolaylaştıran bir etken, o kadar; daha fazlası değil.

Neden kolay bir etken? Çünkü eşlik vazifesini yerine getirememiş biri gözüyle bakılır bu olaya, elbette önce bekaretini vs. kanıtlaman gerekir. Yani eşinin sana şiddet uygulaması gibi cinsel vazifesini yerine getirmemesi de kabul edilemez gözüyle bakılıyor.

İPTAL ETMEK için en önce ortada bir anlaşma olmak zorunda değil mi? Olmayan bir anlaşmayı iptal edemezsin. Haliyle Sansa hala bakire de olsa evli bir kadın ve resmi olarak tüm diyarın gözünde Lannister Hanesinin gelini. Misal örnek vereyim; Kral Baelor Targaryen, kız kardeşiyle evlenmiş ama gerdeğe girmemiştir. Sonradan onu bir kuleye kapatmıştır ve kız kardeşi Daena Targ da(Daemon Blackfyre’ın anası olur kendisi) gerdeğin olmadığını ifşa etmek için sürekli beyaz giyer, herkes de evliliğin tamama ermediğini bilir ama buna rağmen hala evli kabul edilirler, otomatikman geçerliliği yok edilmiş bir mesele değildir. Yani mantığınıza yatıyor mu bu? Şahitlerin önünde bir düğün yapıp, birbirinizi karı koca kabul ediyorsunuz ama atıyorum bir sebep yüzünden gerdeğe girmediniz diye evlilik otomatikman düşüyor? Evliliğin aslı gerdek değildir, şahitler eşliğinde birbirini karı koca ilan etmektir. GoT evreninde de bu böyle.

Bu kısmı açar mısınız? Demek ben bilmiyorum.

Ayrıca insanlarla konuşurken insanların cümlelerinden cımbızla laf çektiğim, hem de istisnasız, ilk kez sizden duydum. Genelde karşımdakinin ne söylediğini anlamaya özen gösteririm, aksi olaydı Starkgaryen ile haftalar süren, hoş sohbetler yapamazdık.

Üslubum buyurgan gelip, rahatsız etti ise kusuruma bakmayın.

GoT evreninde evlilikler, tipik batı kültüründeki evlilikler gibi… Sonuçta Martin’in kültürü… Sansa’nın 11-12 yaşındayken Kızıl Kaledeyken, tecavüze uğramış lady’nin kızının hamile olduğunu anlayacak bilgisi varsa, eminim evlenmek ve boşanmak gibi ayrıntılı bilgilere sahiptir. Dahası Joff ile deli gibi evlenmek isterken de evliliğin ne olduğunu, nasıl olduğunu öğrendiğine ve daha önce de düğün töreni gördüğüne şüphe olmasa gerek. Bunlar mahrem bilgiler değil ki bilemesin ya da hukuk adamı olmaya gerek işin presüdürünü bilmek için. Bu yüzden Sansa gayet evli olduğunun farkında.

“Ben… ben evlenemem. Baba, ben…” Alayne, kapalı olduğundan emin olmak için kapıya baktı. “Ben
evliyim.” diye fısıldadı. “Biliyorsunuz.”

Petyr, parmağını Alayne’in dudağına koyup onu susturdu. “Cüce, Ned Stark’ın kızıyla evlendi, benim kızımla değil. Bununla birlikte, bu sadece bir nişanlılık. Evlilik, Cersei’nin işi bitene ve Sansa bir dul olana kadar beklemek zorunda. Sen de delikanlıyla tanışmak ve onun beğenisini kazanmak zorundasın. Leydi Waynwood onu rızası olmadan evlendirmeyecek, bunu açıkça söyledi.”

@Starkgaryen

Şuna baksana, bu kısmı unutmuşum. Senle bu olayı konuşurken neden bu kızı Varis Harry ile nişanlıyor falan diye tartışmıştık.

Petyr tek kaşını kaldırdı. “Robert öldüğü zaman. Bizim cesur ve zavallı Tatlıbülbül’ümüz hasta bir çocuk, ölümü sadece zaman meselesi. Robert öldüğü zaman, Vâris Harry, Lord Harrold olacak; Vadi’nin Savunucusu ve Kartal Yuvası Lordu. Jon Arryn’ın sancak beyleri beni ya da titrek Robert’ı asla sevmeyecekler ama Genç Kartal’larını sevecekler… ve Genç Kartal’ın düğünü için buluştuklarında… sen kızıl saçlarınla ve sırtına ulu kurt işlenmiş beyaz gri bakire pelerininle ortaya çıktığında… Vadi’deki her şövalye kılıcını sana adayacak ve mirasını sana geri vermek için savaşacak. Sana getirdiğim hediyeler bunlar tatlı Sansa… Harry, Kartal Yuvası ve Kışyarı. Bu bir öpücük daha eder, sence de öyle değil mi?”

Sence de gerçekten söylediği şeyi yapmaya niyetli midir? :smiley: Elbette bu şekilde bakınca sanki Sansa’nın iyiliğini istermiş gibi ve hiçbir çıkarı yokmuş gibi esinti var ama LF’yi biliyoruz ki asla çıkarı olmayan bir işe kalkışmaz. Sence sadece Sansa’yı nişan oyununa dahil edebilmek için mi böyle söyledi? Dizide de Kışyarı/intikam meselesini kullanarak evliliğe ikna etmişti. Elbet ardında çok başka şeyler vardı.

Dikkatinizi çekerim ben sizin lafınızı alıntılamadım. Bu yüzden ne yazdınız veya yazmadınız tek bir şey dışında (onu da aşağıda belirttim) ilgilenmiyorum. Öyle bir derdim yok. Ama siz benimkini alıntıladınız ve bunu da değiştirip, cımbızlayarak yaptınız. Ve ne yazıktır ki sizinle her yazışmamızda öncelikle ne yazmadım onun açıklamasını yapmak zorunda kalıyorum. Ve evet buyurganlığınızdan rahatsız oluyorum, dikkat ederseniz sevinirim.

Siz konuyu dağıtmadan ben toparlayım. Siz Sansa nın bir LANISTER olduğunu iddia ettiğiniz için biz buraya geldik. Öncelikle bakire pelerini nedir, litter finger neden Sansa’nın varis Harry ile evlenirken stark pelerini giyeceğinden bahsediyor ve niçin margery tommenla evlenirken tyrel pelerini giyiyor ve Grrm neden bakire pelerini diye bir şey yazmış?Lütfen açıklayabilir misiniz! Ve lütfen konuyu dağıtmayalım . Bakire pelerini ye ilgili yazılmamış bir şeyi okuyup cevap vermiycem. (yanlış anlaşılmasın sonrasında konu çok dağılıyor ve uzuyor ve A dan Z ye kadar her şey yazıyoruz)

Ayrıca şunu tekrar atmalıyım sanırım. (Spoiler) Sansa'nın Kehaneti bir Ben üşengeç bir insanım bu nedenle ben anlatmayım da lütfen siz burada yazılanları inceleyin.

Evlendiğinden beri Sansa’nın bir Lannister olduğu vurgulanırken, dahası hala EVLİ olduğu vurgulanırken sizin aksini iddia etmeniz üzerine ben daha da bir şey diyemem… Marg. da o zaman bakire pelerinli ve gerdeğe girmemiş biri olarak Tommen ile evli değil(yaşayacağını farz etsek yıllarca da giremeyecek zaten) ve haliyle aslında kraliçe de değil ama gelin görün ki herkes öyle kabul ediyor, GoT evrenindeki bu insanlar ne kadar cahilmiş, evlilik presüdürlerini bilmiyorlar!

Ya hu ben sizin hangi sözünüzü alıntıladım mı cımbızlayarak yaptım o işi? Bir de “her seferinde” diyorsunuz sizinle tartışmamızda. Sizinle kaç kere konu tartıştık ki? Hatırlayamadım sizi, profilinizden girip cevaplara ve yorumlarınıza baktım da hiç de karşı karşıya geldiğimiz bir yer göremedim. Son birkaç gündür gördüğümü hatırlıyorum sizi o kadar, bir iki fikir beyanımız oldu ise olmuştur. Ben Fecr’in yazdıklarını alıntıladım, siz Fecr misiniz? O zaman?

BAKİRE PELERİNİ bizim kültürdeki bekareti temsil eden kırmızı kuşağa benzer kardeşim. Gelinin evlenirken bakire olduğunu vurgulamak için vardır. Bilirsiniz kadının bakire olması tercih edilir, iffetli karakteri temsil eder. Bu evrende de hanelerin arması işlenir ve pelerin değişimi yaparak artık o aileye mensup olmadığını, evlendiği kocanın ailesine mensup olduğuna işaret edilmiş olur. Yani Sansa’nın üstündeki Stark pelerini alınarak, yerine Lannister pelerini geçirilerek artık Sansa’nın bir Lannister olarak o haneye mensup olduğu ilan edilmiş oldu tanrılarının ve şahitlerin gözünde. Lady Cat Tully değil, Lady Cat Stark gibi Sansa da artık Sansa Stark değil, Sansa Lannister.

Daha da bunun üstüne yazmıyorum, anlamamak ya da daha doğrusu kabul etmemek için bu kadar ısrar eden birine karşı konuşmanın manası yoktur.

DİPÇE: Verdiğin kuramdaki kardan kale ve lf kısmına ben değindim çok önceden ve tekrar bir iki yorum üstünde de değindim. Lakin >

NOT: Sansa’nın Serçeparmak ile ‘‘birlikte’’ kardan Kışyarı yapması ise çok büyük bir olasılıkla Sansa’nın Kışyarı’nı tekrar yapılandıracağına dair bir foreshadowing.

kısmına katılmıyorum, zorlama bir yorumdan öte değil. Zaten yazan kişi de kendi fikrini belirtmiş, siz ise sanki %100 gibi lanse etmişsiniz.

