Arianne II Bölümü (Çeviri) - The Winds of Winter

Artık Martin’den kitabı bekliyoruz. Kendisi de bu sene çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. O yüzden bölüm gelmez bence. Çünkü bölüm gelirse bu olası bir ertelemenin daha habercisidir.

Bu arada: A new topic has been “horted”

Hiç değilse kitabın ilk bölümü yayınlansın zaten onun çevirisi 1 yıl sürüyor

New topic has been horted derken ingilizce biliyorum ama ne demek istediğini tam olarak anlayamadım.
Umarım dediğin gibi olur da Martin kış rüzgarlarını çıkarır. Bu bölümleri okuyunca Martin i okumayı ne kadar özlediğimi fark ettim.

Ben bu kısmı nasıl gözden kaçırmışım? Daha yeni okudum 2. POV’u. Fırtına Burnu düşmüş bile yav, :smiley: :smiley: :smiley: Nasıl aldı, merak ettim.

Büyük ihtimalle Altın Grup Westeros’ta karaya çıktığından beri en büyük avantajı olan bilinmemezliğini kullanıp savaşmadan akıl yoluyla kaleyi ele geçirmiştir. Benim tahminime göre Stannis Baratheon’un sancağını çekip kaleye rahat rahat girmişlerdir.

Stanis kalede çok fazla birlik bırakmamıştı Altın grup ve Aegonun savaşı bundan sonra başlıyor bence

Stannis, paralı asker tuttu gibisinden mi? Öyle bir arzusu vardı çünkü… Hatta adam bile göndermişti.

Lakin unutma ki bu adamlar, kale kuşatması öncesinde Akbaba Tüneğini ele geçirdi. Stannis’in adamları olsa bunu neden yapsınlar? diye düşünür, Stannis’i ya da yakın adamlarından birini başlarında görmeyi beklerlerdi. Bu yüzden sinsilik ile olacak bir şey değil.

Unutma ki o adamlar aynı zamanda Akbaba Tüneği’ni ele geçirirken bütün kuzgunları öldürdüler.

Kralın Şehri, bu bölgenin düştüğü haberini alıyor ise onların almaması saçma olmaz mı?

Kralın Şehri’ne haber daha geç gidiyor. Lomas Estermont (Fırtına Burnu Garnizonu Kumandanı) Golden Company’nin Akbaba Tüneği’ni ele geçirdiklerini çok yüksek ihtimalle kuşatma yapılana kadar öğrenmemiştir. Sen KL’ye haberin geç gittiğini hiç hesaba katmıyorsun. Kale bir anda ele geçirilmiştir büyük ihtimalle.

Çok geç gittiğini sanmıyorum, ele geçirildikten bir süre sonra gitti. Cersei o zaman İnanç tarafından tutsak değildi, Fırtına Burnu da kuşatma altındaydı. Ardından Marg ve Cersei olayı ardından kuşatma kaldırıldı. Yalnız şimdi kafam bulanık, bu haber Cersei’ye mi geliyordu yoksa Kevan’a mı? Onu hatırlayamadım.

Fırtına Burnu da ha deyince ele geçmez.

Kitapta zaman kavramı tuhaf bazen ileri bazen geri Davos un Manderly lerce öldürmesi meselesi yada Jaime nin Nehirovada kayıplara karışması gibi
Akbaba tüneği ve fırtına burnu hikayesi zamanlarını 6. kitapta daha doğru öğreneceğiz çok tartışmanın manası yok bence ama bakalım

Marg ve Cersei olayından sonra kalktı mı kuşatma ? Biz Golden Company’nin kaleyi ele geçirmesinden bahsediyoruz. Haber Kevan’a geliyordu Cersei tutsaktı o ara. 6.kitabın Pov larını yeterince kafanda oturtamamışsın. Çünkü kaldırılan kuşatmanın Stannis Baratheon’a karşı olduğunu anlayamamışsın Golden Company’e ve Aegon’a değil. Stannis’e karşı kaleyi ele geçirmek için gitmişlerdi sonra geri döndüler sonra bir daha Aegon ve Connington’dan almak için geri döndüler. 6.kitapta Fırtına Burnu’nu Kraliyet orduları kuşatmayacak çünkü Lord Connington kuşatmayı değil muharebeyi tercih etti. Fırtına Burnu ancak ha deyince ele geçirilebilecek bir kaledir çünkü uzun kuşatmalarda o kaleyi ele geçirmek imkansıza yakındır. Sürpriz bir saldırı veya içerden bir hamle ile ele geçirmek daha kolaydır. Sana tavsiyem Ejderhalarla Dans ile Kış Rüzgarları Povlarını bir daha okuman :smiley: çünkü belli ki kafan karışmış.

Ben bir bakayım haberin geldiği olaya da Kevan’ın POV’u yoktu sanırım, kimin POV’u aracılığı ile öğrenmiştik ki? SON povda mı yazıyor? Bir tek orada povu var.

1. kitap pov’u fırtına kuşatması işte burası, başka yok. :smiley: Arianne povları dışında yok ki… Bunlar da kalenin fethi ve zamanı konusunda bilgi vermiyor.

Kale kuşatmasının altın mürettabata ve aegon’a karşı olduğunu söylemedim zaten, lakin stannis ne alaka? Lord Tyrell vardı kuşatma başında, kızının meselesini öğrenince çekti kuşatmayı geldi şehre. Oğlu da ejderhakayasını aldı.

Kale Stannis Baratheon’a aitti. Başındaki garnizon komutanı Stannis Baratheon’a sadık.

Pardon, cümleyi ters anlamışım. Öyle bir yazmışsın ki kuşatmayı Stannis için kaldırdılar gibi algıladım, ondan dedim ne alaka. :smiley:

Elbette, ona karşı bir kuşatmaydı. :slight_smile: