Arya mı Sansa mı?

Son durumlarına baltığımızda hangi Stark kızı daha etkili ve zeki? Yalnız Kurt Arya mı? Yoksa Aslanların elinde büyüyen olan kurt Sansa mı? Biri tam bir Stark; siyah saçlar ve Stark görünüşü, diğeri ise Tam bir Tully kızı. Kişisel özelliklerine bakınca da ters köşelerde oldukları gözüküyor. Sansa dikiş işleriyle uğraşırken Arya tamamen macera peşinde, Sansa Kızıl Kale’de sürünürken, Arya varoş bir halde sürünüyor. Bu farlılıklar göz önünde bulundurursak hangi kız size daha yakın geldi?

İkisi de çok hoşuma gidiyor benim. Eğer birisi olsaydım. Özgür, boş, savaşçı olan Arya olmak isterdim. Ayrıca listesi de çok hoşuma gidiyor. Ama Sansa’nın asaleti ve leydiliği. O da tam bir asalet kealiçesi. Karar veremedim ama eğer kurduyla beraber olursa Arya. Tamam tamam kurtsuz da olur.

ikiside olmak istemezdim
daha çocuk yaşta çok şey yaşadılar

Kişilik olarak o ya. Kimse istemezdi yoksa onların yaşadığını yaşamak :).

bu konuyu kış rüzgarlarında tekrar konuşalım hangisi daha etkili diye.şu an ikisi de öğrenci,ikisi de öğreniyor.bence ikisi de geleceğin visenya ve rhaenys’i.ama şahsen sansa karakter olarak bana daha yakın geliyor.her şeye rağmen umut etmek için bişeyler bulmasını seviyorum.o kadar yaşadığı şeye rağmen kız hala en ufak şeylerden mutlu olabiliyor.pov larını okurken diğer povlardaki boğucu havadan biraz sıyrılabiliyorum.arya son kitaplarda bana biraz ruhsuz geliyor.yaşadıklarından sonra normal ama sadece intikam odaklı olması biraz sıkıcı.kargaların ziyafetinde ilk defa povlarında sıkıldım.ara sıra jon’u ya da ailesini hatırlayıp gülümsetmesi dışında hep görev odaklı.onu biraz daha çocuk ya da genç kız olarak görmek isterdim.yine de ikiside en sevdiğim karakterlerden.eddard ay ve güneş kadar farklısınız demişti.arya tam olarak ay;sansa da güneş. :slightly_smiling_face:

Serinin 5 merkez karakteri var. Bunların arasında Sansa yok ancak Arya var. Sansa ile ilgili Martin’in ilk düşüncesi Joffreyden hamilw kalıp mecburi Lannister destekçisi olmasıydı. Ama sonradan fikri değişmiş gözüküyor. Gene de yazarlar ana karakterlerin rollerinden kolay kolay vazgeçmezler. Arya muhtemelen daha etkili olacaktır. Zaten ulu kurdunun ismi olan Nymeria’dan yola çıkarak ileride lider Önder gibi bir şey olacak muhtemelen. Aöa gene de Sansa da etkili olacak ve muhtemelen Starkların entrikacı yanını kapatacaktır.

Arya kendini “Gece Kurdu” olarak nitelendiriyor, Yalnız Kurt Benjen. :smiley: Ha bir de bir ara “Harrenhal Hayaleti” olduğunu söylemişti ki bunu halası yüzünden biraz manidar buluyorum, malum ne oldu ise orada olmuştu, Arya da görüntü olarak halasının hayaleti gibi bir şey. :smiley:

Arya Stark elbette ki Sansa’dan daha etkili ve zeki; yani Sansa, Arya’nın yollarını tepse ya öldürülür ya tecavüze uğrardı yahut ikisi birden olurdu ama ilginçtir ki muhtemelen Arya da KL’de kalsa idi Joff onu bir şekilde öldürmek için elinden geleni yapardı(nasıl olsa salak oğlan, rehinenin kıymetini bilmiyor), hem Arya’nın asiliği yüzünden(Sansa gibi itaatkar davranıp, yalan söyleyerek gezemezdi) hem de zaten aralarında bir kin vardı Joffla, malum. :smiley: Yalnız Arya’nın Tyrion ile evlendiğini düşünsenize, ahahahha ölürdü bizim cüce herhalde. :smiley:

Sym de demiş zaten, GRRM’in 5 ana karakterinden biri Arya; kurguda etkisi daha etkili olacaktır ablasından. Sansa’ya gelince hiçbir işe yaramadan göçüp gitmeyecektir, onun da oynayacağı önemli bir rolü var illa ki LF’nin yanında olmasını sadece kurgu açısından Vadi vs. taraflarını okuyalım görelim diye olduğuna inanmam, Sansa’nın karakter gelişimi ve entrikacı yönünün sivrilmesi için…

Arya, ailesinin ölümünden sonra kalbinde ‘boşluk’ olduğunu ve bir türlü dolmadığını söylüyordu, sadece Jon’u hatırlayınca duygusallığı tutuyor, elinde kalan tek aile… Söylediğin gibi Arya ay, Sansa ise güneş… Arya daha karanlık ve soğuk, duygusuz bir kişiliğe bürünüyor, çocuk olamaz; babasının kafası gittiğinde bu yönünü yitirdi zaten. Yazar da zaten zihinsel olarak 40 yaşlarında demişti, Arya için. Sansa ise Arya’ya nispeten daha az vahşet gördü, daha korunaklı oldu(joff’un eziyeti ve babasının ölümü dışında kayda değer bir şey yaşamadı arya ile karşılaştırıldığında); ayrıca Sansa kimseyi öldürmedi, Arya sürüsüne bereket… Birilerini öldüren ile öldürmeyenlerin ruh halleri baya farklı olur elbette. Bu yüzden Sansa’nın içindeki ışığı koruması daha kolay ve onun açısından iyi bir şey. Kaybederse elinde bir şey kalmaz bence. Çünkü Arya’nın intikam amacı var, bu sayede hayatta kalıyor o; yani ona yaşama ve devam etme sebebi veriyor; Sansa, insan öldürebilecek bir yapıda olmadığı ve ürkek bir karakter olduğu için ışığını kaybeder ise yaşamak için ne sebebi olabilir? Olmaz. LF söndürmese kızın içindeki ışığı bari.

ben bu 5 merkez karakterinde değiştiğini düşünüyorum Jaime, Sansa o listede yok ama hikayede ya etkililer ya etkili olacaklar
o mektupta sondaki karalanmış yer birebir aynı çıkacak, onun dışında değiştirilse de aynı yerler evet var ama değişmeden olacak tek yer karalanmış yer… belki jon un ailesi ile ilgili belki ötekiler savaşı ile bilgili bu kısım ??

yazının büyük kısmına katılıyorum. arya bence küçüklüğünden beri bir çocuktan daha ziyade olgun biriydi. bir yetişkin gibi düşünebiliyordu ilk kitaplarda bile.sadece arya ruhsal olarak ailesinin ölümünden sonra değişti.ve karakterine has olması gereken bir değişimdi.öldürdüğü insanların onu ruhsal olarak etkilediğini çok fazla düşünmüyorum hepsinin haklı olduğunu düşünüyordu zaten.sansa olabildiğince aşağılandı,hakaret edildi,darp edildi ve arya’nın yanında olan dostları gibi dostları yoktu yanında.margaery bile çıkar için yanaştı.öz teyzesi sen artık dilencisin dedi.ama ikisi de aşağı yukarı aynı şeyi yaşadılar.birbirlerinin yerinde olsalar fazla yaşayamazlardı zaten.arya kings landing te zincire vurulmuş olurdu ölmese bile.sansa da büyük ihtimalle tecavüze uğrayıp öldürülürdü.

ışığını kaybederse stoneheart ve arya’dan bile büyük psikopat görebiliriz bence.sessiz olandan korkacaksın. :grinning: sansa’nın karakter gelişimi tam tamamlanmadı.en son 2005 te yazılmış.tam olarak ne yöne evrileceğini kış rüzgarları gösterecek bize.açıkcası ben insan öldürecek potansiyeli olmamasını tercih ederim,sansa diğer karakterlerden farklı merhametli,nazik ve hümanist bir insan.
ama ne yazık ki lf bu kızımızın elinde ölecek bence.
açıkcası arya’yı aşık olmuş görmek isterim ister jon ister gendry veya başkası olsun.kitaplar bittikten sonra mutlu olsun,gençliğinin zevkini çıkarsın içi rahat olsun isterim.bana biraz çalıkuşunu hatırlatıyor zaten.

Mesele haklı olması değil ki birini öldüren bir insan, sonsuza kadar değişir. Geçen sene insanların savaş öncesi ve sonrası resimlerini gördüm, bakışları bile değişiyordu, aslında çok üzücüydü; onlar bir de asker. Sen beni sıradan insanları düşünemiyorum. Demek istediğimi anladın sanırım?

Arya’nın ilk öldürdüğü seyis yamağını hatırlıyor musun? Nasıl da korkmuştu ve kaçmıştı. O çocuğun bunu hak ettiğini sanmıyorum; tamam, kraliçeye götürüp ödülünü alacaktı ama yani o oğlan şu ana kadar kimi öldürmüştür vs. ki öldürülmeyi hak etmiştir? Fakat işte o ilk seferden sonra o ilk seferin korkusu vs. kalmadı üstünde, önüne geleni deşe deşe ilerliyor sayko bebe :smiley:

Arya’yı kesin zincirlerlerdi ya, başka türlü zapt edemezlerdi. :smiley:

Annesinin kızı diyorum bu kıza hep, ölüp dirilirse anasının aynısı olur bence. Babam sessiz atın çiftesi kötü olur, der; Sansa ışığını kaybetsin kaybetmesin bence de bir şekilde büyük vurgun yapabilir. :smiley: Zaten onu da hep böyle sessiz sedasız, bir köşede duran biri kalmasını beklemiyorum, ondan önemli şeyler göreceğiz.

Kehaneti okuduğum da benim de ilk aklıma Sansa’nın elinden Kışyarı’nda ölecek, diye geldi; ama bıçağı çakar ama emir verir, orasını bilmem. Gerçi kehanetin Vadi’de gerçekleştiğini söyleyenler de var (ihtimal var elbette) ama ben yine de ilk seferki görüşümü bir tık daha ihtimal dahilinde görüyorum. Çünkü o yaşlı kadından basit, boş, anlamsız ve önemsiz kehanetlerin çıkmasını beklemem. Şu ana kadar söylediği tüm kehanetler önemliydi.

Çalıkuşu? Vahşiliği mi? Evet, biraz benziyor… Yalnız hayatı da… Biz temenni ediyoruz ama GRRM bu, adamın güzel bir evliliği de var ne diye aşk konusunda bu kadar kötü şeyler yapıyor, anlamıyorum. :smiley:

işte arya için yeme içme kadar normal şeylerdi sanki bunlar.o kadar pov gördük hiç vicdan azabı okumadık o ilk yaver dışında.babasını okadar acı ve adaletsiz bir şekilde kaybetmesi onun ruhunu köreltip yeni bir boyuta taşımıştı bence .

aslında vahşiliği,kışyarındayken elde avuçta durmaması,ve gelecekteki tahmin ettiğim kişiliği.bence arya ne kadar güçlü gözükürse gözüksün aynı sansa veya feride gibi kırılgan bir çocuk.ben hala sonunda güzel bir evlilik göreceğimiz umudunu kaybetmiş değilim. :slight_smile:

Babasının ölümü ve ilk insan öldürüşü 1. aşama idi bana göre; annesi ve abisinin ölümü de bardağı taşıran son damla… Ondan sonra tamamen kopuyor kız. :smiley:

Ben de umuyorum, hayırlısı inşallah ne deyim. :smiley:

O tanımı Yaşlı Nenni’nin Arya’ya yaptığı ve Kızıl Düğün’ü tasvir ederken Arya’dan bahsettiği için aldım. Kitapta da ‘‘Yalnız Kurt’’ olarak geçiyor.

Güzel konuya değinmişsin ama Kış Rüzgarları hayal gibi bir şey oldu.

Benim cevabım kesinlikle Arya olurdu. Yalnız kovboy kıvamında takılan ve Westeros’un üvey kızı durumuna gelen Arya yaşadığı, yaşattığı ve yaşattıracağı maceralarla gönlümün birincisi oldu. Sansa’ya gelince ilk başta aşırı salak ve ergen olmasının getirdiği nefret bir türlü gitmedi.

Bu yıl son umudum, çıkar inşallah :slight_smile:

İnşallah çıkar. Bazı söylentiler çıktı ama onlar da asılsız. Çıksa bile pek bir şeyin değişeceğini sanmıyorum. Çünkü göbekli GRRM’in yazması gereken o kadar kitap var ve serinin en son kitabı için en az bir 10 sene daha bekleriz. Tüm bunlar göz önüne bulundurulduğunda adam o kadar yaşar mı belli bile değil.

Muhtemelen son kitabı başkası yazar öyle bir durumda. Doğru mu bilmiyorum ama grrm bikaç kişiyi yetiştiriyormuş sanırım.ama bizi şaşırtıp 100 yaşına kadar yaşayabilir de😁 her halükarda 10 yıla ne halde oluruz kim bilir.

Aynısı daha önce Zaman Çarkında da oldu. Kitabı başkası devam ettirdi ve sonuç başarılı oldu.

Aslında muhtemelen linç yiyeceğim ama belki de ölmesi daha iyi olur​:joy::joy::joy:. Sonra gelenler bu kadar bekletmezler.

Ben Martin dizinin bitmesini bekliyordur diye düşünüyorum kitaptan diyalog çalmasınlar diye. En azından yazıyor gibi görünüyor. Patrick Rothfuss gibi ikide bir oyun stream’i açmıyor yani :).