Beni alıntayarak yazıyorsunuz ama başka birine cevap veriyorsunuz ilginç. Acaba bana yazmak isteseniz kimi alıntılayacaksınız? Arkadaşım daha önceden dediğim gibi yazdığınız her yorumda haklı çıkma gibi bir derdiniz var bu da yorumları tersten anlamanıza, cımlamanıza ve hatta kabalaşmanıza sebep oluyor. Yazıktır yapmayın.

Sansa bir septaya bekaretini kanıtladığı taktirde evliliğin hiç bir hükmü kalmayacak ama şayet bakire olmasaydı tyrionun ölümünü beklemek zorunda kalacaktı. Ve bu taktirde 2. Kez evlenirken lannister pelerini giymek zorundaydı. Ama şu koşulda değil. Ve bizdeki kırmızı kurdeleyle, bakire kızların aile pelerinlerinini giyme kısmında tek benzerlik var, bekaret kavramı. Bir kızın aile pelerini giymesi ve 2.kez evlenmesi o kızın hala doğduğu aileye mensup olduğu anlamına gelir. Bu Sansa içinse onun Stark olduğu margery içinse hala bir tyrell olduğu anlamındadır ve her şey bir bekaret kontrolüne bakar. Ama siz buna rağmen dört çocuklu catle bakire sansayı kıyaslarsanız bu açıkça art niyet olur sanki.

İkinci olarak haklı çıkma konusundaki çabanıza hayranım ama aynı şeyi yine konuyu dağıtma çabanız için söyeleyemiycem. Öncelikle kraliçelik bir ünvan ve bir görev. Tıpkı kral olmak gibi. Ve tabi olarak bir anlaşma ve kutsama olmak zorunda bu görev devralınırken, çünkü bir kraliçe tüm ülkenin annesidir. Ama ona rağmen margery tommenla “tyrel” pelerinini giyip evlenirken “kraliçe değildi” ve başında “tacı” bir yoktu dimi? Joffreyle evlenip bir kez kraliçe ünvanını almasına rağmen.

O kadar sinirlenmişsiniz ki kendinizle çeliştiğinizin farkında bile değilsiniz. Tekrar söyleyim her defasında haklı çıkmak için yorum yapmak zorunda değilsiniz. Yoksa hem benim gibi yazıştığınız yorumcuyu hem de kendizi böyle yorar ve gerersiniz

Not. Dizide de gerçekleşmiş bir şey için hala foreshdowing değil dersek! Hem de kitapta yüce yürek hayaleti çoluk çocuğun değil de gerçek politik olayların kehanetin de bulunurken! Evet çünkü sansayla Robinin küçük oyunları diyar için çok önemli politik bir olay!

bak ne diyor alıntıda shae söylüyor bunu
evlilik şartı yerine gelmesi diyor kanıt diyorsun da tüm saray KL ve Westereros a Sansa ve Tyrion arasındaki evliliğin tamamlanmadığı yayıldı herkesin bildiği şey ve yüce rahiplerde biliyor doğal olarak sadece ister arz kalmış onuda ne Sansa, ne Tyrion yapamıyor. Trion Sansa yı isteyecek mi yani
Boşanma mevzuna gelirsek 13 yaşındasın hayallerin evlilik üstünedir. Boşanıldığını bilirsin ama hangi şartlar gerekli bilmezsin niye öğrenesin ki… Kim 13 yaşında boşanmak için evlenir ki… Bunu öğrenmek öğretmek demek boşanmak için evlenmekle eş değer bana göre… Zaman içinde gerekli ayrıntıları öğrenir ve genelde büyükler bilir bu tip şeyleri onun etrafında bu konuda yardımcı olacak büyük var mı ?

Evlilik kutsaması kadın ve erkeğin beraber olmalarına ve aynı yatağı paylaşmalarında bir mahsur olmadığını topluma duyaran bir onay. Çiftin beraber olmaması durumunda bu oynayın da bir anlamı kalmıyor dolayısıyla. Bu onay çiftler birlikte olmadığı müddetçe çokta önemsenmiyor ve malum ilan edilince de kızlar resmi olarak kendi ailelerin soyadlarını taşımaya devam ediyor, onların renklerini kullanıyor.

Ama biz bu kutsamayı biraz fazla önemsiyoruz. Daha doğrusu konu Sansa olunca biraz fazla önemseniyor galiba☺️

Öyleki dört çocuk doğurmuş catle hala bakire olan sansayı kıyaslayabiliyoruz. :sweat_smile:

@YeniAy_Ottoman
Sanirim ben konuda iyice koptum yaa. Araya 2 gün girince, birde yapilan yeni yorumlari okuyunca benim kafa gitti. Esas konustugumuz konularla ilgili yazdigin son yorumu okudum, hemde iki kere, ama is cevap yazmaya gelince kalakaldim :smile: Cidden koptum konudan :smile: