Arya Stark Bölümü (Çeviri) - The Winds of Winter

Ben hiç böyle düşünmemiştim çok mantıklı yaaa.Allah’ım inş böyledir.

Arya’nın bu adama ne yaptığını çözebilen var mı? :slight_smile:

bıçaklamış vikide vardı

En heyecanlı bölümlerden biri herhalde. Çevirenin eline sağlık

Arya neler yapıyor öyle? Ama serinin başında Arya ve Bran’ın bir araya gelecekleriyle ilgili bir umudum ve böyle bir isteğim vardı ama ikisi de bulundukları yerlerden geri dönmeyecekmiş gibi duruyor. Eğer GRRm Arya’yı Çok Yüzlü Tanrının rahibelerinden biri yaparsa hiç hoş olmaz, o bir Stark, her ne kadar bunu arkada bırakmaya uğraşsa da. Umarım 6. kitapta daha çok Stark görürüz, Lannisterlar’dan ve pis hilelerinden sıkıldım artık.
Neyse, çeviriyi yapan arkadaşın ellerine sağlık, paylaşım için teşekkürler. Ve sanırım başka bölüm okumayacağım, heyecanımı kitaba saklamak istiyorum, umarım çabuk çıkar.

Bu Cersei ne tür bir gerizekalı? 4.kitapta Braavos elçisi başının etini yemiyor muydu borcumuzu öde diye, borç istemesi için Braavos’a elçi mi gönderdi? Bu ne tür bir aptallık lan?

o hep stark olarak kalacak. onun da sırları var. sırf kibar adam mıydı neydi onu atmasın diye öyle davranıyor bence.

Martin arya, ya yeniden kıyak yapmış raff, ı saçma bir şekilde arya, nın ayağına getirmiş bu arya kıyaklarının sadece biri polliver ve vadeci diğer kıyaklar tabi birde iğne kıyağı var sonuçta Martin, in tyrion,dan sonra en çok sevdiğim karakter yapacak böyle kıyaklar

kitapta bravoos elçisi hars swyft dizide bu görevi mace tryell üstlenio
çeviri için teşekkürler

Bu Tatlı Raff,ın rolünü dizide muhtemelen Meryn Trant,a yükleyecekler

Doğru ona yüklediler

niyeyse aynen böyle dizideki karakterlerde 1 den fazla kişinin özelliği yüklenmesi çok var hem 9 kitabı hemde dizinin tüm serisini izlemdim kitap daha iyi gerçekten dizi sadece karakterleri gözümde canlandırmak için faydalı o kadar. Karakter seçimlerine lafım yok ama oyuncular tam tarif edildiği gibi sadece tyrion u burnu olayı farklı.

Bazı arkadaşlar Arya sahnesinin baya müstehcan bulmuş 12 yaşındaki bir kız için… Aslında bu yaştaki biri o evrende tam bir çocuk sayılmaz;12-13 yaşlarında evlenme çağına geliyorlar(Dany, 13’de evlendi ve hamile kaldı). Bence yazar, bizleri psikolojik olarak Arya’nın böyle şeylere yaklaşımını ‘olağan’ kabul etmemiz için hazırlıyor gibi bir şey olabilir. Arya’nın zihin yaşı olarak 40 civarlarında olduğunu söylemiş, yani zihinsel olarak çok olgun bir genç kız kendisi. Soru şu, neden böyle müstehcan sahne yazmış? Kimi kişi katılmıyor ya da hoş bulmuyor ama Jon ve Arya ile ilgili romantik bir kuram vardı(şahsen ben de destekliyorum :P), bunun için olabilir. Bir silahı patlatmayacaksan neden gösterirsin? Değil mi? Sansa bile bu kızdan daha büyük ama böyle sahneleri olmadı gibi bir şey(Tyrion sahnesini saymazsak ki aslında ilginç olan buradaki cücenin de Tyrion’u temsil etmesi; Sansa/Arya paralelliği var ve kurgunun pilot sahnelerinde bildiğiniz üzere Arya/Jon/Tyrion aşk üçgeni vardı.)

Hatırlarsanız daenerys sürekli küçükken yaşadığı bravoos’ta, bahçesinde limon ağaçları olan kırmızı kapılı evi hatırlıyordu ama burda iki muhafızın arasındaki diyalogda adam burada limon portakal falan olmaz diyor ve gerçekten arya bölümlerinden biliyoruz ki bravoos’un iklimi limona falan müsait değil. Demek ki dany’nin hatırladığı ev kesinlikle bravoos’ta değil. Bu ne kadar önemli bilmiyorum ama kitap gelince belki de dizinin son sezonundan dany’nin geçmişindeki gizemleri öğreneceğiz.

O sırada çok küçük olduğundan karıştırmış olabilir ama asıl süpriz o kırmızı kapı ve limon ağacının westerosta çıkması olur :smiley: (çıkar demiyorum )

Bu Arada Arya ile ilgili şöyle bir teori geldi aklıma yine beğenilmeyecek tepki çekecek ama ben başkalarının teorilerini tastiklemektense kendi teorilerimi üretmeyi seviyorum. Kitap yayınlanana kadarda herkesin her teorisinin olabilitesi var bana göre
Teorime gelirsek ;
Arya yüzsüz adam eğitimi alıyor boşa mı alıyor sizce bu eğitimi ?
Jaqen h’ghar ı Arya kurtardığında 3 can kurtardın şimdi 3 can lazım demişti yada buna benzer bir şey :smiley:
3. olarakta Arya ve kurdu Joffrey e saldırmış olan Sansanın masum kurduna olmuştu
şimdi bu 3 durumdan hareket ile Arya’nın Westeros’a birini öldürmeye gönderileceğini ve Arya’nın o kişi yerine kendini öldüreceğini düşünüyorum.

Kişilerin kim olduğunu düşündüğüme gelirsek Buz ve Ateş evreninde ben tanrı olmadığına inanmıyorum tanrı varsa Jon için yollanacak yoksa Cercie tarafından tutulup Sansa için yollanacak
(Cercie tabiki Aryayı tutmayacak yüzsüz adamlardan birini tutacak onlar Aryayı görevlendirecek)

Biliyorum yine beğenmeyeceksiniz ama teorimin yanlış yada eksik kısımları olsa da her şekilde Westeros’a birini öldürmek için yollanacak ve dizideki gibi bırakıyorum git gibi bişey olmayacak bence

Westeros’a limonlar Dorne’dan gelir. :slight_smile: Dany’nin Braavos diye hatırladığı yerin Dorne olduğu düşünülüyor. Hatta Oberyn’nin bir dönem isyan çıkarma girişiminin ardında prens ve prensesin burada olmasına bağlıyorlar. Sonuçta Doran, kızını Viserys ile nişanlıyor ve onun haberi dahi yok; kim yapıyor bu nişanı? Ne zaman?

Yanlis hatirlamiyorsam Doran, Viserys ve Arianne için nisan anlasmasini sör Willem Darry ile yapiyor.

Konuyla ilgili… Bu limon agaci gerçekten de kafalari karistiriyor. Braavos’da olamaz, o yüzden Dorne’dur diyoruz, zaten Martell-Targaryen yakinligi da var diyoruz. Ama öte yandan, sör Willem’in Viserys ve Dany’yi Dorne’a götürmesi de çok tehlikeli. Varys diye bir gerçek var ortada, Kuzey’e varana kadar tüm diyarda “kuslari” var bu adamin. Böyle önemli bir olay nasil ortaya çikmadi? He birde Dany o limon agacini ve kirmizi kapili evi hatirladigina göre, belli bir yasa kadar Dorne’da kalmis demektir. Okadar zaman nasil gizliligi koruyabildiler?
Bu yüzden bu teori benim pek aklima yatmiyor.
Limon agaci Dany’nin hatiralarinin bir detayi, diger detay ise kirmizi kapi. Yani demek istedigim, Martin bu hatirayi detaylandirmak isterken öyle birden limon agaci yazmis da olabilir ve Braavos’da bu agaçlarin yetisemeyecegi gerçegini atlamis olabilir. O da insan sonuçta. Hikaye degil, resmen 13 bin yillik tarih yazmis, arada sirada birkaç detayi atliyor olabilir. Ki az da olsa, Martin’in yazarken ufak tefek hatalar yaptigi biliniyor. Mesela onlardan biri Dany’nin yasi ile ilgili. Tam net hatirlamiyorum ama öyle bir sey yazmisti ki, ortaya çikan sonuç Dany’nin annesinin karninda 9 aydan çok daha fazla kaldigiydi :smile:

Willem Darry bu nişanı ne ara yapıyor misal? Ne zaman görüşüp konuşuyorlar? Madem nişanlılar, bu adam öldükten sonra bu oğlan ve kardeşi, kaça kaça bir hal oldu; sağa sola sığındı… Doran’ın vs. bir şey yapmamış olması şaşırtıcı olurdu. Oberyn de bir süre Essos’da gezindi… Kızını nişanladığın adamı koruman gerek misal… Ki burada Varys ve arkadaşı Yargıç’ın devreye girdiğini biliyoruz.

Varys, zaten bu isyan meselesi için Dorne’a gidip, Martell’leri yatıştırıyor diye biliyorum? Varys, Targ hanesinin dönüşü(ya da ejderhaların, neyse) için bunca yıllık plan yapmış, neden gitsin krala anlatsın ki? Saklanmasında payı olan kişilerden biridir kesin.

Ben 3 yaşımdaki halimi de hatırlıyorum, baya detaylı hatıralarım var bir sürü. Üç yaş ya da 4 yaşa kadar da kalmış olabilir, Willem Darry ne zaman öldü bakmak lazım. Lakin bak Mardin’de yaşadığım ev, 3. katmış ama ben onu hep 1. kat zannediyordum çünkü dağ üstüne kuruluydu ve arka kapı bahçeye açılıyordu. Bu yüzden aklımda birinci kat, zemin kat gibi kalmış o ev. Dany için de aynısı olabilir, orası Braavos derlerse orası olduğunu düşünür… Zaten çok ayrıntılı anıları da yok; yeşil çimenlerde koşmuş, kırmızı kapılı ev varmış, limon ağacı ve ılık/sıcak bir hava??? bu son kısımdan emin değilim… Braavos böyle bir yer değil. Bir yerde okudum ya da duydum; ne kadar doğru bilmem ama yazar, bu konuda “yanlış yazmışım” tarzında bir cevap vermiş sorulan soru üzerine. Şahsen yazarın dürüstlüğüne de güvenmediğimden pek kaile almıyorum bu cevabı.

Bunun dışında…
Belli bir yaşa gelmiştir derken, aklımda en az 4, en fazla 5-6 yaşına gelmiş olabileceği vardı.
Martin gerçeği kamufle ederek açıklamalar yapıyor, ustalıkla konuyu başka yöne çekiyor ama yalan söylemiyor. “Yanlış yazmışım” dediyse gerçekten, yanlış yazmıştır.

Kitaplar şu yılda yayınlanacak dediği halde yayınlanmıyor, oyalıyor bizi bence. Bu konuda herkes hemfikir. Sözlerine pek güven duymuyorum ister istemez.

Fakat öyle ise gerçekten de o minik hata ciddi bir şekilde göze batar oldu, kuramlar vs. yüzünden de :smiley: Ben olsam bu olayı bir şekilde bir yere bağlar, düzeltirdim. Yani efendim o ev Braavos değil de atıyorum essosdaki x yer… Nasıl olsa geze geze bir hal olmuşlar. Adamın hata yapması olağan elbette ama düzeltmesi gerek.

Yine de hata olmamasını umarım, altından güzel bir komplo çıkabilir. :stuck_out_tongue: