Arthur Dayne - Sword of the Morning

[quote=“Maekar_Targaryen, post:15, topic:1588”]

Eğer Ned ölseydi ne Robert ne Stark ne Arryn hanesi kalırdı…Targaryenler yok ederdi hepsini iyi ki ölmüş Arthur Dayne…
[/quote]Olmayan Targaryenler mi yok edecekti bu haneleri :biggrin: Ayrıca Ned savaşın başında ölmüş bile olsa sancağı Benjen devralırdı. Değişen pek bir şey olacağını sanmıyorum.

Bence de Howland bir warg olabilir ve bu sekilde hayatini kurtarmis olabilir Ned’in. Yalniz 7 kisi kralligin en iyi 3 sovalyesini alabilir mi tartismasinda eklenmesi gereken birsey var. Ned de siradan adamlari almiyor yanina. Mistik guclere sahip Yuzler Adasina gitmis Howland Reed var yaninda. Kendisi de iyi bir savasci. Ayrica Martyn Cassel var yaninda. Jorynin babasi ve Rodrickin abisi. Cassel ailesinin muhafizlik konusunda Starklar tarafindan ne kadar tutuldugu ve sevildigi ortada. Ayni zamanda Theo Wull the Buckets da Nedin yaninda. Wull dag klanlarinin reyisi. Cok zor bir cografyada yabanillarla ve mevsimlerle savasarak yasayan insanlar dag insanlari. Ayrica 3 lord daha… Diger tarafta ise Arthur Dayne var ve Gerold Hightower ama Gerold buyuk ihtimal 60 yasina yakindi artik. Sonuc olarak esit gucler bence hatta sonuctan da anlayacagimiz uzere Ned tarafi daha kuvvetli.

Syrio Forel öldürmedi . Tahta kılıçla mı öldürecek?
Sadece etkisiz hale getirdi kesinlikle öldüremedi.

Ama orda yere düşenlerden birinin kılıcını alsaydı hepsini öldürürdü.

O kadar laftan bunu çekip aldıysan sana hayranlığımı ilan ediyorum.Öldürdü/etkisiz hale anlamına da geliyor benim kitabımda.

Kitabın biraz garipmiş.

Türkçe geniş dil.

Benim içinde aynı durum.(tabi gerçek hayatta değil)
Etkisiz getirdiyse öldürme şansınada sahip demek.Mesela karşında ki kişiyi sersemlettin ama öldürmedin -sersemlettikden sonra öldürebilirsinde-

Arkadaş zaten her şeyi anlatmış. Tartışmaya gerek bile yok.

Bu gün Martin’in ne kadar özenti olduğunu bir kez daha anladım. :smiley:

Arthur Dayne dediğimiz şahıs = mitolojide Excalibur adlı özel bir kılıcı olan İngiltere Kralı Arthur.

Dawn = Excalibur

İki kılıçta yeryüzüne düşen bir meteorun madeninden yapılmış ve aşırı parlama özelligine sahip. Öyle ki Excalibur söylenenlere göre çekildiğinde 30 meşale yakılmış gibi parlarmış. Bu gün rastgele dolanırken Taştaki Kılıç : Excalibur adlı bir konuya denk geldim ve bunu okurken direk aklıma Arthur Dayne geldi.

Esinlenen yerler olacaktır illa tabi.

Tabiki esinlensinde isimlerinin birebir aynı olması - kılıçların aynı maddeden yapılması falan biraz fazla olmuş Martin’den daha fazlasını beklerdim :slight_smile:

Aslinda bence tam tersi George Martin intihal yapmak istese Arthur adini degistirir kilici farkli anlatirdi. Yazar sadece hayranlik duydugu efsaneye gonderme yapiyor bilincli bir sekilde.

Buda olabilir bu şekilde düşünmemiştim :smile:

Görmediğim halde hayran olduğum ve herkesin saygı duyduğu tek şövalyedir.

Böyle bir yiğit ancak Dorne’dan çıkardı.Nitekim öyle de oldu.

Yazar ölmüş bir karakteri nasıl bu kadar sevdirebilir merak ediyorum gerçekten. Arthur Dayne e hayranım resmen ve adamın yaşamını çok merak ediyorum sadece diziyi izleyenlere bu bakımdan üzülüyorum Westeros’un eski kahramanlarını tanıyamıyorlar.

Bu adam hakkında tüm gerçekleri Barristan Selmy, Howland Reed ve Bran Stark’tan öğreneceğiz. Zira bu adamda göründüğünden çok daha fazlası var. Yani bu kadar önemsiz bir karakterden her kitapta bahsedilmesi boşuna değildir bana kalırsa.

Bahsettiğin kılıç Merlinde de olan kılıç galiba ejderha nefesi ile dövülen.

Merlin zaten Arthur’un hikayesindeki efsanevi büyücü. Yani evet o.