Arthur Dayne - Sword of the Morning

Sör Arthur Dayne,Sabah Kılıcı olarak bilinir,ünlü ve efsanevi bir şövalyeydi ve aynı zamanda Aerys II Targaryen’in kral muhafızları arasındaydı.Prens Rhaegar Targaryen’in de yakın arkadaşları arasındaydı.

Tarih

Başarıları arasında Kralormanı Kardeşliği’ni mağlup etmek dahildir.Kardeşliğin aktif olduğu sırada yerel halkla iyi anlaştı,onların mallarını satın alarak onları mağdur bırakmadı ve Aerys’i halka sevdirdi.Böylece halk kardeşliğe yardım etmedi ve kardeşlik ormana kapandı.Bu olayın sonunda Gülen Şövalye çok uzun süren bir düellonun ardından Arthur Dayne tarafından yere serildi.Böylece kardeşliğin tehdidi ortadan kalkmış oldu.Zaferden sonra Arthur Dayne,daha sonra kral muhafızları arasına girecek Jaime Lannister’ı da şövalye ilan etti.

Fırtına Sonu’ndaki turnuvada ve Harrenhal’daki turnuvada Prens Rhaegar’a kaybetmiştir.

Kendisi Şafak adı verilen Dayne hanesinin özel kılıcını taşırdı ve bu kılıcı taşıyanın lakabı “Sabah Kılıcı”'dır.

Neşe Kulesi’nde Eddard Stark ve arkadaşlarına karşı savaşırken hayatını kaybetmiştir.Ama ölümünün tam olarak hangi şartlarda,nasıl gerçekleştiği halen tam bilinmemektir.Bran Stark geçmişte babasıyla konuşurken,babası Arthur Dayne’i “gördüğüm en iyi şövalyeydi” diye tanımlamıştı.Ve “Howland Reed araya girmeseydi beni az kalsın öldürüyordu” diye de cümlesini tamamlamıştır.

Arthur Dayne sadece çok yetenekli bir savaşçı olmasından ziyade onurlu,cesur ve gerçek şövalye olarak hatırlanır.Eddard Stark,Jaime Lannister,Barristan Selmy gibi savaşçılar bile onu ve efsanesini büyük bir saygıyla hatırlarlar.

Arthur Dayne Hakkında Sözler

Jaime - Chapter 67 - A Storm of Swords

“Ben Beyaz Boğa’dan ve Cesur Barristan’dan öğrendim,sağ eliyle işerken sol eliyle beşinizi birden öldürebilecek olan Sabah Kılıcı Sör Arthur Dayne’den öğrendim.Her biri iyi adamlar olan Dorne Prensi Lewyn Martell’den,Sör Oswell Whent ve Jonothor Darry’den öğrendim.”

Not:Wiki’ye biraz bakındım ama kendi yorumumu ekleyip öyle çevirdim.

Edit: 4 yıl sonra gelen düzenleme resim için.

güzel çeviri olmuş eline sağlık,ben gülen şövalyeyi Barristan Selmy öldürdü sanıyordum :smiley: böylece bir şey daha öğrenmiş oldum

Sağolasın.Barristan Selmy, War of the Ninepenny Kings’te Maelys Blackfyre’ı öldürmüştü,oradan karıştırmış olabilirsin.

olabilir .) bu arada Arthur Dayne,Ned Starkla dövüşürken kaç yaşındaydı? fotoğrafta yaşlı gözüküyorda…

Crusader Kings 2’deki Game of Thrones modunda 20’li yaşlarda.Ki bu olası.Zira kendisinden büyük kardeşinin şuan 12 yaşında bir çocuğu var.(Edric Starfall lordu olduğunu söylüyorsa,kardeşi ölmüştür) Kardeşi de kendisi de isyan sırasında çok büyük olmasa gerek.

Rhegarın arkadaşıysa fazla büyük degildir yazık olmuş

Böyle bir yetenek için çok genç evet.En azından 7 vs 3’te zar zor ölmüş,Eddard gibi bir adama karşı,her doğru şövalyeye böyle ölüm lazım.

7-3 diyonda eddardtın yanındakilerde koftilerde var + bunlar 3 şövalye odurumda eddardtı az kalsın öldürebilecekti yaşıda gençmiş şuanki sövalyelere bin basar

Eddard’ın yanındakiler kofti değil arkadaşım. O adamlar kuzeyin en iyi savaşçıları.

ya gerçekçi olsa Ülkenin en t…şaklı 3 şövalyesini yenmeye güçleri yetmezdi. 7-3 diyeceksiniz biliyorum ama yorende dövüşürken 4 adam aldı dizide biliyosunuz keza sryo forel’de tahta kılıçla 4 adam aldı bunlar birde isimleri biliyosunuz en güçlü adamlar malesef çok fantastik olmuş ölümleri.

1 kuzeyli adam = 5 güneyli adam

gibi bir durum söz konusu iken kuzeylileri hafife almak da neyin nesi?
Ned Stark ve Howland Reed dışında 5 adam daha var. bunlar süper güçleri olan adamlar değil malesef 3 kişi 7 kişiyi yenememiş gayette normal bir şey siz abartıyorsunuz.

hey lanet olsun adamım sizin derdiniz ne ? gibi bir şey dersin diye bekliyordum ehehe amerikan ağzı konuşma nerden çıktı yala?

ne biliyim birazda ben özentilik yapıyım ‘’’__’’’ ayrıca lord snow cevabımı seni kırmayacak şekilde yazıyım yoksa arkadşaların zoruna gidiyor herhalde 1kuzeyli=5 güneyli olunca saçmalık olmuyorda,3 Muhteşem savaşçı 7 adamı alamayınca mı saçmalık oluyor güzel dostum ???

ben o saçmalıktan bahsetmiyorum ki.
3 muhteşem adam 7 güneyliyi alırsa normal der geçerim
ama 3 muhteşem adam 6 kuzeyli adam+Ned Stark’ı alamazsa doğrudur derim.
zaten Ned ile Howlan dışında herkes ölmüş. Ned Stark’da az kalsın ölüyormuş ki Howland Reed kurtarmış.
Arthur Ned’i orada öldürse Howland’ı da öldürürmüş daha sonra.
O zaman kimse kurtulamazmış. Her şey bitermiş. Beş Kralın Savaşı olmazmış.

Eşitlik söz konusu var. Ayrıca adam kıyaslamalarına saçmalık demedim ona göre yazdım böyle bir şey.

Eğer Ned ölseydi ne Robert ne Stark ne Arryn hanesi kalırdı…Targaryenler yok ederdi hepsini iyi ki ölmüş Arthur Dayne…

kuzeyli güneyli diye ayrım olamaz.sonuçta ikiside etten kemikten adam ha yetenek bakımından diyosan olabilir ama donnaım bakımından bile zayıftır kuzeyliler.O zaman 120.000 bin kişilik kraliyet ordusu’nu yener 30.000 kuzeyli ordusu senin hesaba göre.

Hayır kalmazdı. zaten savaşı kazanmadılar mı? Kazandılar.
Lyanna’yı kurtarmaya gitmişlerdi oraya.

Ya sonuçta yenmişler tartışmanın manası yok bence :slight_smile:
Şans işi biraz da.

Arkadaşlar Meera’nın hikayesinden yola çıkarak Howland’ın büyücü olduğunu söyleyebiliriz yani sadece kılıca bel bağlamamış olabilir :wink:

Aynen bence de o adamlar doğaüstü şeylerle anca yenilmiştir.

Warg yeteneğini kullanarak Arthur’un kafasını karıştırmış olabilir Howland.Ayrıca Eddard dışındakilerin yeteneklerini tam bilmiyoruz.Tamam namlarını çok duyduk ama halen çok iyi savaşçıdır bilmem ne falan diyen olmadı.Ne kadar iyi savaşçılar olsa da kuzeyliler düelloda o kadar iyi değiller.Meydan savaşlarında evet 1 kuzeyli = 5 güneyli,ama düello farklı.Ki karşılarındaki savaşçılar zamanının en iyi şövalyeleri.Bence bilanço yine iyi kuzeyliler açısından.

Ayrıca Syrio Forel 4 Lannister piyadesi öldürdü,ama Kral Muhafızı tarafından öldürüldü.

Ayrıca eşit bir dövüştü bana kalırsa.O 3 adama ancak öyle 7 adam karşı durabilirdi.